Balneoterapie - do lázní za relaxací: healthandbeauty.cz - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Balneoterapie – do lázní za relaxací: healthandbeauty.cz

Balneoterapie – do lázní za relaxací: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
lázeňská léčba

BALNEOTERAPIE – DO LÁZNÍ ZA RELAXACÍ

Lázeňskou léčbu si často pojíme spíše se stářím a doprovodnými zdravotními problémy. Jet do lázní jen tak, preventivně? Ano, i to je dnes možné! Nemusíte mít hned problémy s klouby nebo se srdcem. Vyrazte si do lázní odpočinout.

lázeňská léčbaCo je balneologie a balneoterapie?

Balneologie je nauka o léčení přírodními léčivými zdroji (PLZ), jejich účincích na lidský organismus a lázeňských léčebných metodách.
Balneoterapie je přímo léčba PLZ, založená na reakci těla na určité podněty, např. světlo, teplo, chlad nebo třeba i klima. Tyto podněty vyvolávají u každého organismu různé reakce. Pro někoho mohou být stimulační, pro jiné naopak uklidňující. Balneoterapie má u nás svou tradici. V mnoha evropských zemích ji nemají tak propracovanou a nemají ani takové klinické zkušenosti.

Proč si preventivně dopřát lázně?

 • Zbaví vás fyzického i psychického stresu
 • Pomohou předejít civilizačním chorobám (obezita, hypertenze, diabetes, kardiovaskulární onemocnění)
 • Zbaví vás bolestí pohybového aparátu
 • Dostanete se znovu do kondice a naučíte se ji udržovat
 • Zkrášlíte tělo i pleť
 • Nastartujete hubnutí
 • Rekonvalescence po prodělané nemoci, traumatu

Za týden stihnete:

 • Uleví se vám od akutních obtíží (např. bolesti svalů, kloubů)
 • Začnete se učit správným stereotypům: stoj, chůze, sed, a především dýchání
 • Načerpáte síly např. po nemoci (rekonvalescence)
 • Zbavíte se únavy a stresu
 • Srovnáte si nepravidelnou životosprávu
 • Nastartujete posílení celého organismu

Přírodní léčivé zdroje

Přírodní minerální vody – mohou být použity pro koupele, někdy i plavání, ale také inhalace, výplachy, kloktání a pitnou kúru.
Peloidy – sem patří anorganická bahna, rašeliny (vznikají za přístupu vzduchu) a slatiny (vznikají bez přístupu vzduchu pod vodní hladinou).
Přírodní léčivé plyny – vyvěrají na povrch v podobě tzv. mofetů (výdechů suchého oxidu uhličitého).

lázeňská léčbaPoprvé v lázních

1.–2. den
Nejprve si vaše tělo projde změnou prostředí, změnou denního rytmu a nakonec i změnou způsobu každodenních stereotypů. Vše máte připraveno, tzn. odpadne vám starost o každodenní zajištění nezbytných životních potřeb.

Není to ale tak jednoduché. Náš organismus je navyklý dlouhodobým stereotypům, a když jej vymaníte, je zaskočený. Většinou tyto změny vnímáme příjemně, někdy ale může dojít k podráždění. Takové období první reakce může trvat různě dlouho.

3. den
Po nějaké době se začnete adaptovat. Čím déle a intenzivněji budete dané podněty (koupele, masáže, ale např. i procházky) tělu předkládat či jim tělo vystavovat, tím více jej budete stimulovat k vytvoření reakce, se kterou se s oněmi podněty vyrovná. Postupně tak můžete docílit adaptace organismu na nové stereotypy.

Kolik je dost?

Klasická lázeňská léčba by měla trvat minimálně 3 týdny. To je dnes i minimální doba léčby hrazená zdravotními pojišťovnami.
V případě relaxace a odpočinku stačí jen jeden až dva týdny.

Věděli jste?

Lázeňská péče má u nás mnohasetletou tradici. Přírodní léčivý zdroj v Teplicích byl objeven již před 200 lety. Prudkého rozmachu dosáhlo české lázeňství mezi 18. a 20. stoletím. Dnešní lázně kombinují léčebný účinek místního přírodního zdroje a moderní léčebné a rehabilitační procedury.

V ČR je více než třicet lázeňských míst vybaveno vysoce kvalifikovaným personálem.

Do lázní, nebo k moři?

Oboje má bezesporu své výhody, jedno je ale jisté. V lázních se o vás postarají profesionálové.
Jsou to většinou zdravotníci, kteří jsou speciálně vyškolení a vědí, jak s vaším organismem pracovat a jaké přírodní léčivé zdroje doporučit. S pomocí správně zvolených procedur navíc dokážete cílit balneologický efekt na konkrétní problematiku, která je u vás aktuální.

1. Mariánské Lázně

Nechte se hýčkat vskutku královskou péčí. Dovolená je pravý čas pro léčbu a odpočinek pod rukama profesionálů. Vyzkoušejte příjemné a léčebné procedury a nechte
se rozmazlovat v hotelu ROYAL Mariánské Lázně.

lázeňská léčbaProgram obsahuje: welcome drink, ubytování v pokoji požadované kategorie, plná penze (snídaně formou bufetu, oběd a večeře výběrem z menu), lékařské vstupní vyšetření, kontrolní a závěrečné vyšetření při 14denním pobytu, 10 léčebných procedur dle předpisu lázeňského lékaře, volný vstup do bazénu, vířivky, parní lázně, župan
Od 13 440 Kč / 7 nocí / os.
Hotel ROYAL, Lesní 345, Mariánské Lázně, www.royalspa.cz

2. Karlovy Vary

Tento památkově chráněný hotel se nachází v samém srdci Karlových Varů, pár metrů od Vřídelní kolonády, s výhledem na Starou louku a líně plynoucí říčku Teplou. Pokoje mají krásný výhled. Wellness centrum je otevřeno 12 hodin denně.

Program obsahuje: volný vstup do sauny s relaxační zónou, 1x kyslíkový nápoj / os., 1x oxygenoterapie / os., 1x klasická masáž, 1x aromatická masáž, láhev šampaňského Moët + čestvé ovoce, snídaně na pokoj, romantická večeře při svíčkách (5chodové menu)
11 980 Kč / 2 noci / os.
Hotel Atlantic Palace, Tržiště 23/37, Karlovy Vary, www.atlantic-palace.cz

3. Luhačovice

V centru lázeňského města se nachází nový luxusní hotelový komplex s největším a nejmodernějším wellness centrem v Luhačovicích, do kterého mají hoteloví hosté vstup zdarma. Najdete tu nerušený odpočinek, stejně jako špetku skryté magie.

Program obsahuje: 7x ubytování s polopenzí, 1x konzultace s lékařem, základní diagnostika na bioimpedanční váze, 1x přírodní uhličitá koupel, 10x lázeňská procedura dle doporučení lékaře nebo well­ness procedura (max. 25 min.) dle vlastního výběru, zapůjčení županu, volný vstup do wellness centra, volný vstup do fitness centra
Od 15 120 Kč / 7 nocí / os.
Hotel Alexandria, Masarykova 567, Luhačovice, www.hotelalexandria.cz

3 otázky pro…MUDr. Magdalena Kozlovská

Vedoucí lékařka hotelu ROYAL v Mariánských Lázních

Je pravda, že jsou lázně jen pro nemocné?
„Je to hodně rozšířená představa o naší práci v lázních. Ano, pomáháme navrátit pacienty po náhlých, akutních a i komplikovaných onemocněních zpět do aktivního života, ovšem za nejkrásnější část své práce považuji prevenci. To znamená, že lázně bychom měli navštívit proto, abychom svému organismu – tělu, ale i psychice ulevili a nechali si poradit, jak si své zdraví udržet. Anebo se také odnaučili některé nesprávné stereotypy, které přináší náš způsob života.“

S jakým nešvarem se u klientů nejčastěji setkáváte?
„Žijeme velmi rychle, jsme přecitlivělí, i když se tváříme „chlapácky“, někdy nás i drobnost dokáže znervóznit, ztrácíme trpělivost, jsme více neurotičtí. A to je krok k tomu, aby naše tělo řeklo „dost“. A pak zkolabuje a my vidíme psychické problémy nebo akutní zhoršení dlouhodobých chronických obtíží. Mohou to být i bolesti zad. Pracujeme velmi efektivně, ale neumíme dobře odpočívat. Tím nemyslím surfování po internetu či sledování televize. Sebe často odsouváme na poslední místo za prací a rodinou. A přitom když víme, jak důležitou roli v těch souřadnicích hrajeme, měli bychom si dopřát i účinné „dobíjení baterie“ a nechat se opečovávat odborníky.“

Jak si správně pro sebe vybrat ty nejvhodnější lázně?
„Doporučuji prohlédnout si například webové stránky Svazu léčebných lázní České republiky. Tam jsou zaregistrovány lázeňské subjekty, které poskytují opravdu balneologickou léčbu.  Všechny tyto subjekty využívají přírodní léčivé zdroje a pečují zde o vás profeionálové.“

Související články