Všemocná gotu kola: healthandbeauty.cz - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Všemocná gotu kola: healthandbeauty.cz

Všemocná gotu kola: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
léčivá bylina gotu kola

VŠEMOCNÁ GOTU KOLA

Poznejte účinky léčivé byliny, která posiluje duševní i tělesné zdraví a má významný vliv na mozkovou činnost. Číňané ji díky jejím zázračným vlastnostem považují za elixír mládí.

léčivá bylina gotu kolaLéčivá bylina gotu kola
Jde o plazivou pokojovou trvalku, která dorůstá výšky až půl metru. Její květy jsou velmi drobné, zelené a později až tmavě červené barvy, mění se v drobné ovoce. Vyskytuje se na Madagaskaru, v Indonésii, na Srí Lance, v Indii, Číně a v některých částech Jižní Afriky. U nás je známá spíše pod názvem pupečník asijský.

Gotu kola potlačuje úzkosti
Gotu kola se používá v tradiční ájurvédské medicíně k léčbě úzkosti. Bylo prokázáno, že snadné vylekání se souvisí s úzkostí. Vědci se proto pokusili otestovat účastníky využitím akustiky. Ve dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii dostalo 40 účastníků buď gotu kola, nebo placebo a potom se podrobilo náhlým hlasitým zvukům. Vědci měřili mrknutí oka a zjistili, že pacienti léčení pomocí gotu kola měli značně snížené lekací reakce. Podle University of Maryland Medical Center gotu kola obsahuje látky zvané triterpenoidy, které se užívají na zmírnění úzkosti. To potvrdila i studie vedená J. Bradwejn, která byla publikována v edici časopisu Journal of Clinical Psychopharmacology 2000.

Gotu kola snižuje krevní tlak
Italská studie MR Cesarone Minerva Cardioangiologica testovala 87 pacientů s vysokým krevním tlakem a zjistila, že tato bylina zlepšuje pohyb kyslíku a oxidu uhličitého ze svalové tkáně, čímž zmírňuje tlak.

Co umí Centella Asiatica?

 • pomáhá při revmatismu, revmatické artróze, zlepšuje krevní oběh.
 • léčí cirhózu a jiné jaterní problémy. léčí anální fisury – řItní trhlinky. napomáhá k vytváření kloubního maziva a tím chrání před postupujícími artritickými změnami.
 • působí spasmolyticky, tj. proti křečovitým bolestem a kolikám. léčí svědění, zejména scrota, pochvy, konečníku. zlepšuje lymfatický odtok a příznivě ovlivňuje léčbu otoků při elefantiáze a léčbu napuchlých lymfatických uzlin. působí protizánětlivě, má antibiotické a protiplísňové účinky.
 • užívá se  v urologii jako prostředek dezinfekční a močopudný. léčí astma. příznivě ovlivňuje a léčí průběh diabetu II. typu, na inzulinu nezávislého.

gotu kola snižuje krevní tlakProč ji využívat?
Účinky této trvalky jsou všestranné. Posiluje nejen duševní, ale i tělesné zdraví, odstraňuje únavu a má vliv na dlouhověkost. Díky tomu, že přispívá k posílení paměti a zlepšuje koncentraci, je označována jako mozkový nutrient – „potrava pro mozek“. Ve východní medicíně se gotu kola užívá už tisíce let a Číňané ji považují za elixír mládí. Čínský bylinkář Li Ching Yun se prý dožil 256 let, a to jen díky pití bylinné směsi obsahující gotu kola. Zemřel v roce 1933.* Čínská medicína zpracovává různé části této rostliny. Listy se užívají např. na léčbu leukorey (bělavý výtok z ženských pohlavních orgánů), výhonky zase na snížení horečky.
*supermanherbs.com/li-ching-yuen-256-year-old-man/

Zlepšuje paměť
Studie, kterou provedla v roce 1992 K. Nalini na Kasturba Medical College, ukázala, že gotu kola pomáhá zlepšovat paměť lepším prokrvením mozku. Její testy prokázaly výrazné zlepšení paměti u krys léčených 14denním orálním podáváním extraktu gotu kola. Retenční naučené chování u potkanů léčených pomocí gotu kola bylo 3 až 60krát lepší než u kontrolních zvířat. Současné výzkumy dále potvrzují její význam při zlepšování paměti, schopnosti učit se a podpoře organismu při Alzheimerově chorobě. V kombinaci s jinanen dvoulaločným (ginkgo) a rozmarýnou pomáhá v léčbě mozkové ischemie.

Potlačuje rakovinu?
Nedávno se začalo s výzkumem vlivu extraktu této byliny na inhibici buněčné proliferace v buňkách u onemocnění rakovinou prsu. Kdyby se to potvrdilo, byl by to velmi důležitý objev pro léčbu tohoto typu rakoviny.

jak konzulovat gotu kolaJak ji konzumovat

 • NÁLEV: 2 čajové lžičky byliny spaříme ve 200 ml vroucí vody, vyluhujeme 10–12 minut a podáváme 2–4 sklenice denně. Nálev se může ochutit medem nebo citronem.
 • TINKTURA: 1–3x denně 5 ml, záleží na hmotnosti.
 • PRÁŠEK: 1–2 g prášku rozpustit ve vodě 1x denně.
 • PASTA V PRÁŠKU: Zevně nanášet např. na ekzémy.

Účinky gotu kola

 • zlepšuje růst vlasů a nehtů
 • zlepšuje výživu oční sítnice
 • léčí lupénku, ekzémy a další kožní problémy, jako keloidní jizvy
 • podporuje funkci srdce (kardiotonikum), aniž by zvyšovala krevní tlak
 • hojí vnitřní rány a vředy
 • tlumí klimakterické potíže
 • reguluje nepravidelný menstruační cyklus a léčí nejrůznější výtoky
 • léčí křečové žíly

přípravky gotu kolaVedlejší účinky

Vyrážka je nejčastějším nežádoucím účinkem u gotu kola. Rostlina může také způsobit mírné bolesti hlavy nebo nevolnost.

Názor odborníka

Kdy je vhodné se bylině vyhnout?
„Gotu kola je velmi bezpečná bylina. Můžete ji aplikovat na kůži i perorálně. Ve výjimečných případech může způsobit alergii, to když je aplikována přímo na pokožku. Při nadměrném dávkování působí tlumivě na centrální nervový systém, a proto by měli být obezřetní ti, kteří berou léky, které mají na CNS vliv – některá antidepresiva nebo antiepileptika.“ Kateřina Boesenberg, BHSC, předsedkyně české naturopatické společnosti

1. Himalaya gotu kola, 60 tablet, 270 Kč, www.himalaya-online.cz 
2. Everest Ayurveda, 100 g, 109 Kč, www.001shop.cz 

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články