Kyselina hyaluronová - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová

autor: Redakce

V lidském těle se vyskytuje přirozeně a je nezbytná pro udržování hladké, vypnuté pleti. Kyselina hyaluronová. Díky výzkumu a pokrokům v kosmetické dermatologii je nyní dostupná hned v několika formách. Jak ji do naší pleti nejlépe dopravit?

Kyselina hyaluronová
Váže a absorbuje vodu, a proto dodává pleti plnost. Pracuje na podobném principu jako houba.

Co všechno umí?
Posiluje pleť (podporuje množení buněk, které pomáhají dlouhodobě posílit strukturu dermis)

Přirozeně hydratuje
(běžně se vyskytuje v podobě lepkavé substance v pojivové tkáni, kloubech, chrupavkách a hlubších vrstvách pokožky, jež „promazává“, a udržuje pleť zvlhčenou)

4 Možnosti aplikace kyseliny hyaluronové:

1. Dermokosmetikou

Většina krémů, které obsahují kyselinu hyaluronovou, působí pouze na povrchu pleti, kde vytvoří jemný povlak. Do 24 hodin je ale většinou po efektu. Neznamená to, že by tato kosmetika byla neúčinná – molekuly kyseliny hyaluronové jsou jednoduše jen příliš velké na to, aby pronikly mezibuněčnými prostory hlouběji. Takže působí „jen“ jako zvlhčovač: hydratují vnější vrstvu pleti tím, že na sebe vážou vodu. Druhou možností je sáhnout po krému, který obsahuje látky potřebné pro vznik kyseliny hyaluronové v nanočásticích a dopraví je až do hlubších vrstev.
Náš tip:
1. Linurase Serum, Phiderma, 30 ml, 650 Kč, www.infokrasa.cz
2. Morpho-Fill Serum, Energy Lift, Ericson Laboratoire, 30 ml, 2175 Kč, www.ericson-laboratoire.cz
3. Aurigene Micro-Emulsion P, Auriga, 15 ml, 1590 Kč, www.derma-shop.cz
4. Calming Balm, Wo+Men by Dr. Volker Wedler, 1248 Kč (akce do konce února 2012), www.acare.cz
5. Nano Age Nanoceuticals, Isispharma, 28 ml, 1550 Kč, www.isispharma.byznysweb.cz
6. Restylane Night Cream, Restylane, 50 ml, 1251 Kč, www.aesthe-med.cz/shop
7. Deep-Fill, Laboratoires Filorga, 10 ml, 990 Kč, www.filorga.cz
8. Skin Deep Filler, Renlive, 15 ampulí, 2651 Kč, www.renlive.sk

Použití krému bez prekurzorů
Neinjekčně aplikovaná kyselina hyaluronová je využita jen v minimálním množství. Prekurzory kyseliny nemohou při topické aplikaci projít přes membránu fibroblastů a nejsou schopné kyselinu hyaluronovou vytvořit.

Použití Jalusintu s prekurzorem

Prekurzory kyseliny hyaluronové (kyselina glykuronová a n-acetylglukosamin) jsou do kožní buňky transportovány pomocí liposomů. Dostanou se do fibroblastů a vytváří kyselinu hyaluronovou.
Prekurzory skryté v liposomu
Náš tip:
Serum, Jalusint, 50 ml, 2600 Kč, www.medaprex.cz

V současné době existuje mnoho druhů výplní – s rozdílným zesíťováním, elastičností, poddajností, chemickým svázáním… Některé obsahují i anestetikum, které se tak nemusí podávat před ošetřením.
Díky injekčnímu podání se kyselina hyaluronová dostává až hluboko do pokožky, kde vyplní prostor, obnoví objem a vypíná vrásky. Stimuluje tkáň k samouzdravovacímu procesu, protože aktivuje produkci kolagenu a elastinu. Výsledky jsou viditelné už po jediném ošetření, trvanlivost (kyselina je postupně vstřebávána
organismem) se pohybuje od 6 do 18 měsíců.
Kyselina hyaluronová používaná v injekčních výplních není tatáž, co se nachází v kůži přirozeně, ale je velmi podobná. Fermentuje se v laboratoři z kyseliny hyaluronové, jež je extrahovaná z benigních bakterií. Zdroj kyseliny je neživočišný, bezpečný a téměř identický tomu, co lidské tělo přirozeně obsahuje, takže riziko alergické reakce je minimální.

Unikátní pudr

Kyselinu hyaluronovou své tváři můžeme dodat nově i prostřednictvím klasického matujícího pudru. První pudr, jehož textura obsahuje speciální kapsle s touto látkou, na náš trh uvedla značka Gabriella Salvete. Kyselina hyaluronová v pudru funguje jako mikrohoubička, jež povzbuzuje přirozený hydratační faktor pleti a tím redukuje vznik jemných linek a vrásek. I když významnější množství molekul zřejmě přes stratum bazale neprojde. Hydrating & Long lasting matte powder Gabriella existuje ve třech odstínech a stojí neuvěřitelných 139 Kč. Koupíte např. v síti Schlecker.

Jak zvýšit produkci kyseliny hyaluronové

-Dietou
Existují plodiny, které zpomalují produkci hyaluronidázy (enzymu, který rozkládá kyselinu hyaluronovou): citrusy, borůvky, brusinky. Na samotnou kyselinu hyaluronovou je bohatý vývar z rybích kostí. Japonci konzumují kořenovou zeleninu, aby tak organismu pomohli udržet vlhkost a zlepšili produkci kolagenu.
-Stimulací na klinice
Vytváření nové kyseliny hyaluronové v pleti lze podnítit lasery nebo injekčními výplněmi.
-Estrogenem
Je známo, že estrogen zlepšuje využití látek, mezi které patří např. hořčík a zinek, a jež jsou klíčové pro správnou produkci kyseliny hyaluronové.

Proč kyseliny hyaluronové v pleti ubývá?

V mladém těle je kyseliny hyaluronové hojnost. Okolo čtyřicátého roku věku – a někdy i dříve – se ale její množství snižuje. Tělo ji ale stále absorbuje. Sice pokračuje i v produkování nové, ale už ne v takovém objemu jako dříve. K tomu je třeba přičíst i vnější negativní vlivy, jako např. UV záření. Pleť pak vypadá povadle, vrásčitě, je suchá.

2. Injekčně

Injekční gel s obsahem kyseliny hyaluronové má v první řadě za úkol vyplnit vrásky a vrátit obličeji jeho mladistvou plnost. Ale studie provedená univerzitou v Michiganu zjistila, že při tlaku výplně na fibroblasty (buňky odpovědné za vytváření kolagenu) jsou tyto buňky stimulovány a produkují další kolagen.

Náš tip:
Nejznámější produkty v této kategorii: Restylane, Juvéderm, Perlane, Princess, Revanesse, Hyalstyle, Teosyal, Esthélis a Fortélis.

3. U dermatologa

Na klinikách a ve specializovaných salonech se provádí i ošetření, během nějž je kyselina hyaluronová nanesena na problémové oblasti a jejímu proniknutí do hlubších vrstev napomůže laser nebo velmi tenké jehly.
Náš tip:
HialuroFrax, 2590 Kč za 1 ošetření, www.jett.eu
Beautytek Light, 2060 Kč za 1 ošetření, www.beautycare.cz

Na co pozor?
Cigaretový dým
Ničí kolagen, elastin a stejně tak i kyselinu hyaluronovou.
Sluneční záření
Podobně jako slunce rozkládá kolagenová vlákna, působí také na kyselinu hyaluronovou.
Enzymy
Tělo přirozeně obsahuje enzym, který kyselinu hyaluronovou rozkládá: je známý pod názvem hyaluronidáza. Jeho produkci lze zbrzdit dietou zmíněnou na protější straně. Také se používá, v případě potřeby, k potlačení nežádoucího efektu výplní na bázi této kyseliny.

4. Doplňky stravy

Antioxidační a protizánětlivé účinky kyseliny hyaluronové lze tělu dopřát i prostřednictvím této látky v kapslích. Tak bude působit nejen na pleť, ale i na klouby. „Na kloubní potíže se doporučuje vyšší dávka, okolo 100 až 200 mg samotné kyseliny hyaluronové, podle postižení. Ale pokud je ve spojení s jinými složkami, které mají podobné působení, jako například v Neobotanics Skin Essence, pak může být dávka nižší,“ říká naturopatka Kateřina Boesenberg z kliniky Nature Care s tím, že kapsle tohoto typu mohou mít na pokožku velmi pozitivní efekt.

Náš tip:

1. Collagenceutical Biovital, Herbpharma, 60 kapslí (35 mg v 1 cps), 360 Kč, www.drmax-lekarna.cz
2. Skinessence, Neobotanics, 60 kapslí (25 mg v 1 cps), 1199 Kč, www.neobotanics.cz
3. Viscoderm Pearls, IBSA, 30 kusů, 417 Kč, www.eshop-ibi.cz

Související články