Nepovedené estetické zákroky: healthandbeauty.cz - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Nepovedené estetické zákroky: healthandbeauty.cz

Nepovedené estetické zákroky: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
Lara Flynn Boyle plastika

NEPOVEDENÉ ESTETICKÉ ZÁKROKY

V posledních letech podstupuje estetické zákroky stále vyšší procento žen i mužů. A protože ruku v ruce s poptávkou stoupá i nabídka, není se co divit, že vzniká také řada pracovišť, která často nedosahují potřebné odborné úrovně. Na co si dát pozor, aby se vám sen o kráse neproměnil v noční můru?

Závislost na zákrocích

Je běžnější, než se zdá. Jako většina závislostí vzniká i tato z různých emocionálních či mentálních problémů. „Do vašeho života vstoupí fenomén, který vám činí velkou radost. Získáte pocit, že jen tak budete lepší, šťastná, budete lépe prožívat všechny okolnosti života. Implantace této myšlenky pak zákonitě spustí strach, jak bude váš život vypadat, když to ztratíte. A krása, respektive mladost, není jen nějaké vaše vnitřní potěšení. Je viditelná a lidé z okolí si jí všímají. Pokud tedy v jejich očích tento kredit ztratíte, budete mít pocit negativního hodnocení z vnějšího světa. Navíc obdiv je jako jakákoli jiná droga. Jestliže jste ji ochutnala a dělá vám dobře, budete chtít víc. Tedy přidáte ještě další zákrok a pak další. Aby obdivu nebylo konce,“ vysvětluje MUDr. Jarmila Klímová, psychiatrička z centra AKTIP. Všeho ale moc škodí, a tak i mnoho zákroků na těle působí ve výsledku většinou neatraktivně.

Jak poznáte, že máte problém?

  • Máte k sobě kritický vztah a v jednom kuse na sobě hledáte chyby. Máte pocit, že to dělají i vaši blízcí.
  • Vaši pozornost neustále přitahuje nějaká část vašeho těla, kterou si často prohlížíte v zrcadle.
  • Svůj nedostatek se snažíte pořád nějak maskovat, nechcete se kvůli němu fotit ani chodit do společnosti.

Dermatologie – Když je zákroků moc…

Pokud člověk není spokojený se svým zevnějškem, estetický zákrok mu může pomoci zvýšit si sebevědomí. Někdy se ale může touha po dokonalém zevnějšku proměnit v poruchu vnímání vlastního těla, tzv. dismorfobii, nebo dokonce v závislost na estetických operacích. Některé nepodařené zákroky se dají včasným reoperováním napravit, mohou ale také zanechat trvalé následky.

Ačkoli herečka Lara Flynn Boyle nikdy nepotvrdila, že podstoupila plastickou operaci či dermatologický zákrok, její obličej se během jednoho roku proměnil k nepoznání.

Rozbor MUDr. Věry Terzijské:

Lara Flynn Boyle plastikaOČI
PROBLÉM: Vzhledem k nalíčení působí výrazně, ve skutečnosti jsou ale menší a zapadlé. Také vidíme změnu tvaru.
JAK VZNIKÁ: K těmto změnám dochází při chirurgické úpravě víček, dále při nesprávné aplikaci botulotoxinu.
ŘEŠENÍ: Správná indikace pro plastiku víček i pro botulotoxin.

TVÁŘE
PROBLÉM: Zvětšený objem tváří i celého obličeje.
JAK VZNIKÁ: Nadbytečnou aplikací výplňových materiálů. Obličej vypadá nepřirozeně, je změněná mimika i celý výraz tváře. Dříve něžná žena má zhrubělý a tvrdý výraz masky.
ŘEŠENÍ: Přiměřená aplikace výplní, estetické cítění a zkušenost lékařů.

RTY
PROBLÉM: Tvar rtů je zbytečně moc plný. Jak horní, tak dolní ret je příliš zvětšený a celému obličeji to ubírá na kráse.
JAK VZNIKÁ: Nadbytečnou aplikací výplňových materiálů, použítím silikonového implantátu.
ŘEŠENÍ: Platí všeho s mírou. Velké rty jsou smyslné, ale ne každému sluší.

Názor odborníka

V čem vidíte příčinu stále většího množství nepovedených dermo zákroků?
Veškeré esteticko-dermatologické zákroky by měl provádět dermatolog. Problémy totiž mohou nastat v případě nesprávné aplikace nebo při použití necertifikovaného materiálu. Botulotoxin, kyselina hyaluronová a jiné výplňové materiály patří pouze do rukou lékaře. Klientky by si měly dávat pozor na to, kde si nechají zákrok dělat. Platí to, že levné neznamená také kvalitní. Setkala jsem se s tím, že v různých kosmetických salonech provádějí podobná ošetření kosmetičky, které nejsou v tomto oboru kvalifikované. V takových případech nemají klientky ani jistotu, jak kvalitní materiál používají. Do ČR se bohužel přivážejí i velmi nekvalitní a necertifikované čínské výplně.

U jakých dermatologických zákroků se nejčastěji setkáváme s korekcemi?
Nejčastěji přicházejí klientky s požadavkem likvidace přehnaných nebo špatně aplikovaných výplní. Nejen proto rozhodně nedoporučuji aplikace tzv. nevstřebatelných materiálů. Viděla jsem také, že některé materiály v pokožce jakoby zhrudkovatí – vytváří tzv. granulomy. A právě to se může stát v případě nesprávné aplikace nebo při použití necertifikovaného materiálu.

MUDr. Věra Terzijská Vedoucí lékařka Korektivně dermatologické kliniky VERAMEDICA

Plastická chirurgie

Jodie Marsh plastika prsouZ přirozeně mírně povolených velmi pěkných prsů Jodie Marsh se stala prsa až příliš velká a na první pohled nepřirozeně přeplněná. Vždy bychom měli mít na paměti, že provádíme operaci s dlouhodobým efektem, často doživotním, a řada problémů z extrémně velkých implantátů se může objevit kdykoli.

MUDr. Dušan Záruba radí:
Pokládám za velmi důležité upozornit klientku na všechna negativa a případná rizika, která extrémní zvětšení prsů přináší. Velikost prsů, a tím i implantátů, mohu doporučit dle celkových tělesných proporcí, typu prsů a velikosti žlázy. Pokud se v tomto s pacientkou shodneme v rozmezí jedné velikosti prsů, je to optimální pro dobrý výsledek i minimum možných komplikací.

Pokud žena požaduje extrémní zvětšení prsů, vždy musíme počítat se zvýšeným rizikem komplikací při hojení i reakcí tkání prsů do budoucna. Může docházet k daleko většímu úbytku žlázy z důvodu útlaku velkým objemem implantátu, povolení a zeslabení kůže s větším rizikem nerovností.
Nezanedbatelná je i hmotnost implantátů, která může způsobovat problémy s držením těla a bolesti zad.

Pokud klientky na extrémním zvětšení přesto trvají, obvykle to nelze provést jednou operací, ale postupně objem implantátů přidávat. Nejdříve je možné výměnu implantátů provést obvykle po roce, ale vždy se snažíme o co nejdelší pauzu mezi operacemi.

Každá další operace vždy přináší zvýšené riziko možných komplikací při hojení. Pokud se pacientka rozhodne naopak objem prsů zmenšit a vyměnit implantáty za menší nebo je úplně vyjmout, neobejdeme se již bez větších jizev.    

Názor odborníka

Jak často se setkáváte s nepovedenými zákroky?
S reoperacemi nepodařených zákroků se setkávám poměrně často. U některých typů operací je to až kolem 12 % zákroků, které na naší klinice provádím. Problémy těchto nepodařených zákroků jsou obvykle estetického charakteru, ale někdy se jedná o vážnější zdravotní potíže, které by mohly ovlivnit i zdravotní stav pacienta. Smutné je, že někteří lékaři či lékařská pracoviště již dále odmítají tyto problémy uznat a řešit.

V čem vidíte příčinu stále většího množství těchto zákroků?
Kliniky často pacientkám nabízejí zákrok, který není pro řešení jejich problému vhodný. Je to buď z nedostatku zkušeností a možností daného pracoviště, nebo kvůli zisku. Dobrý a zkušený lékař by měl umět pacientku odmítnout, má-li přehnané představy či nároky, nebo jí nabídnout jiné řešení i za cenu doporučení na jiné pracoviště.

U jakých chirurgických zákroků se nejčastěji setkáváme s korekcemi?
Jedním z nejrizikovějších zákroků je plastika nosu. Zkušený chirurg musí dokázat dopředu odhadnout, jak se bude místo po zákroku při hojení měnit a vyvíjet a jaký bude výsledný efekt.

MUDr. Dušan Záruba, Primář oddělení plastické chirurgie v Ústavu estetické medicíny

Příběhy klientek

V poslední době se hodně komplikací objevilo v souvislosti s aplikacemi nevstřebatelných materiálů. V České republice jde o materiály buď na bázi polymetylmetakrylátu (PMMA) nebo polyakrylamidu.

Jana (42)
Z jakého důvodu jste se rozhodla pro nevstřebatelné výplně?
Nešla jsem původně na nevstřebatelnou výplň, ale šla jsem na konzultaci, co s rodovými kruhy pod očima. Materiál mi byl nabídnut jako preparát bez nežádoucích účinků. Nebyla jsem upozorněna na to, že je to nevstřebatelná výplň.

Co přesně se stalo?
Pod očima se mi po 2,5 letech utvořily tvrdé hrudky, granulomy, a také nekróza až na kost. Paní doktorka, která mi aplikaci provedla, neuměla stav zvrátit a pod oči mi injekčně aplikovala kortikoidy, které stav ještě zhoršily. Granulomy se zvýraznily a kůže byla červená a flekatá. Doktorka se mnou komunikovala již jen přes e-maily a doporučovala vyčkat a granulomy léčit například ibalginem. Nakonec jsem podstoupila operaci na jiném pracovišti. Diagnóza: granulomy na dolních víčkách. Po operaci jsem skončila na JIP a poté jsem ležela ještě týden na oddělení plastické chirurgie. Dnes jsem v léčení a pod očima mám jizvy a prohlubně. Jezdím na kontroly a snažím se jizvy maskovat.Michelle plasticka operace

Co byste vzkázala ženám, které o podobném zákroku uvažují?
Vzkázala bych jim, aby si prověřily kliniku, zákrok i lékaře. Rozhodně bych tyto nevstřebatelné a neodstranitelné výplně nikomu nedoporučila.

Michelle (53)
Klientce nabídli materiál značky „Expressions“, který je na bázi kyseliny hyaluronové. Je schválený pro chirurgii nosu jen jako stent, lékař jí ho ale píchl jako výplň. Dostavila se alergická reakce a otok přetrvával 6 dní. Lékař jí musel aplikovat ještě jiný materiál, který ten původní rozpustil. FDA vydala před takovýmto používáním varování.

Dáša (58)
Můžete popsat, co přesně se stalo?
V roce 2013 jsem navštívila kliniku v Praze 5 s tím, že bych chtěla odstranit povislé koutky po redukci hmotnosti. Ještě ten samý den mi paní doktorka začala aplikovat materiál nejen do povislých koutků, ale i do sliznice po celé délce úst, ke kořeni nosu a nakonec i do jedné části tváře. Po ukončení mě sama upozornila, že mám bouličky u kořene nosu. Chtěla jsem, aby mi dala zprávu, ve které bude uvedeno, co prováděla, kolik ml jsem dostala a kam mi materiál aplikovala, ale zprávu jsem nedostala a doktorka odešla k jinému klientovi. Když pominu otoky a bolesti hlavy, už během měsíce jsem pociťovala nárůst něčeho uvnitř pusy, uprostřed pod rtem. Byla tam ostře ohraničená boule bílé barvy. Objednala jsem se tedy k paní doktorce, která potvrdila, že může jít o granulom, a tvrdila, že vše ještě není dokončeno. Bulky a zatvrdliny už byly vidět i po stranách dolních rtů a svědily a pálily. Doposud jsem nenašla nikoho, kdo by mi materiál dokázal odstranit.

6 zásad, které se vyplatí dodržovat

  • Vždy se předem podrobně informujte o daném zákroku, klinice a praxi chirurga, který bude zákrok provádět.
  • S vybraným lékařem vše předem důkladně zkonzultujte, nebojte se ho na cokoli zeptat a také si všímejte jeho přístupu.
  • Ujistěte se, že zákrok bude mít efekt, pro který chcete operaci podstoupit, netrvejte za každou cenu na své představě.
  • Pokud se vám rady nezdají, zkonzultujte svůj problém i s jiným lékařem.
  • Cenově výhodné nabídky důkladně prověřujte. Materiál i dobře odvedená práce odborníka něco stojí. I kdybyste na zákroku ušetřili, je možné, že za jeho nápravu nakonec zaplatíte mnohem více, než kdybyste slevu nedostali.
  • Myslete dopředu. Jak bude vaše tělo vypadat po zákroku za 10, 20 či 30 let?

Nejčastěji opravované zákroky

Podle České společnosti plastické chirurgie chodí na opravu nejčastěji lidé po operaci očních víček, prsou nebo po odsátí tuku. To potvrzuje i Roman Kufa, vedoucí lékař Perfect Clinic. „Nejčastěji k nám chodí pacienti na opravy po operacích prsů, což je pochopitelné, jde o nejfrekventovanější zákrok z estetických plastických operací.“ Ročně podstoupí opravnou operaci zhruba 5 % pacientů.

Chystáte se na zákrok a rádi byste znali zkušenosti lidí, kteří na něm již byli? Pak se podívejte na www.realself.com. Najdete tam kromě názorů a fotografií i rady doktorů a hodnocení účinnosti jednotlivých zákroků.

Na koho se obrátit o pomoc

Nejste-li s výsledkem zákroku spokojení a domníváte se, že ho lékař provedl nesprávně, můžete se obrátit na Českou lékařskou komoru a podat stížnost na neodborné či neetické jednání lékaře. Poškozený pacient má nárok na odškodnění za bolest i vynaložené náklady. Pokud je s rozhodnutím České lékařské komory nespokojený, může se obrátit i na soud.
Více na: www.lkcr.cz
Pacienti mají právo na informace o možných rizicích. Konzultující lékař by měl vše předem vysvětlit.

Názory odborníků

Byl u vás již někdo s komplikacemi po aplikaci nevstřebatelných materiálů?

„Osobně jsem jednu opravu řešil. Pacientka si nechala na jiném pracovišti zvětšit horní ret, ovšem vytvořily se granulomy a projizvení, a v důsledku toho se ret zdeformoval. Museli jsme tyto jizvy i zbytky materiálu velmi obtížně chirurgicky odstranit. Tento materiál odstranit lze, ale poměrně obtížně, resp. záleží velmi, kam byl aplikován. V obličeji je to s ohledem na jizvy problém.“ MUDr. Roman Kufa, vedoucí lékař Perfect Clinic

„S komplikacemi u nevstřebatelných výplní jsem se setkal osobně mnohokrát. Nejčastěji jsou to granulomy, což je reakce těla na cizí těleso. Viděl jsem i odúmrť části tkání obličeje po ucpání cévy. Ještě častější ale je, že je pacient nespokojen s umístěním výplně. Je však velmi těžké, někdy až nemožné materiál odstranit. Často je potřeba několika operací. Materiály velmi nedoporučuje i připravovaná norma EU, platná asi k 1. 1. 2016, jež se stane součástí zákonů ČR.“ MUDr. Roman Šmucler, CSc., předseda Společnosti pro estetickou a laserovou medicínu ČLS JEP a majitel kliniky Asklepion

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články