Za málo peněz hodně problémů - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Za málo peněz hodně problémů

Za málo peněz hodně problémů

autor: Redakce

Se vzrůstajícím počtem žen, které si chtějí dopřát botulotoxin a dermální fillery, se zákonitě musela objevit i snaha na nich za každou cenu vydělat. Proto se mějte na pozoru. Zatímco koupí falešné kabelky s logem z internetu si můžete udělat maximálně ostudu, neoriginální výplň aplikovaná nelékařem Vás bude prostřednictvím zdravotních následků pronásledovat klidně celý život.

Společnost si v poslední době rychle a ráda zvykla na slevy. Jenže zvláště v oblasti medicíny (byť estetické) je třeba přistupovat k nim s rozumem a obezřetností. Ve chvíli, kdy píšeme tento článek, jsme na jednom z populárních slevových portálů nalezli například nabídku aplikace dermální výplně či botulotoxinu se 76% slevou. Na dalším aplikaci botulotoxinu do vrásek kolem očí za 999 Kč nebo dermální výplň na bázi kyseliny hyaluronové za 4 poukazy v hodnotě 490 Kč. K tomu lze říct jediné: jde o příliš nízké ceny, aby za ně klient dostal prvotřídní produkt a odborné ošetření. Tyto částky totiž nepokryjí ani nákupní cenu kvalitních přípravků.

Výplň z Asie

„U botulotoxinu bych byla obezřetná u ceny nižší než tři tisíce korun za jednu oblast,“ radí MUDr. Monika Kavková. „Pokud někdo chodí ke svému osvědčenému lékaři, sice to nemusí stát tolik – například u mladších klientů s minimálními vráskami nebo při dopichování –, ale nabízí-li vám nový lékař standardní ošetření jedné oblasti, což bývá třeba glabela, čelo, nebo okolí očí, příliš levně, je to na pováženou.“ To platí i u fillerů.

Jeden mililitr kvalitní výplně s kyselinou hyaluronovou se pohybuje od sedmi a půl tisíce korun. Než výplň za čtyři tisíce a riziko, jděte raději jinam. Jak se v takových případech šidí klienti? Dostanou botulotoxin zředěný více, než má být, popřípadě je jim aplikováno menší množství, nebo jde dokonce o lacinou napodobeninu značkové výplně, koupenou pokoutně mimo oficiální distribuci. „Napodobeniny výplní se objevují už zhruba půl roku a máme informace o tom, že se vyskytly už v jižních Čechách a na jižní Moravě,“ řekl redakci Health & Beauty Mgr. Pavel Šerý ze společnosti, která je exkluzivním distributorem špičkových dermálních výplní v České republice. „V asijských falzifikátech, prodávaných ve stejných krabičkách jako originály, jsou velké příměsi bakterií, které způsobují záněty. Jde o nečistý materiál,“ varuje MUDr. Věra Terzijská. Jméno toho, kdo klientovi něco takového aplikoval, se ale distributorům i lékařům, kteří pak mají napravovat následky, zjišťuje jen obtížně. Postižení klienti se stydí a mlží.

Píchání u kosmetičky

Problém ale nemusí být jen v kvalitě materiálu. Vidina zisku způsobuje, že botulotoxin a výplně svým klientům aplikují i některé kosmetičky. Není polehčující okolností, že některé z nich jsou vzděláním zdravotní sestry, ani to, že mají živnostenský list s formulací „činnost, u které je porušována integrita lidské kůže“. Propíchnutí ucha je totiž něco jiného než aplikace materiálu, jenž patří do rukou lékaře. Taková aplikace je nelegální. Bohužel je smutnou pravdou, že mnozí distributoři těchto preparátů své zboží rádi prodají i mimo ordinaci lékaře. Někteří ani nevyžadují od provozovatele kosmetického studia potvrzení odborného garanta – tedy lékaře, který inkriminovanou látku např. jednou týdně dochází do studia aplikovat. Ani pro kosmetičku není problém dostat se na školení aplikace materiálů, které distributorské firmy pořádají. Stačí, když se představí jako lékařka (její diplom nikdo vidět nechce) a zaplatí. Odejde s certifikátem a pocitem, že se naučila, co potřebuje. Chyba lávky.

„Lékař je vybaven dokonalou znalostí anatomie. Ví, kudy vede jaká céva a že je riskantní aplikovat látku do její blízkosti,“ vysvětluje MUDr. Kavková. „Jsou místa, ke kterým je třeba přistupovat s velkým respektem. Třeba v glabele mezi obočím je riziko vzniku nekrózy. Laik vám ale vpíchne látku do vrásky či prohlubně, kde se mu zlíbí, a vy skončíte s nekrotickou tkání, která nepůjde nijak nahradit.“ Ušetření dvou tisícovek bude znamenat doživotní „díru“ uprostřed čela.
„Ty alergické reakce, granulomy, lymfedémy, otoky! Jedná se o obličej a ženy jsou pak velmi nešťastné,“ dodává lékařka.

Jak se nespálit

Aby nedošlo k nedorozumění: Botulotoxin i dermální výplně jsou báječné vynálezy, které svým nositelkám přináší skvělý pocit. Ale aby s sebou nepřinesly i negativní záležitosti, držte se následujících doporučení:

1. Aplikace musí probíhat v lékařském prostředí, nikoli ve vyhrazené místnůstce v kadeřnictví. I když půjde o aplikaci z rukou lékaře, který si tam dochází přivydělat, podobným pracovištím se vyhýbejte. (V kosmetických salonech se smí provádět maximálně povrchové chemické peelingy o nízké koncentraci a mezoterapie do hloubky 0,5 mm.)
2. Lékař, který materiál aplikuje, musí být odborně proškolen. Nestačí, že mu aplikaci předvede spřátelený kolega. Certifikát obvykle visí v čekárně.
3. Raději si připlaťte, než se za podezřele nízkou cenu vystavit riziku.
4. Dbejte na to, aby vám lékař před ošetřením předložil k podpisu formulář souhlasu pacienta s ošetřením a posléze vyplnil datum a podrobnosti zákroku. Jedna kopie zůstává v kartě, druhou dostáváte vy. Do tohoto formuláře lékař umístí i nálepku s číslem šarže aplikovaného produktu. Dokument je třeba si uschovat.

Související články