Užijte si rovnátka - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Užijte si rovnátka

Užijte si rovnátka

autor: Redakce

Už dávno neplatí, že rovnátka jsou nevzhledné drátky, které kazí úsměv. Dnes je možné pořídit si i neviditelné aparáty, které pacienta nijak neomezují.

Jak postupovat?

01
Návštěva stomatologa

Prověří stav chrupu a popř. doporučí k ortodontistovi.

02
Návštěva ortodontisty

Zhodnotí věk, stav zubů, dásní, čelistí, profilu obličeje.

03
Vyšetření

Vyšetření obličeje, žvýkacích svalů a odebrání anamnestických údajů, které mohou odhalit příčinu vzniklé ortodontické vady. Další vyšetření je zaměřeno na stav v dutině ústní. Pro doplnění informací se zhotovují diagnostické fotografie a speciální RTG snímky, pro přesnější diagnózu.

04
Otisk chrupu

Slouží ke zhotovení sádrových modelů, které jsou určeny k podrobnému rozboru ortodontické anomálie.

05
Návrh léčby

Na základě všech vyšetření lékaře je stanovena diagnóza a léčebný plán. Lékař sdělí klientovi dobu, průběh léčby a cenovou kalkulaci.

Co je ortodoncie?

Stomatologický obor zabývající se vadami v postavení jednotlivých zubů, skupin zubů, vztahem zubních oblouků i vadami růstu čelistí. Pomáhá ke zlepšení dlouhodobého zdraví zubů, dásní a čelistního kloubu rozložením žvýkacích tlaků na všechny zuby. Výsledkem je zdokonalení vzhledu nejen celého chrupu, ale zejména obličejové estetiky.

Retence

Po sejmutí pevného aparátu je třeba zuby stabilizovat retenčním aparátkem v časovém horizontu do dvou let. U dospělých lze k retenci použít průhledné dlahy, nebo speciální tzv. retainerový drát, který se lepí za zuby tak, aby nebyl vidět. Často se ponechává po celý zbytek života.

Rovnátka jako módní hit?

Student Parsonovy nové školy umění v New Yorku Aisen Chacin si všiml velké popularity masivních rovnátek mezi americkými rappery a umístil do nich MP3 přehrávač, který se ovládá jazykem. Z přehrávače ovšem nevychází zvuk. Vibrující digitální přehrávač s motorkem ho přenáší přes kosti až do lebky a následně do ušního bubínku, čímž člověk slyší hudbu, aniž by musel mít v uších sluchátka. Pokud by se zvuk nastavil na maximum, vycházela by hudba přímo z úst. Více na www.aisencaro.com

Druhy rovnátek

01
Snímací aparát

Snímacích aparátů existuje celá řada a dělí se na mnoho skupin, podle účelu, ke kterému se používají. Mohou ovlivňovat růst čelistí, postavení jednotlivých zubů a nejčastěji se používají jako tzv. aparáty retenční, kterými se udržuje stav dosažený aparáty fixními. Skládají se z pryskyřičného těla, drátěných spon a aktivních prvků (pružiny, šrouby). Dobu nošení určuje vždy lékař podle toho, k jakému účelu aparátky slouží.

Výhody
Dají se kdykoli vyjmout z úst, jednodušší hygiena – čistí se ráno a večer, finančně výhodnější.
Nevýhody
Dlouhá léčba, nejistý výsledek, zcela závislý na spolupráci a zodpovědnosti pacienta, nejsou vhodné pro všechny typy ortodontických vad, k zajištění dokonalého výsledku se používají spíše výjimečně.
Kontrola
Po 3–4 měsících
Cena
cca od 1 000 do 6 000 Kč

02
Fixní aparát

Je v dutině ústní nepřetržitě po celou dobu léčby. Je připevněn speciálními lepidly na povrch zubů, a to buď z tvářové (labiální), nebo jazykové strany (lingvální). Častěji se používají aparátky labiálně umístěné.

Výhody
Jsou účinnější, působí malými kontinuálními silami po celou dobu léčby, umožňují vyvolat všechny pohyby zubů a umístit je přesně podle léčebného plánu, kratší léčba, jsou určeny pro děti, dospělé i seniory.
Nevýhody
Nemožnost vyjmutí z úst, vysoké nároky na dodržování hygieny (čištění zubů po každém jídle), možné problémy s bolestivostí po počáteční aplikaci, vyšší cena.
délka nošení
2 až 3 roky
Kontrola
fixní aparáty po 4–5 týdnech, retenční aparáty 2x za rok. Kovové, labiálně umístěné: 6 000–20 000 Kč jedna čelist, fixní aparát s použitím estetických (průhledných) keramických zámků od 10 000 do 40 000 Kč za jednu čelist.

Druhy labiálních zámků

kovové jsou vyráběny z různých typů kovu, nejčastěji z různých slitin ocele, chrom-kobaltu i zlata.

plastové nebo keramické

Vzhledem k jejich bílé nebo průhledné barvě jsou méně viditelné. Plastové zámky lze použít pouze na ne příliš rozsáhlé vady, lze s nimi provádět pouze sklony zubů, časem mohou měnit barvu. Jsou větší než kovové, mohou časem zežloutnout. Jsou levnější než aparáty kovové, jejich použití je velmi omezené. „Keramické zámečky mohou být ve spojení s bílým drátkem na zubech téměř neviditelné. Celý aparát je drobnější, povrch se nezbarvuje a nedráždí tolik okolní měkké tkáně. Je ovšem potřeba počítat s vyšší cenou,“ říká Klára Jedličková, dentální hygienistka ze společnosti Dental Office.

Nejčastější mýty o rovnátkách

MUDr. Mgr. Milada Soldánová PhD., specialista na lingvální ortodoncii, Elite Dental Prague

„Mnoho lidí se domnívá, že rovnátka jsou určena pouze pro děti. Studie i praxe ale potvrdily, že pohyby zubů a přestavba kosti jsou možné v jakémkoliv věku. Je však nutné volit odlišné postupy u rostoucích a nerostoucích (tedy dospělých) jedinců. Rovnátka nepoškozují chrup. Pokud dojde k poškození skloviny, je vždy příčinou špatná hygiena.“

Dr. Giuseppe Mara, Doktor Magistr zubního lékařství a protetiky, Dental Office H33

„Pacienti se často obávají možného poškození zubů během léčby. Nejčastěji slýchám věty typu: Bude moje sklovina po skončení léčby v pořádku? Odpověď zní samozřejmě ano. Sklovina bude v pořádku. Zámečky se na zuby lepí speciálním lepidlem, které nepoškozuje sklovinu, a ortodontická léčba probíhá relativně pomalu, takže pohyb zubů je přirozený. Pokud se při léčbě dodržují pravidla orální hygieny, vše je vždy v pořádku.“

Klára Jedličková DiS., dentální hygienistka, Dental Office H33

„Dost často se pacienti obávají toho, že se jim před léčbou budou muset vytrhnout nějaké zuby, přitom většina ortodontických anomálií už se dnes neléčí extrakční metodou.“

MUDr. Dan Kozák, implantolog a specialista estetické medicíny Elite Dental Prague
„Jakékoliv estetické vady zubů, tedy i ty, které vzniknou po léčbě labiálními (vnějšími) aparáty, jako jsou např. bílé skvrny apod., lze odstranit ultratenkými fazetami Lumineers, které překryjí i sebemenší estetickou vadu zubů, ale bez nutnosti jejich broušení, a tudíž trvalého poškození. Technologii Lumineers mohou používat pouze certifikovaní specialisté.“

Péče o rovnátka

„Nejlepším způsobem, jak rovnátka čistit, je použít ruce. Je nutné, aby si pacient s rovnátky čistil zuby po každém jídle a předešel tak vzniku zubního kazu a parodontóze,“ varuje Dr. Marra, italský specialista, spolupracovník kliniky Dental Office.

Budoucnost rovnátek

„Nedomnívám se, že by byla rovnátka nahrazena nějakým novým divotvorným vynálezem. Trendem je však používat rovnátka takového vzhledu a rozměrů, aby co nejméně obtěžovala svého nositele. Od aparátů cementovaných na zuby pomocí kroužků jsme se dostali přes kovové zámky k zámkům keramickým a k rovnátkům umístěným na zadní ploše zubů. Myslím, že to bude budoucnost rovnátek – jejich minimalizace a zajištění komfortu pro pacienta v průběhu aktivní doby léčby. Komfortem nemám na mysli pouze skrytost rovnátek, ale zejména tu skutečnost, že u rovnátek uložených zezadu nevznikají prakticky nikdy demineralizace a kazy. Je to způsobeno tím, že prakticky po celý den jsou vnitřní plošky zubů vystaveny blahodárnému působení slin a tím je zabraňováno poškození skloviny,“ říká ortodontistka MUDr. Mgr. Milada Soldánová, PhD. ze společnosti Elite Dental.

Možné komplikace s fixními rovnátky

V případě zanedbání hygieny u fixních rovnátek se mohou okolo zámečků udělat bílé skvrny demineralizované skloviny, které se nedají odstranit. U lingválně (zevnitř) umístěných aparátů k demineralizaci nedochází.

Lingvální rovnátka

Lepí se na vnitřní stranu zubů, jsou určena pro korekce všech druhů vad, všech věkových kategorií.
Výhody
Nejsou vidět, pro okolí jsou skryty, průběh léčby je zcela diskrétní. Zámečky mají nejmenší možný rozměr i tloušťku, aby nedráždily ústní sliznici, dásně a aby neomezovaly funkci jazyka, vzhledem k neustálé přítomnosti slin dochází lépe k samoočišťování a remineralizaci skloviny, čímž je
riziko vzniku kazů minimalizováno.
Nevýhody
Zmenšují prostor pro jazyk – možnost horší výslovnosti, při špatné hygieně možnost usazování zubního kamene a vzniku zánětu dásní, vyšší cena.
doba nošení
od 6 do 24 měsíců
cena
jedna čelist od 35 000 do 100 000 Kč

Druhy lingválních aparátů

Incognito

Jsou vyráběny nejmodernějšími počítačovými technologiemi na míru podle velice přesných otisků, které se odesílají do specializované zubní laboratoře (v současné době pouze do zahraničí). Na výrobu zámečků se používá mimo jiné i zlato. Nízké zámky s rozsáhlou lepicí ploškou jsou určeny k léčbě všech druhů ortodontických vad. Po zadání léčebného plánu jej nelze měnit.
Doba léčby
od 6 do 24 měsíců
Cena
100 000–150 000 Kč za obě čelisti
Kde
Elite Dental Prague, Vodičkova 5/12, Praha 2, tel.: +420 222 510 888 www.elitedental.cz
Klinika GHC Praha, Krakovská 8/581, Praha 1, tel.: +420 222 211 208, www.ghc.cz

Zámky 2D f. Forestadent

Jsou jednoduché zámky, kterými je možno dosáhnout pouze sklonů zubů. Nejsou určeny pro léčbu těžkých ortodontických vad. Jejich velikost je minimalizována, k úchytu se používají jednoduchá křidélka. Adaptace na tento typ rovnátek je velmi rychlá.
Doba léčby
od 10 do 18 měsíců
cena
70 000 Kč za jednu čelist
kde
Elite Dental Prague, Vodičkova 5/12, Praha 2, tel.: +420 222 510 888

Invisalign

Není lingvální technikou. Při léčbě se používá systém průhledných fólií, které si pacient vkládá do úst. Dlahy nejsou téměř vidět. Postup léčby je velmi závislý na osobní disciplině. Podle zubních modelů se zhotovují průhledné nosiče, jejichž počet je individuální. Při lehké kosmetické vadě kolem deseti, při komplikovanější až čtyřicet. Mění se zhruba každých čtrnáct dní. Vyrábějí se v USA a terapii může ordinovat pouze certifikovaný ortodontista.
Doba léčby
od 9 do 18 měsíců
cena
100 000 – 125 000 Kč za obě čelisti
kde
Dental Office H33, Hvězdova 33, Praha 4, tel.: +420 733 737 337, www.dental-office.cz, provádí Dr. Giuseppe Marra
Elite Dental Prague, Vodičkova 5/12, Praha 2, tel.: +420 222 510 888, www.elitedental.cz

Náš tip:
TePe jednosvazkový kartáček s extra jemnými vlákny, cena 65 Kč, Ortho zubní pasta a ústní voda, pasta 75 ml / 135 Kč, ústní voda 300 ml / 135 Kč, vše Profimed, www.profimed.cz

Související články