pH jako ochranný štít pokožky - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » pH jako ochranný štít pokožky

pH jako ochranný štít pokožky

autor: Redakce
význam ph pro pleť

PH JAKO OCHRANNÝ ŠTÍT POKOŽKY

Hodnota pH udává poměr mezi kyselinami a zásadami v tekutých roztocích. Vyjadřujeme jí, zda vodný roztok reaguje kysele (acidně), či naopak zásaditě (alkalicky), a to s rozsahem hodnot od 0 do 14. Neutrální voda má pH při standardních podmínkách 7. U kyselin je pH menší než 7 – čím menší číslo, tím „silnější“ kyselina; naopak zásady mají pH větší než 7, čím větší číslo, tím „silnější“ zásada.

význam ph pro pleťVýznam pH pro pleť?

Lehce acidní hodnota pH dělá z hydrolipidního filmu na svrchní straně pokožky jeden z jejích nejdůležitějších obranných mechanismů. Kyselé prostředí odráží negativní vlivy životního prostředí – třeba choroboplodné zárodky, které mohou zapříčinit změny flóry, kožní nemoci a podráždění. Proto byl dříve hydrolipidní film nazýván i kyselinovým ochranným pláštěm.

Zatímco uvnitř těla platí za ideální hodnotu pH mezi 7 a 9, na pokožce by naměřená hodnota měla být podstatně nižší a dostatečně kyselá.

Jaká je ideální hodnota pH pro pleť?

„Dosud jsme si mysleli, že průměrná hodnota zdravější, funkčnější pleti se pohybuje kolem pH 5,5,“ říká kosmetoložka dr. Sabine Güttová, poradkyně kosmetické firmy Reviderm. “Současné studie, mimo jiné z neurodermického výzkumu, však ukazují, že ideální hodnota je očividně mnohem kyselejší (odborným výrazem acidnější): zhruba kolem 4,8 pH. V tomto rozmezí jsou nejen dobře rozvinuté ochranné mechanismy naší pokožky, ale kůže se i lépe regeneruje.”

Výkyvy pH způsobují

Pohybuje-li se hodnota pH nad oblastí 4,8 pH, je z kůže současně vyplavováno stále více lipidů a solí, právě aby se zvýšila hodnota pH. To škodí kůži hned z několika důvodů:

 1. Rozpouští-li se soli z hydrolipidního filmu, stává se kůže pórovitější a propustnější, takže do ní mohou snáze pronikat vlivy životního prostředí.
 2. Protože soli na sebe vážou vlhkost, kůže při jejich nedostatku více vysychá.
 3. Chybějí-li lipidy, ochabuje pružnost a hladkost pokožky.

Máme naše pH v pořádku?

Bohužel se to dá zjistit jen ze symptomů, jako je olupování, akné, svědění a nepřirozený pocit kůže. Přesné vyšetření lze provést pouze v laboratoři. Jisté dosud je, že se hodnota pH může měnit podle určitých okolností: věku, pohlaví, ale i kožních onemocnění, jako je např. neurodermitida.

Po čem hodnota pH stoupá?

Za nárůstem hodnoty pH stojí i jiné důvody. Je však pravda, že všechny příčiny výkyvů ještě nejsou definitivně objasněny. „Hodně záleží na našem současném způsobu života. Místo na čerstvém vzduchu se zdržujeme po většinu času v klimatizovaných místnostech, potit se začínáme většinou až při sportu. Tím je rohová vrstva kůže, čili ta nejsvrchnější, zvlhčována kyselým sekretem z potních žláz jen částečně, což oslabuje její ochranu,“ tvrdí dr. Güttová.

máme naše ph v pořádkuVliv genetické dispozice

V epidermis se nachází bílkovina zvaná filagrin, která vzniká v rámci procesu zrohovatění a produkuje kyseliny jako ,Natural Moisturizing Factors‘ (NMFs), čili přirozené faktory udržení vlhkosti naší kůže. Bohužel každý osmý až desátý Evropan trpí genetickou vadou a není schopný si filagrin sám vytvářet, čímž množství NMFs ubývá. Pokud do svrchní strany pokožky proniká stále méně zásobitelů kyselin, pozbývá ochranný štít účinnosti.

Studie

Kosmetická firma Dr. Wolff nyní představila nejnovější vědecké studie US-University of California School of Medicine, které ukazují, že se hodnota pH po padesátém roce života automaticky zvyšuje. To vysvětluje, proč zralejší pokožka často trpí začervenáním.

Jak lze hodnotu pH snížit?

 • Pleťové přípravky mohou hodnotu pH snížit jen krátkodobě. Více by ani nemělo smysl, protože kyselá hodnota může pokožku také dráždit. Americký dermatolog Prof. Dr. Howard I. Maibach, poradce kosmetické firmy Dr. Wollf, se už zhruba čtyřicet pět let věnuje výzkumu hodnoty pH. Pro zralejší pleť doporučuje péči s pH 4, aby se zvýšená hodnota dlouhodobě snížila a zároveň byla zachována ochrana kůže. S péčí o mladší pokožku je to těžší. „Na trhu bohužel ještě není k mání dostatek produktů, které by na kůži setrvaly a měly kyselou hodnotu pH – bez účinku loupání – a pleť udržovaly v ideálně kyselém rozmezí pH,“ vysvětluje dr. Güttová.
 • Na snížení hodnoty pH u každého věku fungují dobře krémy a peelingy s kyselinami, jako např. kys. salicylová nebo ovocné kyseliny. Jediným nedostatkem je peelingový efekt, který není vždy žádoucí a při některých stavech pokožky, jako akutní neurodermitida, ani nesmí být aplikován.
 • Pro každý typ a stav pokožky lze použít tzv. tlumící koncentráty, velmi kysele nastavené, tuku zbavené speciální přípravky, které zabraňují zvýšení pH až na hodnotu 9,5. Obvykle se nanášejí na obličej po každodenním očištění pleti nebo jako kůra a na ně se pak nanáší obvyklý krém. Jestliže má horní vrstva pokožky nebo krém vyšší hodnotu pH, pak ho ztlumí.
 • O zdravou hodnotu pH se mohou postarat i čisticí přípravky. Problém však může být v tom, že se tyto aktivní prostředky často odstraňují z obličeje vodou, a ta má většinou hodnotu pH přes 7. Následkem toho se pleť ihned alkalizuje. Proto je důležité použít po kontaktu s vodou kysele nastavené tonikum.

Jaké přípravky pomáhají při…

 • neurodermitidě: Charakteristickým rysem tohoto onemocnění je poškození ochranné funkce rohové vrstvy pokožky: kůže uvolňuje více vody a vsakuje se při tom do ní více choroboplodných zárodků. Pokud se u lidí trpících neurodermitidou hodnota pH pohybuje kolem nebo i výrazně nad 7, posunuje se aktivita pokožce vlastních enzymů. Enzym Glucocerebrosidase, který se skládá z většího množství aminokyselin, je např. desetkrát méně aktivní než při pH 5,5. To způsobuje záněty. Acidní přípravky pro každodenní péči pomáhají zánětlivý proces zastavit.
 • akné: I akné patří k zánětlivým kožním onemocněním. Bakterie akné, Propionibacterium acnes, která ho vyvolává, se ideálně množí při hodnotě pH od 6,8. Bohužel změnu flóry rozeznáme většinou až ve chvíli, když už je pozdě. Ten, kdo hodnotu pH důsledně stabilizuje, však může rozmnožení bakterií zabránit.

může mít kontrola ph vliv na stárnutíMůže mít kontrola pH vliv na stárnutí?

Vliv hodnoty pH na proces stárnutí pokožky je bezpochyby velkým tématem výzkumu: na jedné straně ve vztahu k mikrobiomu (životnímu prostoru mikroorganismů) na kůži, na druhé straně na ochabnutí kůže při zánětlivém stárnutí (inflamm-aging). Teď už se ví, že acidní hodnota může zabránit zánětům tím, že udržuje prostředí pokožky v rovnováze. Tím se udržují v chodu také důležité skupiny enzymů, což je v podstatě první anti-age opatření ve vnější části kůže. Tlumící systémy ve speciálních kyselých produktech se starají o to, aby přirozená acidní ochrana kůže zůstala i ve stáří neporušená. Konkrétně to znamená, že pokud je hodnota pH na lehce acidní úrovni, zabraňuje to předčasnému stárnutí kůže.

Jak zahájit správnou péči?

Firma Reviderm např. ve svých kosmetických salonech nabízí tzv. pH-Management-Treatment, kombinaci analýzy pleti, mikrodermabraze a acidické pleťové masáže, která snižuje pH hodnotu pleti.

Ošetření cca 80 až 90 minut stojí 1 200 Kč. Seznam salonů najdete na www.reviderm-cz.cz.           

Věděli jste?

 • Průměrná hodnota pH zdravé kůže je kolem 4,8 pH.
 • Studie Univerzity v Hamburku však ukazuje, že skutečná hodnota u žen, je nad 5 pH.
 • U mužů se pohybuje pod 5, což se připisuje zvýšené produkci mazu a potu a s tím spojenému silnějšímu vlivu volných mastných a mléčných kyselin na kůži.
 • V místech s nižším odpařováním, jako např. v oblasti podpaží a genitálu, jsou hodnoty pH vyšší: v rozmezí kolem 6,5.
 • Novorozenci přicházejí na svět s neutrální hodnotou pH kolem 6, až po cca čtyřech týdnech se kůže okyseluje.
 • Hodnota pH je týden po týdnu acidnější, aby se kůže vyzbrojila proti negativním vlivům životního prostředí.
 • Po padesátém roce života hodnota pH stoupá a usazuje se na hodnotě kolem 7.

produkty a texty str45

Související články