Domácí test odhalí rakovinu prostaty: healthandbeauty.cz - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Domácí test odhalí rakovinu prostaty: healthandbeauty.cz

Domácí test odhalí rakovinu prostaty: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
domácí test na rakovinu prostaty

DOMÁCÍ TEST ODHALÍ RAKOVINU PROSTATY

V  Evropě a  USA patří karcinom prostaty mezi nejčastější typy nádorového onemocnění u mužů ve věku 45 až 85 let. Přitom diagnóza maligního nádoru u tohoto typu onemocnění je stále velmi obtížná. Čeští vědci nyní vyvinuli test, kterým se budou moci muži sami otestovat v pohodlí domova.  

domácí test na rakovinu prostatyKdy bude test k dostání?

Při úspěšném ukončení testů by měl být dostupný pro veřejnost přibližně za 18 měsíců. Cena se bude odvíjet od náročnosti výroby testu, je ale pravděpodobná analogie k těhotenskému testu, tedy kolem 100 Kč.

Otestujte se v  pohodlí domova

Na základě získaných výsledků a s ohledem na psychickou bariéru mužů, kteří odkládají pravidelné návštěvy urologa, což má často za následek pozdní diagnostiku karcinomů, se vědci pod vedením prof. Ing. Reného Kizeka, Ph.D., vedoucího skupiny Laboratoře metalomiky a nanotechnologií, rozhodli vyvinout test vhodný pro domácí testování hladiny sarkosinu. Test, který by měl mít ve finální fázi podobu těhotenského testu, je nyní ve fázi vývoje, která bude zakončena klinickými testy.

Sarkosin – pomocný nástroj při diagnostice

V roce 2009 publikovali vědci vedení Arulem Chinnaiyanem z Michiganské univerzity v časopise Nature první zmínku o sarkosinu, produktu degradace a biosyntézy glycinu, jakožto novém slibném nádorovém markeru karcinomu prostaty přítomném v moči.* Na tyto výsledky navázali vědci z Laboratoře metalomiky a nanotechnologií na Mendelově univerzitě v Brně a laboratorně začali testovat vzorky pacientů s diagnostikovaným karcinomem prostaty, ale i jinými urologickými malignitami, jako je 
karcinom močového měchýře či ledvin.

Testování Celkem bylo otestováno přes 500 subjektů s potvrzenými karcinomy prostaty v různém stadiu či kontrolních subjektů s karcinomy močových měchýřů či ledvin. Ukázalo se, že hladiny sarkosinu korespondují s přítomností karcinomu prostaty. 
Analyzovány byly také kontrolní subjekty, u kterých nebyla žádná malignita identifikována.

*Zjistili, že v moči pacientů, kteří trpí metastazující rakovinou prostaty, se v 79 % případů vyskytuje vyšší hladina sarkosinu.


Současná diagnostika

Od roku 1980 je pro screeningovou diagnostiku využíván prostatický specifický antigen (PSA), posléze doplněný o stanovení volného sérového PSA (fPSA) a jeho frakce označované jako proPSA. Problematikou stanovení PSA je ale jeho zvýšení i při některých nemaligních procesech, což vede k provádění zbytečných biopsií. Z tohoto důvodu jsou v současné době zkoumány nové neinvazivní biomarkery detekovatelné v moči.

fakta o rakovině prostatyFakta o rakovině prostaty

  • Po karcinomu plic je druhou nejčastější příčinou úmrtí z onkologických důvodů.
  • Ročně ve Velké Británii onemocní okolo 41 000 mužů a 11 000 jich na tuto nemoc zemře.
  • V posledních dvaceti letech se nárůst této nemoci ztrojnásobil i v ČR. Dle údajů Národního onkologického registru v roce 2009 byl počet nově zachycených karcinomů prostaty v ČR 119,3 případu na 100 000 mužů a úmrtnost byla 28,5 případu na 100 000 mužů.
  • Mnoho studií dokládá, že se na vzniku této nemoci podílejí různé vlivy, a to např. životní prostředí, strava, léky, ale i dědičnost.
  • Stoprocentně spolehnout se podle odborníků lze jen na genetickou souvislost. Onemocnění rakovinou prostaty u otce či bratra zvyšuje u muže riziko 2,5x. Pokud jsou v rodině daného muže postiženi tímto nádorem dva příbuzní, narůstá riziko až 3,5x.
  • Diagnóza maligního nádoru karcinomu prostaty je stále velmi obtížná. Opětovně dochází k falešně pozitivním a falešně negativním výsledkům, které komplikují určení stadia choroby a aplikaci léčby.
  • 14 % – Tolik zhoubných nádorů diagnostikovaných v mužské populaci představuje rakovina prostaty v ČR.

3 otázky pro…
Mgr. Zbyněk Heger, vědecko-výzkumný pracovník, Mendelova univerzita v Brně

Dokáže test odhalit kromě 
rakoviny prostaty i jiný druh rakoviny, např. vaječníků?
Sarkosin je primárně biomarker karcinomu prostaty (PCa). Byly analyzovány vzorky moči získané od pacientů s diagnostikovaným karcinomem měchýře a ledvin, ale sarkosin až na pár případů nebyl detekován.

Zjišťovali jste, zda je na trhu nějaký podobný test?
Test pro detekci sarkosinu na trhu není. Samozřejmě není možné říct, že jej nikdo nevyvíjí, protože je nemožné se k takové informaci dostat. Nicméně nyní jsou na trhu k dostání testy pro domácí sledování hladiny PSA z krve. Kombinace tohoto a našeho testu by měla zvýšit včasný záchyt rozvíjejících se karcinomů prostaty, což může významně zlepšit úspěšnost léčby.

Jak přesně bude test fungovat?
Bude na bázi těhotenského testu, kdy se proužek namočí do kelímku s močí a sleduje se proužek, ukazující pozitivní výsledek.

Zdroj: Zbyněk Heger (1, 2), Ondřej Zítka (1, 2), René Kizek (1, 2); 1: Ústav chemie a biochemie, Mendelova Univerzita v Brně, Zemědělská 1, CZ-613 00 Brno, Česká republika – Evropská unie, 2: Středoevropský technologický institut, Vysoké učení technické v Brně, Technická 3058/10, CZ-616 00 Brno, Česká republika – Evropská unie

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články