Buňka k buňce - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Buňka k buňce

Buňka k buňce

autor: Redakce

Ptačí trus, sperma, rtuť, nebo dokonce placenta – existuje jen málo věcí, které si ženy během 
svého boje proti stárnutí nezkusily rozetřít 
po těle, pozřít nebo vstříknout. Ale co když 
se elixír mládí skrývá v jejich vlastním tuku?

Právě o tom začínají hovořit někteří lékaři a vědci. Vkládáme své naděje do technologií – hlavně té s lidskými kmenovými buňkami. „V budoucnu to možné bude, ale zatím o tom potřebujeme shromáždit další důkazy,“ říká uznávaný newyorský plastický chirurg Z. Paul Lorenc.

Omlazující injekce

o sporech kolem kmenových buněk jste už nejspíš slyšeli. ale popořadě: „Pro kosmetické účely pracujeme s kmenovými buňkami dospělých osob, nikoli s buňkami embryonálními,“ vysvětluje plastický chirurg působící v Beverly Hills a miláně Renato calabria, který už novou technologii kmenových buněk využívá ke zdokonalení efektu liftingových zákroků. Jak to funguje? Lékař odstraní z těla pod lokální anestezií tukovou tkáň – tuk, z něhož pak izoluje kmenové (a jiné regenerativní) buňky. Buněčný koncentrát se dále znovu smíchá s částí tuku a vpraví se do obličeje. „Zaznamenáváme velké zlepšení v textuře pleti, protože dochází k dokonalejší regeneraci pokožky i tkáně,“ říká calabria. Tukové injekce nejsou ničím novým a tuková tkáň vždycky obsahovala kmenové buňky – rozruch budí hlavně extrakce kmenových buněk z tuku a zintenzivnění jejich účinků. „Výsledky jsou daleko lepší, protože koncentrace kmenových buněk je mnohem vyšší než v tuku samém,“ vysvětluje calabria. Podle calabrii spočívá problém s běžnými injekcemi tuku v tom, že mají nepředvídatelnou životnost a tělo může tuk znovu vstřebat. Když se ale tuk zahustí kmenovými buňkami, má údajně delší životnost a jeho chování lze předvídat (což umožňuje použít méně tuku než u běžných injekcí, takže pacient nepůsobí tak odule), zvyšuje prokrvení a pomáhá nastartovat regenerativní proces.

Krémy s kmenovými buňkami.

Běžné přípravky k omlazení pleti obsahují kombinaci tekutého kolagenu, kyseliny hyaluronové a dalších složek, které pomáhají redukovat vznik vrásek a zpevňují pokožku. Studie ukazují, že klíčovou složkou těchto místně aplikovaných prostředků mohou být kmenové buňky, které dokážou účinně redukovat jemné linie a vrásky a zároveň zlepšovat texturu a pevnost pokožky. Průběžná aplikace takového přípravku by mohla omezit vznik rýh a vrásek, zvýšit množství kolagenu a zlepšit texturu a tonus pokožky. Je nutné provést další testy a zjistit, co lze očekávat od dlouhodobého užívání, ale předběžné informace vypadají velmi nadějně. Specialista na plastiky obličeje doktor Gregory Keller říká, že jde o revoluci v péči o pleť a může při potlačování viditelných projevů stárnutí v dlouhodobém horizontu přinést výrazné úspěchy.

Počkejme si

Jaká je pravděpodobnost, že kmenové buňky nechtěně proniknou do jiné části těla, např. do kosti? „Kmenové buňky dospělých dokážou uvolňovat růstové faktory a podporovat tak obnovu tkání, ale k transformaci na jiný typ tkáně potřebují silný chemický podnět,“ říká plastický chirurg a docent plastické chirurgie na univerzitě v Pittsburghu J. Peter Rubin, který se studiu kmenových buněk v tukových tkáních věnuje osm let. „Pokud je umístíte do neporušené svalové nebo tukové tkáně, měly by se s touto tkání dobře propojit.“ a vedlejší účinky? „Nevíme, jestli to dlouhodobě může mít nějaké nežádoucí účinky, protože jsme teprve na začátku výzkumu, ale regenerativní medicína je jednou z nejzajímavějších nových oblastí, které se rozvíjejí,“ vysvětluje manhattanský dermatolog Neil sadick. a plastický chirurg působící v New Yorku Jon turk dodává: „Je to trend budoucnosti. teď bych to nepodstoupil, ale sledoval bych klinické zkoušky.“

Související články