Stimulátory pleti - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Stimulátory pleti

Stimulátory pleti

autor: Redakce
stimulátory pleti

STIMULÁTORY PLETI

Abychom měli pleť stále krásně pevnou a pružnou, je potřeba jí dodávat látky, které dokážou v těle stimulovat kolagen a elastin. Tyto bílkoviny zajišťují potřebné napětí v pokožce, její hydrataci, elasticitu a svěžest. O jaké tři důležité látky jde?

stimulátory pletiVěděli jste?

V těle existuje několik typů kolagenů. Většina produktů, které stimulují kolagen, stimuluje kolagen prvního (nacházíme ho např. ve vazech, v kosti a ve škáře) a druhého typu (vyskytuje se hlavně v buněčné hmotě a vytváří protein v chrupavce).

1. Peptidy
2. Růstové faktory
3. Kyselina hyaluronová

1. Peptidy

Jde o organické sloučeniny, řetězce složené z aminokyselin, které krom jiného odpovídají za regulaci procesů probíhajících v buňkách a za mezibuněčnou komunikaci. Jedním z jejich úkolů je také podpora tvorby kolagenu a elastinu. Používají se i jako stimulátory a terapeutické prostředky pro růst vlasů, proti zánětům apod.

Jak fungují?
Na peptidy se v současnosti začíná nahlížet z mnohem širšího úhlu. Dokážou totiž vylepšit vzhled mnoha způsoby:

 • pročištění: odstraňují odumřelé buňky, rozjasňují a čistí pleť od nečistot
 • uvolnění: minimalizují opakované obličejové kontrakce, uvolňují svaly odpovědné za vznik mimických vrásek
 • výživa: vyživují a povzbuzují hlubší vrstvy kůže esenciálními živinami a vitaminy
 • stimulace: stimulují aktivitu fibroblastů – buněk pojivových tkání, podporují tvorbu pružných vláken kolagenu a elastinu, zvyšují hustotu a pevnost kůže
 • hydratace: hydratují pokožku ochrana: udržují zdravou kolagenovou matrix a zároveň posilují schopnost ochrany kůže

Věděli jste?
Vědci znali peptidy už v 50. letech, ale až počátkem roku 2000 získal palmitoyl pentapeptid reputaci jako nedráždivá alternativa k retinolu a jeho anti-aging účinku a prošlapal cestu dalším peptidům.

Pravidelným používáním produktů s peptidy se začne pokožka projasňovat, je pevnější a hladší, což je přímý důsledek produkce kolagenu. Ovšem pozor! To se nestane přes noc. Může trvat až měsíc, než se objeví první výsledky.

Ošetření u dermatologa: Mezorollerová terapie Inno-roller Snap 6-7-8

O co jde: Ošetření pomocí mezorolleru či dermapenu přípravkem s obsahem oktapeptidů, heptapeptidů či aminopeptidů, který odstraňuje jemné i hlubší vrásky, zmenšuje stárnutí buněk a hydratuje a restrukturalizuje poškozenou pokožku.
Jak často: 1 sezení týdně, celkem 8–10 sezení
Od 1 500 Kč
Klinika Formositas, Národní 981/17, Praha 1, www.formositas.cz

Ošetření v salonu: Peptidové ošetření očního okolí

O co jde: Patentovaným očním dermaválečkem Genosys se do kůže zapracovává peptidové sérum, a to až do hloubky, kde je možné stimulovat kolagen. Dochází k efektivnímu ošetření všech vrásek v oblasti očního okolí. Aktivita se ještě zvýší aplikací gelových polštářků a EyeCell krému.  
Jak často: výsledek již po 3 ošetřeních
1 200 Kč za ošetření
Dermitage, Železná 14, Praha 1, www.dermitage.cz

domácí péče peptidy krémy s peptidyDomácí péče:

1. Power Lift, zaměřuje se na všechny viditelné problémy stárnutí, Hydropeptide, 2 200 Kč, 30 ml, www.intermedexp.com

2. Do Not Age (DNA) Triple Peptide Eye Cream, trojice peptidů pomáhá chránit oční okolí, Dr. Brandt, 1 990 Kč, 15 ml, v parfumeriích Sephora

3. Re Contour Cream, zpevňující rekonstrukční krém, Phyris, 1 790 Kč, 50 ml, v kosmetických salonech Phyris

2. Růstové faktory

Jde o látky, které produkují různé buňky těla a které ovlivňují růst, dělení a zrání buněk či tkání. V organismu se uplatňují jak v průběhu ontogeneze, tak v dospělosti, zejména při reparaci a regeneraci poškozených tkání.

Jak fungují?
Růstové faktory ovlivňují celou řadu buněčných procesů. Mezi nejznámější patří:

 • EGF (epidermální růstový faktor) – zvyšuje počet epidermálních buněk a zároveň navyšuje tvorbu kolagenu a elastinu
 • FGF (fibroblastový růstový faktor) – podpora proliferace širokého spektra buněk
 • NGF (nervový růstový faktor)  – podpora růstu nervových buněk
 • TGF-ß (transformující růstový faktor) – podpora hojení ran, inhibice proliferace mikrofágů a lymfocytů

vlastní plazma v domácím séruVěděli jste?
Krémy a séra obsahující růstové faktory jsou často doporučovány po laserovém resurfacingu a jiných estetických zákrocích, protože povzbuzují kůži, aby se lépe a rychleji hojila.

TIP H&B: Sérum PlasmoliftingTM, vlastní plazma v domácím séru, od 2 500 Kč, na klinice Esteticusti, www.esteticusti.eu

Dle posledních výzkumů je nejúčinnější formou dopravení látek do pokožky tzv. lipozomální systém distribuce. Látky jsou uzavřeny do lipozomu, který je ochrání a má schopnost dopravit aktivní složku tam, kde je potřeba.

Ošetření u dermatologa: Plazmaterapie

O co jde: Umožňuje vyhlazení vrásek a celkové omlazení pleti za použití vlastní krve, konkrétně odebrané vlastní plazmy, která je bohatá na speciální bílkoviny a růstové faktory. Ta se aplikuje jemnou jehlou na určená místa.
Jak často: Nejlepších výsledků se dosahuje při ošetření 3x za půl roku.
Od 3 000 Kč za ošetření
Každá větší klinika estetické medicíny

doácí péče růstové faktoryOšetření v salonu: Mezo–needling terapie

O co jde: Provádí se přístrojem s mikrojehličkami, které naruší strukturu pokožky, v kůži vzniknou mikrotraumata a do nich se aplikuje účinná látka. Díky vlastnímu obrannému mechanismu kůže se vyplaví růstové faktory, které stimulují buňky k produkci kolagenu. Zároveň se tvoří nové kožní buňky.
Jak často: 3 až 4 sezení s měsíčním intervalem
Od 2 400 Kč za ošetření obličej a krk
Studio BODY CARE, Na Honech I 5537, Zlín, www.studio-bodycare.com

Domácí péče:

1. EGF New Cell Cream, potlačuje poškozující účinky volných radikálů na pokožku, Reviderm, 1 791 Kč, 30 ml, www.reviderm-cz.cz

2. Sérum s kozím kolostrem, obsahuje vysoké množství přírodních komplexů, Betula Pendula, 3 490 Kč, 15 ml, www.betulapendula.com

3. Growth Factor sérum, EGF růstový faktor viditelně redukuje vrásky, Medik8, 1 950 Kč, 30 ml, www.medaprex.cz

3. Kyselina hyaluronová

Nejedná se o kyselinu, ale o specifický typ sacharidu – cukru, který vykazuje slabě kyselou reakci. V kůži se nachází jak ve svrchních vrstvách, zejména v rohové, tak i ve škáře. Spolu s kolagenem je tato látka základním faktorem pro plnost pleti. Její nedostatek přímo souvisí se stárnutím kůže.

Jak funguje?
Podporuje tvorbu nových kolagenových a elastinových vláken tím, že stimuluje fibroblasty (buňky vazivové tkáně, které produkují kolagen). Zvyšuje schopnost kůže vázat vodu, posiluje pevnost a pružnost pokožky.

Věděli jste?
Jediná částice 100% kyseliny hyaluronové dokáže v kůži udržet až tisíc molekul vody.

V těle se snadno odbourává, nemá vedlejší účinky a není jedovatá.

Ošetření u dermatologa: Aplikace kyseliny hyaluronové

O co jde: Jedná se o injekce s kyselinou hyaluronovou, které mají výrazný efekt zejména u středně hlubokých statických vrásek. Existuje celá řada různých preparátů, které se liší svojí hustotou a obsahem kyseliny hyaluronové.
Jak často: cca jednou za půl roku
Od 3 000 Kč / závisí na množství materiálu
Každá klinika estetické medicíny

Ošetření v salonu: Hydradermie

domácí péče kyselina hyaluronováO co jde: Jedno z nejúčinnějších hloubkových ošetření bez využití chirurgického zásahu. Tvarované masírovací válečky fungují na principu dvojité ionizace, a buňky pokožky díky tomu přijímají částice pozitivně i negativně nabitých účinných látek ze specifických gelů. U hydratace byly prokázány výsledky +52,3 %.
Jak často: několik ošetření v měsíčním intervalu
Od 675 Kč za ošetření obličeje
Salony pracující s Guinot Institut-Paris

Domácí péče:

1. Multi Lift 100% kyselina hyaluronová, viditelně zjemní a vyhladí pokožku, Syncare, 340 Kč, 8 ml, v salonech a lékárnách

2. Hydrating Micellar Water, hydratační péče, která čistí, odličuje a zhebčuje pleť v jediném kroku, Rexaline, 650 Kč, 150 ml, exkluzivně v parfumeriích Sephora

3. Hydra3Ha Sérum intensif hydratant, snižuje ztrátu vody o 36 %, Sothys, 2 100 Kč, 50 ml, v salonech a na www.sothys.cz

Názory odborníků – Jak lze stimulovat pleť…

 • na klinice estetické medicíny
  „Jednou z nejúčinnějších metod je plazmaterapie v kombinaci s krémem s vlastní plazmou. Další metodou je mikrojehličková radiofrekvence (Scarlet), kdy se zavedou mikrojehličky ke kolagenovým a elastinovým vláknům a ty se vypínají. Velice dobré zkušenosti máme i s VIS (Vital Injector System). Jde o unikátní aplikaci kyseliny hyaluronové, kde dle typu pleti a dle toho, čeho chceme dosáhnout, namícháme vitaminové koktejly. Již několik let provádíme také mezoterapii a laserovou rejuvenaci – metodu k osvěžení pleti. Posledním hitem jsou pak MONO nitě, které zpevňují a osvěžují vzhled obličeje.“ PRIM. MUDR. BLANKA VRASPÍROVÁ, ESTETICUSTI
 • v kosmetickém salonu
  „Kromě stimulačních masážních ošetření se dělá např. i kyslíková kúra pro celkové ošetření pleti a okamžitý liftingový efekt. Podstatou ošetření je aplikace vysoce koncentrovaného kyslíku v kombinaci s účinnými séry přímo na pokožku pomocí vzduchové pistole. Zvyšuje se hladina kyslíku v pokožce, čímž dochází ke stimulaci fibroblastů a produkci kolagenu a elastinu. Jako stimulátor působí také vysoce koncentrovaný vitamin E či některé další antioxidanty.“ SIMONA MASÁROVÁ, SALON CHERIE

Související články