Zázrak čínské medicíny - momordika: healthandbeauty.cz - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Zázrak čínské medicíny – momordika: healthandbeauty.cz

Zázrak čínské medicíny – momordika: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
momordika účinky

ZÁZRAK ČÍNSKÉ MEDICÍNY – MOMORDIKA

Snižuje nadváhu, pomáhá bojovat proti civilizačním chorobám i mnohým druhům rakoviny. To jsou jen některé z pozitivních účinků tropické rostliny momordika, dobře známé v čínské medicíně také jako karawila.

momordika účinkyLéčivá Momordika

Jde o popínavou či plazivou tropickou bylinu původem z Indie, kde je známá též jako karawila. Její plody připomínají během zrání několik druhů zeleniny –  při růstu okurku a po dozrání žlutou dýni či meloun, proto se jí často přezdívá hořký meloun, dýně či okurka. Výhonky momordiky (latinsky Momordica charantia) jsou až 5 m dlouhé.

Působí proti ukládání tuků

V mnoha vědeckých výzkumech bylo prokázáno, že snižuje množství tuku (včetně vnitrobřišního) v těle zvířat, u kterých byl zaznamenán jeho vyšší obsah.

Vědecké práce také ukazují, že díky snížení obsahu tuku dochází k celkovému zlepšení několika ukazatelů spojených s tzv. metabolickým syndromem (komplexem poruch v metabolismu krevních tuků a cukrů, v řízení krevního tlaku a ukládání tukových zásob).  

Co umí momordika?

Díky pozitivním účinkům na lidský organizmus celkově posiluje zdraví člověka. Mezi nejdůležitější účinky patří pozitivní působení při diabetu a jeho komplikacích, působí proti obezitě a ukládání tuků a zřejmě i proti mnoha druhům rakoviny.

momordika pomáhá v boji s rakovinouDále pak:

Pomáhá podporovat imunitu, pomáhá u ledvinových kamenů a žaludečních vředů, 
detoxikuje játra, obsažené flavonoidy pomáhají zpomalovat proces stárnutí.


Proč ji konzumovat?
Obsahuje široké spektrum léčivých a nutričních prvků a je od pradávna používána jako tradiční lidová medicína. Je zdrojem vápníku, hořčíku, draslíku, fosforu, kyseliny listové, vitaminu C, B1, B2, B3, luteinů, alkaloidů, vlákniny a dalších látek.

Zastavuje a zmírňuje
Zastavuje růst řady bakterií, má antivirové, antibiotické a protiparazitické účinky, zmírňuje astma, bronchitidu, odstraňuje střevní parazity, zmírňuje krevní a kožní poruchy, působí jako čistič krve.

Působí
Působí jako antioxidant, snižuje cholesterol, stimuluje a zlepšuje trávení, urychluje hojení ran.

Snižuje hladinu krevního cukru

Dle nejnovějších vědeckých studií z College of Clinical Pharmacy se k léčebným účelům používají především plody, jež obsahují askorbigen (vázaná forma kyseliny askorbové), charantin a glukokinetické látky, jež pozitivně působí na snížení hladiny krevního cukru při onemocnění diabetem, přičemž zvyšují účinek inzulinu.

Pomáhá v boji s rakovinou?

Některé studie také uvádějí, že momordika tlumí aktivitu enzymu guanylát cykláza, který je zřejmě zapojen do procesů souvisejících s rozvojem lupénky, leukémie a rakoviny. Skupina látek jako momorcharin, momordin a kukurbitacin vykazuje protinádorové vlastnosti. Momorcharin in vitro inhibuje virus HIV.*

„To, že momorcharin potlačuje virus HIV in vitro (ve zkumavce), je první krok k tomu, aby se zahájily další výzkumy o jeho možném působení in vivo. Lék na léčbu HIV či rakoviny prozatím neexistuje, což je nutné si uvědomit i při používání přírodních léčiv. Každopádně momordika celkově regeneruje organismus a má obecně pozitivní působení na jedince s imunodeficiencí,“ vysvětluje Kateřina Boesenberg, BHSC, předsedkyně České naturopatické společnosti.

Jak ji konzumovat

Plody lze konzumovat nezralé i zralé, syrové, vařené či sušené. Chlazené vydrží tři týdny, nechlazené jen několik dnů. V nezralém stavu jsou zelené a chutnají jako tužší křupavá okurka. Ve zralém stavu hořkost mizí, slupka žloutne, plod moučnatí a získává melounovou příchuť. Kromě plodů se používají také výhonky a listy.

kolokvintová jablkaMladé plody se dají jíst jako zeleninová příloha k masu. Pro odstranění hořké chuti je potřeba několik hodin plody máčet ve slané vodě, poté je vaříme nebo dusíme. Dobře chutnají i nakládané ve sladkokyselém nálevu. Zkvašené mladé listy, plody i květy jsou výbornou kořenitou zeleninou se zvláštní chutí a jsou nezbytnou součástí při přípravě kari omáček. U nás je seženete např. 
v tržnici SAPA, Libušská 126, Praha 4.

Kolokvintová jablka

V lidovém léčitelství se dříve používala tzv. kolokvintová jablka, což byly plody momordiky zbavené slupky a usušené.

Názor odborníka

Kateřina Boesenberg, BHSc,  předsedkyně české naturopatické společnosti

Kdy je vhodné užívat momordiku jako prevenci?

„Používá se v tradičním léčitelství v Číně, Japonsku, Africe i Indii již od pradávna. Momordiku není třeba užívat, pokud netrpíme zdravotními problémy, pro které je indikována, tedy například diabetes.“

Mohou rostlinu užívat i děti či těhotné ženy? 


momordika doplňky stravy„Výtažky v kapslích či tabletách mohou u těhotných žen způsobit krvácení, stahy dělohy a v extrémních případech i potrat. Ani pro děti nejsou vhodné. Samotná zelenina je však součástí tradiční asijské kuchyně. Omezení zde, pokud vím, nejsou.“

Čemu rostlina pomáhá a co skutečně léčí?


„Z mého pohledu hlavně diabetes nebo hyperglykémii (vysokou hladinu cukru v krvi).“

1. Karawila Momordica charantia, „hořký meloun“, Dávkování: dospělí 4 kapsle denně – nejlépe 2 ráno a 2 večer po jídle. Balení obsahuje 60 kapslí, cena: 450 Kč, www.ayurvedabeauty.cz
2. Karawila & Green TeaS, měs 100% bylinného čaje kombinuje zdraví prospěšné účinky dvou jedinečných ingrediencí – pravého ceylonského čaje a karawily, plodiny všestranně uznávané nejen v ajurvédské medicíně. Balení obsahuje 20x 1,5 g, cena: 165 Kč, www.ayurvedabeauty.cz   

Zdroj: http://adaptogens.eu/zbozi/bitter-gourd-bitter-melon-momordica-charantia-1549.aspx, World Spice Plants: Economic Usage, Botany, Taxonomy, 1Research and Development Centre, Bisen Biotech and Biopharma Pvt. Ltd., Biotech Research Park, M-7, Laxmipuram, Transport Nagar, Gwalior (M.P.), India, College of Clinical Pharmacy

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články