Retinol - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Retinol

Retinol

autor: estation

Chcete vypadat mladší? Pak se ujistěte, že alespoň jeden z vašich kosmetických produktů obsahuje tuto ingredienci.

Odpověď na to, jak zpomalit stárnutí

Hydratuje
Rozjasňuje pleť
Obnovuje pleťové buňky
Zabraňuje vzniku vrásek

Věděli jste?

Kromě toho, že urychluje obnovu buněk, má retinol schopnost dostat se do pórů a pročistit je, což způsobí, že vaše pleť bude vypadat lépe a nebude se na ní tvořit akné.

Jak retinol funguje?

Retinol se vyskytuje přirozeně v naší kůži, kde je zodpovědný za správnou obnovu buněk. Je-li ho nedostatek, produkuje se málo keratinu. Následně dochází k vysoušení a šupinatění kůže. Bylo vědecky prokázáno, že má také schopnost vychytávat tzv. volné radikály, čímž zabraňuje vzniku vrásek, akné či pigmentací. „Je efektivní, protože když se vstřebá do vaší pokožky, přemění se na kyselinu retinovou, která v podstatě ovlivňuje kožní buňky a způsobí, že se chovají jako mladší,“ vysvětluje Amandine Isnardová, vedoucí vývoje produktů značky EVE LOM. V závislosti na tom, jaká se použije jeho koncentrace, působí jako exfoliant. Pleť se olupuje, odstraňují se staré, poškozené buňky a na pleti se objevují nové a zdravější. Při tomto procesu je potřeba pleť chránit před sluncem vysokým ochranným faktorem. Pokud není chráněna, mohou vznikat pigmentace.

6 důvodů, proč byste měli používat retinol

1
Skutečně funguje

Retinol, hydroxykyseliny a vitamin C jsou jediné látky, které prokazatelně redukují vrásky. Retinol ze všech tří nejlépe. Kromě toho zabraňuje tvorbě akné, vyrovnává pigmentaci a má exfoliační účinky. Je to také jediná ingredience schválená FDA k ošetření vrásek, u které bylo nejvíce prokázáno, že skutečně funguje.

2
Komunikuje s vašimi geny

Podle miamské dermatoložky dr. Leslie Baumannové, MD, retinol aktivuje geny tím, že vytváří kolagen, kyselinu hyaluronovou a elastin a působí na fibroblasty (buňky kůže, které vytvářejí kolagen). Naopak je deaktivuje produkcí kolagenázy (enzym štěpící kolagen), což činí hned následně.

3
Je snadné ho zařadit do vaší kosmetické výbavy

Každodenní používání retinolu není vůbec náročné. Doktorka Baumannová ho doporučuje používat nejprve v malém množství (velikost hrášku) přes hydratační krém každou třetí noc po dobu prvních dvou týdnů a poté zvýšit frekvenci ob noc po dobu dvou týdnů a poté aplikovat každou noc. Případnou intoleranci můžete vyrovnat právě dobrým hydratačním krémem.

4
Nezpůsobuje začervenání, pokud ho aplikujete správně

Zarudnutí, svědění a olupování jsou prvotní vedlejší účinky retinolu, ale můžete se jim vyhnout. Už není potřeba se jich bát. Stačí používat nové produkty s novými, účinnějšími a bezpečnějšími formami retinolu a správně dodržovat pokyny k užití.

5
Řeší spoustu problémů

Jeho úkolem je především omlazovat pleť. Zpomaluje vznik vrásek a redukuje ty už vzniklé, spolu s dalšími látkami pomáhá odstraňovat pigmentové skvrny, hydratuje, dokáže prozářit pleť, zlepšuje vzhled jizev, aktivuje cirkulaci a regeneruje. Vaše pleť bude celkově vypadat lépe.

6
Lze ho kombinovat s dalšími látkami

Často se objevují informace, že retinol nelze kombinovat s vitaminem C nebo AHA či BHA hydroxykyselinami. To ale není pravda. Žádný výzkum tuto informaci nikdy nepotvrdil. Kombinovat je lze.

názor odborníka

MUDr. Slavomira Feix
Primářka estetické dermatologie a laserové medicíny Interklinik

Je každodenní používání retinolu bezpečné? I přes den?
„Krémy s retinolem jsou v anti-aging kosmetice velmi účinné. A to nejen při odstraňování jemných vrásek na povrchu pokožky, ale i v nabuzení kolagenu, a dokonce i v podpoře tvorby kyseliny hyaluronové v tkáni. Jako nejúčinnější se kromě kyseliny retinové ukázal retinaldehyd (retinal), proto je třeba zaměřit se na tyto formy. Retinol a jeho estery jsou méně účinné.Zprvu se mohou vyskytnout iritace, proto je třeba snížit koncentraci a frekvenci nanášení a postupně pak zvyšovat až na požadovanou účinnou koncentraci v doporučených denních dávkách. Protože je retinol fotosenzitivní, je nutné chránit pokožku před UV zářením. Jen u pleti velmi citlivé nebo alergické na některou ze složek se užívání retinolu nedoporučuje, případně jen omezeně. Užívat se také nesmí během těhotenství a kojení.“

Jak dlouho retinol užívat?
„Pro skutečně dobrý výsledek je potřeba retinol používat několik měsíců. Při denním používání krémů s retinolem, retinalem či retinoidy se dostavuje účinek odstranění vrásek nejdříve za 3–4 měsíce, neokolageneze dokonce až po 6 měsících. Celková restrukturalizace pokožky je signifikantní po 12 měsících. Dlouhodobé používání je tedy u retinolu potřebné a ani v případě robustní pokožky u zdravého člověka není nebezpečné.“

Formy retinolu – s čím se můžete setkat?

Používání kyselé formy vitaminu A je v kosmetice zakázáno kvůli zvýšené toxicitě.
Vitamin A není pouze jednou látkou, ale celou skupinou až 2 500 látek, které se nazývají retinoidy. Setkat se můžete nejčastěji s těmito formami:
RETINOL (alkohol)
Jde o nejčastější a nejčistší formu. Zlepšuje strukturu pokožky, vypíná ji a hydratuje, působí proti vráskám a omezuje jejich vznik, redukuje pigmentové skvrny a také zvyšuje odolnost kůže a sliznic proti infekci.
RETINAL (aldehyd)
Jde o nebílkovinnou složku zrakových pigmentů ve fotoreceptorech oka. Uplatňuje se především při vidění za šera.
KYSELINA RETINOVÁ
Její syntetická forma se využívá nejčastěji k léčbě akné a při poruchách rohovatění pokožky. Obvykle bývá na předpis.
PROVITAMINY A 
V kosmetice se rovněž aplikují provitami-ny A, známé jako karotenoidy, což jsou látky, jejichž molekula po rozštěpení poskytuje dvě molekuly vitaminu A. Mají výrazné antioxidační účinky.

Povolené množství retinolu

Obsah této látky se v jednotlivých produktech liší. Pro porovnávání účinků se používá označení UI (mezinárodní jednotka aktivity), které udává obsah látky v kosmetice. Platí, že 1 UI se rovná 0,33 mg retinolu. V kosmetických produktech, které se nesmývají, se nedoporučuje překračovat 3 000 UI/g. To odpovídá 0,09–0,1 % čistého retinolu.* Vyšší množství může způsobovat podráždění.
*Dle doporučení Výboru pro vědu a bezpečnost spotřebitelů a Světové zdravotnické organizace

V našem hledáčku

Jaké produkty by vás rozhodně neměly minout?
Retinol dokáže víc než jen zpevnit pleť a potlačit vrásky, proto se už dříve dostal do popředí zájmu kosmetického průmyslu. Nyní opět zažívá boom. Tentokrát jde však cestou nových formulí. Je stabilizovanější, rychleji se vstřebává, má maximální absorpční schopnosti a v mnoha případech ho lze použít i přes den.

Trend zapouzdření

Overnight Retinol Repair, Dermalogica, 30 ml, 2 245 Kč, www.dermalogica.cz

bez parfemace, přidané antioxidanty
Vysoce aktivní, 0,5% mikroenkapsulovaný retinol pomáhá bezpečně a cíleně zvýšit tvorbu kolagenu a zrychluje obnovu buněk. Jeho účinek je maximální i v hlubších vrstvách pleti.

Trend přírodní

Bamboo Age Corrective Masque, Éminence, 60 ml, 1 500 Kč, www.eminence.cz

bez parfemace, přidané antioxidanty, přírodní ingredience, na denní použití
Obsažený retinol pochází z různých přírodních zdrojů, jako je kořen čekanky či strom tara. Kůže je po aplikaci ihned vypnutá, hladká a pevná. Nezpůsobuje podráždění.

Trend kombinování aktivních ingrediencí

Cocktail d’Actifs Régénérants, Biologique Recherche, 10x 5 ml, 15 020 Kč, v salonech Biologique Recherche

bez parfemace, přidané antioxidanty, na denní použití
Koktejl vitaminů obohacený o aktivní ingredience získané nejnovější biotechnologií. Aktivuje buněčnou regeneraci, chrání před škodlivými účinky volných radikálů a posiluje ochranné funkce pleti.

Trend nové molekuly

r-Retinoate®, Medik8, 50 ml, 3 990 Kč, www.medaprex.cz

bez parfemace, přidané antioxidanty, na denní použití
Spojením retinolu s kyselinou retinovou vznikla zbrusu nová molekula retinyl retinoate, která je až 8x účinnější než běžný retinol. Přitom je ne-dráždivá, vhodná i pro citlivý typ pleti. Výsledky už po 4 týdnech.

Trend aplikace na celé tělo

Hydratační tělový balzám, Syncare, 200 ml, 359 Kč, www.syncare.cz

bez parfemace, přidané antioxidanty, na denní použití
Lehký balzám na celé tělo, který hydratuje, vyhlazuje a zjemňuje pokožku. Spolu s retinolem obsahuje i vita-min C, který pleť stimuluje. Nanášejte po koupeli.

Trend kombinování antioxidantů

Rostlinné regenerační sérum, Gisele Delorme, 30 ml, 1 850 Kč, www.sensualsro.cz

bez parfemace, přidané antioxidanty, přírodní ingredience, na denní použití
Retinol se v tomto séru nachází v rámci vitaminového komplexu A, E, F a je kombinován s rostlinnými oleji (konopný, pupalkový, brutnákový a meruňkový). Výborný na suchou pleť.

Trend čištění

Čisticí gel Micro-Retinol Essential, Pevonia, 120 ml, 775 Kč, www.pevonia.cz

bez parfemace, přidané antioxidanty, přírodní ingredience, na denní použití
Nová generace retinolu v tom-to čisticím gelu se uvolňuje postupně a soustavně přímo do vrásek. Je kombinován s vitaminy E a C, kyselinou hyaluronovou a světlicovým olejem. Zdokonaluje pleť.

Trend čistý retinol

C-Vital Intensive Care, Soskin-Paris, 50 ml, 930 Kč, www.intermedexp.cz

bez parfemace, UV filtry, přidané antioxidanty, přírodní ingredience, na denní použití
Inovační anti-agingový krém obsahuje čistý retinol (v chito-sanových mikrokapslích) a vitamin C, které přispívají k aktivnímu omlazení, obnovení pružnosti a hydratace kůže a k vyhlazení vrásek.

 

Související články