Medicinální super houby: healthandbeauty.cz - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Medicinální super houby: healthandbeauty.cz

Medicinální super houby: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
medicinální super houby

MEDICINÁLNÍ SUPER HOUBY

Čínští lékaři využívají léčebné účinky medicinálních hub již několik tisíciletí, 
zatímco západní civilizace jim přicházejí na chuť teprve nyní. Přitom významným způsobem příznivě ovlivňují zdraví člověka, a to pozor – bez vedlejších nežádoucích účinků.

medicinální super houbyCO JSOU MEDICINÁLNÍ HOUBY?

Jde o organismy, které nepatří ani do rostlinné, ani do živočišné říše. Díky obsahu terapeuticky účinných látek se využívají k léčení různých chorob. Existuje zhruba deset druhů medicinálních hub, které mají jedno společné – obrovský zdroj energie, jenž pochází ze souboru biologických a medicinálních látek. Ty jsou bohaté na životně důležité minerály, stopové prvky či aminokyseliny.

STUDIE A VÝZKUMY

Výzkum v oblasti medicinálních hub v současnosti velmi pokročil a znalosti léčivých účinků se oproti minulým dobám významně posunuly. 
Dnešní technologie i lékařská věda se postupně vrací k důvěře ve schopnosti těchto úžasných hub a k etnobotanickým postupům uplatňovaným v minulosti.

Formy medicinálních hub

 • SUŠENÉ   Před konzumací se houby namočí na 30 minut v horké vodě. Nedoporučuje se jíst je syrové!
 • PRÁŠEK + EXTRAKT V KAPSLÍCH   Tato kombinace v sobě spojuje veškeré výhody prášku i extraktu, a to v jedné kapsli! Kapsle obsahuje vitaminy, minerální látky a stopové prvky. Extrakt obsahuje polysacharidy a triterpeny.
 • EXTRAKT   Jemný prášek se extrahuje pomocí výluhu v horké vodě. Výhody extraktu spočívají v biologické dostupnosti účinných látek a jejich vyšší koncentraci ve výsledném produktu. Buněčná stěna houby, která obsahuje účinné látky, je tvořena chitinem. Člověk nemá potřebné enzymy pro trávení chitinu, takže při trávení nedokáže uvolnit účinné látky z buněčné stěny houby a vyloučí je. Extrakcí horkou vodou dokážeme prolomit chitinovou bariéru a vytěžit z houby maximální množství účinných látek. Díky extrakci se zvýší podíl účinných látek až 20x.
 • betaglukanPRÁŠEK   Jemně umletá houba (čím jemnější prášek, tím lépe jej umí lidský organismus využít). Výhodou houbového prášku je, že je přírodní a zachovává poměr všech látek.

VYUŽIJTE BETAGLUKAN

Betaglukan je obsažen nejen v řasách, kvasnicích, lišejnících a obilovinách, jako je žito a oves, ale jeho nejdůležitějším zdrojem jsou právě medicinální houby. Je znám tím, že snižuje hladinu cholesterolu, pomáhá při léčbě cukrovky, zmírňuje kožní problémy, pomáhá při léčbě alergie, při problémech s imunitním systémem, působí příznivě u nádorových onemocnění atd. Prioritou je vysoká kvalita a bezpečnost produktů. 290 Kč, www.mycomedica.cz

Betaglukan a urychlení rekonvalescence

V USA na Cornellově univerzitě vědci zjistili, že betaglukan obsažený v medicinální houbě maitake podporuje engraftment kmenových buněk (přijetí transplantovaných kmenových buněk hostitelskou tkání). Nyní se vyvíjí klinický test zkoumající, zda by extrakt z maitake mohl u pacientů s rakovinou urychlit rekonvalescenci po transplantaci kostní dřeně či transplantaci kmenových buněk z pupečníkové krve. Už v 80. letech minulého století se díky testování na zvířatech zjistilo, že betaglukan podporuje schopnost růstu a přežití kmenových buněk.

Betaglukan snižuje problémy s alergií

výnam medicinálních hub

Podle výzkumných pracovníků společnosti GLH Nutrition LLC se u pacientů s alergií na ambrózii (alergická či senná rýma) snížily alergické projevy o 28 % a závažnost jejich symptomů klesla o 52 %. Mezi příznaky alergie patří kýchání, ucpaný nos, rýma, zarudlé nebo opuchlé oči a škrábání či svědění v krku. Testováno bylo 36 lidí z celkového počtu 48 dospělých s „lehkou“ alergií na ambrózii. Po dobu jednoho měsíce (4 týdnů) dostávala jedna polovina skupiny placebo ve formě rýžové mouky, zatímco druhá polovina dostávala 250 mg betaglukanu.

 

Výsledky studie ukázaly:

 • o 59 %    méně alergických problémů s nosní sliznicí
 • o 57 %    méně očních problémů souvisejících s alergií  
 • o 53 %    méně problémů se spánkem souvisejících s alergií  
 • o 50 %    méně jiných problémů souvisejících s alergií  
 • o 19 %    více energie
 • o 13 %    zlepšení celkové nálady
 • o 11 %    lepší fyzická kondice
 • o 7 %    lepší duševní pohoda

Chřipka a betaglukan

Britští vědci ve své studii zjistili, že při konzumaci potravinového doplňku obsahujícího betaglukan 1,3/1,6  došlo ke zmírnění symptomů chřipky a nachlazení. Tato látka je známá svou schopností zlepšit imunitní reakci, tudíž se předpokládá, že by dokázala lépe bojovat s virem chřipky. V randomizovaném, dvojitě zaslepém pokusu s placebem, který trval 90 dní, bralo 100 zdravých dospělých jedinců doplněk stravy obsahující betaglukan, nebo placebo. Zdraví testovaných osob bylo denně monitorováno. Na základě dvou či více symptomů infekcí cest dýchacích pak bylo provedeno lékařské vyšetření a odběr krve. Závěr studie zněl, že doplněk stravy s betaglukanem použitý ve studii by mohl zmírnit průběh infekce dýchacích cest a zkrátit jeZdroj: Betaglukan je účinnou látkou u hub jako reishi (lesklokorka lesklá), Coriolus versicolor (outkovka pestrá), Agaricus blazei Murill, shiitake a maitake. Všechny medicinální houby – i betaglukany – jsou široce dostupné ve formě potravinových doplňků.jí trvání, nicméně pro více důkazů by bylo zapotřebí rozsáhlejší studie.

ÚČINKY MEDICINÁLNÍCH HUB

Reishi houba nesmrtelnosti1. REISHI – Houba nesmrtelnosti

Na základě výzkumu týkajícího se medicinální houby reishi se uvádí, že jde o houbu proti stárnutí s řadou účinných léčivých vlastností, které podporují zdraví, bojují s volnými radikály (díky obsaženým antioxidantům), stimulují imunitní systém a prodlužují délku života. Provedené studie do této chvíle neprokázaly žádné vedlejší účinky či toxicitu, naopak velmi jasně poukazují na dvě věci: na podporu dlouhověkosti a boj proti stárnutí.  Starověké národy houbu reishi vždy nazývaly „houbou nesmrtelnosti“, jelikož byly známy její vynikající vlastnosti významně prodlužující lidský život. Reishi dokáže bojovat i s autoimunitním onemocněním a neurodegenerativními poruchami, cukrovkou, jaterními chorobami, vysokým krevním tlakem, cholesterolem a problémy s ledvinami.
690 Kč, www.mycomedica.cz

2. CORDYCEPS – Afrodiziakum

V roce 1988 publikoval Wan. F. a kol. studii, podle které byli zvířata i lidé, kteří konzumovali cordyceps, schopni zvýšit produkci svých přirozených pohlavních hormonů.  Rok předtím demonstroval Huang Y a kol. zlepšení  plodnosti pouhou konzumací cordycepsu. Množství mužských spermií se zvýšilo dokonce až o 300 %. Studie zahrnovala 189 mužů a žen se sníženým libidem a sexuální touhou. U pacientů došlo k potlačení nejrůznějších symptomů a 66 % pacientů uvedlo, že se jejich chuť na sex zvýšila, stejně jako průtok krve do pohlavních orgánů. Během 1–4 hodin po konzumaci způsobily výživové doplňky vedle častějších myšlenek na sex a sexuálních představ i zvýšenou tvorbu vaginálního sekretu a silnější mužskou erekci. Zatímco užívání známých farmaceutických produktů se mezi mnoha odborníky příliš nedoporučuje, užívání Cordycepsu ano, neboť ho asijské kultury znaly a opěvovaly jako afrodiziakum již od pradávna.
690 Kč, www.mycomedica.cz

agaricus3. AGARICUS – Bojuje s leukémií

Neuvěřitelné zdravotní účinky medicinálních hub, které dokáží stimulovat imunitní systém, přináší vědecká studie prováděná na zvířatech. Ukazuje, že medicinální houba Agaricus blazei Murrill nám může pomoci s leukémií. Vědečtí pracovníci (Lin JG, Fan Mj a kol.) z China Medical University v Tchaj-čungu na Tchaj-wanu podávali perorálně extrakt myším, které měly WEHI-3 leukémii. Hlavní pohnutkou pro tuto studii byl fakt, že medicinální houba Agaricus blazei Murrill vykazovala protinádorové účinky a stimulování imunitního systému. Tým vědeckých pracovníků dospěl k opatrnému závěru, že tekutý extrakt medicinální houby Agaricus blazei Murrill  má tendenci podporovat stimulaci bílých krvinek a řídit imunitní reakci myší s leukémií.

RADY ODBORNÍKA

1. Medicinální houby jsou velmi dobře tolerované naším organismem, vedlejší negativní účinky se prakticky nevyskytují. Jedná-li se o jednodušší onemocnění (např. povšechné posílení imunity, pokud jste třeba často nemocní) můžete si léky vybrat sami, u složitějších onemocnění (rakovina, autoimunitní onemocnění) se poraďte s lékařem nebo praktikem čínské medicíny – např. www.mycomedica.cz/mapa-prodejcu.html.

2. Produkty vybírejte u solidních výrobců. 
Ve snaze o co nejvyšší zisk se občas u „neznačkových“ výrobků setkáváme s nekvalitní surovinou. Často se třeba nahrazují houbové polysacharidy běžným škrobem, což bez testu autenticity nelze poznat. Účinek je ale prakticky nulový.

3. Pro terapeutické účely jsou nejvhodnější produkty z extraktů medicinálních hub (např. vědecké studie se téměř výhradně dělají s extrakty). V kvalitních extraktech je zachován celý soubor účinných látek jako v surové houbě, ale dojde k zesílení účinku. Sušené houby či produkty z houbového prášku se hodí buď ke gastronomickému využití, či k preventivnímu užívání.

4. Účinky pozorujeme někdy po týdnu, někdy po 1–2 měsících, je to velmi individuální. Záleží na mnoha okolnostech – na konstituci, druhu problému, životním stylu. Medicinální houby stejně jako jiné byliny upravují v organismu nerovnováhu (která většinou dlouho vznikala). A to trochu trvá. Člověk má občas nereálná očekávání.

5. Nerad dávám houby či jiné bylinky „preventivně“. Jsem raději, pokud jsou užívány cíleně, což je třeba i povšechné posílení imunity. Jsou však případy, kdy toto preventivní užívání smysl má. Je to třeba u rizikových skupin, kde je potenciální nebezpečí rozvoje rakoviny – rodinná anamnéza, genetické dispozice, věk, hormonální rizika apod.
Milan Schirlo, 
praktik tradiční čínské medicíny

medicinální houby a sezonní alergieMEDICINÁLNÍ HOUBY…

… A SEZONNÍ ALERGIE

Konvenční medicína říká, že jsou alergie nepřiměřenou reakcí našeho organismu na vnější podnět – alergen.  Pohled čínské medicíny je, že alergie jsou zapříčiněny vstupem vnějšího větru (alergenu) do našeho organismu, který je oslabený a není schopen tomuto odolávat. Jako prevence nám mohou být velkým pomocníkem medicinální houby, které dokáží nejen posilovat, ale i regulovat imunitní systém.  Nejčastěji využívanou houbou u alergií je reishi (Ganoderma lucidum). Dokáže stimulovat naše obranné čchi (imunitu) a zároveň doplňovat a harmonizovat jednotlivé systémy našeho organismu. Lékaři tradiční čínské medicíny doporučují užívat tyto houby 2–3 měsíce před nástupem pylové sezony. Tím se jednotlivé systémy posílí a budou lépe odolávat alergenům.

… A IMUNITNÍ SYSTÉM

Imunitní systém nás chrání proti infekcím a nemocem a zbavuje organismus toxinů, proto je důležité udržet své tělo v čistotě – uvnitř i vně, a to pročištěním střev. Také bychom se měli zdravě a vyváženě stravovat a dávat pozor na to, abychom dostávali všechny vitaminy a minerály, které naše tělo potřebuje. Většina lidí se spoléhá na multivitaminy a především vitamin C může imunitní systém velmi výrazně posílit. Betaglukan, který se vyskytuje v medicinálních houbách, jako jsou například Agaricus blazei Murill a cordyceps, by se brzy mohl stát dalším velkým stimulantem imunitního systému, který by se dostal do povědomí široké veřejnosti. Stejně jako vitaminy C a D betaglukan člověka neléčí, ale stimuluje imunitní systém. Některé studie naznačují, že při užívání extraktu z houby Agaricus blazei Murill je lidské tělo schopno vyprodukovat 1 000x víc NK buněk už během několika dní.

… A RAKOVINA PRSU

Rakovina je z čínského pohledu pouze nerovnováha organismu. Nádor je projev (vrcholek) hlubšího problému (kořen). Pacienti se stejnými projevy (druhy nádoru) mohou mít různé příčiny (kořeny) problému. Čínský lékař neléčí „rakovinu prsu“ či „rakovinu prostaty“, ale hlubší příčinu problému. Z etiologického hlediska mají na vznik nádorového onemocnění vliv zejména emoce (omezují zprůchodňovací funkci jater, a napomáhají tak vzniku blokád) a strava (vznik vlhkosti, hlenu a horka z nevhodného stravování, ale třeba i kouření či nadměrného pití alkoholu).

V současnosti je nejrozšířenější formou zhoubného nádoru u žen v ČR rakovina prsu (každoročně je diagnostikováno více než 7 000 nových případů). I když se výskyt každoročně zvyšuje, klesá úmrtnost, a to nejen díky včasnému diagnostikování nemoci, ale především díky novým možnostem léčby – chirurgická léčba, chemo- či radioterapie, nově i biologická léčba. Medicinální houby představují další možnost, jak pomoci organismu zvítězit nad touto zákeřnou nemocí. Obvykle souběžně s konvenční léčbou. Dokáží totiž posilovat imunitní funkce lidského organismu, a to právě díky betaglukanům. I další látky jako triterpeny, lektiny, enzymy a vitaminy se podílejí na jejich schopnosti pomáhat v boji s nádory.

Vědecké studie dokazují, že medicinální houby mají výrazný imunomodulační a imunostimulační efekt. V organismu zvyšují a aktivizují velké množství makrofágů, T-lymfocitů či NK buněk (tzv. přirození zabíječi), které pak samy napadají rakovinové buňky. Byla demonstrována také zvýšená sekrece různých důležitých cytokinů. Dochází i ke stimulaci nespecifické imunitní reakce, zejména komplementního systému. Dalším způsobem, jak účinné látky medicinálních hub mohou bojovat s nádory, je zastavení buněčného cyklu a apoptóza. Konkrétně jde o proces, ve kterém biochemické reakce dovedou rakovinovou buňku k naprogramované smrti. Medicinální houby lze brát i v průběhu chemo- či radioterapie (na rozdíl od jiných bylinných přípravků). Jak bylo prokázáno studiemi a klinickou praxí, dokáží houby působit s chemoterapeutiky synergicky a zároveň posilovat organismus. Zmírňují tak i vedlejší účinky konvenční léčby, jako je nevolnost, únava, padání vlasů, psychická disharmonie apod., a to aniž by snižovaly drastický účinek chemoterapeutik.

Nejčastěji užívané houby u rakoviny prsu

Maitake – Grifola frondosa a reishi – Ganoderma lucidum. Používají se i další medicinální houby, vždy záleží na celkovém stavu pacienta. Často se přidává agaricus, shiitake či coprinus. U nádorových onemocnění se houby užívají ve formě extraktů (jemnou extrakcí dochází ke koncentraci účinných látek a účinné látky se lépe vstřebávají). Doporučuje se houby užívat i několik měsíců po ukončení konvenční léčby (případně použít směs maitake s čínskými bylinkami). U rakoviny prsu je doporučovaná denní dávka 3 g extraktu denně (extraktu s 20% podílem polysacharidů). Tuto dávku lze individuálně a nejlépe po poradě s lékařem či praktikem čínské medicíny zvýšit.
Zdroj: www.huffpost.com

medicinální houby a rakovinaRADY ODBORNÍKA

Je možné medicinální houby užívat dlouhodobě, musí to však mít nějaký smysl. Proti západním lékům, které se občas užívají na potlačení příznaků (což v některých případech smysl má), se medicinálními houbami snažíme vyřešit příčinu problému. Na tom stojí celá filozofie tradiční čínské medicíny, jíž jsou medicinální houby nedílnou součástí. Někdy to je ale běh na dlouhou trať. Taková obecná poučka čínského lékaře říká: „Kolik roků nemoc trvá, tolik měsíců se léčí.“ Takže i medicinální houby je někdy nutné brát dlouhodobě (i rok a déle). Při dlouhodobém užívání je vhodné občas udělat přestávku. U běžného užívání doporučuji pacientům užívat houby 5 dní v týdnu a 2 dny dát pauzu. Pokud je užívání dlouhodobé, tak třeba ještě po 3 baleních dát týden pauzu.

Obecně má čínská medicína účinnost kolem 80 % (což je vyšší číslo než u západní medicíny). To pozoruji i v ordinaci. Podobné to je i s účinkem u medicinálních hub. Je zde však mnoho faktorů. Houby se musí správně indikovat. Záleží na době a fázi vývoje nemoci, kterou řešíme, a následně tomu musí odpovídat délka léčby. U nádorových onemocnění je někdy situace již neřešitelná. Záleží i na spolupráci s pacientem. Nemoc nějak vznikla (čínští lékaři říkají, že 70 % příčin onemocnění tkví v psychice, 20 % ve stravování a jen 10 % je dědičnost, epidemie, úrazy…), ve většině případů si za to člověk může sám.  Je třeba odhalit tyto příčiny a neopakovat chyby, kterých jsme se dopouštěli, což není vždy jednoduché.

Neexistují skoro žádné kontraindikace medicinálních hub a jiných léků. Důležitý je přístup pacienta, aby svým životním stylem nešel proti léčbě. Např. jednou z indikací hericia jsou gastritidy/záněty trávicího traktu. Pokud je pacient neustále ve stresu a jí každý večer chilli papričky, tak mu ani 20 kapslí hericia denně nepomůže. 
Nebo pomůže, ale jen dočasně…
Milan Schirlo,  praktik tradiční čínské medicíny

DRUHY MEDICINÁLNÍCH HUB

Cordyceps

Latinsky Cordyceps sinensis, česky housenice čínská. Využití je velmi široké. Např. u sexuálních dysfunkcí, u problémů s plodností či pro zvýšení libida u mužů i u žen. Další výraznou funkcí je jeho schopnost posilovat plíce, čehož se využívá u dušnosti, astmatu, kašle. Tradičně se užíval pro posílení obranyschopnosti u opakujících se vnějších napadení. Moderně se mu také říká „přírodní antibiotikum“. V dnešní době je divoký cordyceps velmi vzácné a drahé léčivo. Čínští vědci mnoho let hledali způsob pěstování cordycepsu, se stejnými 
účinnými látkami jako původní cordyceps. Výsledkem výzkumu je cordyceps CS-4.

Příznivé účinky

 • Zvyšuje libido (mužů i žen), hladinu testosteronu, kvalitu spermií, pomáhá při impotenci, předčasné ejakulaci, při problémech s neplodností 
- Pomáhá při rekonvalescenci po vyčerpávajících onemocněních
 • Zlepšuje mozkové funkce
 • Při astmatických potížích
 • Dokáže rozpouštět tromby, prevence proti infarktu či mozkové příhodě
 • Zvyšuje obranyschopnost
 • Podpora při chronickém selhávání ledvin
 • Snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a zvyšuje citlivost buněk vůči inzulínu
 • Užívá se u jaterní steatózy, dokáže regenerovat jaterní buňky
 • Úspěšně se užívá při chronickém únavovém syndromu
 • Podporuje produkci estrogenu, a proto může blahodárně působit při osteoporóze po menopauze
 • Zvyšuje vytrvalost a energii
 • Regeneruje svaly
 • Užívá se u nádorových onemocnění

Maitake

Podle tradiční čínské medicíny se podává u oslabeného čchi sleziny a žaludku. Užívá se zejména u stavů oslabeného trávení, nadýmání, kašovité stolice, nechutenství… Výrazná je její funkce odvádět z organismu vlhkost. Staří čínští lékaři dokázali využít i její výrazné protinádorové, imunostimulační a adaptogenní účinky. V tradiční medicíně se užívá i k léčbě diabetu – dokáže snižovat hladinu cukru v krvi a zvyšovat citlivost na inzulín u diabetiků. Obsahuje řadu bioaktivních složek. Obsahuje i značné množství ergosterolu, prekurzor vitaminu D.

Příznivé účinky

 • Snižuje ukládání tuku v tkáních, což podporuje snižování nadváhy
 • Díky výjimečnému souboru polysacharidů má silné protinádorové účinky zejména u nádorů mozku, plic, prsu, žaludku, jater či střev
 • Snižuje vedlejší účinky chemoterapie
 • Dokáže regulovat krevní cukr, a proto příznivě působí u pacientů s diabetem
 • Užívá se jako podpora u konvenční terapie hemeroidů
 • Má schopnost snižovat úroveň „špatného“ LDL cholesterolu v krvi
 • Díky velkému zastoupení betaglukanů má imunostimulační účinky
 • Studie ukazují vliv na snižování vysokého krevního tlaku
 • Crohnova choroba – dokáže zmírňovat průběh tohoto zánětlivého onemocnění
 • Má antimutagenní účinky
 • Prevence a doprovodná léčba rakoviny prsu, plic, jater a pankreatu
 • Podporuje kostní systém při osteoporóze

Coriolus medicinální superhoubyCoriolus

Odvádí vlhko/hlen z organismu, proto se užívá u stavů únavy, u oslabeného trávení, nadýmání, kašovité stolice, nechutenství, nevolností. Díky svému tropismu k srdci dokáže i doplňovat krev srdce, a tím uklidňovat – řídí psychiku a emoce celého těla. Používá se u stavů nespavosti, bušení srdce, psychické únavy, nesoustředěnosti, duševního neklidu, závratí, nočního pocení, u návalů i menstruačních problémů. Nejzásadnější účinek je podle tradiční medicíny v pomoci při léčbě nádorových onemocnění.

Příznivé účinky

 • Má protirakovinné účinky, zejména u rakoviny žaludku, jícnu, tlustého střeva, plic, prsou, děložního krčku a u melanomu
 • Regeneruje organismus po chemoterapii či radioterapii, zmírňuje jejich negativní vedlejší účinky, posiluje imunitní systém
 • Působí příznivě u onemocnění herpes simplex virus (opar)
 • Regeneruje jaterní buňky, působí příznivě u hepatitidy typu B
 • Působí u autoimunitních problémů, jako je revmatoidní artritida, diabetes, autoimunitní zánět štítné žlázy, roztroušená skleróza, vitiligo
 • Posiluje imunitní systém zejména proti virovým infekcím, proto se užívá u stavů jako je EB viróza, při nebo po mononukleóze
 • Má silné detoxikační a antioxidační účinky na organismus
 • Zvyšuje výkonnost u sportovců
 • HIV – experimenty ukazují pozitivní působení u onemocnění HIV

hericium medicinální superhoubyHericium

Harmonizuje žaludek a slezinu – tlaky, bolesti a pálení v oblasti žaludku, trávicí problémy, pálení žáhy, nevolnosti, říhání, zápach z úst, kašovitá stolice, nadýmání. Je předmětem mnoha studií, které zkoumají jeho vliv na stimulaci produkce NGF (nervového růstového faktoru). NGF ovlivňuje růst a život nervových buněk. Hraje roli ve schopnosti vnímat bolest. Nízká úroveň NGF má vliv na vznik Alzheimerovy nemoci či demence. Podle učení čínské medicíny pomáhá znovu získat rovnováhu lidského organismu, která byla narušena stresem a nezdravým životním stylem.

Příznivé účinky

 • Zmírnění úzkosti, vnitřního napětí, nespavosti
 • Podporuje tvorbu myelinu, což má pozitivní vliv na pacienty s roztroušenou sklerózou
 • Má schopnost regenerovat poškozené nervové buňky
 • Má vliv při obtížně léčitelném infekčním onemocnění
 • Využívá se při chronických zánětech žaludku, zánětech tlustého střeva, při žaludečních vředech, při různých zažívacích obtížích
 • Má protinádorové účinky zejména u nádorů žaludku, jícnu, tlustého střeva, jater a děložního krčku
 • Může stimulovat imunitní funkce a ničit různé typy bakterií

reishi medicinální superhoubyReishi

Podle tradiční čínské medicíny výrazně doplňuje čchi a krev. Užívá se proto u stavů vyčerpanosti a únavy, a to jak fyzické, tak psychické, u oslabeného trávení, nadýmání, kašovité stolice, nechutenství. Vhodná je u poporodních problémů, jako je padání či horší kvalita vlasů. Pro své doplňující vlastnosti se užívá u pacientů oslabených dlouhodobou, chronickou nemocí. Je vhodná u stavů, jako je nespavost, bušení srdce, psychická únava, mentální neukotvenost, nesoustředěnost, duševní neklid, bledost, závratě. V dílech klasiků se zmiňuje její schopnost posilovat paměť a hlavně prodlužovat věk a zajišťovat nesmrtelnost.

Příznivé účinky

 • Má silné protizánětlivé a imunomodulační účinky – dušnost, alergie, chronické záněty, alergické astma a alergické projevy na kůži
 • Prevence a terapie nádorových onemocnění
 • Na problémy srdce a cévního systému a snížení rizika infarktu či mozkové příhody
 • Dokáže snižovat hladinu cholesterolu
 • Pomáhá regenerovat jaterní buňky
 • Pomáhá očistit organismus od toxických látek a těžkých kovů
 • Podporuje metabolismus a napomáhá redukci váhy
 • Má příznivé účinky u problémů s nespavostí a dokáže uklidnit ducha a mysl
 • Příznivě působí u autoimunitních onemocnění, jako je třeba revmatoidní artritida
 • Působí jako silný antioxidant, snižuje krevní cukr a tlak

Superhouba je skutečný booster imunity. Jeho extrémní imunostimulační efekt spočívá v kombinaci osmi různých, vzájemně se doplňujících hub. Vedle hlívy ústřičné je to např. hlíva královská, lesklokorka, jidášovo ucho či houževnatec jedlý. Cena: 1 600 Kč, Aura Medical Clinic, www.auraclinic.cz 

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články