Guarana - elixír dlouhověkosti: healthandbeauty.cz - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Guarana – elixír dlouhověkosti: healthandbeauty.cz

Guarana – elixír dlouhověkosti: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
guarana

GUARANA – ELIXÍR DLOUHOVĚKOSTI

Indiáni považují guaranu za dar bohů, za elixír zdraví a dlouhého života. V Brazílii si ji cení více než kávu, protože má lepší účinky a je zdravější.  

guaranaCo obsahuje

Hlavní složkou je kofein, dále obsahuje třísloviny, vitaminy A, B1, B3, C a E, minerální látky (vápník, hořčík, draslík, fosfor) a stopové prvky (selen a stroncium). V neposlední řadě obsahuje aminokyseliny a polyfenoly, které čistí organismus od volných radikálů a posilují jeho imunitu.

Mocný koktejl

Kromě kofeinu obsahuje guarana i malé množství theofylinu a theobrominu, který se nachází i v čaji. Díky svým účinkům, mezi které patří např. uvolnění hladkého svalstva v průduškách a zvýšení krevního tlaku, se stala součástí mnoha farmakologických přípravků. Další účinnou látkou guarany jsou polyfenoly, které mají významné antioxidační účinky.

Léčivá indiánská rostlina

Guarana je méně známá jako paulinie nápojná. Díky vysoké koncentraci kofeinu (3 až 7 %), který se nachází v semenech, se užívá jako zdravá alternativa kávy. Kofein do těla uvolňuje postupně, organismus povzbudí a dodá mu energii na delší dobu. Slouží i k výrobě energetických nápojů. Je to dřevitá popínavá liána, která se v současné době pěstuje na obrovských plantážích. 80 % sklizně ale tvoří volně rostoucí stromy uprostřed amazonské džungle. Dorůstá do výšky až 12 metrů, má drobné květy bílé či nazelenalé barvy. Plodem je malá, sytě červená tobolka s černým zrnem.

Co umí

 • pomáhá bojovat proti únavě, zbystřuje mysl
 • zlepšuje koncentraci, soustředění a paměť
 • napomáhá proti depresím a úzkosti
 • harmonizuje centrální nervovou soustavu
 • tlumí bolesti hlavy a zklidňuje příznaky migrény
 • působí  analgeticky a antioxidačně
 • má antibakteriální a hyperglykemické účinky
 • detoxikuje krev, likviduje volné radikály
 • napomáhá snižovat krevní tlak
 • stimuluje organismus, zrychluje metabolismus
 • dodává energii a zmírňuje pocit hladu
 • omlazuje pleť a zpomaluje stárnutí organismu
 • pomáhá při srdečních problémech
 • snižuje horečku
 • zvyšuje odolnost při fyzické aktivitě

Na bolest a úbytek váhy

První výzkumy s guaranou provedl v roce 1700 botanik Theodor von Martius, který izoloval bílou krystalickou látku a pojmenoval ji guaranin (později kofein).
Evropští vědci v roce 1940 zjistili, že guarana napomáhá při bolestech hlavy, horečce, křečích a působí jako energetické tonikum. Další testy, které probíhaly na univerzitě v Kalifornii v roce 1998, prokázaly, že guarana je netoxická i při vyšších dávkách.
The Journal of Human Nutrition and Dietetics v roce 2001 publikoval studii, která prokazuje průměrný úbytek hmotnosti 5 kg u lidí, kteří po dobu 45 dní užívali odvar z guarany, oproti těm, kteří stejnou dobu požívali placebo.

guaranaStimulace mozku

V roce 2004 skupina vědců z Velké Británie provedla studii na 28 zdravých dobrovolnících ve věku od 18 do 24 let. Výsledky ukázaly, že konzumace guarany může zlepšit rychlost uvažování a plnění zadaných úkolů jak v oblasti zaměřené na jazykový cit, tak na matematické uvažování.

Konzumaci guarany vždy spojte s pitím vody. Kofein je totiž močopudná látka, která zatěžuje ledviny. Z tohoto důvodu se guarana nedoporučuje těhotným ženám, ženám v přechodu nebo lidem, kteří mají problémy s vylučováním.

Jak ji konzumovat

Guaranu koupíte ve formě želatinových kapslí, čajů a energetických nápojů. Přidává se do žvýkaček, müsli tyčinek nebo bonbonů. Některé výzkumy tvrdí, že funguje lépe v kombinaci s vitaminem C, takže se ji vyplatí rozmíchat například ve vodě s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou.

Káva vs. guarana

Jeden šálek kávy obsahuje 20 až 120 miligramů kofeinu dle individuálního dávkování a může vyvolat nespavost či další z vedlejších účinků kávy.
U kávy dochází k předávkování při zhruba pěti až deseti šálcích kávy podaných v krátkém intervalu.

Názor odborníků

Kateřina Boesenberg, BHSc., předsedkyně české naturopatické společnosti

Může dojít u užívání guarany k návykovosti?
„Ano. Guarana obsahuje 3x více kofeinu než káva, a pokud používáme guaranu jako energetický nápoj, stejně jako kávu, tak si na ni můžeme vytvořit návyk. Poté může člověku způsobit problémy se spaním.“

Vivienne Talsmat, naturopatická expertka na výživu, vytvořila systém hubnutí a detoxikace Rejuva | Detox™

Může se guarana užívat dlouhodobě? Pokud ne, proč?
„Nejsem proti občasnému pití drinku s guaranou, pokud je k tomu správný důvod, jako je např. dlouhý let, důležitá prezentace apod. Rozhodně jsem proti pravidelnému užívání, jelikož poté dochází k vyčerpání nadledvinek.“

produkty guaranaZ jedné kávové lžičky guarany si lze uvařit 1 litr čaje, který obsahuje přibližně 50 miligramů kofeinu. Do organismu se ale uvolňuje postupně. U guarany předávkování nastává jen ve velice výjimečných případech, a to v případě požití přibližně 20 gramů guaranového prášku. Předávkování se projevuje podrážděností v kombinaci s nevolností, zvýšeným nutkáním k močení, bolestmi hlavy či křečemi. Někteří pacienti zaznamenali i poruchy vidění či hučení v uších. Zvyšuje se tlukot srdce a může se objevit horečka. Ve výjimečných případech nastávají i halucinace. Příznaky otravy kofeinem zpravidla odezní v průběhu čtyřiadvaceti hodin. Během této doby je nutné dbát na zvýšený příjem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci.

1. Naturline Guarana, 800 mg
Dávkování: 2–4 tablety denně, před jídlem. Produkt je vhodný pro diabetiky. Neobsahuje lepek, mohou ho užívat osoby s bezlepkovou dietou. Není vhodný pro děti do 3 let. Balení obsahuje 30 kapslí. Cena: 49 Kč, www.mixbox.cz 

2. Guaranový sirup, 200 ml
Jde o studenou alternativu kávy, která je šetrnější než agresivní energy drinky. Podporuje koncentraci a pomáhá soustředění. Cena: 70 Kč, www.goodfoodstore.cz

Zdroj: Herbwisdom, Guarana benefit / Walter Lübeck, Guarana / Journal of Ethnopharmacology

Související články