Mezoterapie: healthandbeauty.cz - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Mezoterapie: healthandbeauty.cz

Mezoterapie: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
mezoterapie

MEZOTERAPIE

Účinné látky obsažené v krémech zatím v mnoha případech nedokážou překonat vrchní epidermální bariéru kůže. I to je důvod, proč stále více žen přichází na chuť mezoterapii. Co všechno umí?

mezoterapieCo je mezoterapie?

Je to metoda založená na dopravování látek do pokožky a střední vrstvy kůže – mezo (mezi) / terapie (ošetření, léčba, péče) – zpravidla pomocí vpichu. Tyto látky pomáhají vyvolat přirozenou tvorbu kolagenu a nových buněk, pokožku vyživují a zvyšují její hydrataci. Nejčastěji se aplikují do oblasti obličeje, krku, dekoltu a hřbetů rukou. Jde o metodu, kterou používá více než 25 000 lékařů po celém světě.

Jak často ji podstupovat:

Schéma léčby se často řídí věkem a stavem pokožky. První dvě aplikace se podstupují po měsíci, třetí pak za tři měsíce. Poté by měla následovat přestávka 3 až 9 měsíců. Pokud chcete udržet efekt co nejdéle, je vhodné opakovat ošetření jednou za rok.

Odlišné chápání pojmu v USA a v Evropě

 • USA – injekční vpravování látek různého charakteru (vitaminy, minerály, aminokyseliny, homeopatika)     do škáry a tukové podkožní vrstvy
 • Evropa – injekční nebo peercing-rollerové podání vybraných látek přísně intraepidermálně – v úrovni pokožky

Indikace:

 • povadlá pleť
 • dehydratace
 • vrásky
 • estetické defekty (akné, strie)
 • prevence poškozené pleti
 • vital injector ošetřeníalopecie (vypadávání vlasů)
 • celulitida

Kontraindikace:

Méně NEŽ 18 let, kojení, těhotenství, diabetes, srdečně-cévní choroby včetně arytmií, poruchy srážlivosti krve, dysfunkce štítnice, kožní onemocnění v místě aplikace, poruchy funkcí imunitního systému, rakovina

Nejčastější terapeutické látky

Dominantní postavení má kyselina hyaluronová. Pro mezoterapii nesmí být na rozdíl od výplní zasíťovaná. Má silný hydratační účinek, tlumí zánětové reakce, má antimikrobiální vlastnosti a podporuje hojení. Mezi další doplňující látky patří: vitaminy, aminokyseliny (regenerace, výživa), kofein a oligoelementy (celulitida), makro- a mikroelementy (výživa), peptidy (vrásky).

dermaroller rtyMožnosti dopravy látek do kůže

Prostředek/látka, usnadnění průniku
Injekce, 100 %
Peercing-roller lékaři, 50 %
Dermapen, 50 %
AHA peeling, 5–10 %
Aplikátor sér, 5 %
Emulze, 3 %
Roztok, 1 %

Jakou mezoterapii si vybrat?

Druh mezoterapie i složení roztoku vždy závisí na účelu aplikace, na typu a míře poškození kůže. Nejste-li si jisti, poraďte se s odborníkem. Bezpečnost a účinnost mezoterapie zaručí jen specialista s dostatečnou erudicí a praxí.

Mezoterapie může prodloužit účinky dalších procedur.

schéma mezoterapieDruhy mezoterapie

1. Injekční mezoterapie

K aplikaci se využívá mikroinjekce. Jde o bolestivější, ale účinnější formu. Před aplikací je doporučováno nanést anestetický krém. Při klasické evropské mezoterapii proniká do pokožky 100 % látek.
Může provádět: pouze lékař

2. Peercing-rollerová mezoterapie

K aplikaci využívá dermaroller (dermováleček) s jehličkami. Existují varianty pro lékaře (0,5 – 1,5 mm), pro salony i pro domácí péči (< 0,2 mm). V závislosti na délce jehliček dermaroller buď tlakově masíruje kůži (kosmetické), nebo mikrotraumatizuje kůži a penetruje přes pokožku (lékařské).  V obou případech je podpořeno lepší vstřebávání látek do pokožky a stimulace fibroblastů produkujících kolagen. Peercing-rollerem proniká do pokožky přibližně více než 15 % látek.  
Může provádět: lékař (invazivní) nebo kosmetička (neinvazivní)

3. Přístrojová mezoterapie

Jednou z variant je použití např. přístroje Vital InjectorTM, který plošně aplikuje stabilizovanou kyselinu hyaluronovou (Restylane Vital a Restylane Vital Light) mikrojehlami do lékařem stanovené hloubky kůže a v přesném množství. Dlouhodobě hloubkově pomáhá hydratovat pleť. Existují i různé kosmetické přístroje, např. mesopen, dermapen.
Může provádět: v prvním případě lékař, ve druhém i kosmetička

domácí mezoterapieUkázky domácí mezoterapie

1. Vlasová mezoterapie md:complexTM, Hair-Revit CxHR, 2 600 Kč, 5 x 7 ml, www.dermamed.cz
2. Mezoroller, 1 250 Kč, www.intermedexp.com

Na co si dát pozor?

 • Každý klient by měl mít svůj peercing-dermaroller.
 • Ten by měl mít ideálně tyto certifikace CE (v EU) a FDA, GMP (v USA)
 • Rozhodně neplatí čím delší jehly, tím lepší výsledky.
 • Ne každý může provádět toto ošetření. Informujte se.

profesionální mezoterapieUkázky profesionální mezoterapie

1. Omlazení MezoBotex dermarollerem 1,5 mm, 3 000 Kč / obličej, Centrum estetické dermatologie, Brno
2. Dermaheal SB, mezoterapeutický koktejl, od 1 500 Kč za injekční aplikaci, Sanoderm, www.sanoderm.cz
3. Omlazení mezoterapií INNO-TDS TIGF, od 1500 Kč za ošetření, Top Esthetic, www.topesthetic.cz
    
Peercing-rollerová mezoterapie

Jak to probíhá

Před aplikací
Speciální příprava není nutná. Ideální je mít nenalíčenou tvář a zhruba pět hodin před ošetřením by se neměl na pleť nanášet žádný kosmetický přípravek. Doporučuje se také cca týden před aplikací nekonzumovat vysoké dávky vitaminu C, acetylsalicylové kyseliny a jiných léčiv modulujících zánět nebo léčiv ovlivňujících srážlivost.

Průběh
Jste-li citlivější, můžete si nechat cca 45 minut před výkonem nanést na oblast lokální znecitlivující krém. Těsně před výkonem se místo vydezinfikuje a následuje samotná aplikace. Séra se nanášejí bezprostředně před zahájením peercing-dermarollingu. Nevmasírovávají se, pouze se lehce vklepají. Protože kyselina hyaluronová na pleti rychle zasychá, aplikuje se postupně vždy jen na část obličeje a hned se provede dermarolling. Povrch kůže by se měl po ukončení každého úseku dermarollingu dezinfikovat.

Po aplikaci
Při použití peercing-dermarolleru je možné po zhruba 5 minutách od ukončení ošetření aplikovat vhodný hydratační krém s UV filtrem. Krém by se měl používat i minimálně další 3 dny. Ošetřovaná oblast může být po aplikaci více citlivá. Zpočátku se na místech vpichu objeví otok, začervenání a můžete cítit mírné napnutí pleti a pocit tepla. Začervenání zmizí do 7 hodin. Výsledek vidíte hned po prvním ošetření.

„Po ošetření se zbytečně nevystavujte slunci a používejte denní krém s UV filtrem. Make-up lze aplikovat již tři hodiny po ošetření.“

 Od 1 500 Kč za lékařské ošetření

mezoterapie2 otázky pro…

Yveta Parisová, odborná školitelka chemických peelingů a mezoterapie

Jak lze mezoterapii účinně kombinovat s dalšími metodami?  
„Mezoterapie má podpůrný význam po aplikaci výplňových materiálů a botulotoxinu. Udržuje pleť hydratovanou, dochází ke zlepšení turgoru a tonusu pokožky a postupně se tak regeneruje povadající pleť. Preventivně působí i na hlubší vrstvy pokožky. Klientka tak zaznamená větší komfort pleti i po delší době, kdy již dochází  k odeznívání účinků výplňových a botulotoxinových aplikací. Protože pleť je právě v tuto dobu účinně podporována mezoterapií. Mezi metodami je třeba dodržovat ochrannou dobu tzn. 2 týdny po výplni, 4 týdny po botulotoxinu a 1 týden až měsíc po IPL. Kombinovat mezoterapii a IPL lze např. při ošetření hyperpigmentací, jemných vrásek, akné. Další vhodnou kombinací je novinka v moderní kosmetologii karboxyterapie. 3–5 aplikací mezoterapie po 14 dnech, 5 aplikací kaboxyterapie v jednom měsíci. Dále kombinuji mezoterapii s ionizací a metodou svalové stimulace. Každý týden jedna procedura (ionizace, stimulace, mezoterapie). Vždy zakončuji alginátovou maskou. V případě těla lze mezoterapii využít při redukci celulitidy, lze kombinovat po 1–2 týdnech s Wrap zábaly (použity jsou podobné látky, kofein, oligoelementy).“
                                          
Platí stejně jako u chemického peelingu, že se nesmí na slunce?
„Pleť je v obou případech vždy nutné chránit před UV zářením. 24 hodin po mezoterapii určitě nevystavovat slunci. Po 24 hodinách používat denně ochranný faktor 50.“

Související články