Jídlem proti bolesti zad: healthandbeauty.cz - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Jídlem proti bolesti zad: healthandbeauty.cz

Jídlem proti bolesti zad: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
jídlem proti bolesti zad

JÍDLEM PROTI BOLESTI ZAD

Alespoň jednou v životě zažilo bolest zad kolem 70 procent lidí. Z toho třetina trpí touto chorobou pravidelně. Jak proti ní účinně bojovat?

Věděli jste?

Lidé, kteří mají ve stravě méně cholesterolu a více potravin bohatších na obiloviny (rýži), zeleninu a luštěniny, téměř netrpí problémy se zády. Studie provedená na Harvardské univerzitě, která zkoumala 645 žen žijících na Havaji (s průměrným věkem 74 let), ukázala, že Američanky japonského původu stravující se formou tradiční japonské stravy měly poloviční riziko bolesti zad oproti běloškám, které se stravovaly typickým americkým způsobem.*
* Huang C., Ross P. D., Vertebral fractures and other predictors of back pain among older women. J. Bone. Miner. Res. 1996

Z čeho bolest zad pramení

Velkou roli hraje nevhodné stravování. Současný jídelníček mnohých z nás bohužel nezajistí tělu přísun potřebných látek pro řádnou funkci kosterního systému, svalů, šlach a vazů. Organismus se poté významně překyseluje a kyseliny se usazují ve svalech. Proto se objevují bolesti. Překyselený organismus zároveň ztrácí minerály z kloubů a šlach, které jsou pak náchylnější k zánětům.

Zásadní je změna jídelníčku

Je důležité se vyvarovat zejména nejkyselinotvornějších potravin (cukr, maso a živočišné bílkoviny, tvrdé sýry, káva, černý čaj, ovocné čaje).  Naopak zařaďte dostatek zeleniny, tepelně upravené i syrové, celozrnné obiloviny, luštěniny.  V začátku je dobré zařadit potravinové doplňky, které vám poskytnou potřebné minerály a vitaminy a mnohdy působí zásadotvorně, jako například sladkovodní řasa chlorella. Zařaďte také dostatek pohybu, který všestranně rozvíjí – lezení, jóga, tai-chi.

jídlem proti bolesti zad

Co dělat, když vás bolí záda?

  • Navštivte svého lékaře, který vám určí diagnózu a pomůže zjistit příčinu.
  • Pokud možno eliminujte stres, snižte přísun kofeinu, alkoholu, nekuřte a začněte se více hýbat.
  • Snižte přísun soli, a to ideálně na 1–2 g denně.

ZDROJ: Foods that fight pain / Neal Barnard

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články