Tmavé kruhy pod očima - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Tmavé kruhy pod očima

Tmavé kruhy pod očima

autor: Redakce

Oči jsou často označovány jako „zrcadlo duše“. Každý z nás chce, aby byly krásné a zdravé. Tomu ale často brání tmavé kruhy, které se pod nimi z různých důvodů objevují. Některé ženy to řeší celým arzenálem prášků. My vám ale ukážeme, že to jde i jinak.

Proč se objevují?

Kruhy pod očima se vytvoří v případě, že je průtok krve a lymfy v těchto oblastech něčím omezen. Tento efekt umocňuje fakt, že jsou oči umístěny v orbitálních dutinách, projev stínů je tak ještě zesílen. Jelikož zde krev proudí pomalu, dochází také k tomu, že jsou cévy a cévky mnohem znatelnější než za normálních okolností.

Pokud se chcete kruhů a váčků pod očima zbavit, je třeba nejprve odhalit jejich příčinu!

01
Propadlé partie pod očima

Řešení Dermální výplně
Pokud je pod očima viditelná trvalá prohlubeň, lze ji zmírnit aplikací některého z výplňových materiálů. Nejčastěji se používají ty s obsahem kyseliny hyaluronové. Aplikují se buď injekčně, nebo kanylou přímo do místa prohlubně. Výsledek je viditelný ihned. Efekt přetrvává půl roku až rok.
Cena: Od 5 000 Kč dle materiálu
Kde: Každá větší dermatologická klinika

Řešení Lipotransfer (přenos vlastního tuku)
K odstranění tmavých kruhů lze využít i lipotransfer. Novinkou je zde metoda SNIF. Nejprve se tuk odebere liposukční kanylou z místa na těle a následně je emulzifikován přes speciální sítko. V tom se liší od jiných metod. Tak vznikne tuková emulze, která je aplikována tenkou jehlou velmi mělce do podkoží. Především právě do oblasti pod očima.
Cena: 11 400 Kč
Kde: Perfect Clinic, www.perfectclinic.cz

02
Příliš tenká kůže a prosvítající cévky

Řešení Dermální výplně či kmenové buňky
Cévky pod očima lze řešit také pomocí dermálních výplní či pomocí aplikace kmenových buněk. Ty se získávají z odebrané tukové tkáně (např. při liposukci). Tato tuková tkáň musí projít složitým separačním procesem, kdy dochází k přeměně kmenových buněk na kožní buňky. Pomocí nich se pleť posílí. Díky obsaženým růstovým faktorům se posiluje i pružnost kůže a je vyvolána syntéza kolagenu, elastinu a kys. hyaluronové.
Cena: 16 500 Kč / kmenové buňky celý obličej
Kde: Medik Haus, www.medikhaus.cz

Řešení Laser
Žilky a pigment pod očima lze redukovat také pomocí laserů. Nejčastěji jde o rejuvenační/omlazující lasery. Pomoci mohou i intenzivní pulzní světla nebo radiofrekvence.
Cena: Od 7 000 Kč dle laserového ošetření
Kde: Každá větší dermatologická klinika

03
Váčky pod očima

Řešení Blefaroplastika
V případě dolních víček se odstraní tukové prolapsy, které mají váčky na svědomí, protože tlačí na ochabující kruhový oční sval a uvolněnou kůži. Plastický chirurg vyjme tukové váčky a odstraní přebytečnou kůži. Jizvy se nemusíte bát, je schovaná v dolní linii řas.
Cena: Od 8 000 Kč
Kde: Každá klinika plastické chirurgie

04
Tmavé kruhy od narození

Někteří lidé mají tmavé kruhy pod očima od narození.
Jsou způsobené dědičnými faktory. Vznikají v důsledku
nadměrné blízkosti krevních cév pod kůží dolních víček.
Řešení
Dosáhnout jejich odstranění je kosmetickými produkty
prakticky nemožné. Lze je však zmírnit pomocí ošetření,
jako je lymfatická drenáž, mezoterapie, chemický peeling
či akupunktura. „Kombinací lokální aplikace jehliček a celkovým vyladěním energie ledvin a sleziny můžeme nejenom pomoci kožním projevům, ale současně i předcházet vzniku významnějších potíží,“ říká MUDr. Štefánia Ebenová, Ph.D., lékařka kliniky Meridian.

Názory odborníků…

Co se vám nejvíce osvědčilo na kruhy pod očima?
MUDr. Miroslava Pelechová
Primářka Ústavu lékařství a kosmetiky

„Nikdy nevytrhuji jen výkon „kruhy pod očima“ z kontextu obličeje. Vždy se snažím individuálně posoudit volumizaci celého obličeje. Tak zpravidla kanylou jemně modeluji propady lící i spánků. To velmi ovlivní i podobu propadů pod očima. Nejčastěji používám kanylou aplikovanou výplň Juvéderm Volbella. V současné době běží studie nového materiálu, který vypadá velmi nadějně. Bude představen na kongresu v Monaku.“

MUDr. Monika Kavková
Lékařka Be Elite Clinic

„Pokud jsou pod očima propady, pak aplikuji kyselinu hyaluronovou nebo nanofatgrafting. Pokud chci zpevnit jemnou kůži pod dolními víčky, tak využívám mezonitě. Pod oči se dá aplikovat i botulotoxin. Všechno velmi ráda završuji plazmou, někdy i kombinovanou s kyselinou hyaluronovou. Účinné rovněž bývá ošetření radiofrekvencí nebo karboxyterapie. No a samozřejmě je třeba chránit oči před sluncem.“

Věděli jste?

Toxiny, které se hromadí v krvi a tkáních těla, mohou být příčinou tmavých kruhů. Pravidelně proto doplňujte chybějící vitaminy, zejména vitamin K (jeho nedostatek vede k poruchám krevní srážlivosti), minerály a stopové prvky (železo). Hlídejte si životosprávu.

Trpíte-li nadměrnou tvorbou melaninu (kožního barviva), používejte krémy s obsahem vitaminu C, retinolu či hydro-chinonu. Mají zesvětlující účinek.

Příčiny

Nedostatek spánku
Hektické životní tempo, častý stres
Zadržování tekutiny v těle
Špatná životospráva
Působení cigaretového kouře
Působení UV záření
Chudokrevnost
Alergie a ekzémy
Hormonální změny v těle
Věk
Genetické dispozice

Prevence

Spát alespoň 7 hodin denně
Omezit kouření a alkohol
Omezit konzumaci smažených, uzených, pikantních nebo slaných potravin
Procházky na čerstvém vzduchu
V letních měsících nosit sluneční brýle
Používání kvalitní kosmetiky

Tmavé kruhy jako příznak nemoci

Tmavé kruhy mohou být příznakem některého z onemocnění vnitřních orgánů, např. ledvin, jater, žlučníku, endokrinního či vaskulárního systému. V takovém případě jsou často doprovázeny otoky, mohou mít žlutavý či namodralý nádech, pacient cítí hořkou chuť v ústech, nepohodlí a bolest. Mezi doprovodné symptomy pak patří průjmy či zácpy, nevolnost, zvracení, žízeň, časté změny nálady apod. U dětí se tmavé kruhy objevují nejčastěji v souvislosti s infekčními chorobami a hlísty. Pokud se ukáže, že tmavé kruhy jsou projevem nemoci, je třeba se obrátit na odborníka: nefrolog, hepatolog, specialista na infekční nemoci, gastroenterolog, zubař, endokrinolog, kar-diolog, hematolog apod.

Správná kosmetická péče

Kůže kolem očí je velmi jemná, tenká a citlivá. Rychle reaguje na různé podněty (horká voda, aplikace krému apod.). Rozhodně se tedy vyplatí pečovat o ni jen přípravky určenými pro tuto oblast. Obsažené látky v produktech se snažte přizpůsobit nejen svému věku, ale také problému, který vás trápí. Kyselina hyaluronová např. pomůže s hydratací, peptidy pokožku zpevní, kofein ji pomůže vypnout, vitaminy A a C ji vyživí. Výrobky obvykle obsahují látky, které jsou schopny zlepšit krevní oběh a lymfatickou drenáž. Patří mezi ně: výtažky z řasy, kopřivy, kaštanu koňského, gotu kola, listnatce, řeznického smetáku, měsíčku apod.
Pozor! Produkty nikdy netřete, jen je jemně vklepávejte. Nejste-li si jisti, jak o tuto oblast správně pečovat, vyhledejte odborníka – kosmetičku, případně dermatologa.

Související články