Chia - doping aztéckých běžců - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Chia – doping aztéckých běžců

Chia – doping aztéckých běžců

autor: Redakce
co obsahují semínka chia

Chia – doping aztéckých běžců

Tato drobná semínka bývala nepostradatelnou součástí jídelníčku starých Aztéků. V jejich očích měla dokonce takovou cenu, že sloužila i jako platidlo. Není se čemu divit: semínka chia mají skutečně obdivuhodné vlastnosti.

 Drobná semínka šalvěje hispánské (salvia hispanica) jsou nejvýživnějšími semínky na světě. Pochází ze Střední a Jižní Ameriky, kde rostou už více než 4 000 let. Název semínek vznikl z aztéckého slova „chian“, což znamená „olejnatý“. Ne náhodou, semínka chia jsou totiž velmi bohatá na omega-3 mastné kyseliny.Existují chia semínka hnědá a bílá, v závislosti na barvě květu šalvěje. Bílá jsou vzácnější, ale vlastnostmi se v podstatě neliší.

co obsahují semínka chiaCo obsahují semínka chia

 • 15× více vlákniny než brokolice
 • 2× více proteinů než ostatní semena
 • 3× více železa než špenát
 • 12× více hořčíku než banán
 • 5× více vápníku než mléko
 • 10× více omega-3 než porce lososa
 • 2× více antioxidantů než borůvky
 • zinek, železo, fosfor, vitaminy skupiny B, zejména vzácný B17 nebo niacin (B3), vitamin A, C i E, draslík, sodík, mangan, kobalt, chrom

Chia – účinky

 • podporují správnou funkci ledvin, jater, plic, žlučníku
 • zlepšují paměť
 • mají protizánětlivé a hojivé účinky
 • snižují riziko vzniku diabetu
 • pomáhají předcházet vzniku Alzheimerovy choroby
 • jsou významnými antioxidanty

chia a účinky na pleťKONZUMACE – v jogurtu, smoothie, v  ovocném nebo zeleninovém salátu, ve vodě nebo džusu v podobě chiového gelu

Chia a hladina cukru

Chia semínka pozitivně ovlivňují hladinu krevního cukru. Díky svému hydrofilnímu charakteru vytvářejí v trávicím traktu gel. Ten pak slouží jako bariéra mezi trávicími enzymy a sacharidy, což zpomaluje proces přeměny sacharidů na jednoduché cukry. Energie z potravy se díky tomu uvolňuje postupně a tělo ji může využít účelněji. Z těchto důvodů se chia ideálně hodí ke konzumaci během redukční diety a  při diabetu I. i II. typu.

chia a účinky na pleť

Olej z chia semínek se začíná uplatňovat i v (dermo)kosmetice. Konkrétně značka Perricone vyvinula hned několik produktů obsahujících tento výživný olej, bohatý na omega-3. Napomáhá bohaté hydrataci pleti a zdokonaluje její bariérovou funkci.

energetický nápoj chiaChiový gel

Chia semínka obsahují mucilagenní látku, díky které ze semínek při styku s tekutinou vzniká gel. „Ten působí velmi příznivě na zažívací trakt, čistí ho, chrání a zaléčuje,“ říká naturopatka Kateřina Boesenberg. „Smíchejte zhruba 1/3 hrnku chia a 2 hrnky vody. Semínka nabobtnají, změknou a získají texturu marmelády. V zavařovací sklenici vám chiový gel vydrží v lednici i několik týdnů.“ Doporučuje se dát si denně 1–2 lžičky, buď samostatně, nebo třeba do jogurtu.

Energetický nápoj

Do čtvrt litru vody či ovocné šťávy přidejte cca 2 lžičky chia semínek. Nechte 20 minut odstát a poté důkladně zamíchejte.

Bio chia

Šalvěj hispánská je poměrně náročná na podmínky, a proto ji nelze pěstovat všude. Přesto se dnes již pěstuje i komerčně, s chemickými postřiky. Z tohoto důvodu doporučujeme vybírat si v obchodech výhradně chia semínka v  kvalitě bio.

Chia jsou dobrá pro ty, kteří potřebují regulovat krevní cukr (hypoglykemici, diabetici), a  pro pacienty s onemocněním štítné žlázy. V chia obsažené minerální látky podporují správný chod metabolismu.Často zahrnuji chiu do detoxikace, spolu se spirulinou a zeleninovými džusy. Obsahuje totiž minerální látky jako třeba mangan, které detoxikaci napomáhají.Opatrně bych celá chia – stejně jako jakákoli jiná semínka – používala jen u osob se zánětlivým onemocněním zažívacího traktu (aby se semínko nezachytilo v klku a nezhoršilo zánět), s polypy nebo po operaci zažívacího traktu. Ale řádně rozemletá chia nebo jako želatinová substance (chiový gel) mohou být naopak velmi léčivá.“ Kateřina Boesenberg, BHSc., předsedkyně České 
naturopatické společnostiúčinky semínek chia

1. Chia Mike Benexia, Barny’s, 250 g semínek, 249 Kč, www.benexia.cz
2. Chia semínka, Iswari, 200 g, 188 Kč, www.prozdravi.cz
3. Chia and Cranberry Mix (mletá semínka se 100% brusinkovým práškem), Chia Bia, 260 g,11,50 €, www.chia-bia.sk, nebo 277 Kč, www.eshop.provita.cz
4. Tyčinka Lifebar + s chia semínky  a  zeleným ječmenem, 47 g, 31 Kč, www.lifefood.cz

Chia semínka jsou drobná (lze koupit i mletá, např. Chia Bia), bez chuti, dají se bez problémů přidat téměř do všech pokrmů nebo nápojů. mají dlouhou trvanlivost – můžete je mít doma v sáčku několik let, aniž by utrpěly živiny.

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články