Stop poškozeným vlasům: healthandbeauty.cz - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Stop poškozeným vlasům: healthandbeauty.cz

Stop poškozeným vlasům: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
stop poškozeným vlasům

STOP POŠKOZENÝM VLASŮM

Sluníčko a mořská voda mají v létě na vlasy zničující dopad. Když k tomu přidáme ještě barvení, používání fénů a žehliček a špatnou životosprávu, zničené, lámající se vlasy s roztřepenými konečky a bez lesku jsou nevyhnutelným důsledkem. Jak tomu zabránit?

Budete-li vědět, co všechno může vašim vlasům uškodit, lépe je pak ochráníte před poškozením.

stop poškozeným vlasůmCo vlasům neprospívá:

1. Nekvalitní produkty

Nekvalitní vlasové přípravky obsahují velké množství toxických chemikálií, jako např. sodium lauryl sulfát (SLS) či dimetikon, které nejen že působí toxicky na imunitní systém, ale způsobují vypadávání vlasů a zhoršují jejich růst. V tomto případě se rozhodně nevyplatí na produktech šetřit.

2. Permanentní barvení

Všechny typy barev mohou vlasy poškodit, přičemž největší škodu způsobují amoniak a peroxid. Záleží především na zdraví vašich vlasů, jejich textuře, síle zesvětlovače a celé délce procesu zpracování, jak moc dostanou vaše vlasy při barvení zabrat.

3. Tepelná úprava

Fénování, žehlení či kulmování vlasů, tedy styling, při kterém se využívá vysoké úrovně tepla (někdy až 400°), způsobuje změnu vodíkových vazeb ve vlasech.  To má za následek ztrátu vlhkosti a vysušení. Čím častěji budete přístroje používat, tím větší bude riziko poškození vlasů.

4. Prodlužování

Pokud se na příliš tenký pramen vlasů aplikuje velmi silný pramen prodlužovaných vlasů, jsou vlastní vlasy přetěžovány. Poškodit je může i velké množství lepidla.

5. Špatný životní styl

Dopřejte vlasům dostatek proteinů a mastných kyselin, které najdete například v oříškách. A nezapomeňte také na železo, zinek, vitamin A, B, C, hořčík a měď.

6. Slunce

Sluneční záření se neblaze podepisuje nejen na kůži, ale i na vlasech. Ničí zejména základní stavební bílkovinu vlasů – keratin. Prameny se snadno vysušují, lámou, konečky se třepí a vytrácí se lesk. Keratin nezapomeňte pravidelně doplňovat.

7. Přílišné česání

Kromě toho, že častější česání může způsobovat rychlejší maštění vlasů, vytváří tření, které může třepit konečky. Ideální proto je používat při častějším česání hřeben. Preferujete-li kartáč, pořiďte si ten s přírodními štětinami. Zmírňuje poškození a stimuluje pokožku hlavy.

co neprospívá vlasům8. Příliš časté mytí

Vnější vrstva vlasů má přirozenou lipidovou bariéru, která je častým mytím porušována. Dochází ke ztrátě potřebných mastících látek, které udržují hydrataci a zdravý vzhled. Ideální je dodržovat dvou- až třídenní odstup mezi jednotlivými mytími.

9. Časté stahování

Ať už jde o copy, či trendy culíky, všeho s mírou. Přílišné utahování vlasů je ničí a může způsobovat trakční alopecii. Vlasy nejprve slábnou a nakonec přestávají růst úplně.

Věděli jste?

  • Pro ženy s jemnými, lesklými a často mastnějšími vlasy může být mírné poškození velmi žádoucí, neboť způsobí, že vlasy budou pružnější a plné.
  • Ať už máte vlasy jakékoli, nikdy je nečesejte od kořínků dolů, ale vždy nejprve rozčesejte konečky a postupujte směrem nahoru.
  • Před jakoukoli tepelnou úpravou musejí být vlasy úplně suché. A to i přesto, že již existují žehličky na mokré vlasy. Ztrácí tak potřebnou vlhkost, mnohem rychleji se ničí a mohou krepatět.

Tradiční, nebo suchý kondicionér?

Kromě suchých šamponů si čím dál větší oblibu získávají i suché kondi-cionéry, které zabraňují vzniku statické elektřiny, absorbují pach a dodají vlasům ideální objem a lesk. Co na ně říkají odborníci?

„Stejně jako u šamponů, i u kondicionérů se můžeme setkat s různými inovacemi, jako jsou např. kondicionéry bez oplachu nebo ve spreji. Tyto kondicionéry mohou sloužit k lepšímu rozčesávání vlasů po mytí, ale bývají několikrát slabší než jejich oplachovací verze. Z tohoto důvodu bych je doporučila např. na cesty nebo jako doplněk k běžnému kondicionéru.“ Kateřina Kavanová, BOMTON Jalta

Ostříhat, nebo ošetřit?

Vlasy ostříhejte…pokud je vlasová pokožka vážně poškozena a vlasy polámané a bez života. Extrémně roztřepené konečky zastřihávejte vždy.

Vlasy ošetřete…pokud jsou křehké a suché a pouze jim chybí výživa.

Chcete-li snížit riziko poškození vlasů dodržujte tyto 3 zásady:

jak snížit riziko poškození vlasů1. Nečesejte vlasy, dokud jsou mokré
Jsou pružnější a snadno se zacuchají. Výjimku tvoří jen vlasy, které mají sklon k cuchání. Potom nezapomeňte použít kondicionér a k rozčesání hřebense širokými zuby.

2. Nesušte vlasy pomocí ručníku
Třením vlasů o ručník dochází k jejich zacuchání. Jsou náchylnější k poškození a můžete je polámat. Pomocí ručníku pouze odstraňte přebytečnou vodu jemným mačkáním.

3. Pečujte o ně do hloubky
Používání speciálních přípravků zaručuje jednoduchý způsob, jak vlasy posílit a zmírnit některá nevyhnutelná poškození způsobená stylingem či běžným opotřebením.

Jak navrátit vlasům zdraví a krásu

Máte suché či poškozené vlasy? V tom případě je pro vás správná péče o vlasy naprostou nezbytností. Nejen dobře zvolené šampony a kondicionéry, ale i pravidelné kúry či zábaly vám pomohou navrátit vlasy do pořádku. Budou pevné, silné a lesklé.

  • Péče v salonu

„Vlasy jsou v létě vystavovány velké zátěži. Výsledkem jsou zcitlivělé vlasy, které se mohou lámat. Řešíte-li tento problém, je pro vás určena řada ze série Expert od L’Oréal Professionnel – Absolut Repair cellular. Produkty obsahují speciální technologii Lactid Acid, která obnovuje iontové vazby mezi kortexovými buňkami a zanechává vlasy silnější a zdravější. V našem salonu můžete vyzkoušet i exkluzivní službu Powerdose Repair, která ozdraví vaše vlasy do hloubky. Cena ošetření je 250 Kč.“  Tomáš Kotlár, vlasový specialista

Kde: Kadeřnický ateliér Kotlár, Tyršův dům, Újezd 40/450, Praha 1, www.atelierkotlar.cz

  • Domácí péče

1. přípravky pro domácí péči o vlasyAlterna, zhušťující pěna Daily Densifying Foam, 145 g, 945 Kč, k dostání v lékárnách a salonech
2. Clinical, vlasová voda na narušené vlasy, 10x 10 ml, 1 421 Kč, k dostání na www.clinicalhair.cz
3. Gisèle Delorme, ochranné vlasové mléko, 300 ml, 1 340 Kč, k dostání v lékárnách a salonech, na www.sensualsro.cz
4. Dixidox de Luxe, Triple Action Conditioner No. 4.2, 500 ml, 800 Kč, k dostání na www.intermedexp.com
5. Paul Mitchell, Moisturizing Lather Shampoo, 250 ml, 675 Kč, k dostání ve vybraných salonech
6. FacEvolution, Hair Care Hair Tonic, 1 490 Kč, k dostání ve vybraných salonech a na www.skinso.cz

názory odborníků…

Jak nejúčinněji ošetřit poškozené vlasy?
„Při péči o poškozené vlasy je důležité zvolit kvalitní vlasové přípravky, které nezatěžují a nepoškozují vlasy ještě víc. Pro poškozené vlasy doporučuji intenzivní rekonstrukční vlasovou kúru, která se standardně provádí 1x za měsíc. V případě velmi poškozených vlasů doporučuji tuto kúru aplikovat na vlasy 2x týdně. Rekonstrukční kúra dodává vlasům veškeré proteiny a enzymy, především keratin a kolagen, které významně posilují vlasový stvol, uzavírají vlasovou strukturu a dodávají vlasům svěžest, pružnost, pevnost a lesk. U poškozených vlasů je důležité, aby nebyly vystavovány vysokým teplotám, při fénování a žehlení je vhodné mít teplotu nastavenou na nejnižší stupeň a vždy je důležité používat před zásahem ochranné přípravky.“ Lenka Kašpaříková, Clinical Hair & Health vlasové centrum

 „Doporučuji nejprve zkontrolovat vlasy diagnostickou kamerou, díky které zjistíte rozsah poškození vlasů a zvolíte produkty na míru. Pokud jsou vlasy už hodně zničené, je vhodné konce zastřihnout. Existují produkty na vlasy chemicky narušené, které potřebují jinou výživu než vlasy mechanicky poškozené nebo suché. Vlasy narušené potřebují podpořit vnitřní strukturu a vlasy suché zase uhladit zvenku.“ Petra Měchurová, Salon Petra Měchurová

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články