Nepodceňujte bradavice: healthandbeauty.cz - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Nepodceňujte bradavice: healthandbeauty.cz

Nepodceňujte bradavice: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
jaké jdou druhy bradavic

NEPODCEŇUJTE BRADAVICE

Téměř každý desátý člověk v naší populaci má zkušenost s bradavicemi. Bohužel zatímco některé zmizí samy od sebe, jiné je třeba řešit. Proč je dobré dát si na ně pozor?

jaké jdou druhy bradavicCo jsou bradavice?

Jde o nezhoubné výrůstky na kůži nebo sliznici způsobené virovou infekcí v důsledku snížení imunity. Latinsky se nazývají verruca (počeštěně veruka). Nejčastěji se vyskytují na rukou, nohou nebo v obličeji. V těchto partiích se totiž nachází velké množství potních žláz, kterými může virus proniknout do pokožky.  

Prevence před vznikem bradavic

 • Ve veřejných sprchách, převlékárnách a u bazénů noste sandály nebo žabky. Tato teplá a vlhká prostředí jsou ideální pro viry.
 • Nedotýkejte se žádných bradavic, ať už svých, nebo někoho jiného.
 • Nesdílejte ponožky, boty, žiletky nebo ručníky. I když bradavice na někom není vidět, ještě to neznamená, že ji nemá.
 • Udržujte své nohy v suchu. Pokud se vám nohy nadměrně potí, noste ponožky, které dobře odvádějí vlhkost.
 • Předcházejte zraněním na chodidlech. Bradavice se snadněji uchycují na místech s poškozenou nebo poraněnou kůží.

Prevence před šířením bradavic

 • Překryjte své bradavice náplastí.
 • Nekousejte si nehty a kůži. To může rozšířit virus z jedné ruky na druhou.
 • Po umytí rukou si je dobře osušte. Bradavice se snadněji přenášejí za mokra. Tím výrazně zmenšíte riziko, že nakazíte někoho jiného.
 • Nechte bradavice a kuří oka na pokoji.
 • Neškrábejte a nerýpejte se v nich, protože tímto se virus může rozšířit na ostatní místa na těle.

Účinnost léčby bradavic 75 %

Proč bradavice nepodceňovat

Bradavice způsobuje virová infekce, konkrétně lidský kožní papilomavirus HPV, který se přenáší dotekem. Do podkoží může proniknout např. prostřednictvím drobného poranění. Inkubační doba bradavic může být navíc několik týdnů, měsíců, ale i let, a člověk tak může přenést bradavice na někoho jiného, aniž by je sám viditelně měl.

Jak vznikají?

Bradavice vzniká v důsledku rozrůstání svrchních vrstev epitelu a papilární vrstvy, jež se nachází pod ní. Za příznivé prostředí pro vznik bradavic je považována kůže dlouhodoběji vystavovaná potu, proto se bradavice často vyskytují např. na ploskách nohou.

Koho nejvíc ohrožují?

Děti, mládež a jedince se sníženou imunitou. Imunita hraje v boji proti bradavicím klíčovou roli.

rozdělení bradavic

POZOR! Vymačkávání nebo řezání bradavic nedoporučujeme!

Léčba

Pokud bradavice samy nezmizí, léčba bývá zdlouhavá. Proto je důležitá trpělivost a v neposlední řadě také konzultace s dermatologem. Uvádí se, že účinnost léčby bradavic se pohybuje okolo 75 %. Pacient by nejdříve měl při výskytu bradavic kontaktovat lékaře (dermatologa) nejen kvůli konzultaci léčebného postupu, ale především kvůli samotné diagnóze. Snadno se může stát, že si zamění výrůstek na svém těle s bradavicí.

léčba bradavicKomplikace

Bradavice jsou sice banálním onemocněním, ovšem mohou způsobit bolest a kosmetické problémy. Speciální kapitolou jsou kondylomata, která se přenášejí pohlavním stykem, a řadí se tak mezi pohlavně přenosné choroby. S kondylomaty je opět dobré navštívit gynekologa nebo kožního lékaře, který naplánuje případnou léčbu. Některé současné vakcíny proti rakovině děložního čípku obsahují protilátky i proti některým virům způsobujícím nepříjemná kondylomata.

Metody léčby

1. Domácí

Domácích způsobů léčby bolestivých vřídků je mnoho:

 • Léčivé byliny (např. vlaštovičník) – Až začne rostlina vypouštět oranžovou šťávu, potřeme jí postižené místo.
 • Česnek – Přikládat na postižené místo kousek stroužku a přelepit ho náplastí.
 • Slimáčí sliz – Méně častá metoda, ale zabírá okamžitě po potření místa.
 • Pampelišková míza – Několikrát denně potírat „mízou“, která vyteče, když rozlomíme list nebo stvol s kvítkem.
 • Ocet – Malé kousky citronu polijeme octem, přiložíme a přelepíme náplastí.
 • Ricinový olej – Nakapete na prst olej a vetřete do kůže bradavice a jejího okolí.
 • Aloe vera – Několikrát denně potřeme olejíčkem.

Klady – Přírodní léčba
Zápory – Nejistý výsledek

2. Psychoterapie

Psychoterapie a sugestivní terapie jsou jednou z dalších možností léčby této virové infekce, zejména u senzitivních jedinců.

Klady – Bez bolesti
Zápory – Nejistý výsledek

wartner tužka na bradavice3. Medikamentózní

Některé druhy bradavic lze odstranit výhradně konzervativní léčbou.

 • Cytostatika – 0,5% Fluorouracil v roztoku, případně v kombinaci s l0% kyselinou salicylovou, nachází rovněž uplatnění v léčbě vulgárních bradavic.
 • Kyselina mléčná – Kromě mastí s vysokou koncentrací kyseliny salicylové jsou vhodné roztoky s kyselinou salicylovou, mléčnou a trichloroctovou.
 • Kyselina salicylová – Na ploché bradavice se doporučují roztoky s 1–5% koncentrací kyseliny salicylové, lihové roztoky s 2% resorcinem, z novodobých efektivních prostředků v léčbě plochých bradavic zaujímají přední místa krémy, roztoky a gely s 0,025–0,5% kyselinou vitaminu A.
 • Dusičnan stříbrný – Lokální destrukce prostřednictvím přípravku ve formě tyčinky.

Klady – Odborné studie
Zápory – Bolestivost

4. Homeopatika

Homeopatika lze vyzkoušet u bradavic mnohočetných, bradavic malých dětí a bradavic lokalizovaných okolo nehtů a pod nimi. Druh a jeho ředění je vázáno na zkušenost terapeuta.
Používané speciality jsou Thuya occidentalis, Dulcamara či Cinnabaris.
Aplikace: 1–2× denně 5 granulí do zhojení, řádově opět po dobu 4–6 měsíců.

Klady – Bez bolesti
Zápory – Nejistý výsledek

askina skin freeze5. Invazivní

 • Chirurgické odstranění – Používá se na bradavice většího rozsahu, provádí se většinou v lokální anestezii. Doporučuje se především u rozsáhlých kondylomat v perianální a perigenitální lokalitě. Jinou variantou chirurgické léčby je odstranění bradavic exkochleační lžičkou po předcházejícím místním znecitlivění. Doporučuje se u vulgárních, filiformních bradavic a drobných kondylomů.
 • Kryoterapie – Lokální zmrazení kapalným dusíkem – je přijatelná pro léčbu vulgárních a plochých bradavic i kondylomů. U menších bradavic stačí jen jedno sezení.

Klady – odstraní i větší útvary
Zápory – Bolestivost

Názor odborníka

„Za nejlepší považuji jednoznačně ošetření CO2 laserem, kde je cílovou strukturou voda v tkáni. Po ošetření laserem se útvar odpaří a zmenší a vysoká teplota současně spojená s výkonem má devastující účinek na virového původce bradavic. Ošetření laserem se vždy musí opakovat, ale žádaného efektu odstranění bradaviček se dosáhne.“  MUDr. Miroslava Pelechová, Primářka Ústavu lékařství a kosmetiky

Zdroj: GROSS, Gerd a Tyring, Stephen K. Sexually Transmitted Infections and Sexually Transmitted Diseases. Springer, 2011. ISBN 978-3-642-14662-6;
Sterling et al., Guidelines for the management of cutaneous warts, British Journal of Dermatology 2001, 144, s. 4±11; American Academy of Dermatology:  
http://www.aad.org/skin-conditions/dermatology-a-to-z/warts; Patient.co.uk: http://www.patient.co.uk/health/Warts-and-Verrucas.htm; How to get rid of stuff:  

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

http://www.howtogetridofstuff.com/how-to-get-rid-of-warts/

Související články