Po jakém vínu nepřiberete? healthandbeauty.cz - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Po jakém vínu nepřiberete? healthandbeauty.cz

Po jakém vínu nepřiberete? healthandbeauty.cz

autor: Redakce
po jakém vínu nepřiberete

PO JAKÉM VÍNU NEPŘIBERETE?

Možná přesně víte, kolik kalorií má který jogurt a jaké ovoce je při dietě nejlepší, ale pravdou je, že na lahvích s vínem moc informací ohledně toho, kolik energie vám pití přinese, nenajdete. Jak tedy poznat to pravé víno, které vaší postavě nejméně uškodí? Víme to!

po jakém vínu nepřiberete1. HLÍDEJTE OBSAH ALKOHOLU

Čím více alkoholu víno obsahuje, tím kaloričtější celkově je. Zatímco gram alkoholu má 7 kalorií, cukr má „jen“ 4, a to tedy znamená, že sladší vína jsou méně kalorická než ta suchá. Ta totiž obsahují 11 až 15 % alkoholu, zatímco ta sladší jen kolem 9 %. Ideální je proto zlatá střední cesta – sklenka vína s 12 procenty alkoholu vás vyjde zhruba na 140 kalorií.

2. PIJTE BÍLÉ

Sklenička bílého vína obsahuje průměrně 140 kalorií, naproti tomu ve sklence červeného jich je až 165. Mimochodem, dvě deci takového Pinot Noir mají dokonce 200 kalorií! Ideální volbou, pokud hledáte nízkokalorické víno, je tedy například Ryzlink rýnský nebo Rulandské šedé.

3. DOPŘEJTE SI BIOFLAVONOIDY

Víno obsahuje v hojné míře biologicky aktivní látky – bio-flavonoidy, které mají mnoho pozitivních účinků. Působí příznivě mimo jiné na cévy srdce a mozku, mají schopnost měnit reakci těla na alergeny, viry a karcinogeny a zpomalují stárnutí. Jejich koncentrace ve víně závisí na způsobu jeho výroby. Zatímco červená vína obsahují průměrně 1 500–6 600 mg/l, bílá zhruba do 1 000 mg/l. Molekuly bioflavonoidů v bílém víně mají však menší velikost, díky čemuž snáze proniknou do tkání těla.

4. VOLTE EVROPSKÉ ZNAČKY

Ve Francii, Itálii či Německu platí přísnější legislativa týkající se výroby vína, než je tomu například ve Spojených státech. Je v nich celkově méně alkoholu, a tedy i kalorií.

5. ZAPOMEŇTE NA ŠAMPAŇSKÉ

Šampaňské a šumivá vína obecně obsahují přidaný cukr a alkohol. Přidávají se v průběhu procesu výroby, přičemž dávka se může pohybovat od nulové (brut nature) až po vysokou – 50 g cukru na litr vína (sladké – doux). Zákony platné v oblasti Champagne nařizují, že víno nesmí obsahovat více než 12,5 procenta alkoholu, ale v nepravém šampaňském je ho klidně až 15 %. Sklenička pravého šampaňského nicméně znamená 124 (brut nature) až 175 kalorií (sladké).

new age víno6. NIC Z „HORKÝCH“ ZEMÍ

Kdo by neměl rád vína ze slunných a rozpálených zemí, jako je například Chile nebo Austrálie. Jenže tamní hrozny jsou díky slunci sladší, a mají v sobě tedy daleko více cukru. A s tím souvisí i větší množství kalorií. Raději proto vybírejte vína ze zemí v mírném podnebném pásmu.

VĚDĚLI JSTE?

Vínem se dá i léčit. Věda, která se zabývá prevencí a léčbou různých onemocnění hroznovým vínem, se nazývá enoterapie. Je založená na využití biologicky aktivních chemických sloučenin, které jsou obsažené ve víně, a jejich účincích na organismus.

Sklenka jemně perlivého vína NEW AGE má přirozeně nasládlou chuť díky neprokvašenému zbytkovému cukru. Nízký obsah alkoholu (8 %) vám navíc zaručí „čistou mysl“. Pijte ho dobře vychlazené jako aperitiv nebo na ledu s plátkem citronu, tak jak to doporučuje enolog vinařství CASA BIANCHI Facundo Pereira.

Koupíte za 249 Kč na www.pampasmarket.cz.

Související články