Astragalus - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Astragalus

Astragalus

autor: Redakce

Celým jménem Astragalus membraceanus, v češtině známý pod méně poetickým názvem kozinec blanitý. Rostlina, kterou čínská medicína využívá již tisíce let, proslulá svými antioxidačními a antibakteriálními vlastnostmi, je v moderní genetice a biofarmakologii zkoumána zejména pro své prokázané anti-ageingové účinky.

Astragalus membraceanus

Tato rostlina patří spolu s tisíci jiných druhů rozptýlených po obou zemských polokoulích do třetí největší čeledi kvetoucích rostlin, Leguminosae – bobovitých. Je tedy příbuzná s fazolí nebo lékořicí. Pochází z čínských provincií Jün-nan a S’čchuan, přirozeně se vyskytuje i v Mongolsku. K léčení se využívá kořen rostliny ve formě alkoholické tinktury, tablet nebo kapslí, případně může být podáván injekčně. Jako mast napomáhá hojení kožních poranění.

Jak buňky stárnou?

Chromozomy obsahují genetickou informaci v podobě dvojšroubovice DNA, na jejímž konci je telomera. Ta vypadá jako protažená čepička, která se s každým dělením buňky zkracuje a po 50 děleních nastává buněčná krize a smrt. Délku telomery reguluje enzym o složité molekule nazvaný telomeráza. Některé buňky – např. buňky imunitního systému, lymfocyty nebo pohlavní buňky – působením telomerázy své telomery neustále obnovují, a tím se jejich život prodlužuje. Mezi tyto „nesmrtelné“ buňky patří bohužel i buňky rakovinné.

Jaké má účinky?

Astragalus je nazýván adaptogenem, což znamená, že pomáhá bránit tělo před fyzickým i psychickým stresem. Obsahuje antioxidanty, které chrání před volnými radikály. Posiluje imunitní systém. Má antibakteriální, antivirové a protizánětlivé vlastnosti. Snižuje krevní tlak, chrání játra. Působí jako mírné diuretikum. Podporuje rekonvalescenci.

Jak často a kolik?

Standardizovaný extrakt: 250–500 mg, 3–4x denně
Silný čaj: 3–6 g sušeného kořene se povaří ve 250 ml vody, 3x denně
Kořen v prášku: 500–1 000 mg, 3–4x denně

Dávky vyšší než doporučené mohou potlačovat imunitní systém.
V doporučených dávkách je bezpečný, bez závažných vedlejších účinků.
Nebyla zkoumána bezpečnost u těhotných a kojících žen ani dětí.
Astragalus by rovněž neměli užívat pacienti léčení glukokortikoidy nebo lithiem či pacienti, kterým jsou podávány léky na potlačení imunity.
Podobně jako u jiných bylin stimulujících imunitní systém, např. echinacey, se nedoporučuje dlouhodobé užívání – tělo si může vytvořit toleranci.

Elixír mládí?

Biofarmaceutická společnost Geron Corporation vydala v roce 2011 publikaci s informacemi o výsledcích zkoumání vlivu přírodního přípravku TA-65® ze sušeného kořene kozince. Tento preparát aktivuje telomerázu, čímž nedochází ke zkracování telomery a omlazují se leukocyty. Výzkum dokázal, že TA-65® sice nedokáže zvýšit délku telomery, ale zpomalí její zkracování a v krvi se zvýší počet mladistvých leukocytů. Pacienti dostávali 10–50 mg přírodního produktu denně. Podle webu společnosti T.A.Sciences, která si přípravek TA-65® patentovala, se používá od r. 2005 a ještě nebyl zaznamenán jediný případ nežádoucího účinku. V USA se TA-65® prodává jako potravinový doplněk. Carol Greiderová, jedna z držitelek Nobelovy ceny za objev telomerázy v r. 2009, však namítá, že tvrzení výrobce nejsou dostatečně podložena vědeckými studiemi, a považuje je za obchodní trik. Původní obavy, že by přípravek TA-65® mohl způsobovat rakovinu, vyvrátila studie publikovaná minulý rok v časopise Aging Cell, která ale zároveň na rozdíl od původní studie Geron Corporation nepotvrdila ani účinek preparátu na dlouhověkost.

Náš tip:
Astragalus Supreme, 27.99 USD, 60 kapslí, www.gaiaherbs.com, TA-65, 219 USD, 30 kapslí, www.revgenetics.com, Astragalus Root, Herbal Tea, 5.99 USD, www.amazon.com

Související články