Chrápání - problém ve vaší ložnici: healthandbeauty.cz - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Chrápání – problém ve vaší ložnici: healthandbeauty.cz

Chrápání – problém ve vaší ložnici: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
chrápání problém ve vaší ložnici

CHRÁPÁNÍ – PROBLÉM VE VAŠÍ LOŽNICI

Vede ke špatnému spánku, denní únavě, podrážděnosti i zdravotním problémům. Uvádí se, že jím trpí až 40 procent mužů, ve středním a starším věku ale postihuje i desetinu žen. Přitom existuje mnoho efektivních řešení. Jakých? Než se pustíte do jejich objevování, zjistěte příčinu.

chrápání problém ve vaší ložniciCo je chrápání?

Podstatou chrápání (ronchopatie) jsou zvuky vznikající vibrací uvolněných či zbytnělých měkkých tkání v oblasti horních cest dýchacích (nosní či krční mandle, měkké patro, čípek, kořen jazyka apod.). Objevuje se převážně při nádechu.

Příčiny vzniku

Chrápání vzniká z mnoha důvodů. Nemá vliv jen věk, medikace, životní styl či fyziologické faktory. Ve skutečnosti jde o cokoli, co způsobuje zúžení dýchacích cest. Svůj podíl na vzniku chrápání může mít i vrozená nebo získaná anatomická abnormalita skeletu obličeje (postavení horní a dolní čelisti). Nesmíte zapomenout ani na relativně vzácnou možnost, že jde o důsledek maligního onemocnění.

5 % populace trpí apnoickým obstrukčním syndromem.

Druhy chrápání

Při stanovení diagnózy chrápání je velmi důležité odlišit tzv. primární (prosté) chrápání od syndromu obstrukční spánkové apnoe (OSAS).

 • Primární chrápání (prosté) – Pacient s prostou ronchopatií na rozdíl od nemocného s OSAS většinou netrpí nadměrnou denní spavostí, nemá ranní bolesti hlavy a sucho v ústech.
 • Chrápání každodenní (habituální) – Pokud se chrápání vyskytuje každodenně, hovoříme o tzv. habituálním chrápání.
 • Syndrom spánkové apnoe – Pokud chrápete přerušovaně, s určitým intervalem ticha, zpozorněte. Může jít o tzv. obstrukční syndrom spánkové apnoe (OSAS). Při něm člověk během spánku přestává na několik sekund dý-chat, a začne se tedy v podstatě dusit. OSAS velmi často doprovází silné chrápání. Nemocní si stěžují na časté probouzení, ranní bolesti hlavy, únavu a spavost.

STUDIE
Podle studií se chrápání objevuje nejčastěji u mužů (40 %, naproti tomu ženy 10 %) ve věku 35–65 let. U dětí se tato porucha vyskytuje pouze v 10–12 % případů. Pokud jde o prosté chrápání, nikdy není příčinou nadměrné denní spavosti či nespavosti. Velmi často se spíše setkáváme se zhoršenou nosní průchodností, jejímž důsledkem je pocit sucha v ústech při probuzení.

Jak rozpoznat chrápání od apnoechrápání u dětí

Pouhý rozhovor s pacientem odhalí asi polovinu apnoiků. Pro další léčbu je proto nezbytná tzv. spánková monitorace, kdy se jednoduchým přístrojem hlídají základní životní funkce ve spánku (dýchání, srdeční tep a saturace – nasycenost krve kyslíkem). Každý pacient by ji měl před samotnou léčbou podstoupit.  Více informací ohledně spánkové monitorace naleznete na stránkách České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu (www.sleep-society.cz).

Chrápání u dětí

Nejčastější příčinou chrápání a apnoe u dětí jsou zvětšené mandle. Tento problém se dá řešit mnoha způsoby. Jedním z nich je např. plasmakoagulace, kdy lékaři pomocí plasmy odstraní (tzv. odpaří) nosní mandle a případně zmenší, ale zachovají mandle krční. Toto ale nemusí být nejlepší způsob. Ten vždy určí lékař.

Chrápání u žen

Některé studie zkoumají také rozdíly mezi chrápáním u mužů a u žen. Analyzují pak převážně hormony specifické pro dané pohlaví, tedy testosteron a estrogen/progesteron, ale i změny v jejich hladinách, např. u žen po menopauze. Chrápání postihuje ženy často v těhotenství, nejvíce před porodem, a může být dáno zvýšením tělesné váhy v těhotenství a také hormonálními změnami, které mohou ovlivnit průsvit dýchacích cest.

Je chrápání nebezpečné?

Primární nebo habituální ronchopatie obtěžuje spíše okolí. Nepředstavuje výrazné riziko pro člověka. U apnoiků je chrápání nepravidelné a dochází k zástavám dechu, které způsobují, že spánek není dostatečně osvěžující. Typickým příznakem je proto například zvýšená denní únava.

Pozor, pokud máte předkus

„Předkus je nejčastěji doprovázen malou bradou, nahrnutím tkáně pod ni a vznikem druhé brady, v nejhorším případě i úplným vymizením přechodu brady a krku. Protože se na bradu zevnitř upíná největší sval jazyka, bývá i ten posunut dozadu. Přes den to nevadí, ale ve spánku působí jeho špatná pozice zúžení horních cest dýchacích. To se projevuje chrápáním, které se nedá odstranit jinak než úpravou brady, nebo daleko závažnějším onemocněním, které nazýváme obstrukční spánková apnoe,“ vysvětluje Doc. MUDr. René Foltán, Ph.D., z Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie VFN.

Existuje řešení? Ano!

Prevence

Vyhněte se před spaním alkoholu, kouření, lékům na spaní, kávě a tučným potravinám. Všechny tyto věci mohou zhoršit chrápání tím, že uvolní vaše krční svaly, a zúží tak průchod vzduchu.

 • Zhubněte

Tučná tkáň na zadní straně krku je častou příčinou chrápání. Shození i jen několika kil může být velmi přínosné.
Zbavte se suchého vzduchu v ložnici používejte zvlhčovače vzduchu a před spaním si vyvětrejte. Pomoci může i horká koupel či sprcha, která zvlhčí dýchací cesty. Je dobré spát v místnosti s teplotou 16–18 stupňů.

 • Používejte víc polštářů

V případě, že spíte na zádech, podepřete hlavu větším množstvím polštářů. Uvolníte tak dutiny pro průchod vzduchu. Dobré je také spát na boku.

Domácí léčba

 • Pomůcky proti chrápání neboli zubní dlaha. Jde o malé plastové zařízení, které má pacient při spánku v ústech. Má udržet měkké tkáně v hrdle tak, aby nebránily průchodu vzduchu.
 • Přelepte si nos páskou proti chrápání. Je k dostání ve většině lékáren. Funguje tak, že nadzdvihne a otevře vaše nosní dírky a vzduch může lépe proudit.
 • Zvažte použití výplachu dutin/nosu. Smyslem výplachu je odplavení nečistot pocházejících z životního prostředí, prachových a pylových alergenů a případně hlenu z nosních sliznic. Nejvhodnější je slaná voda přibližně o tělesné teplotě a koncentraci 0,9 % NaCl (fyziologický roztok chloridu sodného). To odpovídá 9 gramům kuchyňské soli na 1 litr vody. Fyziologický roztok je možné zakoupit i v lékárně a používá se také Vincentka.

Terapie odborníků

Pokud máte často neprůchodné dutiny, které mohou způsobovat chrápání, poraďte se o vhodné léčbě s lékařem.

 • Fotona NightLase®

Jde o laser nové generace, který pomáhá snižovat intenzitu chrápání. Ošetření je bezbolestné. Efekt vydrží rok, poté je nutné opakovat. Cena: 12 000 Kč, Kde: Petra Clinic, Vodičkova 791/39, P1, www.petraclinic.cz.

 • Laserová uvuloplastika (LAUP)

Jde o celosvětově nejrozšířenější a dlouhodobě nejefektivnější zákrok, který vede k výraznému snížení intenzity či vymizení chrápání u 80–90 % pacientů. Celková doba zákroku je asi 15–20 minut. Cena: od 11 500 Kč, Kde: Laser Plastic, P1, www.laserplastic.cz,

 • Chirurgická léčba – Cílem je zvětšení a zpevnění dýchacích cest, což má v případě chrápání velmi vysokou účinnost (89–95 %). Nejčastěji lékaři zmenšují a upravují měkké patro, zmenšují či odstraňují hltanovou a patrovou tonzilu. Nedílnou součástí je i ošetření dutiny nosní. Existuje řada operačních technik.

Názor odborníka

Prof. MUDr. Jan Klozar, CSc. , kllinika ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole

Jaká metoda je podle vás k odstranění chrápání nejúčinnější?
Metod na odstranění chrápání je řada, ale žádná z nich nemá 100% účinnost. Nejradikálnější a snad i nejúčinnější operací je úprava tvaru patra pomocí laseru (LAUP laser asisted uvuloplasty). K dalším metodám patří například termokoagulace svaloviny (nejčastěji patra) pomocí radiofrekvenční energie nebo zavedení zpevňujících polyetylenových pilířů do měkkého patra. Pokud je zúžený prostor za kořenem jazyka, může pomoci nošení zubních aparátů zajišťujících předsunutí dolní čelisti nebo radiofrekvenční termokoagulace svalů kořene jazyka. Přínosné může být i zprůchodnění nosní dutiny, ať už pomocí léků, nebo chirurgicky.

Pokud člověk chrápání neřeší, jaké to pro něj může mít důsledky?
Samotné chrápání není z pohledu zdravotního nutno řešit. Zcela nutné je ale vědět, že nejde o spánkový apnoický syndrom, který se naopak řešit musí. Mezi chrápači je několikanásobně vyšší výskyt apnoiků než v obecné populaci. Proto musí být každý pacient, který vyhledá lékaře pro chrápání, nejprve vyšetřen spánkovou monitorací. Teprve potom lze přistoupit k řešení problému pacienta kvalifikovaně a odpovědně. Přistoupit k operaci pro chrápání bez řádné diagnostiky je závažnou chybou, která může pacienta, pokud je apnoikem, i poškodit.

testovali jsme spánkovou laboratořTestovali jsme spánkovou laboratoř

Proč navštívit monitoring spánku? Téměř třetina populace trpí špatným spánkem. A nejedná se zdaleka jen o chrápání. Právě to ale bývá největším kamenem úrazu mnoha ložnic. Je nutné si uvědomit, že kvalitní spánek je velmi důležitý nejen pro naše zdraví, ale i pro zdraví našeho partnera, který se vedle nás nevyspí.

Jak to probíhalo „Po ubytování ve velmi příjemném penzionovém prostředí s veškerým vybavením mi byl připojen na tělo speciální přístroj, který mě monitoroval po celou dobu spánku. Ráno lékař vyhodnotil, jak spánek probíhal. Vzhledem k tomu, že křivka chrápání byla nulová a nebyla zjištěna ani spánková apnoe, nemuseli jsme řešit následnou léčbu ani jsem nemusela podstupovat vyšetření na ORL.“

Nechte se vyšetřit

Veřejná, nebo soukromá laboratoř?
Zatímco v nemocnicích, kde spánkové laboratoře obvykle nabízejí, musíte počítat s méně osobním, nemocničním prostředím, nepohodlnými postelemi, a především dlouhými čekacími lhůtami, na soukromé klinice vás objednají téměř okamžitě, bez čekání, máte maximální možný komfort a veškerou péči zaměřenou pouze na sebe.

Otestujte se

Udělejte si jednoduchý test, jestli je pro vás vhodný monitoring spánku. Pokud u vás odpovídají alespoň 2 z následujících symptomů, je pravděpodobné, že trpíte některou ze spánkových poruch:

 • hlasité a chronické chrápání
 • pocit dušení ve spánku
 • únava a spavost i po dlouhém spánku
 • pocit, že máte ráno sucho v ústech či naběhlý krk
 • ranní bolest hlavy
 • probouzení uprostřed noci bez zjevného důvodu
 • potíže s koncentrací a pamětí
 • náladovost, podrážděnost nebo depresivní pocity

Průběh vyšetření

1. Vyplnění vstupního dotazníku – Ten pomáhá lékaři určit příčinu vašeho problému.

2. Měření bodystatu – Přístroj analyzuje vaši tělesnou kompozici.

3. Měření tlaku

4. měření přístrojem MiniScreen 4 – Jde o screeningový systém, který umožňuje klasifikaci apnoe, hypo-pnoe, cheyne-stokes dýchání a změny v dýchání vyhodnocením dechové křivky. Dále rozpozná pokles saturace, pulzní variaci a artefakty.

Názor odborníka

Mgr. Petra Řehořková, odbornice na neinvazivní metody hubnutí, majitelka Petra Clinic

„Spánek je nejlepší a nejsilnější anti-aging. Ten, kdo špatně spí nebo chrápe, nemá šanci na odbourávání tuku a na znovuobnovení buněk jako zdravý člověk. Proto je třeba spánku věnovat značnou péči a pozornost. Léky na spaní by měly být tabu, jsou návykové a měli bychom je používat velmi opatrně a pod lékařským dohledem. Monitoring spánku je dobré provádět i jako preventivní vyšetření, aby každý z nás věděl, jak jeho tělo reaguje v době odpočinku. Tyto hodnoty jsou mnohdy hodně vypovídající o případném jiném onemocnění. Důležité je, že mnoho problémů, které chrápání způsobují, můžeme v Petra Clinic sami odstranit. Např. velkou prohlídkou ORL uděláme diagnostiku klienta a laser pomůže snížit intenzitu chrápání.“
Cena: 3 999 Kč
Kde: Klinika estetické medicíny Petra Clinic, Vodičkova 791/39, P1, tel.: 603 551 166, www.petraclinic.cz.

Zdroj: Covers the physical causes of snoring, and surgical and non-surgical cures and treatments (Centre for Snoring and Sleep Disorders, Sydney, Australia). Written for kids, and provides a good overview of snoring, typical causes, and possible treatments (KidsHealth, Nemours Foundation). Brief descriptions of the types of surgery for snoring (British Snoring & Sleep Apnea Association). Covers the methodology and results for this snoring cure (Medical News Today). NPR story describes “Singing for Snorers,” a program that teaches singing exercises to help reduce snoring.

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články