Alergie - epidemie 21. století: healthandbeauty.cz - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Alergie – epidemie 21. století: healthandbeauty.cz

Alergie – epidemie 21. století: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
co je alergie

ALERGIE – EPIDEMIE 21. STOLETÍ

Podle posledních studií postihne alergická reakce alespoň jednou za život každého čtvrtého člověka. Nemocných s touto diagnózou neustále přibývá, a to zejména mezi dětmi. Odborníci proto bijí na poplach. Jak můžeme s alergií bojovat?

co je alergieCo je alergie

Jde o nemoc imunitního systému, kdy dochází k nadměrné a nepřirozené obranné (hypersenzitivní) reakci organismu, způsobené nesprávnou aktivací protilátek skupiny imunoglobinu E vlivem alergenů (prach, pyl, srst, peří, léky apod.), které zdravým lidem neškodí.

Proč alergiků přibývá?

To zatím není úplně jasné. Jedno z možných vysvětlení je to, že se lidé dnes mnohem méně setkávají s infekcemi, které dříve mimo jiné posilovaly organismus. Výskyt alergických onemocnění se také přímo odvíjí od hygienické úrovně země. Čím je tato úroveň vyšší, tím je alergií více. Mezi další důvody patří znečištěný vzduch, špatná životospráva, čím dál častější užívání antibiotik, ale i nedostatek pohybu, stres nebo dědičnost.  

Alergen

Je exogenní antigen, který navozuje produkci jedné nebo více protilátek. Buňky zdravého imunitního systému se snaží zničit nebo neutralizovat jakýkoli antigen, který je rozpoznán jako cizí a potenciálně škodlivý. Pokud je imunita narušena, dochází právě k alergické reakci.

Alergeny se objevují nejčastěji u složek obsažených v celé škále pylů (listnatých dřevin, bylin či trav), ve zvířecí srsti (kočky, psi, hlodavci), v hmyzím jedu (včela, vosa, sršeň) či běžných složkách potravin (lepek, mléko, vajíčka, sója, ořechy). Alergie mohou způsobit i léky, zejména antibiotika, barbituráty a lokální anestetika. Ke styku s alergeny dochází vdechem, dotykem či konzumací.

Nejčastější alergie – polinóza

Jinak také zvaná senná rýma či alergie na pyl různých rostlin. Jde o multisystémové onemocnění, jehož projevem není jen rýma, ale i zánět očí, kýchání, kašel a mnohdy se projeví i průduškovým astmatem, ztrátou chuti, čichu nebo zánětem nosních dutin.

jak poznáte, že jste alergikJak poznáte, že jste alergik

 • Orientační testy

Trápí vás často rýma, pálení očí, svědění kůže? Pokud na většinu otázek odpovíte ano, můžete být alergik.

 • Trápí vás kýchání?
 • Přepadne vás občas nevysvětlitelný kašel, který vás budí i ze spaní?
 • Pociťujete ztížené dýchání?
 • Máte někdy hvízdavé dýchání či pískání v hrudníku?
 • Zdá se vám někdy, že ztrácíte čich?
 • Teče vám z nosu, i když nejste nachlazeni?
 • Svědí vás a slzí vám občas oči?
 • Míváte někdy nevysvětlitelné svědění kůže?

Na stránkách České iniciativy pro astma, www.cipa.cz, si také můžete udělat zdarma test kontroly astmatu a následně se objednat k alergologovi.  

 • Laboratorní test

Alergolog určí pomocí rodinné anamnézy, testů a laboratorního rozboru krve, na co jste alergičtí. Vyšetřit se můžete nechat i sami, a to např. v laboratoři Synlab. Na www.synlab.cz naleznete ceník, odběrová místa i další potřebné informace.

Stanovení esenciálních mastných kyselin

Je dalším užitečným testem hlavně v případě zánětlivého onemocnění, jakým je např. astma nebo těžké alergie (např. ekzém). Tento krevní test poskytuje přesné hodnoty a poměry několika důležitých esenciálních mastných kyselin, které působí protizánětlivě.

nejčastější projevy alergiíNejčastější projevy alergií

 • ekzém na kůži
 • otoky
 • rýma
 • astma
 • anafylaktický šok

Jak bojovat s alergií

1. Přírodní léčba

Penízovka sametonohá
Jde o jedlou houbu rostoucí v zimním období. Roste zpravidla v trsech na kmenech tlejících listnatých stromů. Její účinky jsou všestranné – čistí pokožku, má silné protinádorové a antibakteriální působení, napomáhá proti projevům akné, alergie, astmatu, celiakie, ekzému a dalším nemocem.

ostropestřec mariánskýOstropestřec mariánský
Letnička, která se používá v podobě čaje, oleje, tablet či dalších léčivých produktů. Regeneruje játra, žlučník a slinivku. Zlepšuje látkovou výměnu, má detoxikační účinky. Pomáhá při astmatu, alergické rýmě, hemoroidech, mononukleóze, pálení žáhy či plynatosti.

Měsíček lékařský
Rostlina je svými pozitivními vlastnostmi známá už od starověku. U nás se začala objevovat ve 12. století. Jedná se o letničku, která blahodárně působí na játra a žlučník, pomáhá při astmatu, kašli a bušení srdce. Hojí záněty a lze ji použít i  jako kloktadlo dutiny ústní.

Černý rybíz
Ovocný keř rodící jedlé bobule s vysokým obsahem vitaminu C. Má velký účinek při snížené funkci nadledvinek, napomáhá léčbě těžších forem zánětů, slouží jako výborné antialergikum při senné rýmě, ekzému, astmatu, dále pro zlepšení adenomu prostaty.

2. Biorezonance

Co je to: Jde o moderní diagnostickou a terapeutickou metodu. Základy biorezonance vychází z posledních poznatků kvantové fyziky o vlastnostech živých tkání a vzniku nemocí. Tato metoda zasahuje přímo do samé podstaty vzniku nemocí a na této úrovni velmi efektivně podporuje obranné a regenerační procesy organismu.
Co umí: Je schopná odhalit onemocnění ještě před jeho vnějším projevem, dokáže stanovit zatížení organismu různými toxiny a také diagnostikovat infekce viry, bakteriemi, plísněmi a parazity.

Cena: 890 Kč / za 120 min., diagnostika a terapie, 
Cena: 290 Kč bioinformační nosič
Kde: Studio ForBio, Pekařská 12, Praha 5, nebo Pod Mezí 1197, Plzeň, www.forbio.cz

Vyzkoušejte: Biorezonanční přístroj BICOM OPTIMA je úspěšně využíván při léčbě alergie, kožních problémů, zažívacích potíží, chronických virových, bakteriálních a mykotických infekcí, ale i při odvykání kouření.

homeopatická léčka alergie3. Homeopatická léčba

Co je to: V léčbě alergií může být homeopatie velmi úspěšná. Dělí se na několik směrů, z nichž ta konstituční jde více do hloubky, je časově náročnější na vyšetření i na výběr vhodných homeopatik. V akutním případě je vhodné podat symptomatický přípravek pro okamžitou úlevu a s trpělivostí pak vyzkoušet konstituční léčbu. Na homeopata můžete narazit i v lékárně, kde homeopatika prodávají.
Co umí: Účinky homeopatik snižují některé látky, mezi něž patří kafr, mentol, eukalyptus, máta nebo kofein. Proto je dobré se jim vyhnout 20 minut před a  po užití homeopatik. Mohou to být zubní pasty, sirupy proti kašli, nosní spreje či různé nápoje.

Cena: stanovena individuálně

Kde: Homeopatická lékařská asociace, Národní 11, Praha 1, www.hla-homeopatie.cz 

Doporučujeme: Je možné je užívat současně s jinými léky, doplňky stravy nebo vitaminy. Jejich užívání je bezpečné pro děti, těhotné a kojící ženy a jsou bez vedlejších účinků.

Léčba budoucnosti

Na Královské univerzitě v Londýně výzkumníci před lety představili revoluční postup v boji proti různým typům alergií. ToleroMune
technologie, na jejímž principu jsou preparáty Circassie vyvinuty, mají na svědomí výzkumníci Mark Larché a Barry Kay. Ti přišli s nápadem používat synteticky vyrobené části proteinů alergenních látek k učení imunitního systému pacientů. Dokázali zkrátit dobu léčby na pouhé čtyři injekce v průběhu dvanácti týdnů. Nyní je dokončeno přes 15 klinických studií zkoumajících alergii na trávy či prach. V první půli roku 2016 by měly být dokončeny i ty nejnadějnější ohledně alergie na kočičí srst.

alergenová imunoterapie
Léčba symptomatická (antihistaminika H1, vazokonstriktory, anticholinergika apod.), zaměřená na příznaky, sice přináší pacientovi úlevu, neléčí však příčinu alergie. Potlačit alergii a ovlivnit podstatu obtíží je možné alergenovou imunoterapií – pomocí vakcíny připravené přímo na míru pacienta. Toto očkování vás může zbavit potíží na řadu let, jelikož obsahuje zředěné alergeny v postupně se zvyšujících dávkách, a tělo si na ně časem zvyká a přestává reagovat. Účinnost této metody, která je dlouhodobá, je kolem 80 %, ovšem podpora úspěšnosti záleží i na zodpovědném přístupu pacienta.  

Alergické reakce po očkování

„U očkovaných je nejčastějším projevem alergie otok a zarudnutí v místě vpichu. Tato reakce se vyskytuje u více než 1 z 10 očkovaných. Dosud nejčastěji byla popsána u očkování HPV vakcínami, kde se uvádí její výskyt u 46 % očkovaných. Tato alergie je však považována za mírný příznak, který u většiny očkovaných vymizí během několika dnů. Silnější alergie byly pozorovány u kojenců po očkování proti TBC, a tato vakcína byla proto z povinného 
očkovacího kalendáře odstraněna.“ prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

alergické reakce po očkováníCo jste možná nevěděli

ALERGIE NA JÍDLO  
Od prosince 2014 musí výrobci potravin povinně zvýrazňovat alergeny v popisu složení potravin. Platí to i pro restaurace, jídelny, nemocnice, školy či sociální ústavy.
 
ALERGIE NA PYL   
Existuje pylová informační služba, která podává informace o aktuálním výskytu pylu v ovzduší. Veškeré potřebné informace naleznete na:
www.pylovasluzba.cz
 
ALERGIE NA ZVÍŘECÍ SRST
Alergeny způsobují rýmu a astma i několik měsíců poté, co zvíře domácnost opustilo. Po uschnutí se totiž alergeny z chlupů uvolňují do ovzduší, kde se mohou pohybovat dlouho.

Názor odborníka – MUDr. Gertrúda čápováVedoucí lékařka Plicní a alergologické kliniky GEPAMED

Existuje nějaká pomoc, jak na alergii, když nemáme po ruce léky?
Pakliže nejsou po ruce léky, je dobré opustit rychle místo, kde dojde k alergické reakci (rozkvetlá louka, les apod.), a umýt tvář studenou vodou. Je-li reakce spojená i s dráždivým kašlem a má-li postižená osoba po ruce čaj nebo teplou kávu, je dobré je vypít, neboť teplo i tzv. theobromin, který káva a černý čaj obsahují, uvolňují stažené průdušky. Na prvním místě ale vždy platí zásada, je-li alergik nebo astmatik na cestách, je potřeba mít vždy s sebou záchrannou léčbu (antihistaminika, kortikoidy nebo Epipen autoinjektor a astmatik by měl mít u sebe SOS úlevovou léčbu ve spreji, která pomůže poměrně rychle k uvolnění stažených průdušek). Velice obávanou situací je štípnutí blanokřídlým hmyzem, jako je např. vosa nebo včela. Osoby, které mají alergii na štípnutí hmyzem, by neměly nikdy zapomenout a mít u sebe vždy balíček první pomoci.

Jaké druhy alergií se dají zcela vyléčit a jaké naopak ne?
V  podstatě můžeme říct, že alergie se dá léčit, ale nedá se vyléčit. Je možné dosáhnout stabilizace s pomocí léků a podáváním tzv. specifické imunoterapie, kdy se aplikuje pod kůži alergen ve stoupající koncentraci, ale to vždy za respektování prvního důležitého kroku, jakým je odstranění nebo eliminace „škodliviny“ na minimum, tedy toho, co alergii způsobuje (např. domácí mazlíček, je-li přítomna alergie na kočku nebo jiné domácí zvířátko, kontakt s pylem apod.). Omezit na minimum znamená, že když mám alergii na pyly, tak nebudu chodit po rozkvetlé louce, nebudu větrat po celý den, ale k večeru a tak dále.

Vzácné druhy alergií

Alergie na očkování
Jde o extrémně vzácný typ přecitlivělosti imunitního systému na jakoukoli složku vakcíny. Statisticky se závažné alergické reakce vyskytují přibližně v 1 až 2 případech na milion očkovaných. Pokud se však alergie objeví, může způsobit nepříjemné zdravotní potíže.

Alergie na sperma
Jde o fyzickou reakci těla na mužské sperma, která se projevuje vyrážkou, pocením, otoky intimních partií či ztíženým dýcháním. Nejjednodušší způsob, jak se jí vyhnout, je kondom a okamžitá hygiena. Další možnou léčbou je naopak pravidelné vystavení těla účinkům partnerova spermatu, kdy se nežádoucí reakce může po čase vytratit.

alergie na mobilní telefonyAlergie na mobilní telefony
Ve skutečnosti jde o alergii na nikl. K prudkým reakcím dochází hlavně v oblasti uší a tváří, které jsou v kontaktu s částmi mobilu obsahujícími nikl. Pokud se lidé trpící touto alergií vyskytnou v blízkosti mobilního telefonu, objeví se u nich bolestivá vyrážka. Jedinou léčbou je vyhýbat se těmto přístrojům.

Alergie na kakaové boby
Alergie na kakaové boby se vyskytuje vzácně. Mohou za ni bílkoviny obsažené v semenech kakaovníku, které organismus rozpoznává jako škodlivé, ačkoliv hrozbu nepředstavují. Při výrobě čokoládových laskomin se vedle kakaového prášku a kakaového másla běžně používají i mléko, sója, ořechy a lepek. Ty jsou na seznamu potravin s vysokým alergizujícím potenciálem.

Alergie na slunce
Normální kůže se dokáže přizpůsobit slunečnímu záření díky svým přirozeným sebeobranným mechanismům. V případě pokožky, která špatně snáší sluneční záření, jsou tyto mechanismy pomalé nebo nedostatečné a dochází k reakci.

Poslední výzkumy ukázaly, že třetina populace jsou atopici, lidé s genetickými předpoklady k alergii, která se buď projeví, nebo se jim vyhne.

U dítěte, kde jeden z rodičů trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30 %. 
Pokud jsou alergiky oba rodiče, riziko se zdvojná-sobuje.

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články