Estetické fazety - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Estetické fazety

Estetické fazety

autor: Redakce

Zakryjte nedostatky zubů: estetické fazety

Závidíte hollywoodským hvězdám jejich dokonalý úsměv? Už nemusíte. Díky estetickým fazetám totiž můžete mít během jediného dne úplně stejný. Poradíme vám, jak na to.

Co jsou estetické fazety?

Jde o tenké plátky z kompozitního plastu, nebo z keramiky, které kryjí přední plošky frontálních zubů. Jsou jakousi fasádou. Pomáhají napravit některé zubní vady, kryjí nedostatky skloviny a také zvyšují estetiku starých nevyhovujících výplní.

Kdy se pro fazety rozhodnout?

Pokud chcete vylepšit úsměv
– Po úrazu předních zubů
– Po předchozích nehezkých výplních
– Nelíbí se vám postavení vašich zubů
– Nechcete podstoupit léčbu rovnátky
– Nelíbí se vám nedostatky vašich zubů 
(barva skloviny, vývojové vady skloviny)

Nedoporučují se v případě zvýšené kazivosti zubů, traumatického skusu, nočního skřípání zubů, nebo když výplně zasahují i na vnitřní plošky zubů. V takovém případě je lepší zub ochránit keramickou korunkou, která má větší odolnost.

Estetické fazety a bělení

„Co se týče bělení zubů a fazet, je zde jasný postup. Pokud si chce člověk vybělit zuby, pak k tomuto zákroku musí dojít ještě před nasazením fazet. Jejich barva je totiž neměnná.“ Mudr. Jan Stuchlík

Zhotovení a aplikace fazety 
V lokální anestezii se jemně obrousí 
povrchová část plošky zubu a poté se:

– Buď provede otisk situace v ústech a podle něj laboratoř zhotoví na míru keramickou fazetu.
– Nebo se zhotoví otisk pomocí 3D kamery speciálního přístroje a s využitím počítače se fazeta v laboratoři navrhne a následně vyrobí z keramického bločku na počítačově řízeném frézovacím přístroji (tzv. CAD/CAM systém).
– Na závěr se estetická fazeta vyzkouší v ústech, dobarví a natmelí na zub. Výsledkem je dokonalá estetická rehabilitace klienta. Jde o minimální zásah do zubu. Jeho povrch se nabrousí pouze zepředu a ze shora, a je tak poškozen jen nepatrně.

„Přístroj CEREC (CAD/CAM) představuje skutečný převrat ve světě estetické stomatologie, protože podstatným způsobem zjednodušuje proces restaurace chrupu, a to i v případě těžce poškozených zubů.“
Mudr. Sherman, Skupina klinik Mediestetik

Ultratenké fazety 
Lumineers Veneers

„Hlavním rozdílem mezi klasickými fazetami a fazetami Lumineers Veneers je v tom, že Lumineers jsou vyrobeny ze speciálního patentovaného porcelánu Cerinate, který je velmi pevný, ale mnohem tenčí než klasické laboratorní fazety. Jejich tloušťka je srovnatelná s kontaktními čočkami. Díky tomu se zuby nemusí zbrušovat jako u klasických fazet a Lumineers jsou jen nalepeny na vnější plochu vlastních zubů. To je samozřejmě k vlastnímu zubu mnohem šetrnější – přirozená struktura zubu je ponechána beze změn a úsměv se stává dokonalým,“ MUDr. Vít Káca, Elite Dental Prague

Při první návštěvě udělá lékař klasický otisk, který se odešle do specializované laboratoře v USA. Následně je k dispozici vizualizace, kdy si s pacientem ještě může znovu probrat, jestli navrhovaný tvar a barva fazet pacientovi vyhovují. Při další návštěvě se nejprve vyzkoušejí a pokud je všechno v pořádku, pomocí chemické vazby mezi keramickou fazetou a sklovinou zubu se nalepí.

EliteDental Prague, Vodičkova 5/12, Praha 2, 
tel.: +420 603 789 789, www.elitedental.cz

15 700 Kč za jednu fazetu

Jak dlouho fazety vydrží?

Očekávaná životnost je 5 až 10 let. Vždy ale záleží na stavu zubů a stravovacích návycích klienta. Je nutné být například opatrnější při kousání, aby se fazety neodštíply.

od 7500 Kč za 1 keramickou fazetu, 
(7980 H33, 7500 GHC)

Dentální klinika Jan Stuchlík, Rohanské nábřeží 661/5, Praha 8, tel: +420 604 442 442, www.drstuchlik.cz

Dental Office H33, Hvězdova 33, Praha 4, 
tel.: +420 733 737 337, www.dental-office.cz

Skupina klinik Mediestetik, Senovážné nám. 23, Praha1, tel.: +420 222 242 232, www.praha-stomatologie.cz

Nejčastější mýty o estetických fazetách

Mýtus číslo 1: Fazety může mít každý

To je velký omyl. Fazety rozhodně nejsou pro každého, a to hlavně kvůli tomu, že ne každý má takový skus, při kterém je záruka, že fazety budou dlouhodobě fungovat. Pokud jedinec kouše hranou spodních zubů přímo do hrany zubů horních, pak je velké riziko, že by materiál fazety mohl prasknout, a je tedy vždy je nutné před aplikací fazet vyšetřit skusové poměry klienta.

Mýtus číslo 2: 
 Zuby nebudou živé

Řada lidí se domnívá, že před ošetřením fazetami je nutné zub endodonticky ošetřit, což znamená jeho umrtvení, nebo jak se lidově a poněkud děsivě říká, vytahat ze zubu nervy. Není tomu tak. Preparace zubu pro fazetu je nejšetrnějším protetickým ošetřením. 
Pokud to poloha zubu a skusové poměry umožňují, brousí zubní lékař pouze do skloviny a nedostává se 
do hlubších vrstev. Vitalita zubu tak není ohrožena.

Mýtus číslo 3: 
Fazety se mohou uvolnit

Velmi často se klienti bojí, že se fazety uvolní. To se ale stává jen velmi výjimečně. Pokud chcete fazetu odstranit, musí ji stomatolog odvrtat. Takzvaná adhezivní technika, kterou se fazety fixují, je velmi spolehlivá a při správném provedení zaručuje značně pevnou vazbu mezi zubem a fazetou. Jedná se o stejný postup, kterým se například zhotovují bílé fotokompozitní výplně.

Mýtus číslo 4: Několik dní bez zubů

Není nutné se obávat, že před nasazením definitivních keramických fazet bude klient trávit několik dní s obnaženou obroušenou sklovinou do doby, než budou fazety v zubní laboratoři vyrobeny. Stomatolog po preparaci a otisku na definitivní fazetu na zub nasadí bílé provizorium, které kryje obroušený povrch skloviny. Klient je tedy do doby nasazení finální fazety zcela bez omezení a případná citlivost je omezena na minimum.

Mýtus číslo 5: 
 Místo rovnátek fazety

Pomocí fazet lze upravit pouze drobné nepravidelnosti v postavení zubů a drobné mezery mezi nimi. 
Rovnátka tak v žádném případě nemohou nahradit.

Mýtus číslo 6
: Fazety bez broušení zubů

Toto je velký omyl. I v případech, kdy se fazety aplikují na zuby skloněné směrem dovnitř, se musí, byť zcela minimálně na zubech vyznačit (nabrousit) jasná hranice, kde fazety musí končit, jinak by byla převislá a nepřesná, což by brzy vedlo k zabarvení tohoto přechodu a zánětu dásně.

Související články