Planý poplach? - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Planý poplach?

Planý poplach?

autor: Redakce

Během nedávné aféry s praskajícími francouzskými implantáty PIP, které byly voperovávány i ženám v České republice, mnoha klientkám estetických klinik zatrnulo. Odborníci ale uklidňují: Panika není v žádném případě namístě, na kvalitních estetických pracovištích se vůbec není čeho bát.

 

Zeptali jsme se

1. Jaká je aktuální situace na českém trhu s prsními implantáty? Kolik Češek (včetně těch po ablaci) podle vašeho mínění má v prsou produkty problematické značky PIP?
2. U kolika procent silikonových prsních implantátů kvalitních značek se objeví ruptura?
3. Jaké implantáty vy osobně považujete za nejbezpečnější?

MUDr. Zdeněk Pros
Klinika plastické a estetické chirurgie Perfect Clinic

1. Na českém trhu je k dispozici řada značek, včetně těch celosvětově nejkvalitnějších. Prsní implantáty jsou určitě dobrý byznys, proto se vyskytují méně kvalitní produkty. Podle informací distributora implantátů PIP pro ČR jich bylo dovezeno asi 2000.
2. U kvalitních značek se ruptury vyskytují samozřejmě také, ale ve velmi mizivém procentu. Současné špičkové implantáty mají doživotní záruku na výrobní vadu, takže pokud je ruptura způsobena tímto, pacientka dostane nový implantát zdarma. Část ruptur jde však na vrub opotřebení implantátu po letech v těle a část i na drobná poškození implantátu při jeho aplikaci.
3. Mezi nejkvalitnější implantáty řadím produkty firem Allergan a Mentor, obě jsou celosvětově působící se sídlem ve Spojených státech, pro Evropu se implantáty vyrábějí v Holandsku a v Irsku.

MUDr. Tomáš Doležal
Plastická chirurgie Praha

1. Na našem pracovišti používáme v současné době výhradně jedny z nejkvalitnějších prsních implantátů Natrelle americké firmy Allergan (dříve pod názvem McGhan). Levné implantáty PIP jsme nikdy nepoužili. Na podkladě oficiálních informací bylo v ČR použito 2000 kusů PIP implantátů. Podle této informace se však nedá určit, kolika žen se to týká, jelikož tyto implantáty byly používány hlavně při rekonstrukcích prsů, které mohly být jednostranné či oboustranné. Přesnější počty budou tedy až výsledkem dalšího šetření.
2. Oficiálně se uvádí, že u kvalitních značek by výskyt ruptur implantátů měl být do 1 %. Dle našich dlouhodobých statistik na našem pracovišti je to 0,6 %.
3. Za dlouhodobě nejkvalitnější prsní implantáty jsou považovány značky Natrelle (dříve McGhan) a Mentor.

MUDr. Karel Urban
Klinika plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce, Klinika plastické chirurgie Esthé

1. Mohu to skutečně jen odhadovat. Jestliže nám dovozce říká, že to je 2000 až 3000 kusů, a my jsme na Bulovce voperovali ženám po ablaci 200 implantátů PIP (které jako jediné byly hrazeny pojišťovnou, pozn. red.) při rekonstrukčních operacích – a jsme jedni z největších –, tak si myslím, že v celé republice bylo třeba 500 implantátů PIP použitých na tyto rekonstrukce. Počet Češek, které mají implantáty PIP voperované při augmentaci poprsí, tedy můžeme orientačně odhadovat na 700 až 800.
2. Samozřejmě, ruptura vzniknout může, ale to procento je úplně minimální. U těch nejkvalitnějších méně než 1 procento.
3. Na klinice Esthé používáme pouze implantáty od firmy Mentor a Natrelle, dříve McGhan.

MUDr. Vladimír Mařík
Odd. plastické chirurgie Nemocnice České Budějovice, a.s.

1. Domnívám se, že augmentace prsů je přes současný problém s implantáty PIP výbornou možností, jak ženám pomoci ke zlepšení velikosti a tvaru prsů. Stále se jedná o volbu číslo 1 pro ženy s hendikepem menších nebo velmi malých prsů a je metodou volby pro ženy, kterým musel být prs odstraněn z důvodu nádorového onemocnění prsu. S transplantacemi tuku se teprve začíná a výsledky zákroků, přes pacientkou investované prostředky, mohou být pro pacientku zklamáním.
Dle mého hrubého odhadu budou mít PIP implantáty v České republice stovky pacientek, nebude jich více než 1500.
2. Do deseti let se jedná opravdu o desetiny procent, po více než deseti letech je to pak 1,5 – 2,5 %. Z tohoto důvodu se doporučuje implantáty po této době vyměňovat, i když předpis neexistuje.
3. Považuji za nejbezpečnější implantáty, které nejvíce implantuji. Jsou to značky, se kterými mám dlouhodobý partnerský vztah a vím, že jakmile se objeví nějaký problém, mohu se spolehnout na korektní jednání firmy, která zpravidla poskytne nové implantáty zdarma. Implantuji Natrelle, Arion, Polytech a Eurosilicone, ale domívám se, že i Mentor a Perthese dodávají velmi kvalitní implantáty.

Související články