Botox: pomůže vám zhubnout - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Botox: pomůže vám zhubnout

Botox: pomůže vám zhubnout

autor: Redakce

Lékaři zvažují nové využití botulotoxinu. Podle některých studií může údajně pomoci obézním lidem zhubnout. Je to však bezpečné?

Jak to funguje?

Vědci uvádějí, že léčba funguje tak, že botulotoxin blokuje klíčový nerv v žaludku, který řídí pocity hladu a sytosti. Navíc předpokládají, že pomáhá hubnout už jen tím, že způsobuje pomalejší vyprazdňování žaludku. Potraviny zde zůstávají déle, a člověk má tak i déle pocit sytosti a celkově jí méně.

Co je botulotoxin?

Jinak také klobásový jed je polypeptidická směs produkovaná bakteriemi Clostridium botulinum. Používá se mimo jiné v estetické medicíně především k úpravě mimických vrásek a také v lékařství, zejména v neurologii a dermatovenerologii. Je odolná vůči žaludeční šťávě a trávení. Neporušená se vstřebává střevní sliznicí a následně ji krev a lymfa transportuje po těle.

„Myslím, že to bude velký trend, ale je důležité si uvědomit, že se jedná o komplikovanější zákrok, který s sebou nese možná rizika,“ říká Dr. Marina Peredo z Mount Sinai Hospital v New Yorku.

Norská studie

V rámci studie aplikovali lékaři v Norsku injekčně botulotoxin do žaludků 20 obézních lidí, kteří měli Body Mass indexy (BMI) v rozmezí od 35 do 44. Výzkumníci použili endoskop, aby do žaludku nahlédli a vzápětí aplikovali botox do jeho spodní části. Pacienti dostávali injekce na začátku studie a poté každých šest měsíců. Po uplynutí jednoho roku (během nějž pacienti dostali dvě injekce) ztratilo 70 procent pacientů na váze; v průměru 17 procent své nadměrné tělesné hmotnosti. Po 18 měsících, kdy dostali tři injekce, až 75 procent ztratilo v průměru 28 procent své nadměrné tělesné hmotnosti*.
*Nadměrná tělesná hmotnost je množství nad „normální“ tělesnou hmotnost, nebo BMI nad 25.

Norští vědci zdůraznili, že jejich studie byla malá, a proto je zapotřebí dalších výzkumů ve větší skupině lidí, aby mohly být tyto účinky botulotoxinu skutečně potvrzeny. „Pokud budoucí studie potvrdí naše poznatky, pak se tento postup může stát dalším novým způsobem, jak léčit obezitu,“ tvrdí spoluautor studie Duan Chen, profesor norské University of Science and Technology, který výsledky představil v San Diegu na Digestive Disease Week, vědeckém zasedání se zaměřením na nemoci zažívacího ústrojí.

Názory se různí

Také některé předchozí studie testovaly, zda může botulotoxin pomoci při hubnutí. Většina z nich však tuto domněnku nepotvrdila. Nicméně tyto dřívější studie zahrnovaly jen pár pacientů, které vědci sledovali pouze několik měsíců po jedné injekci. Tato nová studie však sledovala pacienty déle než jeden rok při opakovaném podávání injekcí. Kromě toho vědci v dřívějších studiích předpokládali, že botulotoxin, který uvolňuje svaly, pomáhá lidem zhubnout, protože zpomaluje tempo vyprazdňování žaludku. Kdežto vědci v nové studii testovali teorii, že botulotoxin blokuje bloudivý nerv, který spojuje mozek a žaludek a reguluje tak pocit hladu a sytosti.

Testování na zvířatech

Své teorie zkoumali vědci nejprve na potkanech, přičemž cílili na tzv. nervus vagus, bloudivý nerv, který ovlivňuje činnost řady orgánů dutiny břišní a hrudní a přenáší vjemy z útrob do mozku. Zjišťovali, zda by botulotoxin mohl zablokovat bloudivý nerv, který ovládá i pocit hladu a sytosti. Výsledkem bylo, že krysy jedly po aplikaci botulotoxinu opravdu méně, a ztrácely proto hmotnost.

Je tato technika bezpečná?

Aplikace botulotoxinu patří mezi relativně bezpečné metody a neměly by se vyskytnout žádné závažné komplikace. Neobjevily se v nové ani ve starých studiích. Přesto může mít ve výjimečných případech botulotoxin některé nežádoucí účinky, např. svalovou slabost, dvojité vidění či potíže s dýcháním. Účinek se může šířit z místa vpichu a mít vliv na další části těla, ale to se obvykle stává jen tehdy, když se botulotoxin používá nesprávně mimo doporučení.

Zákrok není nejlevnější

Dermatoložka Elizabeth Tanzi z Washingtonu D.C. připomíná, že je třeba vzít v úvahu i to, že množství botulotoxinu, aby bylo hubnutí opravdu efektivní, je cenově náročnější. „Jde o poměrně nákladnou formu hubnutí, proto je možná lepší přejít na zdravou stravu a cvičit,“ říká. Na druhou stranu zákrok trvá v průměru pouze 15 minut.

Související články