Meningokok útočí náhle a zákeřně. Nejohroženější děti do dvou let mají nárok na očkování zdarma - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Meningokok útočí náhle a zákeřně. Nejohroženější děti do dvou let mají nárok na očkování zdarma

Meningokok útočí náhle a zákeřně. Nejohroženější děti do dvou let mají nárok na očkování zdarma

autor: Redakce Beautyguru

Očkování dětí proti meningokokové infekci plně hradí zdravotní pojišťovna, a to od narození až do dvou let věku. Onemocnění, které si i lékaři mnohdy zpočátku pletou s běžnou chřipkou, může vést až k selhání orgánů a trvalým následkům.

Nejúčinnější ochranou před touto zákeřnou nemocí je právě očkování. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR) na vakcinaci proti meningitidě vynaložila za posledních 13 měsíců téměř 64 miliony korun z veřejného zdravotního pojištění. Z Fondu prevence dále přispěla klientům na očkování proti meningokoku v loňském roce více než 5 milionů korun a téměř dalších 5 milionů pak v první půlce letošního roku. 

Úhrada očkování

Očkování proti meningokoku není ze zákona povinné, přesto jej od loňského roku zdravotní pojišťovny dětem do dvou let plně hradí z veřejného zdravotního pojištění. A to tehdy, je-li v případě vakcinace proti meningokoku skupiny B očkování dítěte zahájeno před dovršením šestého měsíce věku. V případě vakcinace proti meningokoku skupin A, C a W je pak úhrada možná tehdy, je-li očkování provedeno jednou dávkou v druhém roce života. Rodiče tak celkově ušetří bezmála deset tisíc korun.2

„Meningokokové infekce patří u novorozenců a malých dětí k těm vůbec nejzávažnějším. I proto věříme, že úhrada vakcinace se pozitivně podepíše na celkové proočkovanosti dětské populace. Za období od 1. 5. 2020 do 30. 6. 2021 vynaložila naše pojišťovna na očkování proti meningokoku téměř 64 miliony korun a očkování podstoupilo více než 22 600 klientů,“ říká ředitelka zdravotnického úseku Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR MUDr. Zdeňka Salcman Kučerová, MBA.

Zkrátka ale nepřijdou ani zájemci, kteří nárok na očkování zdarma proti meningokokové infekci nemají. ZP MV ČR totiž svým klientům přispívá v rámci svého Fondu prevence na očkování proti infekčním onemocněním částkou ve výši 1 000 Kč v případě dospělých a 1 500 Kč dětem. Každý rodič může navíc postoupit svůj příspěvek ve výši 500 Kč ve prospěch svého dítěte. Pokud tak učiní oba rodiče, dítě na očkování může získat celkem až 2 500 Kč.

Meningokoková infekce nebo viróza?

Rizikovou skupinu představují děti do pěti let a mladí lidé mezi patnácti a pětadvaceti lety. Nejčastěji se ale onemocnění vyskytuje právě u kojenců a malých dětí, kteří ještě nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém.1

Zpočátku se meningokoková infekce může projevovat stejně jako běžné nachlazení. Podobně jako viróza se také šíří vzduchem pomocí kapének. Prvotní symptomy – zvýšená teplota nebo únava – obvykle rovněž vypadají jako onemocnění chřipkového typu. Že se jedná o problém mnohem závažnější nemusí při prohlídce odhalit ani lékař. Světloplachost či ztuhlá šíje jsou dalšími častými příznaky meningokokové infekce. Bakterii Neisseria meningitidis, která je původcem nemoci, obvykle signalizují červené až výrazné červenofialové skvrny na kůži. V takovém případě je nutné co nejrychleji zajistit hospitalizaci nemocného, v řádu hodin se totiž onemocnění může stát i smrtelným. Léčba je obvykle možná širokospektrými antibiotiky, avšak i po úspěšně vyléčené meningitidě si mohou pacienti nést následky na celý život – například v podobě poškození zraku či sluchu, špatného prokrvení končetin nebo epilepsie.

Související články