Proč se bojíme hormonální substituce: healthandbeauty.cz - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Proč se bojíme hormonální substituce: healthandbeauty.cz

Proč se bojíme hormonální substituce: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
hormonální substituční terapie

PROČ SE BOJÍME HORMONÁLNÍ SUBSTITUCE

Je to paradox. Obáváme se přípravků, které jsou totožné s našimi vlastními hormony, nazýváme je „chemií“, ale klidně bereme antibiotika a polykáme hormonální antikoncepci, čili skutečnou cizorodou chemii, a odmítáme HST, která nám pomáhá přinejmenším oddálit nechtěné stárnutí. Proč? Možná proto, že ne zcela chápeme, o co přicházíme…

hormonální substituční terapieCo je hormonální substituční terapie?

Nerovnováha pohlavních hormonů, která vzniká zhruba po 40. roce věku, je problém nejen gynekologický. Ve skutečnosti ovládá náš život. Pohlavní hormony nejenže mají vliv na reprodukční orgány, ale také plní v organismu velké množství jiných funkcí. Právě k podpoře toho všeho je určena hormonální substituční terapie.

„V internetových diskuzích se dámy straší navzájem hrůzami o HST, po které se tloustne, nadměrně roste ochlupení nebo dokonce vzniká rakovina. Ve skutečnosti k tomu všemu, čeho se tak bojí, dochází právě bez hormonů: hypertenze, cukrovka, osteoporóza, infarkt, obezita, a dokonce růst ochlupení,“ říká prof. Svetlana Kalinchenko z Moskevské lékařské akademie.

Pohlavní hormony kontrolují:

 • hladinu cholesterolu  v krvi
 • krevní tlak
 • metabolismus sacharidů
 • funkci močového měchýře
 • obsah vápníku  v kostech
 • pomáhají překonat depresi
 • stimulují libido

Kdy zahájit HST?

Pokud se menstruace zastavila, znamená to, že tělo již neprodukuje estrogen. Většina žen se domnívá, že právě tehdy začíná stáří. Ovšem stárnutí začíná mnohem dřív: už když množství estrogenů začíná klesat. Tehdy do hypofýzy putuje první signál SOS a ta reaguje tím, že zvyšuje produkci hormonu FSH (folikuly stimulující hormon). Toto je první varování, že program stárnutí byl spuštěn.

Zabraňte tloustnutí a diabetu

S věkem stoupá hladina pouze dvou hormonů, a to leptinu, hormonu tukové tkáně, a inzulinu, což vede ke vzniku cukrovky 2. typu. Pokud budeme pomocí HST udržovat normální hladiny estrogenu a testosteronu, inzulin a leptin přestanou stoupat, což znamená i menší riziko obezity, diabetu, aterosklerózy a dalších onemocnění.

Každá žena by si měla už od 35 let nechat 2x ročně zkontrolovat hladinu FSH. Pokud začne stoupat, je čas začít doplňovat nedostatek estrogenů. A nejen těch. S věkem klesá množství téměř všech hormonů a všechny je třeba podporovat.

Kdy podstoupit první měření?

Rozsah normy FSH je obrovský a pro každou ženu je tato norma zcela individuální. V ideálním případě by tedy bylo vhodné nechat si udělat krevní testy na hormony a biochemii v období maximálního rozkvětu, tedy od 19 do 23 let. Právě tyto hodnoty budou vaší individuální ideální normou. A počínaje 45. rokem pak každý rok porovnávat výsledky s touto normou. Už vám není 19? Smysl nechat si zjistit svůj hormonální stav má i ve 30, 35 nebo 40 letech. Lepší pozdě než nikdy.

Příznaky bez rozboru

hormonální substituceHladina estrogenů klesla, pokud:

 • dochází k poruchám cyklu,
 • objevují se papilomy,
 • pokožka a sliznice jsou suché,
 • stoupá tlak,
 • máte aterosklerózu.

Hladina testosteronu klesla, pokud:

 • dochází k poklesu sexuální touhy,
 • ztratili jste sebedůvěru,
 • nadváha vzdoruje dietám,
 • vnitřní strana paží ochabuje,
 • obvyklé fyzické aktivity se zdají být příliš náročné.

Potřebujeme i mužský hormon

Pro ženy jsou důležité nejen estrogeny, ale i testosteron. Právě on ovlivňuje libido, hladinu inzulinu, celkový tonus a aktivitu pleti. V období po menopauze, kdy zmizí estrogeny a gestageny, podporuje právě testosteron ještě nějakou dobu kardiovaskulární systém.  Ti, u nichž jsou hladiny tohoto hormonu od počátku vysoké, snáze překonají menopauzální syndrom, křehnutí kostí či hromadění tuku, protože testosteron je zodpovědný za to, nakolik jsme aktivní a odolní vůči emocionálnímu stresu.

Od roku 2006 existují certifikované testosteronové náplasti pro ženy. A v blízké budoucnosti evropští farmaceuti slibují vytvořit komplexní HST: v jedné tabletě bude gestagen, estrogen i testosteron.

statistika hormonální substitucePozor, dveře se zavírají

Pro různé věkové kategorie je dávkování hormonů různé. Existují přípravky pro ženy do 45 let, od 45 do 50, od 51 a starší. V perimenopauze (před menopauzou) jsou předepisovány vyšší dávky, které se později postupně snižují. Bohužel do rozjetého vlaku nemusíte stihnout naskočit.

Pokud se např. ateroskleróza již vyvinula, stihla uzavřít receptory pro estrogen, a žádné dávky hormonů je už fungovat nedonutí. To je důvod, proč je tak důležité začít užívat hormony co nejdříve, i když vás k tomu ještě nenutí klimakterický syndrom: nesužují vás návaly horka, pocení, podrážděnost nebo vysoký krevní tlak.

Jakmile krevní test ukazuje vzestup FSH, můžeme s jistotou říci, že množství estrogenů neustále klesá a potajmu se začíná rozvíjet ateroskleróza.

Terapeutické okno

Co znamená pojem „terapeutické okno“? Po dosažení 65 let se hormonální terapie obvykle nepředepisuje. Pohlavní hormony už nejsou schopné se správně zapojit do činnosti mechanizmu lidského těla. Pokud se ale HST zahájí včas, pak v ní můžete pokračovat tak dlouho, dokud žijete. Pokud nejsou žádné kontraindikace.

Je potřeba se bát?

Strach z hormonů do značné míry vyprovokoval výzkum amerických vědců prováděný v 80. letech. Ukázal, že hormony lze užívat maximálně po dobu 5 let, protože překročení této doby s sebou nese riziko mrtvice, rakoviny prsu a dělohy. Není ale třeba panikařit. „Za prvé, HST té doby, na rozdíl od moderních přípravků, nebyla bezpečná pro srdce a cévy. Za druhé, program zahrnoval pouze ženy od 60 let, z nichž až 25 % bylo ve věku nad 70 let. Kromě toho všechny dostávaly stejné dávky léků, což je chyba,“ říká prof. Leonid Vorslov z Ruské univerzity družby národů.

Vyšetření před terapií

 • Musíte absolvovat rozbory, které pomohou vyloučit kontraindikace.
 • Mamograf a ultrazvukové vyšetření dělohy a vaječníků jsou zapotřebí vždy.
 • Je důležité zkontrolovat krevní srážlivost a hladiny glukózy, aby se vyloučila možnost diabetu.
 • Pokud máte nadváhu, měli byste zjistit, co je její příčinou, a vyloučit tak dysfunkci štítné žlázy, zvýšenou aktivitu kůry nadledvin apod.
 • Kontrola jater není nutná, samozřejmě pokud nemáte potíže.
 • Po předepsání HST stačí absolvovat vyšetření jednou ročně.
 • A při zahájení léčby je důležité mít na paměti, že hormony nejsou kouzelná hůlka. Jejich účinek může snížit nesprávné stravování.

Jak estrogeny ovlivňují cévy

Všechny arteriální cévy jsou vystlány na své vnitřní straně tenkou vrstvou endotelových buněk. Jejich úkolem je cévu včas rozšiřovat nebo zužovat a také ji chránit před cholesterolem a krevními sraženinami. Endotel je závislý na estrogenech: když je poškozen, estrogeny mu pomáhají regenerovat. Když je jich málo, tak se endotelové buňky nestíhají obnovovat. Cévy „stárnou“ – ztrácejí svou elasticitu, zarůstají cholesterolovými krystaly, zužují se. A protože cévami jsou pokryty všechny orgány, ukazuje se, že estrogeny působí na funkci srdce, ledvin, jater, plic… Estrogenní receptory jsou přítomné ve všech buňkách ženského těla.

Je dobré vědět

● HST zdaleka není jen pro důchodce. Čím dříve pochopíte dokonalou harmonii svých hormonů, tím déle, zdravěji a lépe budete žít.
● Strach z hormonů je jen strašákem z dávných dob. Kontraindikací HST je méně, než bychom si mysleli. Důvody ke strachu nejsou, pokud máte kvalifikovaného lékaře.
● HST bude skutečně účinná jen tehdy, pokud budete správně jíst a dodržovat zásady zdravého životního stylu.

Od 4 000 Kč / vstupní vyšetření BHRT

Aura Medical Clinic, Koněvova 31, P3, www.auraclinic.cz

Mgr. Barbora Kniezková, terapeutka bioidentické hormonální terapie, Aura Medical Clinic

S jakými předsudky ohledně HST se nejčastěji setkáváte?

„V prvé řadě bych připomněla rozdíl mezi hormonální substitucí a terapií bioidentickými hormony. Hormony jako takové jsou velmi silné působky , dlouhodobá syntetická substituce může negativně ovlivňovat přirozenou sekreci jednotlivých žláz s vnitřním vyměšováním. Přicházejí nepříjemné pocity nekončící únavy, podrážděnosti, poruchy spánku a biogenních cyklů, příp. nekontrolovaný růst tkání. Mezi nejčastější předsudky tedy patří strach a obava např. z neplodnosti nebo rakovinného bujení. Bioidentické hormony jsou tělu vlastní a velmi účinné. Pokud se správně dávkují, nezasahují do humorálního systému člověka a není potřeba se obávat. Naopak ‚biohormony‘ dokážou ve velmi krátké době vrátit organismu vnitřní sílu a rovnováhu. Součásti terapie mohou být např. bylinky, homeopatika, ultrafiltráty a v neposlední řadě práce s emočním tělem.“

Platí, že rostlinné hormony jsou kompromisem pro ty, komu se skutečná HST nedoporučuje?  

„Fytosteroly z rostlin (např. hummus plný estrogenů) mohou pozitivně ovlivňovat sekreci hormonů v těle. Pouze bio-identické hormony, které jsou samozřejmě upraveny do určité formy aplikace v laboratoři (kapsle, krémy, čípky), jsou terapeuticky účinné. Nemluvila bych o kompromisu, ale další možnosti, jak pomoci najít tělu opětovnou rovnováhu. Pokud je pacient dlouhodobě na hormonální léčbě, a přesto udává symptomy hormonální nerovnováhy, rozhodně není něco v pořádku.“ Mgr. Barbora Kniezková, terapeutka bioidentické hormonální terapie, Aura Medical Clinic

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články