Rychlá a zákeřná plíseň na nohou: healthandbeauty.cz - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Rychlá a zákeřná plíseň na nohou: healthandbeauty.cz

Rychlá a zákeřná plíseň na nohou: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
plíseň na nohou

RYCHLÁ A ZÁKEŘNÁ PLÍSEŇ NA NOHOU

Nechodíte do sauny ani do bazénu, otevřené boty nosíte jen výjimečně. Přesto se vám na nohou objevila plíseň. Jak je to možné? Snadno! Zjistili jsme pro vás, jak se plísní vyvarovat i jak se jich rychle zbavit!

plíseň na nohouCo je to plíseň

Jde o mykotické (houbové) onemocnění vyvolané organismy, které se vlastnostmi podobají rostlinám a bakteriím. Je vysoce infekční, šíří se přímým kontaktem nebo užíváním společných věcí či prostor. K rozbujení mykózy stačí jen mikroskopický kousíček, např. našlápnout šupinku kůže, která se nakaženému odloupla.  

Co podporuje plísně

  • špatná hygiena
  • zvýšená léčba antibiotiky
  • nadměrná konzumace cukru
  • olejové koupele
  • dlouhodobý stres

Nejčastěji jsou postižena chodidla, oblast mezi prsty a nehty na nohou. V menším procentu případů pak i nehty na rukou. Plíseň se ale může objevit i kdekoli na těle.

Příznaky plísňových onemocnění

Přehlédnete je jen těžko. Mykóza spolu s bakteriemi silně zapáchá a navíc:

  • Plísně na nohou: objevují se bílé plošky, máte nepřetržitý pocit vlhkých nohou, zarudlou, svědivou nebo šupinatou kůži, pocit pálení a tvoří se bolestivé prasklinky. Někdy máte až do krve rozpraskané paty.
  • Plísně na nehtech: objevují se bílé nebo nažloutlé skvrny na okrajích nehtů, které se postupně zvětšují, nehty se lámou, drolí a v pokročilém stádiu hnědnou, nehtové lůžko začíná bolet.

Prevence je základ
prevence plísně na nohou

Vyšetření

K přesné diagnóze, která je základem léčebného úspěchu, je nezbytné laboratorní vyšetření, a to jak mikroskopické, tak kultivační, které se provádí na specializovaném dermatologickém pracovišti. Kontakt na mykologická centra můžete získat po konzultaci: Centrum péče o nohy a tělo, Svatoslavova 259/16, Praha 4, www.vasenohy.cz 

Vyšetření můžete absolvovat:

  • Dermatovenerologická klinika VFN, Fakultní pol., Karlovo nám. 32, Praha 1
  • Zdarma na pojišťovnu, 756 Kč / samoplátce – 7 mykologických vyšetření

Léčba u odborníka

Hned s prvními příznaky je dobré vyhledat dermatologa či podologa (zabývá se stavy nohou z hlediska preventivní a rekondiční péče a pátrá po příčinách potíží). Někdy se může jednat pouze o dočasnou léčbu, častěji jde však o terapii, která je dlouhodobější a může trvat rok i déle. Po stanovení diagnózy vybere lékař vhodnou léčbu antimykotiky. Napadená část musí odrůst a nahradit se nehtem zdravým. Existují dva možné tera-peutické přístupy: léčba celková (aplikace ústy) a místní (aplikace na postižené místo). Pozor! Jakmile se vám začne zdát, že je plíseň pryč, léky nevysazujte, v léčbě je třeba pokračovat delší dobu!

Rozpoznat plíseň a doporučit vás k odborníkovi by měl umět i zkušený pedikér či pedikérka. Většina z nich se plísní oprávněně bojí a v případě mokré metody ani s nemocnými pracovat nesmí.

Plíseň a lak na nehty

Ačkoli se může zdát lak na nehty jako dobrý způsob, jak plíseň skrýt, ve skutečnosti stav zhoršuje, protože zadržuje vlhkost. Existují ovšem speciální účinná antimykotika ve formě laku, např. Loceryl 5%, 1 x 2,5 ml. Seženete je ale jen na předpis v lékárnách. Na nehet se aplikují jednou za týden.

2 otázky pro…

Jaroslav Fešar, ředitel Centra péče o nohy a tělo, prezident České podologické společnosti, z. s.

Co se může stát, pokud člověk plíseň léčit nebude?
„V první řadě je třeba se u dermatologa ujistit, že se opravdu jedná o plíseň. Nejlépe po provedeném mykologickém vyšetření na specializovaném pracovišti. Pokud je plíseň prokázána, je nutné si uvědomit, že se jedná o infekční onemocnění, tedy může být přenosné. Pokud se plíseň neléčí, nejen že se pro okolí stáváte potenciálně rizikovým, ale díky laxnímu přístupu hrozí zhoršení rozvoje onemocnění a přechod do horších
a komplikovanějších stádií.“

Jaká léčba se vám osobně v případě plísní nejvíce osvědčila?
„Jen systematická a pečlivá léčba vede ke zdárnému uzdravení. Nejvíce se mi osvědčilo provést mykologický rozbor pro přesné stanovení diagnózy a následnou cílenou léčbu. Je mnoho alternativních postupů, které lze
v léčbě doplňkově uplatňovat, ale v zásadě je důležité si uvědomit, že na vzniku a rozvoji plísně mají podíl i mnohé vnitřní faktory, se kterými je třeba také něco udělat. Jde obecně o nezdravý životní styl, špatnou životosprávu, přemíru cukrů v potravě, stres, nevhodnou uzavřenou obuv či zanedbanou hygienu nohou. Základem je odstranit všechny faktory, které se na vzniku a rozvoji plísně podílely. Když klient ví, proč k plísni nehtů přišel, je léčba mnohem jednodušší.“

Věděli jste?
plíseň na nohou věděli jste

Plíseň a umělé nehty

Mějte na paměti, že nehty se chovají podobně jako vlasy. „Měly by dýchat a být chráněny proti zevním škodlivinám bílkovinovým pláštěm. Ten se však vlivem častého mechanického ovlivňování brusnými nástroji stává prakticky nefunkčním.Takový keratinový povrch neplní svou funkci a pod nehet mohou proniknout patogeny daleko snáze. Je tedy možné se domnívat, že přílišným a trvalým obrušováním nehtů a následným chemickým působením lepidly nebo pryskyřicemi se může nehet vystavovat riziku zvýšeného výskytu jakýchkoliv patogenů, včetně těch houbových,“ říká podolog Jaroslav Fešar, ředitel Centra péče o nohy a tělo

Domácí léčba / přírodní léčba

V bylinkářských kruzích je všeobecně známo, že plísně nesnáší česnek. Postižené místo proto potírejte několikrát denně česnekem. Vyzkoušet můžete také lázeň z odvaru březové nebo dubové kůry, případně z šalvěje nebo tymiánu. Pomáhá i lázeň z jablečného octa.

antimykotické přípravkyAntimykotické přípravky

Existují ve formě pěn, roztoků, sprejů, krémů či tabletek.
1. Canespor sada na nehty, 429 Kč
2. Clotrimazol HBF krém, 46 Kč, www.drmax-lekarna.cz

tea-tree olejTea-tree olej

Je považován za nejsilnější přírodní antiseptikum. Ničí bakterie, plísně a viry a tím zabraňuje vzniku anebo šíření infekcí. Urychluje hojení, stimuluje imunitní systém pokožky a podporuje její prokrvení.
1. Pure Tea Tree Oil, Australian Bodycare, 287 Kč, 30 ml, www.dkpharma.cz

chytrá houba pythie biodeur preventChytrá houba

Jedná se o přípravek se zárodky houby Pythium oligandrum, která se živí různými mykózami. Dokáže je najít i v málo dostupných místech, jako třeba pod nehty. Jakmile nemá co ,,jíst”, společně s nehtem odrůstá. Tento biologický přípravek je zatím prodáván jako kosmetika, je tedy k dostání i bez lékařského předpisu. Preventivní zásyp lze aplikovat i do obuvi.
1. Chytrá houba Pythie Biodeur Prevent 3x3g, 319 Kč, www.zdravaapatika.cz

Zdroj: http://www.celostnimedicina.cz/zatocte-s-plisnemi-nohou-navzdy.htm; http://www.wikihow.com/Get-Rid-of-Foot-Fungus;
http://www.vasenohy.cz/cz/m/dermatologie-v-podologii; http://www.vitalia.cz/clanky/plisen-nehtu-se-vrati-pokud-nezlikvidujeme-spory/

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články