Hadí a včelí jed - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Hadí a včelí jed

Hadí a včelí jed

autor: Redakce

Živočišné jedy jsou v medicíně, zejména té východní, používané již po staletí. Poslední dobou se začaly, konkrétně hadí nebo včelí jed, prosazovat i v kosmetice. Někteří odborníci je považují za nadějnou náhradu botulotoxinu.

 

VČELÍ JED

Nejvíce se používá reálný včelí jed z Nového Zélandu, který se zároveň považuje za nejkvalitnější. Zejména díky podmínkám, v jakých jsou včely pěstovány, a ohleduplnému způsobu odběru, při němž nedochází k úhynu včel. Další světovou velmocí ve sběru včelího jedu je Jižní Korea.

HADÍ JED

Skutečný hadí jed se získává z jedových zubů zmije chrámové, rozšířené od Thajska po Sumatru. Dnes se vyrábí i syntetický hadí jed, nejčastěji pod názvem Syn-Ake®, který vykazuje podobné účinky a méně nežádoucích reakcí.

„Hledala jsem něco s podobným výsledkem, ale bez ,Star-trek efektu‘. Moji klienti zjistili, že čím víc používali botulotoxin, tím méně jejich tvář odpovídá řeči těla. Je těžké důvěřovat obchodnímu partnerovi, který významně gestikuluje rukama, a přitom ani nepohne obočím,“ říká majitelka nejprestižnější anti-ageingové kliniky ve Velké Británii Deborah Mitchell o používání včelího jedu.

„Chtěla jsem vyvinout podobně funkční produkt, jakým je botulotoxin, pro klienty, kteří si stěžovali na vedlejší účinky a chtěli se vyvarovat bolestivé aplikace,“ vysvětluje Sonya Dakar, zakladatelka Sonya Dakar Skincare institutu v Beverly Hills v Kalifornii a spoluobjevitelka krému UltraLuxe-9 s obsahem hadího jedu, k jehož fanouškům patří například Gwyneth Paltrow.

Jak působí

Hadí jed

Chemicky se jedná o peptid (Waglerin 1), působící podobně jako botox – zaměřuje se na neuromuskulární aktivitu. Paralyzuje mimické svaly tím, že reverzibilně blokuje nikotin-acetylcholinové receptory (nmAChR) a Na++ ionty na post-synaptické buněčné membráně, a tím znemožňuje jejich kontrakci. Svaly tak zůstávají relaxované a mimické vrásky, zejména na čele a v okolí očí a úst, se vyhlazují.

Včelí jed

Aktivními složkami apitoxinu jsou hlavně polypeptidy. Obsahuje mnoho komponent, jako například mellitin (52 %) – působí silně protizánětlivě a indukuje produkci kortisolu, apamin – působí jako středně silný neurotoxin, fosfolipáza, hyaluronidáza, noradrenalin atd. Přesný mechanismus účinku nebyl kvůli komplikovanému složení nikdy přesně popsán. V kosmetice se cení jeho působení na mikrocirkulaci a stimulaci syntézy kolagenu a elastinu.

Náš tip
1. Glamoxy Snake Mask, Rodial, 50 ml, 91,15 EUR, www.lookfantastic.com
2. Syn-Ake, Miriam Quevedo, 50 ml, 1560 Kč, www.miriamquevedo.cz
3. Snake Active, Diet Esthetic, 50 ml, 469 Kč, www.krasa.cz
4. Botu „VIP“ Nourishing Cream, Ericson Laboratoire, 50 ml, 2760 Kč, www.ericson-laboratoire.cz

Londýnská horečka

Od doby, co v červenci 2010 na veřejnost pronikla zpráva, že vévodkyně z Cornwallu a manželka prince Charlese – Camilla Parker Bowles (silná kuřačka a milovnice opalování) dochází na terapii se včelím jedem, se v Anglii zmnohonásobil počet uživatelů přípravků s jeho obsahem. Masku s včelím jedem značky Heaven si nechala před svou velkolepou svatbou aplikovat i Kate Middleton.

Výzkumy a studie

Hadí jed

Studie in vivo prokazují vyhlazení vrásek na čele až o 52 % po 28 dnech používání krému s koncentraci 4% syntetického hadího jedu v režimu 2x denně. Zatím chybí přímá srovnávací studie s botulotoxinem.

Včelí jed

Dr. Han z jihokorejské národní akademie věd prohlásila: „Prováděla jsem rozsáhlý výzkum a klinické studie, ze kterých vyplývá, že purifikovaný včelí jed pomáhá při formování kolagenu a působí jako prevence proti následkům slunění.“ Publikovala výsledky výzkumu, podle kterého se používáním včelího jedu zvyšuje množství keratinocytů – buněk ve svrchní vrstvě pokožky, jenž fungují jako přirozená bariéra proti vnějším faktorům, ztrátě vody, a tím i elasticity a poškození UV zářením. Apamin – další složka apitoxinu, má podobný mechanismus účinku jako botulotoxin: jedná se o středně silný neurotoxin, díky kterému dochází k relaxaci mimických svalů.

Aplikace

Obě látky se používají v krémech, případně pleťových maskách nebo roztocích. Velikost molekul s aktivní složkou je podle výrobců tak malá, aby mohla bez problémů proniknout svrchní vrstvou pokožky. Navíc jde o látku rozpustnou v tucích. Povrchovou aplikaci lze podpořit například ultrasonoforézou nebo elektorforézou, které zaručují bezbolestnost a bezpečí. Někteří terapeuti doplňují aplikaci lymfodrenážní masáží obličeje. Zatím nebyly provedeny studie, jež porovnávají účinek povrchové a hloubkové aplikace nebo prokazují způsob penetrace účinných složek do hlubších vrstev pokožky. Roztoky s obsahem včelího jedu se mohou aplikovat také jako mezoterapie pomocí drobných jehliček. V Asii je rožšířená i aplikace akupunkturními jehlami do akupunkturních bodů nebo přímé použití včel. Obě zmíněné formy aplikace však vyžadují řádně vyškolené apiterapisty.

Na co dát pozor

Koncentrace u hadího jedu nižší než 4% nevykazuje studiemi prokázané účinky. Výrobci uvádějí, že přípravky s včelím jedem pro vnější použití jsou bezpečné i pro lidi s alergií na včelí štípnutí. Doporučuje se zvolený přípravek nejdříve otestovat, nejlépe na krku nebo spodní straně zápěstí.

Náš tip
1. Bee Venom Mask, Heaven by Deborah Mitchell, 50 ml, 65 GBP, www.heavenskincare.com
2. Anti-ageing Firming Cream, BeeQueen, 50 ml, 59 EUR, www.beequeen.co.nz
3. Rejuvenating Face Mask, Manuka Doctor, 50 ml, 49,99 GBP, www.hollandandbarrett.com

Související články