Trichologické vyšetření - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Trichologické vyšetření

Trichologické vyšetření

autor: Redakce
Kožní poruchy

TRICHOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ

Jen naprosté minimum lidí je spokojeno se stavem svých vlasů. Pokud mezi ty šťastné nepatříte, pak vám může pomoci trichologické vyšetření. Ovšem pozor! Nepleťte si to s vlasovou diagnostikou. 
Ta možná zjistí, jaký typ vlasů máte a jaká barva je pro vás vhodná, s plešatostí ani padáním vlasů vám ale nepomůže.

Co je trichologie?
Zabývá se studiem vlasů a vlasové pokožky a všemi problémy s nimi spojenými. Věnuje se péči, hygieně a léčbě vlasů včetně vlasových cibulek a vlasové pokožky. Umožňuje zjistit pravou příčinu problémů s vlasy a vlasovou pokožkou.

Nejčastější vlasové a kožní poruchy:

 • Alopecie (plešatost) – Projevuje se postupným řídnutím vlasového porostu až jeho různě rozsáhlou ztrátou.
 • Psoriáza (lupénka) – Zánětlivé kožní onemocnění, charakteristické vyvýšenými, zanícenými plochami kůže, obvykle pokrytými bělavými šupinami.
 • Seboroická dermatitida – Chronické onemocnění vlasové pokožky a dalších partií bohatých na mazové žlázy, na jehož vzniku se podílí nadměrná činnost mazových žláz a pomnožení mikroorganismů.
 • Mazotoky (tukové, olejové, potní) – Jde o nadměrnou sekreci buď hutného, voskového mazu (tukový), nebo tekutého (olejového) mazu, nebo sekrece z potních žláz, které narušují rovnováhu vlasů a způsobují tzv. mastné vlasy.
 • Kožní poruchyLupy – Jde o mrtvé buňky kůže, které se odlučují v nadměrném množství.

Co trichogram určí:

 • celkové zhodnocení stavu vlasů, vlasových stvolů a pokožky hlavy
 • výpočet hustoty vlasů v záhlaví a přední a horní části hlavy
 • zjištění rychlosti růstu a denní ztráty vlasů (trichometrie)
 • zastoupení vlasů v jednotlivých růstových fázích (fototrichogram)
 • určení typu alopecie a příčiny zvýšeného vypadávání vlasů
 • rozpoznání přítomnosti anomálních typů vlasů

Kolik vypadnutých vlasů je normální?
Některé příručky udávají až 100 denně. Podle toho se ale nelze řídit. Má-li někdo velmi málo vlasů, případně začíná plešatět, je pro něj stovka vypadnutých vlasů katastrofální. Dobré proto je všímat si všech změn při každodenní péči o vlasy. Pokud si např. projíždíte rukou vlasy a zůstává vám v nich pokaždé chumáč, zbystřete.

Průběh vyšetření
Vstupní trichologické vyšetření, trvající cca 60–90 minut, zahrnuje:

 • Základní konzultaci o zdravotním stavu včetně stavu vlasové pokožky a vlasů
 • Test vlasové pokožky (pružnost a pevnost)
 • Vyšetření vlasové pokožky a vlasů pomocí mikroskopické trichokamery (dermatoskop)
 • Následnou analýzu zjištěného stavu
 • Trichologické vyšetřeníPrezentaci výsledků a poradenství
 • Představení doporučené trichologické léčby a další péče
 • POZOR! 24 hodin před vyšetřením si již nemyjte vlasy.

Kdy navštívit trichologa

 • Pokud vás svědí a pálí pokožka hlavy déle než 14 dní
 • Padá vám nadměrné množství vlasů
 • Začínáte plešatět
 • Máte lupénku v chronické fázi
 • Příliš se vám mastí vlasy
 • Často si myjete vlasy, a stejně zapáchají
 • Nemůžete se zbavit lupů

Analýza vlasů v laboratoři
Slouží ke zjištění nutričního stavu organismu, zejména stavu minerálů a stopových prvků, a zatížení toxickými látkami a těžkými kovy. Využívá se pouze ve výjmečných případech, neboť je časově náročná, je nutné dodat dostatečný vzorek vlasů a podle některých odborníků není stoprocentně spolehlivá, např. kvůli tomu, že obsah minerálů ve vlasech může být ovlivněn užíváním různých šampónů, bělicích a barvicích přípravků.

Kam na vyšetření?

 • Klinika LaserPlastic

Androgenetická alopecie, odborník: MUDr. Andrea Nestorová
Andogenetická alopecie

Průběh vyšetření: Nejprve se provedlo fyzikální vyšetření vlasů, tedy tzv. trakční test, zhodnocení struktury vlasů. Pomocí mikrokamery došlo ke stanovení diagnózy alopecia androgenetica a následoval rozbor KVI se zaměřením na hormonální profil, vyšetření štítné žlázy, stanovení vit. B12, hladiny železa a zinku a oční vyšetření.

Celková léčba: antiandrogenní terapie (nastavení na antiandrogenní antikoncepci, případně čistých antiandrogenů), lokální léčba: aplikace roztoků s látkou minoxidil (Neocapil), Aminexil (Dercos Aminexil) séra s růstovými faktory (Renokin sérum).

Průběh léčby: Klientka kromě užívání antiandrogenní antikoncepce a lokální aplikace séra na podporu růstu vlasů (Regaine a Ducray Aminexil v intervalu 2x denně) pravidelně docházela na aplikaci krevní plazmy, a to 1x měsíčně, v kombinaci s injekční mezoterapií, každých 14 dní 1 sezení. Efekt léčby se projevil po 4 měsících.

Cena: Vyšetření: 1 500 Kč
Kde: Platnéřská 11, Praha 1, tel.: 724 860 082, www.laserplastic.cz

 • Panacea Hair Clinic

Seboroická dermatitida, odborník: MUDr. Michaela Havlíčková

Seboroická dermatitidaPrůběh vyšetření: Jednalo se o těžší postižení kůže s chronickým průběhem, kdy dochází kromě zarudnutí a svědění kůže ve kštici i k tvorbě obtížně odstranitelných nánosů šupin. Diagnóza byla stanovena klinickým vyšetřením a mikrokamerou. Nebylo nutné provádět biopsii s histologickým vyšetřením.

Návrh řešení: V tomto případě bylo nutno vzhledem k výraznému zánětu a svědění ordinovat  lokální kortikoid  v moderní pěnové formě. Jako doplněk léčby bylo doporučeno užívání probiotik.Velmi dobře se osvědčují šampóny s antimykotickou a protizánětlivou složkou (např. Ducray Kelual DS).

Průběh léčby: Díky keratolytickému krému došlo poměrně rychle k odstranění pevně lpějících šupin, a tím k lepšímu efektu následné léčby. Kortikoidní pěna byla aplikována jen několik dní a poté postupně vysazována. Díky komplexní terapii došlo k rychlému ústupu svědění, začervenání i tvorby lupů.

Cena: Vyšetření: 600 Kč
Kde: Koněvova 31, Praha 3, tel.: 222 582 340, www.panaceahairclinic.cz

 • Clinical Hair&Bealth

Nadměrný mazotok, odborník: Lenka Kašpaříková

Nadměrný mazotokPrůběh vyšetření: Pomocí mikrokamery se zjistil silný mazotok na vlasové pokožce (mastné lupy) a po vyšetření vlasu a vlasové cibulky byl zjištěn silný tukový i olejový mazotok, který obaloval a deformoval celou vlasovou cibulku. Měření hladiny antioxidantů (hodnoty v pořádku) vyloučilo příčinu padání vlasů z nedostatku živin. Soustředili jsme se tedy na vlasovou folikulu a cibulku.

Návrh řešení: Byla navržena kompletní mazotoková kúra, která obsahuje 2 šampony, jeden přímo na pokožku hlavy, druhý pro mytí vlasů, vlasovou vodu, Detoxi Ag – na detoxikaci, okysličení a peeling pokožky, instant vlasový krém a potravinový doplněk Glycovit Dermaseb.

Průběh léčby: V průběhu 3 týdnů od začátku kúry se maštění vlasů zhoršilo (není pravidlem), jelikož se mazotok ve folikulách rozpouštěl a odcházel přes pokožku pryč. Už po měsíci na kontrolním vyšetření viděl klient výrazné změny.

Cena: Vyšetření: 500 Kč
Kde: Klapkova 36, Praha 8, tel.: 737 268 358, www.clinicalhair.cz

Nechte si vyšetřit hormony
Bioidentická hormonálně regenerační terapie (BHRT) se snaží padání vlasů potlačit cestou vyrovnání změněné hladiny hormonů v těle. Hormonální nerovnováha totiž způsobuje produkci látek, které svým chemickým složením poškozují vlasové folikuly. Obnovením správné hladiny hormonů a doplněním vitaminů a minerálů lze působení těchto látek na vlasové kořínky zamezit.

Cena: od 4 000 Kč / vstupní vyšetření
Kde: Panacea Hair Clinic, Koněvova 31, Praha 3, www.panaceahairclinic.cz

Metody léčby
Metod, jak řešit problém se ztrátou vlasů, je řada. Od konzervativní péče využívající kvalitních preparátů (mezoterapie, plazmaterapie) přes metody alternativní medicíny (ozonoterapie, akupunktura) až po vlastní transplantaci vlasů.

Plazmaterapie1. Plazmaterapie
Z krve lze separovat krevní plazmu, která je bohatá na krevní destičky. Ty společně se speciálním aktivátorem tvoří účinný „regenerativní koktejl“, jenž se následně injekčně aplikuje do podkoží k vlasovým kořínkům. Na rozdíl od uměle připravených vyživujících chemických látek ji tělo přijme bez jakýchkoli alergických reakcí. Doporučujeme např. metodu Plasmolifting.

Cena: Od 5 500 Kč za ošetření
Kde: YES VISAGE, Mánesova 28, Praha 2, www.yesvisage.cz

2. Mezoterapie
Injekční aplikace vlasového séra (kombinace vitaminů, minerálů, peptidů a kyseliny hyaluronové) velice tenkou jehličkou přímo do vlasové pokožky. Provádí se několik desítek vpichů během jedné aplikace, a to cca po 2 týdnech, v celkovém počtu 6–10 ošetření v jedné kúře.

Možnosti trichologické léčbyCena: Od 3 500 Kč za ošetření
Kde: LaserPlastic, Platnéřská 11, Praha 1, www.laserplastic.cz

3. Robotická transplantace metodou FUE
Velmi rychlá metoda extrakce a implantace jednotlivých vlasových váčků (v počtu 1–3 mikroštěpu) za pomoci robotického automatu. Je prováděna bez použití skalpelu, tudíž nezanechává jizvu a je i nižší riziko infekce. Pro pacienta v mnoha ohledech komfortnější než jiné metody.

Cena: Od 96 Kč za jednu folikulární jednotku
Kde: LaserPlastic, Platnéřská 11, Praha 1, www.laserplastic.cz

3 otázky…
Jaké jsou nejnovější možnosti trichologické léčby?
„V terapii androgenetické alopecie u mužů se využívá efektu tzv. blokátorů 5-alfa reduktázy, které omezují působení androgenů na vlasovou cibulku. Terapie je účinná, ale může být vzácně provázena vedlejšími účinky. Proto neustále stoupá obliba přírodních blokátorů 5-alfa reduktázy, jako jsou výtažky z čajovníku, kopřivy dvoudomé, ženšenu, Serenoa repens a dalších rostlin. Velmi populární jsou také mezoterapie, ať již klasické, nebo nověji plazma terapie, které se dobře doplňují s další léčbou.“  MUDr. Michaela Havlíčková, Panacea Hair Clinic

Jaké jsou nejčastější příčiny problémů s vlasy?
„Nejčastější problém, který řešíme, je padání vlasů, což velmi často zapříčiní mazotok, který obalí vlasovou cibulku 
a zabrání přísunu živin k vlasu. Dále bývá příčinou také nadměrný stres, většinou kombinovaný s dalšími příčinami, jako hormonální disbalance, různá onemocnění, rychlý úbytek váhy, posttraumatické stavy, šoky apod. Při nedostatečné výživě organismu (chybí vitaminy, minerály apod.) dochází k deformaci vlasového kořínku, který se stává atrofickým a následně vypadává.“ Lenka Kašpaříková, Clinical Hair&Health vlasové centrum

Ve kterých případech se využívá analýza vlasů? A je spolehlivá?
„Analýzu stopových prvků z vlasů pokládám za doplňující vyšetření. Indikuji ji, pokud všechny výsledky z krve, tedy mi-neralogram, vitaminy, ionty apod., jsou v pořádku, a klientovi navzdory léčbě vlasy neustále vypadávají. Zjištěné hodnoty z krve ale nemusí odpovídat aktuálnímu množství prvků v organismu, protože fungují mechanizmy, které vyrovnávají hladinu prvků v krvi i na úkor rezerv ve tkáních.“ MUDr. Andrea Nestorová, LaserPlastic

PPodpůrné preparáty na ochranu vlasůodpůrné preparáty a přípravky na výživu a ochranu vlasů
Ruku v ruce s metodami jde i každodenní péče o vlasy a pokožku hlavy. Podpůrné preparáty a přípravky dodávají vlasům správnou výživu, chrání je před nepříznivými vlivy okolí a regenerují do hloubky vlasovou strukturu.

1. Paul Mitchell Keratin Intensive Treatment, 869 Kč / 150 ml, k dostání v salonech
2. Revitacare, Haircare, bal. 10x 5 ml, 5 790 Kč, k dostání na www.planmed.cz
3. SynCare, šampon proti lupům, 198 Kč, 200 ml, v lékárnách a salonech, www.syncare.cz
4. Clinical, minerální šampon, 535 Kč, 200 ml, k dostání na www.clinicalhair.cz
5. SynCare, TrichaVIT, doplněk stravy, 60 tobolek, 415 Kč, v lékárnách a salonech

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články