Jak funguje léčivá síla bylin? healthandbeauty.cz - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Jak funguje léčivá síla bylin? healthandbeauty.cz

Jak funguje léčivá síla bylin? healthandbeauty.cz

autor: Redakce
adaptogeny

JAK FUNGUJE LÉČIVÁ SÍLA BYLIN?

V minulosti se jim říkalo omlazující byliny, regenerační prostředky či látky posilující bioenergii čchi. Ve Spojených státech se používaly až do roku 1920, kdy je začala postupně nahrazovat výroba farmaceutických léčiv. Proč bychom se k nim měli znovu vrátit?

Co jsou adaptogeny?

adaptogenyJde o netoxické látky přírodního původu, které zvyšují odolnost organismu vůči širokému spektru škodlivých vlivů a které normalizují tělesné funkce. Většina známých adaptogenů pochází z Číny, Indie a Koreje.
Spolu s adaptogeny působí jako pomocníci léčby další dvě kategorie bylin, a to nervina (nervová tonika) a nootropika (prostředky k povzbuzení mozkové činnosti). Mezi nervina patří např. heřmánek pravý, meduňka lékařská či třezalka tečkovaná, mezi nootropika pak např. levandule lékařská, pivoňka čínská či pupečník asijský.  

Zhruba 25 % moderních léčiv se vyrábí z rostlin, jež se dříve používaly v tradiční medicíně. Obsahují alespoň 1 složku získanou z rostlinného těla.

Co adaptogeny umí

  • pomáhají nám adaptovat se na stresové podmínky
  • obnovují narušenou tělesnou rovnováhu
  • obnovují rovnováhu endokrinních hormonů
  • udržují normální metabolické procesy
  • působí proti tělesné slabosti (tonika)
  • vychytávají volné radikály (antioxidanty)
  • normalizují funkce určitého orgánu (amfoterika)

lékořice lysáPrincipy působení

V průběhu let odborníci izolovali a prozkoumali řadu fytochemických látek obsažených v adaptogenech. Z výzkumů vyplynulo, že různé aktivní složky působí tak, že stimulují neuroendokrinní soustavu a imunitní systém skrze mnohočetné metabolické dráhy (nejznámější osa hypotalamus – hypofýza – nadledviny). Ani vědci ale přesně nevědí, o jaký mechanismus působení jde. Studie nevypovídají o tom, které sloučeniny jsou v rámci dané rostliny zodpovědné za ty které účinky.

Jsou, či nejsou bezpečné?

Byliny ve většině případů nejsou všelékem ani jedem. Nedostatek zkušeností, znalostí a informací však z jejich konzumentů činí snadnou oběť marketingového vykořisťování a bylinářské mytologie a mnozí lékaři a ortodoxní zdravotníci vůči nim zaujímají odmítavý či podezřívavý postoj. Výzkumy přitom prokázaly, že mnohé z bylin působí jako účinné medikamenty a lze je využít k prevenci a léčbě různých zdravotních potíží. Stačí jen fakt, že 18 z 21 nejznámějších adaptogenů se užívalo po tisíce let v praxi ajurvédy a tradiční čínské medicíny. Ovšem pozor! Mezi alopatickým užíváním bylinných přípravků a praxí dobré bylinné medicíny je obrovský rozdíl.

Přípravky s adaptogeny v ČR

„V současné době je problém v tom, že EU zavedla velice striktní omezení toho, co se smí na různé výrobky z bylin napsat. Podle nařízení EU č. 1924/2006 je zakázáno uvádět na obalech potravin a doplňků stravy veškerá tzv. ‚zdravotní tvrzení‘, kromě těch, která schválí Evropská komise nebo Evropský úřad pro bezpečnost potravin. V žádném případě tam třeba nesmí být, že léčí nějakou nemoc nebo jakýkoliv neduh. To platí i v Německu, Francii, Itálii a dalších zemích,“ vysvětluje Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

přípravky s adaptogenyTerapeutická aplikace

Přípravky s adaptogeny lze užívat denně. Mohou výrazně zesílit účinnost některých moderních léčiv, včetně antibiotik, anxiolytik (zmírňují úzkostné stavy), antidepresiv či hypoglykemik (snižují hladinu cukru v krvi). Mohou rovněž omezit či zcela odstranit vedlejší účinky některých léčiv.

1. Reishi, MycoMedica, doplněk stravy, který zpomaluje proces stárnutí, 90 kapslí, 690 Kč, www.mycomedica.cz
2. Lesklokorková pleťová maska Poreishi, bohatá na výtažky z lesklokorky lesklé a dalších léčivých rostlin, balení / 5 ks, 618 Kč za balení, www.ariadne.cz

Nejznámější adaptogeny a jejich využití

bazalka posvátná – Snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá v prevenci vzniku žaludečních vředů, podporuje produkci protilátek a zmírňuje symptomy alergie. Posiluje paměť.
housenice čínská – Využívá se při léčbě neplodnosti mužů i žen, impotence, častého močení, závratí, zvonění v uších a únavy. Také posiluje aerobní kapacitu a snižuje hladinu cholesterolu. Je užitečná i lidem trpícím alergickým astmatem a sennou rýmou.
kozinec blanitý – Působí jako tonikum, lze ho využít k léčbě nechutenství, únavy, omezuje nadměrné a noční pocení, podporuje funkci imunitního systému, pomáhá při rýmě, chřipce a zánětu plic. Brzdí rozvoj tumorů.
lékořice lysá – Zastavuje průjem, zmírňuje únavu, nechutenství a podráždění žaludku. Užívá se také ke zmírnění suchého kašle, suchosti v ústech a astmatu. Používá se i k odstranění horkosti a eliminaci toxinů.
ženšen pravý – Současná čínská medicína ho využívá jako vynikající tonikum. S lékořicí lysou a bobulemi klanoprašky pomáhá ledvinám a upravuje dýchací funkce. Listy ženšenu se užívají i při kocovině a chrapotu.

Jak prospívají zdraví

Rostliny jsou farmakologicky aktivní látky. Buďte proto opatrní při užívání adaptogenů na konkrétní potíže. Vždy je lepší vše předem konzultovat s odborníkem, např. klinickým fytoterapeutem.

bazalka posvátnáZde uvádíme několik příkladů, jak konkrétní adaptogeny pomáhají.

CUKROVKA
Pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi tím, že udržují vyváženou hladinu kortizolu a posilují schopnost těla využívat glukózu. Hladinu cukru v krvi normalizují např. bazalka posvátná, housenice čínská, chebule srdčitá, lékořice lysá, mumio či žen-šen americký i pravý.

KARDIOVASKULÁRNÍ FUNKCE
Pomáhají normalizovat krevní tlak, chránit cévy či mírně ředit krev, snižují pravděpodobnost výskytu mozkové mrtvice a některé mohou snižovat hladiny LDL a VLDL cholesterolu. Ochranu srdce zajišťují např. eleuterokok ostnitý, housenice čínská, klanopraška čínská, kozinec blanitý, lesklokorka lesklá.

MOČOVÉ ÚSTROJÍ
Omezují zánětlivost močového systému a v některých případech chrání ledviny před poškozením léky. Také omezují některé potíže související se stářím. Funkci ledvin a močového traktu podporují např. bazalka posvátná, embilika lékařská, housenice čínská, klanopraška čínská, kozinec blanitý, mumio či ženšen pravý.

NESPAVOST
Regulují hladinu kortizolu, jeho produkci a omezují stres.
Dobré spaní podporují např. eleuterokok ostnitý, gynostema pětilistá, klanopraška čínská, rozchodnice růžová či ženšen americký.

NADVÁHA A PŘEJÍDÁNÍ
Stres se často stává spouštěčem hektického stravování a zvyšuje touhu po jídle. Adaptogeny udržují tělesnou hmotnost tím, že regulují hladinu cukru v krvi, inzulinový metabolismus a hladinu kortizolu. Podporují trávení a regulují tělesnou látkovou přeměnu. Zdravou tělesnou váhu udržují např. bazal-
ka posvátná, eleuterokok ostnitý, housenice čínská, chebule srdčitá.

ÚZKOSTNÉ STAVY A DEPRESE
Bezprostředně ovlivňují zdraví nervové soustavy, posilují dobrou náladu a ulevují od stresu. Mnohé účinkují jako antidepresiva, anxiolytika či nervina. Úlevu při úzkostech poskytují např. gynostema pětilistá, klanopraška čínská, lesklokorka lesklá či vitánie snodárná.

housenice čínskáZdroj: Winston, D., Maimes, S.: Adaptogeny, vydal Triton, Praha 2011. Adaptogenic Herbs: Nature‘s Solution To Stress, www.chiro.org/nutrition/FULL/Adaptogenic_Herbs.shtml; Murray, M. & Pizzorno, J., Encyclopedia of Natural Medicine: Rocklin, Calif.: Prima Publishing, 1990.

3 otázky pro…

Milan Schirlo, praktik tradiční čínské medicíny, www.tcm-point.cz

Mají adaptogeny schopnost zpomalovat proces stárnutí?
„Jednoznačně ano. Medicinální houby, ale i některé jiné adaptogeny (např. ženšen nebo kozinec blanitý) mají výrazný anti-age efekt. Např. reishi se nazývala ve staré Číně ‚houbou nesmrtelnosti‘. Výrazný anti-age efekt má i Cordy­ceps, který posiluje esenci ledvin. Ta nám neustále ubývá (dost záleží na tom, jak žijeme), jako když hoří svíčka. Když dohoří, tak umíráme. A právě Cordy­ceps je jedním z mála prostředků, které umí esenci ledvin doplnit. Dalším je třeba Auricularia. Čínská lidová tradice říká, že kdo jí reishi a Auricularii, nikdy nezestárne.“

Je dobré se před nákupem produktů poradit? Jak se pozná odborník?
„Vybrat si produkty je obvykle člověk schopen sám, zvláště pokud je chce užívat spíše preventivně. Pokud se jedná o složitější či závažnější onemocnění, je ale rozhodně lepší poradit se s odborníkem. Seznam terapeutů a lékařů používajících např. medicinální houby lze nalézt třeba na MycoMedica.cz v sekci prodejců.“

Lze farmaceutika nahradit produkty s adaptogeny?
„Farmaceutika podle mě nemohou nahradit produkty, které označujeme jako adaptogeny. To jsou přírodniny obsahující komplex účinných látek. A právě tento ojedinělý komplex vytváří určitý účinek. Farmaceutické firmy se často pokoušejí vytáhnout určitou složku, chemicky ji upravit a takto působit na daný problém. To ale nikdy nenahradí komplexní účinek hub či bylin.“

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články