Imunita - proč nám sehlává - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Imunita – proč nám sehlává

Imunita – proč nám sehlává

autor: estation
imunita

Nezdravý životní styl, málo spánku či extrémní hygiena způsobují, že jsme mnohem více nemocní než dřív. 

Co je imunita?

Každé lidské tělo má svůj vlastní obranný systém, který ho chrání před různými druhy virů, bakterií, hub či parazitů, které by mohly vyvolat oslabení, onemocnění nebo smrt organismu a které se označují souhrnně jako patogeny. Ta část patogenu, která může vyvolat imunitní reakci, se nazývá antigen.

Jak funguje přirozená imunita?

Pokud některé organismy proniknou přes ochranné mechanismy imunity, pak jejich šíření v organismu brání fagocytující bílé krvinky. Mají schopnost „pohltit“ a uvnitř své buňky rozložit bakterie, cizí částice nebo i vlastní narušené buňky. Schopnost fagocytózy mají makrofágy, neutrofily a dendritické buňky. Tyto buňky se přemisťují do místa infekce a pomocí vylučovaných látek přivolávají další leukocyty z krevního oběhu i z kostní dřeně. Leukocyty vytvářejí valy bránící šíření infekce do těla. V místě jejich nahromadění vzniká zánět.

Bílé krvinky

Funkčně nejvýznamnější jsou bílé krvinky (leukocyty), které vznikají v kostní dřeni. Existuje několik typů. Bílé krvinky nazývané makrofágy, neutrofily a dendritické buňky mají schopnost pohlcovat pomocí panožek choroboplodné zárodky a fungují v první linii obrany, zatímco bílé krvinky nazývané lymfocyty jsou spojeny především sevznikem adaptivní imunity. Lymfocyty, které dozrávají již v kostní dřeni, se označují jako B lymfocyty (nebo také B buňky). Jejich hlavní funkcí je tvořit protilátky, které kolují v krvi. B buňky po odchodu z kostní dřeně cirkulují tělema osidlují primární folikuly ve slezině a lymfatických uzlinách, kde dozrávají. Jiné lymfocyty jsou transportovány prostřednictvím krevního oběhu do brzlíku. Odtud vystupují vyzráléT lymfocyty (T buňky) a osidlují periferní lymfoidní orgány – lymfatické uzliny, slezinu, stěnu tenkého střeva, mandle, slepéstřevo.

Co je zánět?

Jedna z prvních odpovědí imunitního systému na infekci je zánět. Je charakterizován zrudnutím, otokem, zvýšením teploty, bolestivostí a případnou dysfunkcí orgánu, který je zasažen. Bakterie, která pronikne do lidského těla, má schopnost rozdělit se na dvě v průběhu 20 minut. To znamená, že za 24 hodin může vzniknout z jedné bakterie tolik bakterií, kolik je lidí na Zemi. V ochraně proto musí nastoupit nejprve přirozená imunita, která je rychlá a nespecifická. Připraví však podmínky pro rozvoj a nástup adaptivní imunity.

Imunitní systém není soustředěný v jednom orgánu. jeho buňky jsou rozptýlené na mnoha místech těla. Odhaduje se, že ve vyspělých zemích trpí nějakou poruchou obranyschopnosti každý třetí člověk.

Průniku infekčních agens do organismu brání:

  •     povrch kůže
  •     sliznice střev, dutiny ústní a dýchací soustavy

Účinnost ochrany zvyšují:

  •     hleny, slizy, slzy, sliny
  •     kyselina mléčná v potu nebo mastné kyseliny mazu aj.
  •     přirozeným Ochranným mechanismem je i kašel nebo zvracení.

Jak se pozná oslabená imunita:

Orientační test

Pokud odpovíte na většinu otázek ano, máte s velkou pravděpodobností oslabenou imunitu:

  •     Trpíte častou únavou?
  •     Jste nepřetržitě ve stresu?
  •     Máte žaludeční a střevní problémy?
  •     Máte alergii či jste přecitlivělí na některé potraviny?
  •     Trápí vás častá nachlazení a chřipky?
  •     Trpíte nespavostí?
  •     Objevují se záněty ústní sliznice, afty či kvasinková infekce?
  •     Máte zubaté nebo vrubovité okraje jazyka?

Laboratorní test  

Na vyšetření imunity vás bezplatně může poslat praktický lékař nebo specialista. Nechat otestovat se ale můžete i sami. Vyšetření vám udělá např. laboratoř Synlab. Ceník i odběrová místa naleznete na www.synlab.cz nebo Centrum klinické imunologie, více na  www.imunologie.cz. Testování probíhá nejčastěji formou odběru krve ráno na lačno.

imunitaOčkování proti chřipce

Dostupnou zbraní proti virové infekci může být kromě prevence také očkování. Zastánci očkování uvádějí 80–90% účinnost. Kolektiv badatelů z Centra pro výzkum infekčních nemocí Minnesotské univerzity provedl rešerši a vyhledal celkem 31 srovnatelných studií o účinnosti očkování proti chřipce publikovaných od ledna 1967 do února 2011. Hodnocením došli k závěru, že účinnost očkování je u dospělých ve věku 18–65 let jen 59 %.

Výsledky tedy ukázaly, že víc než 40 % lidí, kteří byli očkováni, může chřipkou onemocnět. Vedoucí Centra Michael Osterholm se k tomu vyjádřil, že dobrá vakcína by měla mít 85–95% účinnost.

Autoimunitní onemocnění

Pokud některá ze složek IS reaguje na vlastní struktury organismu a poškozuje je, může dojít ke vzniku autoimunitních onemocnění. Mezi ně patří např. diabetes 1. typu, lupénka, gastrointestinální onemocnění jako Crohnovo onemocnění zažívacího traktu či celiakie, alergie a záněty. Existuje také určitý počet vzácných vrozených nemocí, kvůli nimž imunita nefunguje tak, jak má. Jde např. o některé vrozené vývojové vady, spinální svalovou atrofii, dědičné poruchy metabolismu, cystickou fibrózu atd.

Imunologové se v současné době kloní k názoru, že autoimunitní poruchy nejsou výsledkem nadměrné aktivace normálního imunitního systému, ale spíše aktivací dysfunkčního imunitního systému.

Je otázkou, co způsobuje v současné době tak rozšířené dysfunkční imunitní systémy v populaci? V posledních 30 letech se zvýšil výskyt astma, diabetu 1. typu a ekzémů více než dvakrát. Mnohdy je to přičítáno právě nadměrné vakcinaci nebo určitému typu vakcín.

Imunomodulační léčba

Jako imunomodulační léčbu chápeme veškeré léčebné postupy, které zasahují do imunitního systému. Jde např. o antibakteriální a antivirovou léčbu, také antialergickou léčbu, protinádorovou léčbu a další.

Antibiotika

Proti mnoha bakteriím spolehlivě působí antibiotika. Těch je v současné době mnoho druhů a působí s různou účinností proti různým skupinám a kmenům bakterií. Většina virů však není na antibiotika citlivá. Virus často mutuje, mění se, ale hlavně mění i antigeny na svém povrchu. Vznikají tak nové kmeny, kterými se lidé mohou nakazit. Často se to stává s viry způsobujícími běžná nachlazení a rýmu. V současné době jsou už registrovány i bakterie odolné proti běžným antibiotikům.

Antialergika

Jde o léky používané v léčbě alergií, např. antihistaminika.

Protivirové léky

Bylo vyvinuto i několik protivirových léků. Např. idoxuridin a acyclovir zmírňují závažnost a zkracují trvání infekcí vyvolaných herpetickým virem, jako je např. opar na rtech nebo na genitálu a určitý typ zánětu mozkových blan. Proti běžným virovým onemocněním, např. proti chřipce, ale bohužel zatím účinné přípravky neznáme.

Přírodní léčba

Astragalus – 500 mg dvakrát denně poskytne dostatečnou podporu imunitnímu systému, aby zvládl nutnou obranu. Posiluje výkonnost těla při boji proti virům a infekcím.

Kořen ženšenu – Neutralizuje účinky volných radikálů během období stresu. Funguje jako katalyzátor k uvolňování určitých hormonů nezbytných k obraně těla.

Houby reiši a šitake – Jsou přírodním zdrojem bílkovin, které povzbuzují imunitní reakce. Obsahují letinal, který mobilizuje přirozenou sebeobrannou schopnost.

Kořen lékořice a zázvoru – Zázvor povzbuzuje regulaci látek důležitých pro imunitu. Lékořice pomáhá čelit agresivním vlivům stresu na imunitu.

Chebule srdčitá (Guduchi) – Vysokohorská himálajská bylina, která podporuje obranyschopnost a vylučování toxinů z těla, posiluje imunitní systém, povzbuzuje činnost jater a ledvin a příznivě působí na močové a pohlavní cesty. V sanskrtu se rostlina nazývá Amrit, což se překládá jako „nektar nesmrtelnosti“.  Tento vznešený název si rostlina vysloužila svojí všestrannou užitečností a vlastnostmi posilujícími imunitní systém. Používá se při detoxikaci, vyčerpání, pro regeneraci v rekonvalescenci. Působí na metabolismus tuků a krevního cukru v těle.

V jedné randomizované, dvojitě zaslepené studii byly prokázány účinky této byliny. Až 54 % účastníků, kteří ji užívali, uvedlo úlevu od příznaků alergické rýmy během 15 dnů ve srovnání s pouhými 10 % ve skupině s placebem.

Ozonová terapie

Jde o léčbu aplikací aktivním kyslíkem – směsi kyslíku a ozonu (O3), která zlepšuje využití energie na buněčné úrovni. Sledováním byl prokázán imunostimulační efekt u mnoha infekcí, včetně virových.

Doporučují se minimálně čtyři aplikace. Optimální je však šest až deset, a to v intervalu 2–3x týdně.

Cena: 800 Kč / 1 aplikace infuze s ozonem

Kde: Aura Medical Clinic, Koněvova 31, Praha 3, www.auraclinic.cz

Enzymoterapie

Při systémové enzymoterapii jsou ústy podávány cíleně sestavené směsi rostlinných a živočišných enzymů. Podporuje mimo jiné obranný zánět a antibiotickou léčbu, omezuje opakované a chronické záněty tkání a orgánů a využívá se i v prevenci a léčbě otoků.

Cena: stanovena individuálně

Kde: Centrum klinické imunologie, Havelská 517/14,  Praha 1, www.imunologie.cz

Aplikace vitaminu C

„Dle poznatků několika výzkumných ústavů v USA, Kanadě, Španělsku a Německu, které prováděly několikaleté studie o aplikaci kys. askorbové /vit. C/ nitrožilně, dochází při aplikaci 7,5 gramů v jedné infuzi k výrazné stimulaci několika složek imunitního systému člověka. A to vše bez vedlejších účinků,“ říká MUDr. Peter Hajduk, Aura Medical Clinic

Cena:  740 Kč / infuze s vitaminem C 7,5 g

Kde:  Aura Medical Clinic, www.auraclinic.cz

Doplňky stravy

Volně dostupných přípravků na podporu imunity je na trhu velké množství. Doporučujeme tyto: Vzhledem k nařízení Evropské unie ES 1924/2006 nemůžeme k některým produktům uvádět téměř žádné informace.

1. Colostrum Immune – je vhodné pro komplexní výživu, obohacené o další látky, jako jsou antioxidanty, vláknina, Beta 1-3 glukan apod., cena: 885 Kč / 120 ks, kde: www.imunotop.cz

2. Wobenzym – enzymový přípravek pomáhá při působení proti zánětům a posiluje oslabenou imunitu, cena: od 2 363 Kč / 800 ks, kde: v lékárnách

3. Revitastem Superhouba – ultrafiltrát, který má díky kombinaci 8 vzájemně se doplňujících hub extrémní imunostimulační efekt, cena: 1 600 Kč / 60 ks, kde: Aura Medical Clinic, P3, www.auraclinic.cz

4. Betaglukan IMU – obsahuje 200 mg čistého betaglukanu a 124 mg inulínu (rozpustná vláknina), cena: 180 Kč, 290 Kč, 490 Kč / balení 30, 60, 120 ks, kde: v lékárnách

5. Bylinný sirup, posílení imunity – obsažené bylinné extrakty přispívají ke zvýšení odolnosti proti virům a bakteriím, cena: 63 Kč, kde: www.nasevitaminy.cz

6. Imunosan – napomáhá při infekčnímonemocnění, urychluje rekonvalescenci po nemoci a předchází opakované nákaze, cena: 488 Kč / 90 ks, kde: www.naturius.cz

Základ jsou zdravá střeva

Až 70 % buněk imunitního systému sídlí ve stěnách střev. Proto je zdravá střevní mikroflóra velmi důležitá. Přímo ovlivňuje vstřebávání prospěšných živin z potravy a potlačuje růst škodlivých bakterií, kvasinek a často i plísní.

Detoxikace střev10 zdravi imunita colovada

Vyzkoušejte hydrocolonterapii, léčebnou i preventivní proceduru, která spočívá v intenzivním proplachování tlustého střeva čistou vodou, a také 14denní program hlubokého očištění organismu Colo-Vada Plus, který je v současné době nejefektivnějším komplexním systémem očištění celého organismu. Více informací na  www.coral-club.com. V žádném případě nedoporučujeme projímadla!

Kde děláme nejčastější chyby

  • Nezdravý životní styl – 40 % lidí v ČR kouří, až 6 000 lidí ročně zemře na nemoci způsobené pitím alkoholu.
  • Málo se pohybujeme na vzduchu – Tělesná aktivita pročišťuje organismus od škodlivých látek.
  • Jíme málo ovoce a zeleniny – Zvýšit příjem ovoce a zeleniny je minimum, co pro své tělo můžeme udělat. Především je potřeba dbát na dostatečný přísun vitaminu C, který posiluje imunitu. Vitaminy můžeme tělu dodat i  formou doplňků stravy.
  • Málo spíme – Spíme-li méně než 7 hodin denně, nemá náš organismus šanci se důkladně zregenerovat. Jsme častěji unavení a vyčerpaní. Naše oslabené tělo je pak náchylnější k nemocem a infekcím.
  • Přecházíme nemoci – Každé onemocnění vede v určité fázi k oslabení imunitního systému. Tím, že se nesnažíme nemoc „přechodit“, ale naopak zodpovědně vyléčit, bráníme zhoršení stavu.
  • Máme málo probiotik – Probiotika příznivě ovlivňují střevní mikroflóru a pomáhají, aby imunita správně fungovala.

Odborné názory

Proč máme dnes čím dál častěji oslabenou imunitu? 

„Řešíme tady civilizační problém, který vznikl s tím, že jsme začali všechno dezinfikovat. Vyplachujeme si dutinu ústní, dutinu poševní, a tím vyplavujeme bakteriální kmeny, které tam všechno chrání. Začali jsme všechno čistit, a to včetně potravin. Tím pádem se ale potraviny zbavily látek, které nás chrání např. před plísněmi. Nicméně je třeba dodat, že toto vše nevzniklo najednou. Je to součást adaptace. Málo se jedí syrová jídla, všechno se tepelně upravuje, a tím pádem se i třeba trávicí trakt stává více zranitelný. Samozřejmě existují látky, které mohou přímo způsobit enzymatické defekty, jako je třeba alergie na lepek, ale to je už věc nemoci.“ MUDr. Michael Kučera, odborník na mitochondriální a bioregulační medicínu

Existuje nějaká účinná metoda na  posílení imunity?

„Na tuto otázku není jednoznačná odpověď, každý pacient je individuální, a tak je k němu nutné přistupovat. U někoho stačí několik vitaminových injekcí, u druhého kombinace různých metod. V zásadě máme k dispozici preparáty k posílení imunity na bázi bakteriálních extraktů, chemické imunostimulátory a antivirotika, injekční imunoglobuliny, antihistaminika. Nedílnou součástí péče o pacienty s dysfunkcí imunity bývají režimová opatření, úprava životosprávy, otužování apod. K ověření stavu imunitního systému je zcela zásadní laboratorní vyšetření spolu s anamnézou, s pacientem a klinickým vyšetřením, které již  mnohé napoví. K vyšetření alergií používáme kromě laboratoře též kožní testy – alergie je vlastně nepřiměřená nadměrná reakce imunity a celého organismu na běžné vnější a vnitřní podněty. “ MUDr. Iva Veselá, alergoložka, Poliklinika Budějovická

Zdroje: Downey, Michael: Achieve Balanced Immune Function, Life Extension, www.lef.org/…/may2013_boost-immune-function-while-suppressing-over-active-immune-attacks_01.htm; Dr. McKeithová, Gillian: You are what you eat, nakl. Penguin, vyd. 1., London 2004.; Prof. RNDr. Strunecká, Anna: Jak přežít dobu jedovou, nakl. ALMI, vyd. 1., Blansko 2013.

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články