Stop padání vlasů - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Stop padání vlasů

Stop padání vlasů

autor: Redakce

Starosti se ztrátou vlasů nejsou jen mužskou doménou. S jejich padáním nebo oslabením se za svého života setká skoro 30 milionů žen. Někdy je příčinou genetika, jindy „jen“ stres, nemoc nebo nevhodná dieta.

 

Dočasné a permanentní vypadávání

Dočasné většinou způsobené nemocí, nedostatečným příjmem proteinů, železa, náročnou operací, hormonálními změnami, stresem (rozvod, smrt blízkého člověka), poruchou štítné žlázy a nasazenými léky. Trvá až půl roku, ale po odstranění příčiny nastane opět normální růstový cyklus.
Permanentní Téměř vždy genetická záležitost, spojená s hormonální dysbalancí. Trvalá ztráta vlasů se objevuje mezi 30. a 50. rokem života, ale může začít ještě dříve. Organismus si v tomto případě sám nepomůže, postiženému je nutné nasadit léky nebo provést operativní zákrok.

Vlasy a radiofrekvence?

Ano, ošetření radiofrekvencí může pomoci. Využívání radiofrekvence v této oblasti je relativní novinkou. Tepelná energie aktivuje vlasové folikuly, ale přitom nemá na pokožku hlavy žádný traumatický účinek, procedura je bezbolestná a nevyžaduje žádnou anestezii. Doporučuje se cyklus 8 až 10 ošetření dvakrát ročně. Vynikajících výsledků lze dosáhnout, zkombinuje-li se tato metoda s mezoterapií.
Distributor: Embassy of Beauty s.r.o., www.infokrasa.cz

Rostou, slábnou a padají

Růstový cyklus pramene vlasů se pohybuje mezi dvěma až šesti lety. Jsou-li vlasy zdravé, vyrostou přibližně o centimetr měsíčně. Na hlavě by mělo být 85 % vlasů v různých stádiích růstu a 15 % těch, jež se nacházejí v klidovém stavu. Krátce poté, co jednotlivý vlas vypadne, na jeho místě začíná růst nový. Zeslábnutí vlasů je přirozený jev, který souvisí s věkem. Jde o jakýsi předstupeň vypadávání vlasů. Objevuje se jak u žen, tak u mužů, ale odlišným způsobem. Zatímco muži mohou postupně dosáhnout kompletní plešatosti, ženy zažívají nerovnoměrné řídnutí porostu hlavy.

Prevence a co použít

■ Výživové doplňky
Vlasy jsou, stejně jako nehty, tvořeny modifikováním kůže – proto na vitamínové a minerální doplňky stravy reagují podobně. Studiemi bylo mnohokrát prokázáno, že dokážou výrazně zpevnit nehty a posílit vlasy. Je ale důležité si uvědomit, že k viditelnému zlepšení jsou mnohdy zapotřebí týdny i měsíce. Zatímco pleť se obnovuje přibližně každých 28 dní, vlasy i nehty rostou mnohem pomaleji. Doporučujeme kapsle s biotinem, křemíkem (který by měl být pro lepší vstřebatelnost doprovázen vápníkem a hořčíkem), vitamíny B6 a B9 (kyselina listová) a koenzymem Q10.
■ Posilující vlasová nanokosmetika
Z přípravků aplikovaných na pokožku se do potřebné hloubky, jak známo, dostává jen mizivé procento účinných složek. Proto je nutné vybírat si kosmetiku s nanotechnologií. Aktivní látky jsou uzavřeny v nanokapslích o průměru menším než 100 nm, čímž je zabezpečeno, že proniknou až do buněk vlasového folikulu.
■ Úprava jídelníčku
Některé potraviny mají prokazatelné účinky na zdraví vlasů. Vedle velmi důležitého křemíku k zesílení pramenů dopomáhá například i zinek, ideálně v kombinaci s vitamínem A. Obě posledně jmenované látky obsahuje například špenát, krabí maso nebo hrášek. Je nutné dbát i na dostatek proteinů. Kdo nejí maso, v zájmu své hřívy by si měl oblíbit tofu, ořechy, mléko, sýry a jogurty.

Náš tip:

1. Hustota a objem vlasů, Innéov, 60 dražé, 665 Kč, www.inneov.cz
2. Trichavit, Syncare, 60 tobolek, 415 Kč, www.syncare.cz
3. Anacaps, Ducray, 60 kapslí, 509 Kč, v síti lékáren
4. Hair, Fytofontana, 60 tablet, 382 Kč, v síti lékáren
5. Hair Loss Shampoo, Miriam Quevedo, 250 ml, 675 Kč, www.miriamquevedo.cz

Péče o vlasovou pokožku

Ze zdravé pokožky roste zdravý vlas. Vlasové pokožce je třeba dopřávat péči, aby vlasové kořínky nebyly podvyživené a neslábly. Je-li pokožka zanedbaná, nový vlas nemá šanci se jí probojovat, a nemůže tak nahradit svého předchůdce, jenž přirozeným procesem vypadl. Celý set pro boj proti takovému slábnutí vlasů nabízí Philip Martin‘s. Hloubkově čisticí šampon s peelingovým efektem, kondicionér a masku, nebo dokonce vyživující mléko, které obzvlášť doporučujeme vaší pozornosti.

Náš tip:

Hair Loss Nutritment, Philip Martin‘s, 200 ml, 1140 Kč, www.philipmartins.cz

Mírné padání vlasů
co použít:

■ Minoxidil
Dvouprocentní minoxidil (např. Neocapil) je nejpředepisovanějším preparátem pro ženy potýkající se se ztrátou kadeří. Denní nanášení této látky přináší výsledky,
protože stimuluje prokrvení ve vlasovém folikulu. Někteří odborníci zastávají názor, že minoxidil zabírá více u ženských pacientek. Existuje i silnější roztok v pětiprocentní koncentraci, ale nikoli v českých lékárnách.
■ Náplasti proti padání vlasů
Doporučuje se na každý den jedna náplast (dozadu na krk pod vlasy) po dobu osmi týdnů. Účinná látka prodlužuje růstový cyklus vlasů tím, že blokuje enzym 5-alfa-reduktázu. Stimuluje mikrocirkulaci krve, tak výrazně zhušťuje vlasy a brzdí proces jejich vypadávání. Tento přípravek lze skvěle kombinovat s dalšími metodami, jako například minoxidilem.
■ Speciální séra a mikrorollery
Vlasová séra k aplikaci na povrch vlasové pokožky (např. na www.vlasac.cz) nebo do intradermálního prostoru. Jsou-li použita v kombinaci s mikroválečkem, aktivní látky se lépe dostanou až je kořínkům vlasů. Aplikují se minimálně třikrát týdně, obsahují výtažky z bylin, růstové faktory, aminokyseliny a vitamíny.

Náš tip:

1. Anti Hair Loss Treatment Patch, Revlon, 1761 Kč, 30 náplastí, www.primavera-and.cz
2. Anti-Hair Loss Herbal Formula, Bioxsine, 24 x 6 ml, 1499 Kč, www.obra.cz
3. Neocapil, Spirig, 50 ml, 283 Kč, v síti lékáren
4. Hair Regain Mesotherapy Solution, Dermaheal, na vybraných klinikách
5. Derma Roller 0,2 mm, Medik8, 1225 Kč, www.medaprex.cz

Trichologické vyšetření

Vyšetření vlasového porostu trichogramem, které odhalí naprostou většinu patologií vlasů i pokožky a definuje stadium poškození vlasů. Díky tomu lze správně určit strategii léčby úbytku vlasů. Měří se vlasové průměry, hustota vlasů na různých částech hlavy, rychlost růstu, denní ztráta vlasů, procentuální zastoupení folikulárních jednotek atd. V ordinaci pobudete 45 –70 minut, cena okolo 1000 Kč, výsledky do 10 dnů.

Středně těžké vypadávání vlasů
co použít:

■ Invazivní mezoterapie
Injekční metoda, jež výrazně stimuluje stávající vlasové folikuly, zlepšuje výživu a vzhled vlasů i vlasové pokožky. Revitalizuje vlasové folikuly a podporuje růst vlasů, omezuje jejich vypadávání. Mikroinjekcemi se do střední a povrchové vrstvy kůže vpravuje speciální přípravek, obsahující vitamínový komplex, neretikulární kyselinu hyaluronovou,
■ Ultrafiltrátové kapky
Vlasový stimulátor ve formě kapek, který se nechává působit 30 až 60 sekund pod jazykem. Obsahuje hydrolyzáty, které mají výrazný regenerativní a stimulační účinek na vlasové folikuly i pokožku hlavy. Blokují enzym 5-alfa-reduktázu, který mění testosteron na dihydrotestosteron (ten je spojen s vypadáváním vlasů u mužů i necelé poloviny žen).
■ Laserový stimulátor
Přenosný laserový hřeben určený ke stimulaci růstu vlasů. Využívá laserové energie na bázi nízkovýkonových (tzv. studených) laserů k aktivaci růstu zdravých, oživených vlasů. Lze navolit režim infračerveného záření (aktivace buněk), mikroelektrických impulsů (aktivace a stimulace kožních buněk, vlasových folikulů, likvidace bakterií, rozšíření krevních mikrocév) nebo laseru (zlepšení krevního zásobení skalpu, stimulace mitochondrií v krvinkách a zárodečných buňkách vlasových folikulů, vytváření zdravého podkoží pro tvorbu zdravého vlasu, dodávání kyslíku do oblasti vlasových kořínků).
■ Plazmaterapie
Podle studie dr. Josepha Greca a Roberta Brandta, kteří začali s využíváním PRP (Platelet Rich Plasma) k léčbě vypadávání vlasů, se po vpravení obohacené plazmy do pokožky skalpu podařilo na více než 8 měsíců zvrátit proces plešatění.

Náš tip:

1. HL Alopecia Treatment, Phiderma, 10 x 5 ml, 2600 Kč, www.infokrasa.cz
2. Dermoroller 1,5 mm se světlem, 1200 Kč, www.infokrasa.cz
3. Revitastem Hair, Revitastem, 30 ks, 1800 Kč, www.auraclinic.cz

Lysá místa
co použít:

■ Transplantace
a multiplikace folikulů
Šetrná metoda, která umožňuje úspěšnou léčbu i v místech zcela bez vlasů a zároveň překonala tzv. „stripové“ transplantační postupy, během niž se skalpelem vyřezávaly proužky kůže a následně rozdělovaly na štěpy. Po jemném znecitlivění kůže se malou, speciálně vyvinutou jehlou odeberou jeden po druhém jednotlivé štěpy – z odběrové oblasti v zátylku nebo za ušima. V další části operace se implantují do otvorů (stejného průměru jako odběrové jehly, tedy 0,6 mm) v příjmové oblasti. Důležité je, že malá část vyjmuté folikulární jednotky zůstává v původní dárcovské oblasti. Díky tomu je až sedmdesátiprocentní šance, že v původním místě vyroste nový folikul. Hojení trvá 5 až 6 dní, konečný výsledek lze vidět za 6 až 12 měsíců.
■ Kmenové buňky
Metoda, která je už běžně používána pro omlazení obličeje, našla své uplatnění i při léčbě alopecie. Tukové kmenové buňky z břišní stěny, získané lipoaspirací, už byly použity k léčbě diabetu, ischemické choroby srdeční nebo mrtvice a ve většině případů s pozitivními výsledky. A růst nových vlasů po aplikaci PRP byl zaznamenán za pouhé dva měsíce, oproti 3–6 měsícům čekání po transplantaci vlasových folikulů. Kmenové buňky folikulů se nacházejí v oblasti pilosebaceózní jednotky (mazová žláza napojená na vlasový kořínek). Intradermální injekce aktivovaných vlastních kmenových buněk může tyto buňky stimulovat k opětovnému normálnímu cyklu růstu vlasů, ale zatím je stále ještě ve fázi výzkumu.

Náš tip:

Transplantace metodou GHO-FM, od 9500 Kč, www.ghoclinic.cz

Kolik je příliš?

Padání vlasů je normální. Ale jen do určitého množství. Jak zjistit, jestli jste ještě v normě? Podle měsíčníku Archives of Dermatology je nejjednodušší a spolehlivou metodou taková, kdy si po dobu šedesáti sekund češete vlasy směrem dopředu – nad ručníkem nebo polštářem. Pak vlasy, které vypadly, spočítejte. Lidé, kterým je mezi 20 a 40 lety, by neměli napočítat více než 78. A ti, kdo se narodili před 41 až 60 lety, mají „povoleno“ maximálně 43 vypadlých vlasů.

■Šampon pro revitalizaci vlasů, Dermaheal, 250 ml, 399 Kč, www.medaprex.cz. Kvalitní revitalizace vlasů i pokožky hlavy. Uzdravuje vlasy poškozené barvením.

■Hair Woman, Herb Pharma, 125 ml, 957 Kč, www.lekarna.cz. Roztok účinkující na vlasový folikul a stimulující růstovou fázi. Kromě toho potlačuje vypadávání vlasů.

■Neoptide Lotion Antichute, Ducray, 3x 30 ml, 1400 Kč, v síti lékáren. Vlasový roztok proti chronickému vypadávání vlasů, který stimuluje růst nových a silnějších vlasů.

■Intenzivní kúra Kerium, La Roche-Posay, 125 ml, 1130 Kč, v síti lékáren. Potlačuje vypadávání vlasů, stimuluje jejich růst a dodává jim pevnost a sílu.

■Hair Revitalizing Solution, Renokin, 60 ml, 1399 Kč, www.medaprex.cz. Vyspělá technologie nanokapslí umožňuje důkladnou absorpci účinných aktivních látek.

Související články