Nebezpečné záření - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Nebezpečné záření

Nebezpečné záření

autor: Redakce

Jak moc nám mobilní telefony škodí? A mohou přispět k rozvoji rakovinného bujení? Mezi výrobci nových technologií a vědci, kteří zkoumají jejich bezpečnost, se už mnoho let odehrává tichá válka. Nyní, třicet let po uvedení prvního mobilního telefonu na trh, to definitivně vypadá, že lékaři a fyzikové, kteří varovně zdvihající ukazováky, se nemýlí.

 

Elektromagnetické pole (ElectroMagnetic Field)

vyskytuje se nejen v bezprostřední blízkosti mobilů, ale i dětských chůviček, WiFi routerů a dalších bezdrátových zařízení. Někteří vědci se u vlád zemí přimlouvají za to, aby ve školách nebyl instalován bezdrátový internet a aby v nich bylo striktně redukováno používání mobilních telefonů.

Zjištění vědců

Světová zdravotnická organizace (WHO) mobilní telefony definitivně označila jako „potenciálně karcinogenní pro člověka“. Více než 30 expertů WHO na loňské konferenci Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) totiž došlo k názoru, že používání mobilního telefonu více než 30 minut denně o 40 % zvyšuje riziko vzniku maligního tumoru (karcinomu nebo zhoubného nádoru) mozku.

„Měli bychom revidovat stávající prahové hodnoty a přijmout bezpečnostní opatření,“ domnívá se ve své zprávě i Jean Huss, poslanec lucemburské strany Zelených. „Čekání na další vědecké a klinické důkazy může lidstvu způsobit mnoho zdravotních i ekonomických ztrát. Stejně jako v případě azbestu nebo tabáku.“ Vlády se k radikálnímu kroku ovšem zatím nemají.

Několik tipů

Na otázku, jak se chránit, mají vědci následující odpověď:

Používat hands free
Co největší možnou část hovorů nahradit textovými zprávami.
Telefonovat při dobrém signálu – je-li signál špatný, mobil vydává více záření.

Včely umírají. Je to jen začátek?

Zdá se, že mobilní telefony mají na svědomí mj. pokles včelích populací na celém světě. Švýcarský tým vědců vedený doktorem Danielem Favrem dokázal, že včely reagují na aktivní signál zvýšeným bzukotem a zmateným poletováním často končícím smrtí. Při experimentu byl pod úl umístěn mobilní telefon a zaznamenávány reakce včel. Včely rozeznaly příchozí i odchozí hovor a reagovaly na ně vysokým bzukotem, který za jiných okolností doprovází rojení. V některých případech dokonce umíraly. Dr. Favre věří, že se mobily podílejí na současném úbytku včelích populací.

Studii, publikovanou v loňském roce, si lze kompletně přečíst zde: http://www.scribd.com/doc/56187984/Daniel-Favre-Mobile-Phone-Induced-Honey-Bee-Worker-Piping

Americká Federal Trade Comission upozorňuje, že neexistuje žádný důkaz, že by blyštivé samolepky, jejichž obaly deklarují, že po nalepení na přístroj dokážou absorbovat víc než 90 % elektromagnetického záření, výrazně snižovaly záření telefonu. Belgická společnost Omega Pharma v prosinci 2008 uvedla na trh s velkými očekáváními tzv. E-Waves Phone Chip, ale už po týdnu nálepku stáhla z prodeje. Odborná i širší veřejnost ji totiž zahrnula vlnou posměchu.

Podle čeho vybírat mobil?

SAR = míra specifické absorpce (Specific Absorption Rate)

Maximální hodnota energie absorbovaná látkou vztaženo na jednotku hmotnosti. V Evropě je limit SAR nastaven na hodnotu 2 W/kg v 10 gramech tkáně, v USA nebo v Austrálii je o poznání nižší (1,6 W/kg). Minimálně při nákupu telefonu pro děti je více než vhodné orientovat se i podle této hodnoty. Ta se totiž může pohybovat třeba již od 0,2 W/kg.

Jaké SAR má např.
Nokia Lumia 800 0,94 W/kg
Nokia Asha 302 1,11 W/kg
Nokia N9 1,16 W/kg
iPhone 4S 1,18 W/kg
Blackberry Bold 9780 1,41 W/kg

Související články