Podzimní deprese a obezita - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Podzimní deprese a obezita

Podzimní deprese a obezita

autor: estation

S úbytkem slunečních dnů a chladným počasím se u mnohých z nás objevují typické podzimní chmury. Projevují se úbytkem energie, horší náladou a větší potřebou spánku.

Tyto sezónní poruchy neboli „podzimní deprese“ bývají ale často spojeny také s nadměrnou chutí k jídlu a přibíráním na váze, což může vést k dalším zdravotním problémům a zhoršení stavu některých důležitých životních orgánů, jako jsou například játra.


Depresivní epizody se sezónním výskytem jsou provázeny mimo jiné poruchami koncentrace, dráždivostí a přecitlivělostí. U většiny lidí trpících sezónní afektivní poruchou (tzv. SAD), jak se tento stav nazývá, jsou projevy deprese mírné až středně těžké a většinou vymizí s příchodem jara. Nedostatek energie a vyčerpanost si pacienti rovněž kompenzují doplňováním energie z jídla, zejména vysokým příjmem sacharidů. „Sacharidy jsou, jak známo, nejdůležitějším a nejrychleji využitelným zdrojem energie. Jejich nadbytečná konzumace ovšem vede k přebytku energie, která, není-li spotřebována, ukládá se v těle ve formě tuku a vede ke vzniku nadváhy, obezity a s nimi spojených komplikací,“ říká MUDr. Emilie Niedobová, primářka interního oddělení nemocnice v Kolíně.


Souvislost deprese a obezity

Spojitost mezi jídlem a náladou ovšem není ničím novým. Příjem jídla nepochybně obecně uklidňuje, jde o evolučně známý mechanismus, který měl pravděpodobně umožnit klidné trávení jídla. Zvýšená chuť k jídlu může mít někdy dokonce rysy blízké drogovým závislostem. Předpokládá se, že osoby s depresí mají v důsledků narušení stresových systémů nebo nezdravého životního stylu vyšší pravděpodobnost rozvoje obezity a obézní lidé přes negativní vliv obezity na vzhled více inklinují k rozvoji deprese. Jak deprese, tak obezita jsou velmi rozšířené problémy, jejichž výskyt ve společnosti neustále roste a obě nemoci s sebou navíc nesou zvýšené riziko dalších onemocnění. Vnímat obousměrnou souvislost mezi nimi je proto důležité i pro klinickou praxi – u pacientů s nadváhou by měla být sledována nálada, u těch z depresí zase hmotnost.

Důsledky vysokého příjmu sacharidů 

Jak již bylo zmíněno, osoby trpící podzimní depresí mají zvýšenou chuť k jídlu s preferencí sacharidů. „Nadměrná konzumace těchto základních živin v potravě ovšem souvisí s rizikem metabolického syndromu a vede k významnému zvýšení hladiny tuku v játrech, přičemž k výrazným změnám v ukládání tuku v játrech může dojít již po týdnu,“ vysvětluje MUDr. Emilie Niedobová.  Játra jsou přitom důležitým orgánem, který plní více než 500 tělesných funkcí souvisejících s trávením, imunitou, metabolismem lipidů i sacharidů. Vysoká hladina tuku v nich může způsobovat jejich ztukovatění neboli steatózu, což je nemoc jejíž výskyt v populaci v posledních letech dramaticky roste. Přemíra tuku v játrech může vést v pozdějším stadiu k zánětu, a někdy dokonce přerůst až v cirhózu jater.

Jak na podzimní depresi?

Řešit sezonní afektivní poruchu zvýšeným příjmem ať už sacharidů, nebo jídla obecně, je tedy začarovaným kruhem, který může deprese ještě více prohlubovat a způsobovat další zdravotní komplikace. Efektivní léčbou u těchto pacientů bývá například ranní aplikace světla s intenzitou 2 500- 10 000 luxů, které má spektrum podobné tomu slunečnímu, ovšem bez ultrafialové složky. Tato léčebná metoda má velmi rychlý účinek a někdy plně odstraní depresi již po týdnu aplikace. 

Na pochmurné stavy pomáhá rovněž udržovat pevný režim dne, v němž nechybí prostor pro pravidelný spánek, vyváženou stravu a aerobní cvičení. Zdravá strava a pravidelný pohyb navíc pomáhají zlepšovat fyzickou kondici, udržovat váhu pod kontrolou a jsou základním léčebným postupem i při zmiňovaném ztukovatění jater. Na podporu regenerace jaterních buněk při steatóze je možné užívat také esenciální fosfolipidy. Tyto látky přírodního původu obsahuje například volně prodejný léčivý přípravek Essentiale® 300 mg.

Související články