Manuka med - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Manuka med

Manuka med

autor: estation

Manuka med

Stále je předmětem mnoha vědeckých a klinických studií po celém světě. Jeho účinky se zabývají vědci na Novém Zélandu, v Austrálii i ve Spojených státech. Přinášíme vám některé studie, které prokazují jeho léčivé a terapeutické vlastnosti.

Co je manukový med?

Pochází od včel, jež sbírají nektar z manukových květů, které kvetou na dřevině nazývané manuka neboli balmín metlatý. Pouze tento med vykazuje mimořádnou, přirozeně se vyskytující a jedinečnou aktivitu, která nebyla nalezena v žádném jiném druhu medu.

Výrazné antioxidační účinky

Studie, které provedl Wang Hao z Univerzity Waikato, prokázaly, že fenolové extrakty z manukového medu a oddělené fenolické sloučeniny z téhož medu mají výraznou antioxidační aktivitu, a to jak na vazbu železa, tak i na činnost volných radikálů. Ty jsou zodpovědné za řadu zdravotních problémů, včetně poškození buněk a rychlejšího stárnutí. V souvislosti s antioxidační aktivitou se v současné době zkoumá i vliv medu na rakovinné buňky. V medu jsou obsaženy flavonoidy, které při pokusech in vitro prokázaly protirakovinné účinky.

Síla a energie

Nízký glykemický index (cca 50) dělá z manukového medu skvělý přírodní zdroj sacharidů. Je to vynikající náhrada za bílý cukr.

Protizánětlivý

Je vysoce protizánětlivý, což znamená, že může výrazně pomoci při léčbě bolesti očí, bolesti v krku, podráždění kůže (ekzém) a popálenin způsobených sluncem.

Výrazné antibakteriální účinky

Enterobakterie jsou největší skupinou heterogenních bakterií, které jsou nejčastější příčinou infekcí.

Vědec Lin Shih-Min z univerzity Waikato na Novém Zélandu zjistil, že med z manuky (Leptospermum scoparium) vyrobený na Novém Zélandu vykazuje značnou antibakteriální aktivitu právě proti širokému spektru patogenů způsobujících infekce v ráně.

Další studie prokázaly, že např. účinně snižuje produkci bakterie MRSA (methicilin-rezistentní zlatý stafylokok), která je odpovědná za mnoho obtížně léčitelných infekcí.

Účinně také pomáhá proti vředům. Až 50 % světové populace je podle některých studií infikováno bakterií Helicobacter pylori, o níž je známo, že způsobuje vředy a různé zažívací potíže. Výzkum prokázal, že manukový med může být účinný právě při léčbě některých infekcí zažívacího traktu, které způsobuje Helicobacter pylori.

Využívá se k léčbě blefaritidy (zánět očních víček), katarálního zánětu spojivek a rohovky a v Mali také funguje jako tradiční terapie u spalniček. Aplikuje se, aby se zabránilo zjizvení rohovky, což se u této infekce děje velmi často.

Používá se jako přírodní péče o pleť. Řeší řadu plísňových onemocnění kůže, jako jsou kožní vředy a dermatofyty, dosahuje pozitivních výsledků u osob trpících akné či ekzémem.

Jak si vybrat ten správný?

Abyste si byli jisti, že kupujete pravý manukový med, vypracovali výrobci pro spotřebitele měřítko pro hodnocení kvality, tzv. UMF – Unique Manuka Factor. Tento faktor určuje koncentraci látky zvané metylglyoxal (MGO). Medy běžně vykazují peroxidázovou aktivitu, pouze manukový med vykazuje neperoxidázovou aktivitu, což mu propůjčuje výrazně vyšší stabilitu vůči vnějším podmínkám. Medům, které vykazují neperoxidázovou aktivitu, se pak uděluje UMF rating, např. UMF 20+. Čím vyšší je toto číslo, tím lepší jsou příznivé účinky na lidský organismus. Například manukový med UMF 20+ má dvakrát vyšší antibakteriální účinky než manukový med UMF 10+. Logo UMF je uznávané po celém světě jako určitý standard.

Metylglyoxal (MGO)

Je složka, která se produkuje v každé buňce našeho těla a vzniká jako výsledek biochemických změn. Manukový med je jedinou 100% přírodní potravinou, která má výrazný efekt přímo spojený s přítomností metylglyoxalu, který se přirozeně vyskytuje v nektarech z květů manuky. Metylglyoxal je převeden do medu, kde zůstává v ustálené formě a je odolný vůči světlu a enzymům. Firma Manuka Health New Zealand Ltd. používá značku MGO na svých obalech jako ochrannou známku.

Náš tip:
100% certifikovaný manukový med z Nového Zélandu, nejsilnější na českém trhu. Manukový med Active 30+, Manuka Doctor, 500 g, 1 998 Kč, www.001shop.cz

Manukový med byl po generace používán domorodými kmeny Maorů na Novém Zélandu pro léčbu běžných onemocnění a různých zdravotních problémů.

Související články