Jak aplikovat krémy: healthandbeauty.cz - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Jak aplikovat krémy: healthandbeauty.cz

Jak aplikovat krémy: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
schema rez kuzi

6 způsobů, jak Účinně aplikovat krémy

Ne všechny krémy jsou natolik účinné, aby jejich látky dokázaly proniknout hlouběji do pleti. Připravili jsme proto přehled metod, jak je možné zvýšit účinek působení krémů, aby pokožka získala maximum výživy.

schema rez kuzi

Co je kosmetický přípravek?

Jakákoli látka nebo směs určená pro styk s vnějšími částmi lidského těla nebo se zuby a sliznicemi ústní dutiny, výhradně nebo převážně za účelem jejich čištění, parfemace, změny jejich vzhledu, ochrany, udržování v dobrém stavu nebo úpravy tělesných pachů. V souladu s aktuální evropskou legislativou mají veškeré kosmetické přípravky stanovený účinek pouze v úrovni svrchních vrstev epidermu.

Reálný účinek, nebo pouhá iluze?

„Kdyby kosmetické přípravky měly stanovené určité množství aktivních látek, dalo by se mluvit o zaručeném výsledku. Dokud však není výrobcům kosmetických přípravků uložena povinnost uvádět koncentraci jejich složek, o přímém účinku mluvit nelze. Působení osvědčených peptidů například záleží bezprostředně na jejich koncentraci (9% koncentrace funguje, zatímco 8% nikoliv). Masová kosmetická podukce bohužel nenabízí žádnou skutečně působící koncentraci aktivních látek. Ačkoliv některé z těchto výrobků obsahují účinnou látku, ve skutečnosti její koncentrace může činit pouhých 0,025 %. Investovat se tedy zajisté vyplatí do kvalitní profesionální kosmetiky s účinným obsahem, při jejíž výrobě jsou používány nejnovější technologie,“ říká Tijna Orasmae-Meder, zakladatelka společnosti Meder.

1. Narušení ochranné vrstvy

Čím více je pokožka před aplikací přípravku připravena, tím větší je šance, že se účinné látky krému dostanou hluboko do vrstev pokožky.

Řešení Odstraníme-li na krátkou dobu pomocí anionaktivních látek (pomáhají odstraňovat nečistoty), hydrolipidový povrchový film pokožky, ošetříme-li ji peelingem, který naruší bariéru komplexu lipidů v rohové vrstvě, a aplikujeme-li přípravky posilující mikrocirkulaci (oběh tekutin v těle), aktivní kosmetické složky se dostanou do hlubokých vrstev pokožky.

Nas tip 01Náš tip

1. Instant Smoothing Exfoliator, Eisenberg Paris, 75 ml, 1390 Kč, v síti parfumerií Sephora

2. Inno-Derma Deep Cleanser, International Medical Expert, 200 ml, 700 Kč, www.intermedexp.com

3. Lipikar Syndet, La Roche Posay, 200 ml, 350 Kč, www.laroche-posay.cz

4. Medik8 Jessner, 30 ml, info o ceně u lékaře, dovozce Medaprex, www.medaprex.cz

5. Vegetal Exfoliant, Phytomer, 50 ml, 700 Kč, www.epilla.eu

6. Flavo-C Tonic, Auriga, 200 ml, 420 Kč, www.aurigacz.cz

7. Peelingová čočka na tvář, Sakury, 120 Kč, www.pilnikysakury.cz

 

2. Aplikování přístrojové kosmetologie

Účinné látky se mohou zapracovávat do hlubokých vrstev pokožky přístrojem, buď působením slabého elektrického (galvanického) proudu, ultrazvuku, či za pomoci ostrých a tenkých mikrojehliček.

Řešení

Iontoforéza Proces zvýšené penetrace léčiv do kůže působením el. proudu. Účinná látka se aplikuje pod aktivní elektrodu a druhá elektroda s opačným nábojem se umístí na neutrální části povrchu těla. Působením el. proudu dochází k pohybu iontů přes kůži na místo určení.

Sonoforéza Působením ultrazvuku dochází k biomechanické mikromasáži a mírnému prohřátí podkoží, což pozitivně působí na roztahování cév. Posiluje se zásobování buněk a urychluje se proces látkové výměny. Pleť se obnovuje a oddalují se známky stárnutí. Přípravek, který se na pleť nanese, se díky ultrazvuku dostane hlouběji a prostoupí i buněčnou stěnou. Ultrazvukem se viditelně normalizuje tvorba kožního mazu.

Dermaroller Váleček s mikrojehlami, které procházejí svrchní vrstvou pokožky, a tím vytvářejí mikrokanálky, kterými se účinné látky dostanou hlouběji do kůže.

Ta narušením vytváří více kolagenu a elastinu.

Nikdy nepoužívejte cizí dermarollery a u lékaře se informujte, zda jde o nový, nepoužitý přístroj. Vyhnete se tak riziku zánět­livých onemocnění.

Nas tip 02Pro domácí použití jsou vhodné dermarollery s 0,2 mm a méně dlouhými jehličkami. Při délce 0,5 až 1,5 mm jde již o zdravotnický prostředek, který je určený pro dermatology.

Náš tip

1. AgeLOC® Edition Nu Skin Galvanic Spa System™ II, Nu Skin, 9603 Kč, www.nuskin.com

2. SynCare Galvanic Care, Syncare, 2570 Kč, www.syncare.cz

3. Přístroj SQOOM, MedPharm Consulting, 2219 Kč, www.sqoomcz.cz

4. Dermaroller HC 902, Planmed, 1380 Kč, www.planmed.cz

5. Derma roller Medik8, Medaprex, 1270 Kč, www.medaprex.cz

 

3. Působení éterických olejů

Éterické či také esenciální oleje a silice jsou organické látky obsažené v různých částech rostlin. V dermatologii a farmacii se využívají jako podpůrné prostředky léčby. Mají silnou koncentraci, proto musí být mimo levandule a čajovníku několikanásobně ředěny.

Řešení

Přípravky obsahující éterické oleje fungují jako silné

aktivátory, tzv. přírodní zesilovače. Intensivně se dostávají do hloubky pokožky a pomáhají jí vstřebat další aktivní látky. Využívají se především jejich protizánětlivé, dezinfekční, antimykotické a hojivé účinky.

Silice podle účinku

Uklidňující: Levandulová, Meduňková, Majoránková silice

Prokrvující: Rozmarýnová, Zázvorová, Kafrová silice

Mykostatické: šalvějová, tymiánová, čajovníková silice

Nas tip 03U éterických olejů může dojít (když jsou použity samostatně) k podráždění pokožky.

Náš tip

1. Hydra Floral, Declèor, 50 ml, 1290 Kč, www.marionnaud.cz

2. Argan Oil BIO, La Sultane de Saba, 50 ml, 1250 Kč, www.lasultanedesaba.cz

3. Antioxidant Concentrate, Panpuri, 30 ml, 2750 Kč, www.panpuri.cz

 

4. Technologie s použitím okluze

Okluze Jde o uzavření pokožky. Ta má na povrchu ochranu v podobě kožního hydrolipidového filmu. Když je poškozen, stává se suchou, dehydrovanou a je náchylná k onemocněním. Okluzní krémy posilují ochrannou funkci kožního filmu a zabraňují ztrátám vody.

Řešení

Látky vytvářející uzavřenou okluzi se nazývají emoliencia. Na kožním povrchu vytvářejí film a vyhlazují kůži zvýšením hydratace do rohové vrstvy. Jde např. o bílou vazelínu, parafínový olej, sójový olej, mandlový olej, rybí olej, kyselinu linolovou či močovinu. Nas tip 04Většina nových krémů využívá technologii otevřené okluze, která zabraňuje ztrátám vody, zároveň umí zachytávat molekuly vody z ovzduší a usnadňuje vstřebávání aktivních složek do hlubších vrstev pokožky.

Náš tip

1. 3 LAB super cream, 50 ml, 18 000 Kč, www.fann.cz

2. Meder Patch Fix, 5 ks / balení, 2500 Kč, www.intermedexp.com

3. AQUAJET AQP-3, 50 ml, 1704 Kč, www.ericson-laboratoire.cz

 

5. Nanotechnologie

Nanotechnologie se zabývá tvorbou a využíváním kapslí nanovelikosti, cca 1–100 nm, což je přibližně tisícina tloušťky lidského vlasu. Nanokapsle má dvouvrstvou strukturu, ve které ukrývá účinné látky.

Řešení  

Krém či sérum využívající nanotechnologie obsahuje

miliardy kapsliček, které proniknou skrz svrchní část kůže do dermis, vyhledají buňku a uvolní ze sebe účinnou látku. Kromě toho mikrokapsle pokožku vyživují a chrání, proto se využívají např. do ochranných krémů proti UV záření nebo k potlačení vrásek. Dále pomáhají aktivním látkám kosmetického krému dostat se do pokožky a umožňují společnou koexistenci některých nestabilních látek, čímž posilují účinek přípravku.

Aplikování nanopřípravků může vyvolat řadu komplikací.

Nas tip 05„Nanotechnologie je uplatňována v celé řadě odvětví včetně kosmetiky. Nejsou však dostatečně prozkoumány účinky velmi malých částic, které mohou pronikat do krevního oběhu, mozkové tkáně, ale I do genů lidských buněk. V Eu se oficiálně v kosmetice používají pouze nanočástice dioxidu titanu v přípravcích na ochranu proti UV záření,“ říká Dr. Michael Entner.

Náš tip

1. HGF Youth Serum, Dr. Entner, 30 ml, 3496 Kč, www.drentner.cz

2. Anthelios XL 50+, La Roche Posay, 460 Kč, www.laroche-posay.cz

3. Meso-vit creme, Ericson Laboratoire, 50 ml, 1946 Kč, www.ericson-laboratoire.cz

4. Réponse Corrective Hyaluronic Performance, Matis, 50 ml, 1949 Kč, v síti parfumerií FAnn, www.fann.cz

5. Fillderma lips, Sesderma, 15 + 15 ml, 1281 Kč, www.epilla.eu

 

6. Kyselina olejová

Nas tip 06Patří mezi mastné kyseliny, které jsou složkou přirozeného kožního filmu. Proto nachází využití při přípravě kosmetických emulzí, mýdel a dalších tenzidů (aktivních látek).

Řešení

Kyselina olejová rozpouští lipidovou vrstvu pokožky a zlepšuje transdermální průnik aktivních složek.

Náš tip

Acu Créme, DMK, 60 ml, 1361 Kč, www.dannemking.com

 

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články