Paraziti ...nezvaní hosté - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Paraziti …nezvaní hosté

Paraziti …nezvaní hosté

autor: estation

Paraziti …nezvaní hosté

Únava, zažívací problémy, alergie, deprese, bolesti svalů a kloubů, hyperaktivní dítě…
Za všemi z těchto chronických potíží – a mnoha dalšími – mohou stát paraziti. Nenechte se mýlit, tato tichá epidemie se zdaleka neomezuje jen na exotické destinace. Jak se potvrdilo v poslední době i prostřednictvím médií, dostat do těla parazita můžete kdekoli. Co na to říkají odborníci?

Co je to…parazitismus

(cizopasnictví): Typ vzájemného soužití, při kterém jeden organismus (parazit, cizopasník) využívá druhý organismus (hostitele) jako zdroj své potravy i jako své stálé nebo dočasné životní prostředí a svému hostiteli tak přímo nebo nepřímo škodí, přičemž ho neusmrcuje, a pokud ano, tak jen velmi pozvolna.
Vektor (transportní hostitel): Zajišťuje přenos parazita z jednoho hostitele na druhého, případně i přenos na nové území, pokud možno do nové, zatím nenakažené hostitelské populace.

FAKTA O PARAZITECH

Podle některých odhadů tvoří paraziti až 80 % všech živočišných druhů.
Americký lékař a parazitolog Louis Parrish uvádí, že nějakou parazitickou infekcí trpí minimálně 80 % všech jeho pacientů.
Parazitologie se řadí do oblasti tropického lékařství, paraziti jako lamblie střevní nebo roupi se nacházejí zejména v mírném klimatu.
Podle údajů Národní referenční laboratoře pro diagnostiku střevních parazitóz v České republice výskyt sledovaných druhů střevních parazitů dlouhodobě klesá.
Jiné zdroje uvádějí, že parazity běžně trpí až 85 % populace.

je v pořádku nějakého parazita mít? Odpovědí je jasné NE. Paraziti poškozují náš imunitní a zažívací systém i jiné orgánové systémy. Patogenní jsou někteří z nich, VŠICHNI však narušují naše zdraví a duševní pohodu.

CO JSOU ZAČ?

Podle lokalizace parazitů rozlišujeme:
ektoparazity žijí mimo hostitele či na jeho povrchu (např. komár, pijavice).
endoparazity žijí uvnitř hostitele, v tkáních či buňkách (toxoplasma, tasemnice).
V tomto článku se zaměříme na vnitřní parazity – endoparazity. Ti se dělí do několika skupin:

Prvoci (protozoa)

Mikroskopické organismy, které tvoří 70 % všech parazitů. Vykazují výjimečnou reprodukční schopnost – některé jsou schopné ovládnout trávicí trakt hostitele a odtud se šíří do dalších orgánů a tkání, které mohou i ničit.
CO SEM PATŘÍ? Např. měňavka úplavičná, lamblie
střevní, bičenka poševní, toxoplasma gondii.
CO ZPŮSOBUJÍ? Např. měňavkovou úplavici, giardiózu (v ČR nejčastější lidské střevní onemocnění způsobené parazitickým prvokem), pohlavně přenosnou trichomoniá-
zu, která může vést až k neplodnosti, nebo toxoplazmózu nebezpečnou zejména pro těhotné ženy.

Hlístice (nematoda):

Patří mezi ně škrkavky, roupi a měchovci.
CO SEM PATŘÍ? Např. škrkavka dětská, roupi, měchovci, háďátko střevní, svalovec stočený nebo vlasovec mízní.
CO ZPŮSOBUJÍ? Např. fatální komplikaci v podobě ucpání střeva v případě škrkavky dětské, roupi se u dětí mohou projevit hyperaktivitou, zrakovými obtížemi i abnormálním EEG ukazujícím na epilepsii. Dále může dojít k narušení svaloviny u svalovce a elefantiáze – zvětšení různých částí těla – způsobené vlasovcem.

Tasemnice (cestoda)

Patří mezi nejstarší lidstvu známé parazity. Běžně mohou dosahovat délky 5 metrů a známy jsou i extrémní případy až 25 metrů. Vyskytují se v nedostatečně tepelně upraveném mase.
CO SEM PATŘÍ? Např. tasemnice bezbranná a dlouhočlenná, škulovec široký či tasemnice psí.
CO ZPŮSOBUJÍ? Většinou nespecifické příznaky, např. nervozita, úporný průjem. Larvy tasemnice dlouhočlenné mohou proniknout do svalů, očí i mozku, škulovec široký způsobuje významný nedostatek vitaminu B12 a závažnou anémii.

Motolice (trematoda)

CO SEM PATŘÍ? Např. krevnička (schistosoma), motolice žlučová, plicní nebo motolice jaterní.
CO ZPŮSOBUJÍ? Potíže podle orgánu, kde parazitují – ve žlučovodech nebo žlučníku, v plicích a v játrech. Krevnička způsobuje schistosomózu, která může mít střevní, jaterní či urogenitální formu.

Jak nám paraziti škodí

Ničí buňky těla rychleji, než jsou schopné se regenerovat. Dochází tím k tvorbě vředů, perforací (protržení) nebo k chudokrevnosti.
Produkují škodlivé toxické látky. Při chronické infekci tělo reaguje zvýšenou tvorbou eozinofilů (bílých krvinek), které mohou poškodit tkáň a způsobit bolest a zánět.
Přítomnost parazitů dráždí tělní tkáně a způsobuje zánětlivé reakce.
Někteří paraziti pronikají do těla pokožkou a způsobují dermatitidu (zánět kůže). Během vývoje pak mnoho
parazitů poškozuje i perforuje střevní sliznici.
Parazitární cysty, obzvláště v mozku, míše, oku, srdci nebo kostech vytvářejí tlak na tyto orgány. Může dojít i k ucpání střeva, vývodu slinivky či žlučovodu.
Přítomnost parazitů oslabuje imunitní systém, a zároveň ho aktivuje, což může vést k jeho vyčerpání.

PARAZITI OČIMA PŘEDNÍCH ČESKÝCH PARAZITOLOGŮ
„Není pravda, že parazitů u nás přibývá. Právě naopak. Zvýšená obava z cizopasníků plyne z módní vlny, které někteří využívají, ba zneužívají. Vše jako by začalo knihou Revoluce v léčení všech nemocí od Huldy Clarkové, podle níž stojí cizopasní červi za všemi nemocemi. Je to snůška obludných nesmyslů. Její přístroj – frekvenční generátor se dodnes prodává. U nás na ni navazují mnozí propagátoři tzv. detoxikační léčby či „zázračného minerálního roztoku“ MMS. Pro srovnání si doplňme přehled nálezů parazitických červů získaných koprologickými metodami za rok 2011: 2 případy měchovce, 38 škrkavky, 925 roupů, 2 tenkohlavce, 1 tasemnice dětské a 2 tasemnice bezbranné.“
Doc. Josef Chalupský, Katedra parazitologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

„Když se logicky zamyslíte nad zdravotním stavem našich obyvatel, tak s hrůzou zjistíte, že je ve stále horším stavu, přes všechna vyšetření stále modernějšími přístroji. Lékaři jsou bezradní, protože vyšetření jsou opakovaně negativní. Na parazity prakticky nikdo nemyslí, protože se moc nevyučují s tvrzením, že u nás nejsou a není je ani čím léčit. Od roku 1992 do současnosti zmizelo z lékáren 30 velmi dobře fungujících léků na prvoky, plísně a parazity. Logicky, když nejsou léky a není ani v lékařském povědomí možnost uznat jejich existenci, pak málokterý doktor připustí polemiku na téma paraziti.“
pediatr MUDr. Petr Lukeš, pro regionální noviny Boskovicka

„Většina parazitů je na sestupu, zejména celosvětově. Např. toxoplazmóza u našich studentů poklesla za posledních 20 let z 22 % na 8 % a podobné je to ve všech evropských zemích. Současně je třeba připomenout, že absence střevních helmintů je s velkou pravděpodobností příčinou dnešního rozšíření alergií.“
Prof. Jaroslav Flegr, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy

„Parazitická onemocnění jsou běžná. Mnoho parazitů nemá klinický význam, jsou relativně neškodní, spíše žijí v našich střevech, ale někteří jsou význačnými škůdci celosvětového zdraví – například malárie. Kdo hodně cestuje po subtropických a tropických zemích (od Mediterránu po Dálný východ) a pohybuje se mimo relativně uzavřené turistické resorty, měl by při déletrvající změně své digesce v návaznosti na cestu navštívit lékaře, podle závažnosti obtíží možná přímo centra zabývající se cestovní medicínou – znají epidemiologickou situaci v oblasti a mají přístup k lékům, jež nejsou v běžné distribuci.“
MUDr. Kateřina Bičíková, Internistka polikliniky Program H plus

JAK SE NAKAZÍME?

Pozřením infikovaného jídla nebo vody
Prostřednictvím vektoru (např. komár nebo blecha)
Pohlavní cestou
Nosem či pokožkou – např. vajíčka roupů lze vdechnout, jiní paraziti pronikají kůží

TESTOVALI JSME

Na základě dostupných informací o parazitech jsme se rozhodli zjistit nejlepší způsob jejich objevení.
Jako první se absolvoval klasický test stolice v laboratoři. Našli jednoho parazita, který způsoboval dotyčnému řídkou stolici. Poté jsme na internetu objevili informace, že rozbor stolice ve veterinární stanici detekuje více parazitů, a vyzkoušeli jsme proto i tuto formu rozboru. Opět s lidským vzorkem, který byl ale vydáván za psí. Nález byl negativní. Posléze byly vyzkoušeny ještě dvě metody pomocí biorezonance, jejichž výsledkem byly dlouhé seznamy parazitů.
Zhodnocení: Jelikož se výsledky diametrálně lišily, nemůžeme žádnou z metod označit za stoprocentní.
ZÁVĚR: Doporučujeme podsoupit alespoň 2 krát do roka bylinkovou protiparazitární očistu.

PROČ DOCHÁZÍ K ŠÍŘENÍ PARAZITŮ?

Důvodů je mnoho – a vesměs souvisejí s tzv. moderním životním stylem:
cestovní ruch včetně návštěv zemí třetího světa, ale nejen těch: např. voda z vodovodního řadu v Petrohradu je infikována lamblií střevní, v Číně jsou kvůli hnojení lidskými výkaly běžné škrkavky.
Příliv imigrantů Ti často pracují v gastronomii.
domácí zvířata významný přenašeč parazitů.
Předpřipravená jídla, vysoký obsah cukru
V těle vytvářejí přesně to prostředí, ve kterém se parazitům daří.
popularita exotických jídel Riziková jsou především syrová a polosyrová jídla, např. sushi a sashimi.
antibiotika a imunosupresiva narušují střevní rovnováhu a rovnováhu vaginálního prostředí, kde se při přemnožení kvasinek může rozvinout trichomoniáza.
Sexuálně rizikové chování včetně orálního a análního sexu. Mezi pohlavně přenosné parazity patří bičenka poševní, měňavka úplavičná, lamblie střevní, roupi nebo tasemnice dlouhočlenná.

Příznaky parazitární infekce jsou často zaměněny s projevy jiných běžných onemocnění. Zpozornět je třeba ve chvíli, kdy léčba tohoto onemocnění symptomy nezmírní. Tehdy je na místě zahájit diagnostiku parazitů.

DIAGNÓZA – TVRDÝ OŘÍŠEK

Vzhledem k reprodukčnímu cyklu parazitů, kdy jsou vajíčka nebo cysty kladeny v nepravidelných intervalech, je jejich diagnostika velmi složitá. Tradiční zkoumání vzorku stolice je nespolehlivé, protože mnoho parazitů přebývá v tkáních, krvi nebo ve střevní sliznici, takže se ze stolice nemohou prokázat. Při použití této metody se nicméně doporučuje odebrat
3 vzorky stolice v různé dny. Jsou-li negativní, a symptomy přitom přetrvávají, mělo by se přistoupit k dalším 3–6 vzorkům. Ani tehdy ale nemusí být diagnóza spolehlivá.

Ideální je využít kombinace více metod, mezi které patří:
perianální stěr (otisk) a anální výtěr – provedený ráno před vyprázdněním a umytím, moč, nejlépe ranní, sputum (vykašlaná hmota), vaginální a uretrální sekret prostřednictvím mikroskopické diagnostiky nebo kultivace, duodenální šťáva (sondou do dvanáctníku), mozkomíšní mok, biopsie – odběr vzorku tkáně, krevní testy.

VAROVNÉ SIGNÁLY

Projevy přítomnosti parazita se Mohou ukázat krátce po nakažení či mnohem později:
u cestovatelů to bývá 2–6 týdnů po návratu, ale i rok. Některá parazitární onemocnění se nijak neprojevují – jsou asymptomatická. Parazit může obývat prakticky jakoukoliv část těla:
nejčastěji zažívací trakt, oběhový systém (krevní a lymfatický), ve vývojovém a larválním stadiu pak může pronikat do plic. Není vyloučeno postižení srdce, jater, sleziny, očí nebo mozku.

mezi signály patří
Zácpa, průjem, nadýmání, syndrom dráždivého střeva, bolesti kloubů a svalů, chudokrevnost, alergie, kožní projevy – kopřivka, vyrážka, ekzém, ale i vředy, otoky apod., granulomy (zrníčka) – zapouzdřený shluk odumřelých larev nebo vajíček, který může připomínat nádor, často v tračníku nebo stěně konečníku, ale i v plicích, játrech, pobřišnici nebo děloze, nervozita, poruchy spánku (obzvláště mezi 2. a 3. hodinou ranní), skřípání zubů (bruxismus), často u spících dětí, chronická únava, chřipkové projevy, apatie, deprese, potíže se soustředěním a pamětí způsobené špatným vstřebáváním proteinů, sacharidů, tuků a vitaminů A a B12 z potravy, dysfunkce imunitního systému.

Vyšetření

Parazitologické vyšetření vám na základě žádanky od praktického lékaře může udělat například:
Parazitologická laboratoř centra Klinické mikrobiologie a ATB centra VFN

Oddělení parazitologie, mykologie a mykobakteriologie Zdravotního ústavu
www.zuusti.cz/sluzby/klinicke-laboratore/parazitologie-mykologie-mykobakteriologie/

Jak se jich zbavit?

Nikdy nespoléhejme na to, že se parazitů zbavíme sami.
Tento proces provázejí velmi nepříjemné detoxikační příznaky a rozhodně je při něm nutné být pod dohledem lékaře.

KONVENČNÍ LÉČBA:

Při klasické léčbě za využití antihelmintik, anticestodik, antibiotik/chemoterapeutik je nutné zvážit účinnost léku oproti jeho toxicitě.
Při výskytu vážných vedlejších účinků je třeba léčbu přerušit. Zároveň je třeba vzít v úvahu, že obzvláště prvoci se stávají rychle rezistentními: např. Metronidazol, který měl dříve 90% účinnost, má dnes účinek pouze v méně než 5 %. Ukazuje se, že přírodní prostředky jsou stejně účinné, a přitom mají minimální vedlejší účinky.
KAM SE MŮŽETE OBRÁTIT?
Klinika infekčních a tropických nemocí
1. LF UK, www1.lf1.cuni.cz/~hrozs/
Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce

ALTERNATIVNÍ LÉČBA:

Diagnostiku a léčbu alternativními cestami, tedy pomocí biorezonance (frekvenční terapie), provádějí detoxikační poradci. Patří mezi ně například:
Iveta Polly Belušová, www.energiregenera.cz
Další naleznete na www.alternativni-medicina.eu

PROSPĚŠNÍ PARAZITI

Výrazný nárůst autoimunitních nemocí ve 20. století ruku v ruce se zlepšující se hygienou přivedl amerického profesora Joela Weinstocka na myšlenku, že paraziti, konkrétně někteří červi (helminti), mohou měnit imunitní odpověď našeho organismu tak, aby se tyto choroby nerozvinuly. Pro antihelmintickou terapii se využívá zejména tenkohlavec prasečí a výrazných úspěchů se již dosáhlo v léčbě Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy. Další experimenty se zaměřují na diabetes typu 1, roztroušenou sklerózu, astma a potravinové alergie.

CO MŮŽETE UDĚLAT SAMI

Léčba, jejímž cílem není zmírnění projevů, ale odstranění parazita, by měla sledovat tyto kroky:
Pročištění střevního traktu
Změna složení stravy
Podání účinných látek k eliminaci parazitů
Osídlení zažívacího traktu přátelskými bakteriemi
Minimalizace rizikových faktorů našeho životního stylu a prostředí – prevence
Doporučuje se omezit příjem syrového ovoce a zeleniny, ovocných šťáv a chlazených/mražených jídel a nápojů. Samozřejmé je omezení cukru, bílé mouky a předpřipravených jídel.
Ideální složení stravy proti parazitům je 25 % tuku, 25 % proteinu a 50 % komplexních sacharidů + dostatek nezpracovaného oleje
(1–2 lžíce denně).

Mezi účinné látky k eliminaci parazitů patří čerstvý ananas a papája (nejlépe ve formě potravinového doplňku, tedy bez cukru), džus z granátového jablka (až 4 sklenice denně), semeno papáji a dýně, česnek, cibule, ředkvičky, syrové zelí, mleté mandle, ostružiny, dýně, kysané zelí a mnoho dalších.

Před konzumací ovoce a zeleniny potraviny neoplachujte pouze vodou, ale využijte Vegiwash, který účinně a bezpečně odstraní i kontaminující látky typu pesticidů a parafínů, jež se nacházejí na povrchu potravin a nejsou rozpustné ve vodě. Zamezíte jim tak přístup do těla a snížíte riziko případných nemocí. K dostání za 210 Kč v internetovém obchodě NástrojeZdraví.
Více na www.nastrojezdravi.cz.

Nejlepší prevencí je silný a zdravý imunitní systém. Nutností je dodržovat hygienické návyky, obzvláště při kontaktu s výkaly malých dětí a zvířat. Vyhýbejte se špatně tepelně upravenému masu, při přípravě jídla vše pečlivě omývejte. Pozor na vodu z podezřelých zdrojů včetně vody z řadu při cestování – používejte vodní filtr s membránou maximálně 3 mikrony, která zachytí cysty mikroorganismů.

Pro osídlení zažívacího traktu přátelskými bakteriemi, které pomáhají zbavit ho škodlivých látek, udržovat správné pH a působí jako přírodní antibiotikum proti infekčním bakteriím, využijte Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaris, Lactobacillus bifidus, Streptococcus faeceum. Unikátním produktem jsou probiotika dr. Ohhiry, která obsahují 12 kmenů bakterií mléčného kvašení. In vitro testy prokázaly, že tento produkt dokáže zabít i ty nejrezistentnější bakterie jako Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok).
Dr. Ohirra’s Probiotics, 60 tbl, 39,85 $, www.drohhiraprobiotics.com

Náš tip: K pročištění střevního traktu

Můžeme využít mnoho přírodních látek: rýžové otruby, listy
vojtěšky (alfalfy), kůru z kořene ořešáku popelavého (butternut root bark) – jedno z nejbezpečnějších projímadel, semeno fenyklu proti
nadýmání a pálení žáhy, kořen lékořice, karagen (irský mech), semeno anýzu, listy máty peprné, brusinkový prášek s protikvasinkovými
vlastnostmi, psyllium, lněné semínko, jablečný nebo citrusový pektin,
kůru řešetláku počistivého. Důležité jsou i enzymy pro správné vstřebání živin. Výborný je také česnekový nálev (dva rozmačkané stroužky česneku povařené ve 170 ml mléka), octový nálev (dvě lžíce jablečného octa na 1 l vody) nebo nálev z melasy (1 lžíce melasy na 1 l vody).

Související články