Mozek pod lupou - touha, láska, nebo jen chemický proces
Domů » Mozek pod lupou – touha, láska, nebo jen chemický proces

Mozek pod lupou – touha, láska, nebo jen chemický proces

autor: Redakce
Touha, láska, sex a mozek

Sexualita, vzrušení, láska, štěstí a další k životu potřebné požitky vznikají na úrovni mozečku, kde se nachází centra rozkoše. Hormony, které se zde vytváří, říkají tělu, nejen kdy má dýchat, jíst či pít, ale i  kdy má cítit rozkoš.

Mozek pod lupouKDYŽ OBJEKT ZRYCHLUJE TEP

Jistě se vám někdy stalo, že při shledání s objektem touhy máte nával v žaludku, nevíte co s rukama a  tep se vám nepochopitelně zrychluje! Za všechny ty emoce, které člověku zamotají hlavu, může dopamin, hormon spojovaný s  očekáváním příjemných okamžiků, a  fenyletylamin, hormon, který se probudí v mozku a  je hlavním motorem těchto pocitů. Právě on způsobuje to, že se chováme přihlouple a  ztrácíme pocit sebezáchovy. Vědci zjistili, že skeny mozkové činnosti silně zamilovaných lidí, kteří mají velmi zvýšenou hladinu fenylethylaminu a dopaminu, se téměř shodují se skeny osob pod vlivem silných drog, jako je např. kokain.

HUMOREM K SEXUÁLNÍ AKTIVITĚ

Možná ani nevíte, že váš smysl pro humor mnohé vypoví o vašem charakteru. Je dobré brát věci trochu méně vážně, čímž se vám pak může zlepšit i  např. milostný život. V  roce 2006 studie zveřejněná v  časopise Evolution and Human Behavior zjistila, že pokud věci vnímáte s humorem, zvyšuje se šance, že budete okolím vnímáni mnohem pozitivněji a  inteligentněji, ovšem na druhou stranu můžete budit dojem nedůvěryhodnosti. Ale i  tento negativní vjem může být výhodou, jelikož veselé ženy více přitahují muže a  naopak. Studie publikovaná v  loňském roce časopisem Intelligence je přesvědčena, že pokud je člověk vtipný a  pozitivní, jeho vlastnosti se shodují s  kreativitou a  inteligencí a  tyto atributy vyvolávají u  člověka sexuální aktivitu.


Migréna, projev sexuálního libidaMIGRÉNA, PROJEV SEXUÁLNÍHO LIBIDA

V  jaké části mozku se zrodí odpověď „dnes ne, miláčku, mám migrénu“!?! Mnozí tvrdí, že tato odpověď je pouze jakousi výmluvou na sexuální nechutenství. Pravda je však jiná. Podle Live Science, která uveřejnila v roce 2006 studie z  Wake Forest School of Medicine, je více než pravděpodobné, že lidé, kteří trpí migrénami, mají o  20 % vyšší sexuální apetit. Klíčem k odpovědi může být neuro-transmiter serotonin. Vysoké hladiny serotoninu jsou spojeny s nízkou hladinou libida. Vědci uvádějí, že osoby trpící migrénou mají nízkou hladinu serotoninu, tudíž oplývají vysokým sexuálním libidem. About.com dokonce uveřejnil průzkum, že ženy, které měly sex během migrény, měly buď o  30 % sníženou bolest hlavy, či u 17,5 % žen dokonce bolest zcela zmizela.


ČÍM VÍC SEXU, TÍM VĚTŠÍ MOZEK

Podle vědců z Princeton University je pravidelný sex dobrý pro růst mozku. Klíčem k tomu je prevence proti stresu, a  tím pádem vznik větší produkce buněk, které vedou k růstu mozku. Vědci sledovali skupinu zvířat, která vystavili stresujícím podmínkám a  sexuálnímu vyžití. Samci, kteří nemohli se samicemi pravidelně souložit, měli zvýšenou hladinu stresových hormonů glukokortikoidů v  krvi a  jejich mozek byl vlivem těchto hormonů silně postižen. Naopak u  samců, kteří mohli mít sex bez omezení, byla hladina hormonů nízká, tudíž se stresově neprojevovali a jejich mozek byl větší a  růst buněk v mozku intenzivnější. Je tedy patrné, že stres má na mozek vliv zhoubný a sexuální potěšení naopak jeho růst viditelně podpoří.

„Je žádoucí naučit se soustavně vytvářet fenylethylamin prostřednictvím různých harmonických činností. Tím si dokážeme udržet i vysokou úroveň dopaminu, noradrenalinu a dalších hormonů, a tak si zajistíme hormonální rovnováhu a harmonii.“

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články