Není všechno BIO, co má v názvu "BIO" - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Není všechno BIO, co má v názvu “BIO”

Není všechno BIO, co má v názvu “BIO”

autor: Redakce
Při hledání vhodných produktů vždy kontrolujeme jejich složení. K našemu velkému překvapení jsme zjistily, že stále existuje spousta produktů s naprosto nevhodným složením pro těhotné a děti a přitom to jsou produkty primárně právě pro ně určeny. O to víc nás překvapilo, když mají ještě v názvu BIO nebo na etiketě spoustu zeleně a kytiček. Určitě nejde o kompletní seznam. Pouze o složky, na které si dáváme pozor a vyhýbáme se jim, jak v produktech, které samy používáme či nabízíme u nás na e-shopu.

Paraffinum Liquidum (Chemické látky bez negativních účinků na zdraví)*

Je velmi oblíbenou kosmetickou surovinou a to hned z několika důvodů – je levná, stálá (nepodléhá oxidaci), snadno se zpracovává do receptury a na pokožce vytváří velmi příjemný hedvábný pocit. Nezanechává pocit mastnoty.
Paraffinum liquidum je problematický hlavně kvůli tomu, že vytváří na kůži neprodyšný film – ukluzivum, ucpává póry a znemožňuje pokožce, aby volně dýchala. To vede ke zhoršování akné a dalších kožních problémů. Film, který tvoří Paraffinum liquidum na pokožce, zabraňuje vstřebávání prospěšných látek z produktů, např. vitaminů, minerálů, rostlinných výtažků. V přírodní kosmetice je minerální olej nahrazován rostlinnými oleji, které obsahují řadu látek, které přispívají k výživě a ochraně kůže.
Minerální oleje nepovažujeme jako nebezpečné, spíš nejsou pro naše tělo prospěšné a jejich užívání nám nic nepřináší, narozdíl od rostlinných olejů či másel.
Koukněte třeba na  Pěstící olej proti striím – hustou a výživnou směs přírodních olejů.

BLOOM AND BLOSSOM HÝČKAJÍCÍ OLEJ DO KOUPELE, cena 540 Kč

BHT (Chemické látky potenciálně zdraví škodlivé)*

BHT se využívá v produktech dekorativní kosmetiky, krémech, lotionech, odličovacích přípravcích. Vždy je lepší se takovým látkám vyhnout a najít alternativu. Tu představuje v přírodní péči tokoferol – vitamin E. V kosmetice se BHT používá v malých množstvích, pohybujících se v rozmezí od 0,01 % do 0,1 % v konečném obsahu výrobku.*
Krásným příkladem, kde je využit Tocopherol jako konzervační činidlo je jemný Olej pro matku a dítě, který je vhodný pro kojence od narození k hydrataci nebo pravidelné masáži.

BLOOM AND BLOSSOM OLEJ PRO MAMINKU A DÍTĚ, cena 490 Kč

Sodium methylparaben (Chemické látky potenciálně zdraví škodlivé)*

Přidává se do různých druhů produktů včetně dekorativní kosmetiky a barev na vlasy. Obecně jsou parabeny diskutovány v souvislosti s možnými karcinogenními a alergenními účinky. Ovšem podle některých studií je tato situace pravděpodobná pouze při extrémně vysokých dávkách, se kterými běžný spotřebitel nepřijde do kontaktu. Do finálního produktu se často míchá s dalšími parabeny a v takovém případě může být přítomen v maximální koncentraci 0,4 %.*
Žádný ze sprchových gelů z e-shopu MadeForMoms.cz neobsahuje parabeny. 

BLOOM AND BLOSSOM DĚTSKÝ MYCÍ GEL NA DOBROU NOC, cena 290 Kč

Sodium propylparaben (Chemické látky potenciálně zdraví škodlivé)*

Najdeme ho v mnoha produktech osobní hygieny i pleťové péče, bývá velmi častou součástí trvalých barev na vlasy. Dostává se do těla, ale nehromadí se v něm. Je problematický kvůli ekotoxikologii, dráždí oči a kůži, může způsobit alergickou reakci, diskutuje se o její mutagenní aktivitě. Patří mezi 20 nejčastějších alergenů. Podle nařízení EU se propylparaben (a tudíž ani jeho soli) nesmí přidávat do bezoplachové kosmetiky a do kosmetiky pro děti do tří let v plenkové oblasti.*
Jako ochranu pro děti na plenkovou oblast doporučujeme 100% přírodní Dětský balzám, který vyživuje, zvlhčuje a uklidňuje jemnou pokožku.

BLOOM AND BLOSSOM DĚTSKÝ BALZÁM, cena 370 Kč

EDTA (Chemické látky bez negativních účinků na zdraví)*

EDTA se přidává do pracích a mycích prostředků ke změkčení vody, své využití nalezla též v papírenském průmyslu při bělení buničiny a také při vyvolávání fotografií z analogového filmu. V kosmetickém průmyslu se používá ke stabilizaci emulzí, zlepšuje tvorbu pěny, zabraňuje změnám barvy, struktury a vůně produktu. Je součástí prostředků osobní hygieny, vlasové kosmetiky (mytí, péče, barvení) i produktů na pleť.
V žádném z produktů z MadeForMoms EDTA nenajdete. Zkuste třeba oblíbený Omlazující sprej na obličej podporující tvorbu kolagenu s extraktem z aloe vera a limetky.

BLOOM AND BLOSSOM OMLAZUJÍCÍ SPREJ NA OBLIČEJ, cena 450 Kč

BHA (Chemické látky potenciálně zdraví škodlivé)*

BHA je dle CIR Expert Panel bezpečný pro použití v přípravcích kosmetické péče. Dle některých studií může být Butylhydroxyanisol karcinogenní pro zvířata. Látka je obecně považována za kontroverzní, a proto je vždy lepší hledat produkty, které Butylhydroxyanisol neobsahují.*
BHA se bohužel objevuje i v jednom velice známém dětském krému proti opruzeninám. Jako ochranu pro děti na plenkovou oblast doporučujeme 100% přírodní Dětský balzám či multifunkčního hrdinu Zázračný balzám.

BLOOM AND BLOSSOM ZÁZRAČNÝ BALZÁM, cena 430 Kč

Silikony (Chemické látky bez negativních účinků na zdraví)*

Jedná se o ingredience, které jsou velmi levné a pro kosmetický přípravek představují mnoho benefitů. Používají se jako báze do krémů či make-upů, hojně se vyskytují ve vlasové kosmetice. Činí pleť hladkou a jemnou a opticky vyplňují vrásky. Ve vlasové kosmetice silikony slouží jako složka, která dodává vlasům lesk, jemnost a uhlazuje je. Díky silikonům se krémy a dekorativní kosmetika snadno roztírají. Nevýhodou některých silikonů je to, že jsou nerozpustné ve vodě a vytváří na pokožce a vlasovém vláknu vrstvu, která zabraňuje přístupu výživných látek. Může docházet k ucpávání pórů, tvorbě akné a černých teček.
Silikony se často přidávají do krémů. Pěstícím krému proti striím ale žádný nenajdete. Hlavní složkou je výživné bambucké máslo a mandlový olej.

BLOOM AND BLOSSOM YOU GLOW GIRL PĚSTÍCÍ TĚLOVÝ OLEJ, cena 1060 Kč

SLS (Chemické látky bez negativních účinků na zdraví)*

Najdeme ho v šamponech, kondicionérech, zubních pastách, mýdlech, barvách na vlasy, čisticích kosmetických přípravcích aj. SLS je tenzid, který je známý svými iritačními účinky na kůži. Problémy však způsobuje zejména u jedinců s citlivou pokožkou (ekzematická a suchá pokožka) a při dlouhodobém kontaktu s vysokou koncentrací této látky. V případě správné kombinace tenzidů v čisticím prostředku nemusí pokožku nutně dráždit.
Jemný dětský mycí gel na tělo a vlásky, obsahuje pouze ta nejšetrnější pěnidla přírodní původu, aby nevysušoval jemnou dětskou pokožku.

KOKOSO BABY JEMNÝ DĚTSKÝ MYCÍ GEL NA TĚLO I VLÁSKY, cena 280 Kč

SLES (Chemické látky bez negativních účinků na zdraví)*

Přidává se do výrobků péče o vlasy, barev na vlasy, prostředků osobní hygieny, dentální péče. Negativní vlastností Sodium Laureth Sulfate je jeho schopnost dráždit kůži, to však až při vysokých koncentracích. Oproti Sodium Lauryl Sulfate je mnohem jemnější.
Dětský mycí gel Na dobrou noc byl vyvinut ve spolupráci s experty tak, aby NEOBSAHOVAL pěnidla na bázi sulfátů a díky tomu tak jemně očistí i tu nejcitlivější pokožku.

BLOOM AND BLOSSOM DĚTSKÝ MYCÍ GEL NA DOBROU NOC, cena 290 Kč

*Všechny popisky jednotlivých složek včetně zařazení dle škodlivosti převzaty z encyklopedie webu www.biooo.cz: encyklopedie.biooo.cz.

Zdroj: MadeForMoms

Související články