Léčba biomodulací - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Léčba biomodulací

Léčba biomodulací

autor: estation

Léčba biomodulací

Na základě svých výzkumů předložila americká vědkyně Candace B. Pert nový vědecký výklad schopnosti mysli ovlivňovat lidské zdraví. Zjistila, že mozek produkuje tzv. neurohormony, které jsou prostředníkem jak při přenosu objektivních informací, tak emocí a působí ve všech buňkách celého těla: V nervové soustavě, ale hlavně v krvi, v imunitním systému a ve střevech.

Co znamená BIO?

Předpona BIO znamená v řečtině život. Materialistická věda vychází z Engelsovy definice: „Život je způsob bytí bílkovinných těl, jejichž podstatnou složkou je neustálá výměna látek s okolní vnější přírodou, a přestává existovat, jakmile skončí tato výměna látek.“ Nejen samotné žití, ale uvědomování si vlastního žití je pouze a jedině v prožívání, tedy v dokonalé sebereflexi všech procesů na všech úrovních existence. Člověk má jasně definovanou formu prožívání, a tou jsou emoce. Emoce, které mají dnes již vědecky prokázaný materiální korelát na molekulární úrovni.

Biomodulační metody

Patří sem všechny přírodní léčitelské postupy:
Bylinkářství
Dietoterapie
Ajurvéda
Akupunktura
Psychosomatika
Kraniosakrální terapie
Psychoterapie
Regresivní terapie a další

Molekulární podoba emocí

Vědecká pracovnice oddělení fyziologie a biofyziky na lékařské fakultě George University ve Washingtonu D.C. Candace B. Pert vědecky potvrdila, že existují biomolekulární základy našich emocí, které tvoří důležité spojení mezi myslí a tělem. Na základě svých výzkumů předložila nový vědecký výklad schopnosti mysli a emocí ovlivňovat naše zdraví. Zjistila, že neuropeptidy, které přenášejí informace v nervovém systému, jsou prostředníky jak informací, tak emocí a působí prakticky ve všech buňkách celého těla. Díky těmto objevům byla nominována na Nobelovu cenu za medicínu a podařilo se jí spustit jednu z tak častých revolucí posledních let, tentokrát v představě o fungování lidského těla z pohledu oficiální medicíny. Experti tvrdí, že každý stav mysli se přímo odráží určitým fyziologickým stavem imunitního systému.

Molekuly emocí a jejich receptory

Hlavní složkou autoimunitních a chronických onemocnění jsou tzv. „molekuly emoci“, které se nacházejí na povrchu buněk v těle a mozku a odborně se jim říká „opioidové receptory“. V organismu se chovají obdobně jako smyslové orgány (oči, uši, jazyk a prsty), ale jejich působiště se omezuje pouze na buněčnou úroveň. Kloužou po membránách buněk, vibrují a vyskakují při čekání na příchod zprávy (například emoce) od dalších vibrujících tělísek. Po proniknutí do buňky může zpráva způsobit i velmi dramatickou změnu. Spustí řetězec biochemických reakcí, které zapříčiní sérii činností: například produkci nového proteinu, zavření nebo otevření iontových kanálků, přidání nebo odběr chemických energetických skupin, jako jsou např. fosfáty, aktivaci nebo modifikaci buněčné reprodukce apod. Život buňky je tedy řízen receptory, které se nacházejí na jejím povrchu.

Zajímavost

Průměrná buňka má na svém povrchu okolo 50 000 receptorů jednoho druhu, 10 000 jiného, 100 000 třetího a tak dále. Molekulární biologové jsou schopni izolovat tyto receptory, určit jejich molekulární hmotnost a rekonstruovat jejich chemickou strukturu – včetně přesného pořadí aminokyselin.

Šimrání v podbřišku

Díky novým výzkumům nelze už dále tvrdit, že emoce se, co se týče mozku, omezují pouze na klasická centra čili amygdalu, hipokampus a hypotalamus. Byla objevena další anatomická centra, ve kterých se koncentruje velké množství téměř všech existujících receptorů neuropeptidů. Nacházíme je ve všech tělesných strukturách a orgánech – páteř, játra, svaly, cévy, žaludek, plíce, srdce, kosti, kůže. Množství a kvalita těchto receptorů jsou dále ovlivněny mnoha faktory, mezi které patří prožitá zkušenost v minulosti a během dětství nebo i ta každodenní.

Příklad
Celá trávicí soustava je tvořena a pokryta buňkami, které obsahují neuropeptidy a receptory. Je více než pravděpodobné, že hustota receptorů ve střevech způsobuje, že cítíme emoce právě v této anatomické části a nazýváme to „sensazioni viscerali“. Některé výzkumy prokázaly, že vzrušení a hněv zvyšují pohyblivost střeva, zatímco uspokojení ji utlumuje. Kromě toho, jelikož se jedná o obousměrný okruh, se může také stát, že pohyb střeva při trávení jídla a vytlačování odpadních látek ovlivní emoční stav. Toto je základem například radikálního učení biofeedback, které se v dnešní době snaží uplatnit u svých pacientů velká část lékařů, aby mohli kontrolovat bolest, srdeční tep, cirkulaci krve atd., tedy všechny procesy, které byly v minulosti nevědomé.

Jak uchováváme vzpomínky

Emoce a tělesné počitky jsou těsně spojeny obousměrnou sítí, ve které kterýkoli z těchto prvků může ovlivnit ty ostatní. Tyto procesy většinou probíhají nevědomě, ale za určitých podmínek mohou vstoupit i do našeho vědomí, nebo tam být záměrně dopraveny.
Mezi emocemi a pamětí existuje velmi úzký vztah. Pozitivní emocionální zkušenosti se pamatují mnohem lépe, pokud máme dobrou náladu, a naopak platí, že ty špatné emocionální zkušenosti se lépe pamatují, pokud máme špatnou náladu.
Tedy podle toho, jak se v současnosti cítíme, si pozitivně nebo negativně pamatujeme svou minulost. V závislosti na tom pak plánujeme svou budoucnost.

Zajímavost
Nejnovější zjištění ukazují, že mysl nedominuje nad tělem, ale stává se tělem, protože tělo a mysl jsou jedna jediná věc. „V mých očích je tento proces, jehož existenci jsme dokázali, proud informací, který prochází celým organismem. Tělo je vnějším projevem mysli na tělesné schránce,“ říká Mudr. Jarmila Klímová.

Překonané teorie o nadřazeném řízení

01  Dlouhá léta panovala v západní medicíně teorie, že živý organismus (např. i lidské tělo) má několik řídicích jednotek, které udržují stav zdraví, nebo naopak způsobují stav nemoci. Mezi tyto řídicí systémy byla počítána např. imunita, kterou můžeme jednoduše ovlivnit tím, že jí dodáme některé substance pro posílení její funkce.
02 Oblíbenou teorií řízení nemoci a zdraví byly i GENY. Protože jsou geny v buněčném jádru, předpokládalo se, že jádro je řídicí organela buňky. Pozorování na základě experimentů publikovaná již před 80 lety zpochybnila myšlenku, že geny jsou „mozky“ buňky. Odstraníme-li z buňky jádro, buňka přežívá dál mnoho měsíců i déle. Geny jsou pouhými „projekty“ pro výrobu proteinů. Buňky jsou řízeny přicházejícími informacemi zvenčí skrze své receptory.
03  Až do počátku 60. let byly za řídicí prvky nervové soustavy považovány dva neurotransmitery – acetylcholin a norepinefrin. Nyní se ale ukazuje, že kromě klasických neurotransmiterů se v nervovém systému hojně vyskytují všechny známé neuropeptidy, tedy informační molekuly, rozprostřené podle komplikovaných schémat a důvtipně rozprostřené v obou směrech páteře. Právě tyto peptidy a jejich receptory umožňují dialog mezi vědomím a nevědomím.

Historie

Mnoho ze starodávných a alternativních terapeutických metod obsahuje odkazy na jakousi záhadnou sílu, která oživuje organismus a je známa pod jménem „energia sottile“, „prána“ nebo čínsky „čchi“. Touto tajemnou energií by ve skutečnosti mohl být proud informací přenášený biochemickými prvky emocí – neuropeptidy a jejich receptory. Když se uvolní utajené nebo zablokované emoce, tak dojde i k uvolnění vnitřních cest, k osvobození vnitřní emoční energie, k očistě, k uzdravení! Například meditace, která dovoluje starým myšlenkám, vzpomínkám a pocitům vyplout na povrch, je jedním ze způsobů, jak uvést do oběhu peptidy. Uvolnění nebo nápadné zrychlení proudění některých specifických peptidů by mohlo v některých případech vysvětlovat blahodárné účinky akupunktury nebo „pránoterapie“. Dokonce by mohlo vysvětlit i zázračná uzdravení, ke kterým dochází v ojedinělých případech, kdy nemocný prožívá velmi silné emoce (Lurdy apod.).

Jednota těla a mysli

Tělo/mysl, termín použitý poprvé Dianou Connelly, odráží porozumění odvozené od čínské medicíny, že tělo je neoddělitelné od mysli.
Až úplně odhalíme roli, kterou v těle mají emoce, stejně jako je vyjádřena molekulami neuropeptidů, tak se bude zdát zcela samozřejmým, že se emoce mohou považovat za klíč k porozumění mnoha onemocnění. Víme, že imunitní systém, stejně jako centrální nervový systém je opatřen pamětí a schopností se učit. Takže se dá říci, že inteligence není soustředěna pouze v mozku, ale i v buňkách situovaných po celém těle, a tradiční separace mentálních procesů (včetně emocí) od těla již neplatí.
Velká část našich změn pozornosti na úrovni tělo/mysl se odehrává podvědomě. Tok krve je přísně kontrolován emočními peptidy, které signalizují receptorům umístěným na stěnách cév, kdy se zúžit a kdy roztáhnout, čímž ovlivňují množství a rychlost krve, která tudy protéká v každém okamžiku. Zbledneme jako stěna, když dostaneme nějakou špatnou zprávu, nebo zčervenáme jako rajče, když se rozzlobíme.

Zajímavost
Tyto objevy vedou k formulaci velmi zajímavé teorie: všechny emoce jsou zdraví prospěšné, protože jsou to právě emoce, které udržují spojení mezi myslí a tělem. Tím pádem je zdravý jak hněv, strach, smutek, tak veselost, radost a odvaha. Potlačovat tyto emoce a nedávat je volně najevo znamená způsobovat si „rozpad“ organismu.

Onemocnění vhodná pro biomodulační léčbu

01

Onemocnění autoimunitního systému
Systémový lupus erytemytodes (LES)
Revmatoidní artritida (AR)
Systémová sklerodermie (SSc)
Smíšené onemocnění pojiva, tzv. Sharpův syndrom (MCTD)
Antifosfolipidový syndrom (APS)

02

Onemocnění zánětlivá autoimunitní
Pemfigus a pemfigoid
Goodpasturův syndrom
Sjogrenův syndrom (SS)
Akutní zánět žlučníku (PBC)
Hepatitida B, C
Hnisavý zánět střeva (RCU)
Crohnova choroba
Celiakie

03

Onemocnění orgánově specifická autoimunitní
(TAI) tedy Basedownova-Gravesova choroba
Hashimotova – myxedema primitivo
Addisonova choroba
Chronická atrofická gastritida (GCA) typu A a B
Zhoubná chudokrevnost
Diabetes typu I (IDDM)
Pluriendokrynický autoim. syndrom (SPA) typu I, II, III, IV
Myastheniagravis
Sclerosis lateralis amyotrophica
Alopecia aerata
Leukémie

Bioinformační preparáty (biomodulátory)

Biomodulátory jsou speciálně připravené látky, jejichž aktivní složkou jsou specifické neurotransmitery (cytokiny typu interleukinu jako 6, 7, 8, 9 TNF, peptid Y, intersticiální peptid účinný v cévách, atd.), které přinášejí k buňkám lidského těla správnou informaci o homeostáze (rovnováze), a tak zvyšují součinné síly mezi mozkem a periferním řídicím systémem organismu.
Podávání: Orální cestou (tekutina, kapsle, lyofilizát), nebo parenterálně – vpichem (mezisvalové, podkožní).

Za biomodulační preparáty můžeme považovat i preparáty MUDr. Jonáše z řady Joalis – preparáty, kde kromě přírodní bylinné báze jsou nahrány klíčové informace a pro ovlivnění funkce cílových tkání.

Náš tip:

1. DIOHES micro, Stylopharama, 60 tbl, 199 Kč, www.lekarna.cz
2. Imunosan, Energy, 90 kps, 555 Kč, www.prozdravi.cz

Biomodulátor Karnosin
Carnosine Star, Starlife, 60 kps, 1750 Kč, www.prozdravi.cz

Biomodulátor Karnosin
Zcela přírodní, mnohostranný, víceúčelový a univerzální nástroj ochrany bílkovin, který byl evolucí vyvinut k řízení mnoha faktorů kooperujících při procesech degradace bílkovin. Jednoduše obnoví normální řízení buněčných cyklů. Představuje látku, která svými účinky významně převyšuje tradiční antioxidanty, jako jsou vitamín E nebo selen, které nejsou tak efektivní, jak se doufalo. Karnosin má také výjimečnou schopnost omlazovat staré a stárnoucí buňky a přeměňovat je na buňky plně funkční a zdravé.
MUDr. Jan Šula, DrSc.FRSM, Asssociate of Oxford Institute of Imunology, Forio d’Ischia, Itálie, sula@biomodulation.com, www.biomodulation.com
Joalis, MUDr. Jonáš, Orlická 2176/9, Praha, tel.: +420 222 710 011, www.joalis.eu

Při psaní článku bylo mimo jiné čerpáno od: MUDr. Jan Šula, DrSc., FRSM, Associate of Oxford Institute of Imunology Forio d’Ischia, Itálie, www.bimodulation.com

Související články