V současnosti se stále více prosazují přírodní alternativy v podobě kvalitních rostlinných olejů, které nahrazují původně hojně rozšířené živočišné tuky. Jak potvrzuje i moderní medicína, za studena lisované oleje mají blahodárné účinky na naše zdraví i krásu. Proč je užívat?
Rostlinné oleje
Extrahují se ze semen a dalších částí různých rostlin. V závislosti na zpracování se odvíjí jejich kvalita. Můžeme je užívat vnitřně k doplnění výživově hodnotných látek, ale i zevně především v kosmetice ke zkrášlení a vyživení pleti.
Historie olejů
Olivový olej se používal už před 8 tisíci lety v Mezopotámii k léčení. Před 5 tisíci lety se pak v Egyptě oleje používaly k balzamování, k výrobě léků a parfémů. Používali je i lékaři Aztéků, Mayů a Inků.
Mohou obsahovat
- esenciální aminokyseliny
- nenasycené mastné kyseliny(Omega-3, -6, -7 a -9)
- minerály
- vitaminy
- fytosteroly
- enzymy
Rozlišení olejů podle zpracování
- Extra panenský
(extra virgin) – je získaný prvním lisováním plodiny za studena, neprochází chemickou ani tepelnou úpravou. Je nejkvalitnější.
-
Panenský
(virgin) – získává se lisováním za studena při teplotě do 370 ˚C, má nižší kvalitu chuti než extra panenský. Je zdravý a snadno stravitelný.
- Rafinovaný
– získává se lisováním plodiny při teplotách kolem 900 ˚C. Rafinací ztrácí cenné vitaminy, antioxidanty a další látky.
- Olej z pokrutin
– nejméně kvalitní olej, získaný rafinací z drti zbylé po lisování plodiny za studena.
- Minerální
– získává se z ropy, má nulový obsah cenných látek, zanáší póry a zanechává pocit mastnoty.
Účinky
1. Na zdraví
Panenské oleje mohou posilovat imunitu, dodávat energii, zlepšovat paměť, chránit proti rakovině a infarktu, detoxikovat a zlepšovat stav mnoha orgánů. Používají se na zdravé vaření a smažení. Doporučuje se: 1 čajová lžička 1–3x denně.
2. Na krásu
Pro vysoký obsah bioaktivních látek se mohou používat v nejkvalitnějších pleťových krémech, vlasové a nehtové kosmetice. Pomáhají omladit pleť a působí proti vráskám. Některé zlepšují stav při kožních problémech a také v případě pokožky poškozené opalováním. Další aplikujte při problémech se zuby a aftami v ústech. Doporučuje se: Vmasírujte si malé množství oleje do pokožky těla, obličeje, vlasů či nehtů a nechte 20 minut působit. V případě úst si olej kápněte na prst a alespoň 5 minut leštěte zuby.
Výběr olivového oleje
Olivový olej je jednou z hlavních součástí středomořské stravy, o níž je všeobecně známo, že má ochranný vliv z hlediska kardiovaskulárních onemocnění. Protože některé rostlinné oleje ale obsahují vysoké množství omega-6 mastných kyselin, které může způsobovat záněty, upravují se semena např. světlice barvířské a slunečnice tak, aby byla bohatá na kyselinu olejovou. Profily tuku v těchto upravených olejích ze semen se podobají olivovému oleji, což může spotřebitele mást. Na rozdíl od extra panenského olivového oleje je většina olejů bohatých na kyselinu olejovou stále rafinovaná – zpracovávají se za využití chemie a tepla.
„Mějte na paměti, že když se oleje, a to dokonce i velmi užitečné a zdravé oleje, jako např. olivový extra virgin, zahřejí na velmi vysokou teplotu (nad 160 °C), vznikají toxické látky, včetně akrylamidů, a toxické cyklické monomery, které jsou spojovány s abnormálním ukládáním usazenin v játrech.“ Terry grossman, m.d. zakladatel kliniky frontier medical institute v denveru
Maximum léčivých účinků mají
Goji olej
Olej z kustovnice čínské obsahuje 18 aminokyselin, 21 stopových prvků a mnoho karotenoidů. Dodává energii a omlazuje, udržuje správnou hladinu cholesterolu, posiluje srdce a játra, zlepšuje krvetvorbu, zvyšuje plodnost, mírní vliv menopauzy a ranní nevolnosti v těhotenství, úzkost a stres. Funguje jako prevence rakoviny, pomáhá při chemoterapii.
- Olej z červené řepy
Byl lékem již ve starověku. Obsahuje železo, křemík, měď, kyselinu listovou, vitamin C a vitaminy B. Léčí játra a ledviny, je vhodný při nadváze, chřipce a nachlazení, při střevních a žaludečních obtížích, při rekonvalescenci a celkové únavě. Funguje jako prevence rakoviny. Detoxikuje, zlepšuje krvetvorbu, snižuje cholesterol a krevní tlak.
- Olej z černého kmínu
Přezdívá se mu „Zlato faraónů“. Používá se jako přírodní antibiotikum již po tisíciletí. Pomáhá při autoimunitních onemocněních, při astmatu, bronchitidě, revmatismu, prochladnutí, alergiích, ekzémech, akné a lupénce. Zlepšuje trávení a snižuje krevní tlak. Používá se při léčbě rakoviny a při chemoterapii.
- Bohatý zdroj vitaminu E
Rostlinné oleje jsou nejvýznamnějším zdrojem vitaminu E. Surové (panenské oleje) ho obsahují nejvíce. Např. olej z pšeničných klíčků obsahuje 1 650–3 000 mg/l. K jeho největším ztrátám dochází při rafinaci surových olejů a pak také při smažení a pečení. Oleje opakovaně používané při fritování už téměř žádný vitamin E neobsahují.
Netradiční oleje
Spektrum nabízených olejů je mnohem širší, než uvádí některé dosud vydané publikace. V současné době se uvažuje o několika nových možnostech. Jako PNT*, tedy potraviny nového typu, byly zatím schváleny jen dva oleje:
- Olej ze semen Allanblackia
Jedná se o olej lisovaný ze semen stromu Allanblackia stuhlmannii, rostoucího v tropických deštných pralesích. Jeho využití se předpokládá do žlutých tuků a pomazánek na bázi smetany jako zdravější náhrady za nasycený palmový olej.
- Hadincový olej
Ze semen hadince jitrocelovitého. Předpokládá se jeho přidávání do mléčných výrobků, včetně sýrů, do pomazánkových tuků, dresinků, snídaňových cereálií a doplňků stravy a do potravin pro zvláštní léčebné účely a pro hubnutí.
„Za studena lisované oleje, zejména extra virgin, pomáhají při pravidelné každodenní konzumaci výrazně snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Také se podílejí na správné funkci buněčných membrán, čímž pomáhají detoxikaci buněk, zabraňují vzniku zánětlivých procesů, a tím bojují proti vzniku rakoviny a kardiovaskulárních chorob.“ Ing. Radka Burdychová Ph.D., vzdělávací společnost Nutriacademy
„Vnitřní užívání panenských olejů pomáhá zmírnit vedlejší negativní účinky chemoterapie, harmonizuje životní funkce, vyživuje zdravé buňky a zlepšuje psychiku.“ Martin Boček, vedoucí klientského centra Biopurus
NAŠE TIPY
1. Konopný olej, Biopurus, 278 Kč, 250 l, www.biooo.cz
2. Extra panenský olivový olej, Kreolis, 129 Kč, 0,5 l, ve vybraných řetězcích
3. Extra panenský olivový olej, Kreolis, 205 Kč, 1 l, ve vybraných řetězcích
Olej, nebo opalovací krém?
Nemáte-li po ruce vhodný opalovací krém s ochranným faktorem proti slunečnímu záření, můžete využít i některé přírodní oleje. Vzhledem k nízkému ochrannému faktoru je nedoporučujeme používat dlouhodobě.
- Avelanový olej
Absorbuje široké spektrum UV záření a je často využíván jako základ opalovacích krémů. Vysoká hladina tokoferolů (vitaminu E) působí proti stárnutí pleti. Dokáže eliminovat pigmentové skvrny a bránit jejich dalšímu šíření.
- Olej z malinových semen
Má velmi silný protizánětlivý a antioxidační účinek. Je bohatý na vitamin E, který brání stárnutí pokožky a chrání proti UV záření.
- Olej z karotkových semen
Bohatý na celou řadu vitaminů včetně betakarotenu. Prodlužuje opálení, je vhodný jako podklad pod opalovací přípravky pro podporu zdravého opálení. Pomáhá předcházet alergickým reakcím na slunce.
První pomoc
- Chřipka a nachlazení – Mátový či olej z červené řepy.
- Bolest zubů a dásní – Pomůže hřebíčkový olej.
- Zácpa – Pomáhá olej z černého rybízu, lněný a šípkový.
- Bolest svalů – Svaly uvolní mátový či paprikový olej.
- Zažívací problémy – Zázvorový, fenyklový či kardamomový olej.
- Menstruační bolesti – Pupalkový, bazalkový nebo estragonový olej.
- Únava – Organismus zklidní olej z černého rybízu a také levandulový a cedrový olej.