HGH - elixír dlouhověkosti a zdraví - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » HGH – elixír dlouhověkosti a zdraví

HGH – elixír dlouhověkosti a zdraví

autor: Redakce

HGH – elixír dlouhověkosti

Růstový hormon je elixírem dlouhověkosti a zdraví. My vám jej pomůžeme najít.

Růstový hormon

Růstový hormon neboli HGH (angl. Human Growth Hormone), také somatotropin, je polypeptid tvořený předním lalokem hypofýzy (podvěsku mozkového). Odpovídá za růst organismu, štěpení tuků a metabolismus bílkovin. Stimuluje růst svalové hmoty, snižuje hladinu cukru v krvi.

Koncentrace HGH

Tento hormon je klíčový zejména v dětství a během puberty, kdy reguluje celou řadu dějů spojených s růstem. Tvorba růstového hormonu přetrvává celý život, ale s přibývajícím věkem se jeho množství snižuje. Dospělý člověk už nepotřebuje tolik růstového hormonu jako v dětství, hormon už nemá vliv na růst, ale nadále hraje důležitou roli v udržení kvality života. Růstový hormon se netvoří celý den ve stejném množství, ale ve vlnách. Nejvyšší koncentrace v krvi dosahuje večer po usnutí.

10 antiage HGH ilu

Jak přirozeně doplnit HGH?

Své tělo můžete přeměnit v manufakturu na somatotropin v té nejúčinnější podobě. Stačí se řídit následujícími body.

1. Silový trénink – Druhý den sice nebudete moci chodit, ale není účinnější způsob, jak zvýšit hladinu růstového hormonu v těle, než cvičit leg press s půltunovou zátěží. Tento cvik je velmi těžký a dá se provádět v podstatě jen v posilovně, ale zato je levnější a efektivnější než syntetický růstový hormon v injekcích. (Kdo nemá posilovnu za rohem, nechť dělá dřepy na jedné noze. Je to méně účinné než leg press, ale výrazně účinnější než nic.)

2. Vhodná výživa – Cvičení doplňte stravou, např. syrovátkovým proteinem, doplňky s quinoou a spirulinou.

3. Dostatečný spánek – Růstový hormon se vytváří během hlubokého spánku, a pokud spíte jen krátce (pět až šest hodin místo potřebných sedmi až osmi), připravujete se sami o dávku toho nejkvalitnějšího HGH.

4. Redukce stresu – Stres snižuje hladinu HGH.

Projevy nedostatku HGH

  • V dětství poruchy růstu (léčí se injekčním podáváním růstového hormonu večer před spaním, injekce předepisuje endokrinolog).
  • V dospělosti se projevuje zvýšeným množstvím tuku v těle, vyšší hladinou cholesterolu (což zvyšuje riziko srdečního onemocnění a mrtvice), povislou kůží, povadlými konturami obličeje, úbytkem svalové hmoty, únavou, poruchami spánku, paměti a sexuálních funkcí, neschopností soustředit se, redukovanou kostní denzitou a vyšším rizikem zlomenin. Nejčastější příčinou deficitu růstového hormonu v dospělosti je nezhoubný nádor hypofýzy.

Přemíra HGH způsobuje

  • V dětství gigantismus
  • V dospělosti akromegalii (tzn. nadměrný růst akrálních neboli okrajových částí těla – uši, prsty…)
  • Při podání nadměrné dávky HGH se mohou objevit otoky kloubů a prstů, bolesti kloubů, brnění prstů a bolesti hlavy

Zdroje HGH

a) Injekce syntetického růstového hormonu – Tyto injekce (většinou v podobě aplikačních per) mají u dospělých primárně za úkol zlepšit kvalitu života. Zvýšit kostní denzitu a podíl svalové hmoty a při zachování stejné hmotnosti snížit podíl tuku. Může je předepsat pouze lékař a aplikují se do podkoží každý večer před usnutím. (Syntetický růstový hormon je z pochopitelných důvodů na listině dopingových látek. Výjimka byla v poslední době udělena jen lyžařce Šárce Strachové, která má po operaci nádoru poškozenou hypofýzu.)

b) Prekurzory HGH v tabletách – Samotný růstový hormon v tabletách užívat nelze. Pokud vám ho někdo nabízí, jedná se o podvod. HGH je bílkovina a při orálním podání se do organismu správně nevstřebá. Existují ale doplňky stravy, které podporují tvorbu HGH vlastními zdroji. (Aminokyselinové doplňky ke zvýšení produkce růstového hormonu běžně používají např. sportovci.) Jedním z nejznámějších je SeroVital, který podle studií dokáže několikasetnásobně (!) navýšit hladinu HGH, ovšem pouze krátkodobě (!!). Doporučujeme proto spíše Gammanol Forte, což je gamma oryzanol – přírodní směs rostlinných sterolů a esterů z rýžových otrub, jež přirozeně zvyšuje produkci HGH.

Jak se vyrábí?

Do roku 1985 se růstový hormon synteticky připravoval extrakcí z lidských hypofýz. Již téměř 30 let už je ale vyráběn pomocí metody rekombinantní DNA. Tato metoda spočívá v tom, že se gen pro lidský růstový hormon vloží do bakterie Escherichia coli. Díky tomu jsou bakterie schopné tento hormon vyrábět. A takto vyrobený hormon je identický s lidským růstovým hormonem.

Máte podezření?

Myslíte-li si, že byste mohli trpět nedostatkem růstového hormonu, můžete se objednat na endokrinologii a tam požádat o odeslání na speciální test hladiny růstového hormonu po stimulaci. Bude vám zavedena kanyla do žíly, odebrán úvodní vzorek krve a pak aplikována látka ovlivňující hladinu somatotropinu (např. inzulin). V určených časových intervalech vám odeberou další vzorky krve, které budou odeslány na laboratorní vyšetření.

„Byla bych opatrná s užíváním doplňků jako je SeroVital, protože hormon navyšují ve vysoké míře. Citlivější osoba by mohla mít nepříjemné vedlejší účinky. Pokud je třeba HGH doplňovat – např. u HGH insufience, ledvinové insufience, Turnerova syndromu –, tak existují doplňky, které ho v těle přirozeně navýší a riziko vedlejších účinků je téměř nulové. Například Gammanol forte, ale samozřejmě po konzultaci s odborníkem.“ Kateřina Boesenberg, BHSc., prezidentka České naturopatické společnosti

„Žádné zásahy do hormonální regulace pomocí syntetických hormonů nemohu doporučit, a už vůbec ne od 35 let. Můj názor je žít zdravě, jíst zdravě a cvičit, a k tomu spirituální rozvoj.“ prof. RNDr. Anna Strunecká, CSc.

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články