Jedy v lacích na nehty - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Jedy v lacích na nehty

Jedy v lacích na nehty

autor: Redakce

Jedy v lacích na nehty

Není nad perfektně provedenou manikúru, kdy se můžete pyšnit zářivě nalakovanými nehty. Víte ale, co se stane s vaším tělem pouhých deset hodin poté? Zjistili jsme, na jaké látky si dát pozor.

VĚDĚLI JSTE?

Studie vedená vědci z Duke University a Environmental Working Group zjistila, že mnohé z nejpopulárnějších značek laků na nehty jsou škodlivější, než by se mohlo zdát. Výzkumníci testovali vliv chemických toxinů na 24 ženách a stopy toxických látek byly nalezeny v orgánech každé z nich. Zdrojem těchto chemických látek byly laky na nehty. Výsledky ukázaly, že každá z účastnic vykazovala známky trifenylfosfátu až 10 hodin po nanesení laku na nehty.

Studie

V rámci navazujícího výzkumu studovali stejní vědci deset různých laků na nehty a jejich obsah trifenylfosfátu. Tuto látku obsahovalo osm z deseti testovaných laků a u dvou z nich výrobce neuvedl její přítomnost ve výrobku na jeho etiketě. Toto zjištění může vést k myšlence, že až 20 % laků prodávaných v zemi obsahuje nebezpečné chemické látky, které nejsou uvedené ve složení.

,,Existuje stále více důkazů o tom, že TPHP může mít vliv na regulační hormon, metabolismus, reprodukci a vývoj.“ říká Dr. Heather Stapleton

Složky, kterým se vyhnout:

FORMALDEHYD
Formaldehyd je karcinogen, který lze rozpustit ve vodě a ve vzduchu (způsobuje silný zápach laku). Tato látka může způsobovat potíže s dýcháním a dokonce i astma.
TOLUEN
O této chemikálii víme, že brzdí vývoj u dětí (někteří vědci dokonce objevili stopy toluenu v mateřském mléce). Kromě toho může nepříjemně dráždit pokožku.
DIBUTYLFTALÁT
Některé kosmetické značky nahradily TPHP dibutylftalátem, ale pro lidské zdraví není obsah této látky žádnou výhrou. Ve skutečnosti totiž přináší podobná zdravotní rizika, například hormonálních poruch.

Co je trifenylfosfát?

Jednou z největších hrozeb trifenylfosfátu (označován TPHP) je, že narušuje endokrinní systém člověka, který řídí všechny naše hormony. Dr. Heather Stapleton, hlava výzkumného týmu, vyjádřila své obavy z toho, jaký dopad může TPHP na člověka mít.
Tato látka představuje hrozbu především pro mladé dívky, které si lakují nehty pravidelně, protože zdravý hormonální vývoj je součástí růstu. Nicméně TPHP představuje vážné zdravotní riziko pro každého, kdo je mu vystaven.

TPHP obsahuje:
Neurotoxin (vliv na vývoj)
Endokrinní toxin (vliv na hormony)
Reprodukční toxin (vliv na reprodukci)
Dráždí pokožku

Přírodní alternativy laků na nehty

Acquarella nabízí unikátní laky na nehty na vodní bázi ve více než 50 odstínech. Neobsahují formaldehyd, toluen,dibutylftalát ani rtuť.
$16.00 / 12,5 ml, www.acquarella.com

Laky na nehty SpaRitual jsou vegan a neobsahují pět nebezpečných a toxických látek (di-butylftalát, toluen, kafr, formaldehyd a formaldehydovou pryskyřici).
273 Kč / 15 ml, www.sparitual.eu

Související články