Co je v jádru?: healthandbeauty.cz - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Co je v jádru?: healthandbeauty.cz

Co je v jádru?: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
co obsahují pecky a jádra

Co je v  jádru?

Pecky a jadérka z ovoce většina z nás vyplivuje. Někdy ale obsahují cenné enzymy a další prospěšné látky. Odborníci zjistili, že i ty části ovocných plodů, které nás za normálních okolností vůbec nenapadne sníst, mohou být zdraví velmi prospěšné.

Pecky a jádra obsahují všechny základní živiny pro vývoj klíčku rostliny. Proto jsou velice vydatnou stravou pro některé živočichy, zejména ptáky. Některé pecky jsou vitaminovými bombami a mohou být i nejprospěšnější z celého plodu. Jiné ovšem bývají až toxické. Vyplatí se vědět, jakou pecku 
můžete klidně sníst, a jakou naopak raději vyplivnout.

co obsahují pecky a jádraSemínková svačina

Některé plody obsahují tak dokonale výživná semena, že ta mohou být  skvělou a výživnou svačinou sama o sobě. Typickým příkladem je dýně, popřípadě tykev. Jejich semena jsou vynikajícím zdrojem aminokyselin a minerálů (fosfor, hořčík, draslík, zinek). Pro lepší chuť je doporučujeme trochu upražit v troubě. Po vydlabání dužiny oddělte semena a v jedné vrstvě je položte na plech. Při teplotě okolo 75 °C je pražte asi tak čtvrt hodiny. Tak zůstane zachován cenný obsah zdravých olejů v semenech.

Můžete spolknout pecku z…

 – granátového jablka
Jedno granátové jablko, přesněji jeho dužina včetně 
semen, obsahuje skoro polovinu doporučené denní 
dávky vitaminu C a kromě toho také antioxidanty.

– vodního melounu
Černé pecky v dužině melounu obsahují malé množství 
železa, zinku a proteinu. Samozřejmě nebudeme pecky z melounu pojídat proto, abychom si zajistili denní 
dávku bílkovin. Ale zároveň je to dobrý důvod netřást 
se strachy, když nějakou pecku spolkneme.

– citrusů
Pecky v citrusech ukrývají přírodní limonoidy. 
Jde o látky, které mohou mít protirakovinné a antivirotické účinky. Také snižují hladinu cholesterolu.

– hroznů
Pecky z hroznového vína jsou bohaté na vitamin E, 
flavonoidy, kyselinu linolovou a silné antioxidanty 
známé jako proanthocyanidiny. Standardizovaný 
výtažek z vinných pecek může být prospěšný při léčení 
problémů zapříčiněných působením volných radikálů.

– kakaového bobu
Tato zrna si dost možná vychutnáváte ze všech nejčastěji, aniž byste si to uvědomili. Sice se jim říká boby, ale ve skutečnosti jde o pecky v plodech kakaovníku. Zpracovávají se do podoby kakaového prášku a následně čokolády. Ale také ona obsahují specifické látky, jež jsou spojované se zdravotními benefity – příznivě působí na srdce a cévy, snižují krevní tlak a mají protizánětlivé účinky.

– papáji
Semínka v papáje obsahují fenoly a flavonoidy, které mají antioxidační účinky. Podle některých zdrojů nejen dužina papáji, ale také pecka obsahuje specifický enzym zvaný papain, který prospívá trávení a používá se v preparátech na hubnutí.

Dýňová semínka mohou být sama o sobě vynikající svačinou. Jsou skvělým zdrojem zinku, vitaminů A, E a nenasycených mastných kyselin.

Odborník radí

Lidský trávicí systém mnohdy nedokáže rozložit tvrdý obal semínka nebo pecky, takže pro lidské tělo bývají užitečné látky z jadérek dostupné pouze po rozbití pecky, rozemletí nebo po částečném zpracování (např. opražení, restování).

výtažek z grapefruitových jadérekNaturopatka Kateřina Boesenberg rozhodně nedoporučuje pecky z melounu, pomeranče, hroznů a papáji cíleně, celé a ve větším množství konzumovat: „Mohou se zachytit v klcích zažívacího traktu nebo v kličce apendixu a způsobit zánět. Dala bych přednost spíše extraktu z pecek v kapslích. Výjimkou jsou kakaové boby – dva až tři kousky jako součást svačiny jsou naprosto v pořádku. A granátové jablko se také dobře rozkouše.“

NÁŠ TIP:
Citrovital, HerbPharma, kapky s 33% výtažkem z grapefruitových jadérek, 25 ml, 129 Kč, www.prozdravi.cz

Jen na vlastní nebezpečí

Mandle, které jsou ve skutečnosti jádry pecky plodu stromu (mandloně obecné), také obsahují amygdalin. Ale ty mandle, které běžně najdete v obchodech, jsou sladké mandle a jsou bezpečné, pokud je jíme s mírou (asi 40 gramů denně). Amygdalin je obsažen pouze v hořkých mandlích.

Hořké mandle nebo meruňkové pecky konzumovat rozhodně nedoporučujeme. V extrémních případech může dojít k onemocněním.

Kešu, které většina lidí řadí mezi ořechy, jsou ve skutečnosti semena plodů tropického stromu jménem ledvinovník západní. Obsahují oxaláty. Při přiměřené konzumaci zdravými lidmi neškodí. Ale pacienti se žlučníkovými potížemi a onemocněním ledvin by měli jejich příjem omezit.

Amygdalin

Broskve, meruňky, třešně, jablka a hrušky jezte výhradně bez jader. Obsahují totiž amygdalin – látku, která je neškodná, pokud zůstává bezpečně uvnitř pecky. Ale pokud pecka/jadérko zvlhne nebo praskne, amygdalin se může přeměnit na jed: kyanid. Ten může v dostatečně velkých dávkách způsobit kóma nebo záchvat. Množství amygdalinu v jablečných i hruškových jádrech je ale malé a zkonzumování jednoho nebo dvou jadérek nikomu neuškodí.

Jadérka pro pleť

V kosmetice se jadérka a pecky úspěšně používají jako klíčová ingredience peelingů. Jak enzymatických, tak mechanických.

Brusinky, ibišek, ostružina – Například značka Éminence ve svém peelingu Arctic Berry využívá účinku enzymu papainu, který odlučuje odumřelou vrstvu pokožky a vylepšuje celkový tonus pleti. Tento peeling navíc obsahuje i olej z brusinkových semen (pro hydrataci pokožky, obsahuje esenciální vitaminy, minerály a omega-3 mastné kyseliny) a výtažek z ibiškových semen (podporuje pružnost pleti).

jadérka a pecky v kosmeticePapája – Thalac vybavil svůj produkt papainem, jenž jemně odstraní odumřelé buňky, a Payot toutéž látkou obohatil svůj odličovací pěnový krém.

Dýně – Peelingový přípravek značky Peter Thomas Roth nabízí k exfoliaci enzymy z dýňových semen.

NÁŠ TIP:
1. Arctic Berry enzymatický exfoliant, Éminence, součást čtyřdílného setu Arctic Berry Peel and Peptide Illuminating System, 4 100 Kč, www.eminence.cz 
2. PeelinGlykolic, Thalac, 50 ml, 1 064 Kč, www.thalac-shop.cz
3. Nettoyant Moussant Douceur, Payot, 50 ml, 910 Kč, www.payot.com  
4. Clinical Peel & Reveal Dermal Resurfacer, Peter Thomas Roth, 100 ml, 58 $, www.peterthomasroth.com 

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články