Vercajk v cajku? Rakovina prostaty je u mužů největší hrozbou, jděte na Movember prohlídku - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Vercajk v cajku? Rakovina prostaty je u mužů největší hrozbou, jděte na Movember prohlídku

Vercajk v cajku? Rakovina prostaty je u mužů největší hrozbou, jděte na Movember prohlídku

autor: estation

Karcinom prostaty patří k nejčastějším nádorovým onemocněním mužů. Ročně lékaři v ČR diagnostikují zhruba 8 000 případů tohoto onemocnění. Pokud se zhoubný růst prostaty (předstojné žlázy) podaří odhalit včas, je nádor zpravidla dobře léčitelný.

Na důležitost prevence nejen tohoto druhu rakoviny každoročně upozorňuje charitativní kampaň Movember. Letos přichází Nadační fond Muži proti rakovině ve spolupráci s Českou urologickou společností s kampaní „VERCAJK V CAJKU“. 

Kampaň „VERCAJK V CAJKU“ apeluje na muže ve věku 50+, aby se objednali k urologovi na tzv. Movember prohlídku, tedy na preventivní vyšetření rakoviny prostaty. Jedním z cílů je zbavit muže ostychu a strachu z neznámého vyšetření. A potlačit možnou bagatelizaci prevence, která může být pro mužské zdraví zásadní: „Kampaní VERCAJK V CAJKU chceme muže motivovat a inspirovat k tomu, aby se vyšetření prostaty nebáli, nestyděli se, a objednali se na něj včas. Chápeme, že starost o mužské partie může být pro někoho choulostivé téma, kampaň by měla mužům říct, že jsme v tom všichni spolu, a že není důvod k obavám ani studu,“ říká Jiří Hofreitr, koordinátor Nadačního fondu Muži proti rakovině. 

Preventivní prohlídku by měli absolvovat také muži v dřívějším věku, než je 50 let, a to v případě, že se v rodině vyskytly nádory prostaty, nebo má pacient subjektivní potíže jako jsou poruchy močení, časté močení a další.

Pánové, jenom knír nestačí 

Movember je každoroční celosvětová charitativní akce, která má za úkol zvýšit povědomí o mužském zdraví, zejména pak o rakovině prostaty a varlat2: „Povědomí o akci Movember roste každým rokem. Stále více mužů si v listopadu nechává narůst knír, aby tak vyjádřili podporu nemocným a šířili dále osvětu o mužském zdraví. Cílem, ale není jen samotná změna vzhledu muže na jeden měsíc v roce, důležitější je jeho změna v přístupu k prevenci rakoviny prostaty. Právě proto je letošní kampaň VERCAJK V CAJKU přímočařejší a apeluje na muže, aby se objednali k urologovi na preventivní prohlídku prostaty, tzv. Movember prohlídku,“ vysvětluje prof. Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti, která převzala odbornou záštitu nad kampaní VERCAJK V CAJKU.

Vyhledejte prevenci sami. Je to první krok k jistotě, že máte „vercajk v cajku”

Do kampaně „VERCAJK V CAJKU“ jsou zapojeni urologové napříč celou republikou. Zájemci o Movember prohlídky jednoduše najdou svého nejbližšího urologa v přehledném seznamu na stránkách objednejse.muziprotirakovine.cz a kontaktují ho ohledně termínu své Movember prohlídky. „Zapojená pracoviště pacienty objednají na prohlídku prostaty na nejbližší volný termín. Je to pro muže nejsnazší cesta k prevenci a následné jistotě, že jsou zdravotně v pořádku,“ říká prof. Roman Zachoval

Související články