Méně známé vitaminy B: healthandbeauty.cz - Beauty Guru - zdraví, kosmetika, estetika, antiage
Domů » Méně známé vitaminy B: healthandbeauty.cz

Méně známé vitaminy B: healthandbeauty.cz

autor: Redakce
méně známé vitamíny B

Méně známé vitaminy B

Pod vlivem nových poznatků biomedicíny se objevují další látky, které jsou podobně jako základní komplex vitaminů B důležité pro udržení funkcí lidského těla. Největší pozornost vzbuzuje v posledních letech zejména vitamin B17, který se využívá 
jako alternativní léčba onkologických onemocnění.

méně známé vitamíny BJde o tyto vitaminy

Vitamin B4 – adeniN
Vitamin B8 – myo-inositol
Vitamin B10 – para-aminobenzoová kyselina
Vitamin B11 – pteryl-hepta-glutamát
Vitamin B13 – kyselina orotová
Vitamin B14 – Earl R. Norris
Vitamin B15 – pangamin
Vitamin B16 – dimetylglycin (DMG)
Vitamin B17 – amygdalin
Vitaminy B18, 19, 21
Vitamin B20 – karnitin
Vitamin B22 – extrakt Aloe Vera

„Vitaminy B16 – B 22 jsou používány zejména 
v alternativní terapii a dosud nedošlo k všeobecnému souhlasu biochemiků s tím, zda všechny tyto látky patří mezi vitaminy. Pochopení jejich funkcí vyžaduje 
podrobné biochemické znalosti,“ 
říká prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.

Vitamin B4

Jde o vitamin rozpustný ve vodě, který nejlépe funguje ve spolupráci s jinými vitaminy, zejména B-komplexu. Protože se jedná o základní purinovou bázi, je součástí nukleových kyselin. Je také součástí molekuly nejdůležitější látky energetického metabolismu – ATP. Zlepšuje metabolismus, zvyšuje obranyschopnost organismu, pomáhá odstranit únavu a nevolnost, udržuje hladinu cukru v krvi.

NEDOSTATEK způsobuje: 
Poruchu krvetvorby, zpo-malení růstu, poruchy kůže, zácpu, nevolnost, svalové křeče, hypoglykémii, deprese, únavu, alergii, závratě.  

Zdroj: chili paprička (kajenský pepř), kmín, šanta kočičí, hřebíček, pýr, zázvor, hloh, chmel, jojoba, střevíčník pantoflíček, divizna, šípky, šalvěj, máta, jahody, tymián, yucca, mateří kašička, propolis, čerstvá zelenina a ovoce

Vitamin B13

Kyselina orotová spolupůsobí při metabolismu kyseliny listové a vitaminu B12. Chrání před některými poruchami jater, předčasným stárnutím, pomáhá při léčbě roztroušené sklerózy. Povzbuzuje paměť, uvolňuje napětí a úzkost, zvyšuje vstřebávání hořčíku z trávicího traktu a jeho průnik do buněk. Doporučené denní množství je 3 mikrogramy.

Zdroj: hlavně kořenová zelenina 
a zakysané mléčné výrobky

Vitaminy B15, B16

Objev pangaminu patří americkému biochemikovi T. Krebsovi, používal se ale i v Sovětském svazu k léčení mnoha problémů od alkoholových a drogových závislostí, mentální poruchy až po zvyšování výkonu u sportovců. DMG je aktivní složkou molekuly kys. pangamové, kterou si tělo vytváří až po konzumaci.

Zdroj: sušené pivovarské kvasnice

Vitamin B14

Chemicky je velmi podobný vitaminu B10 a B11. V současné době je o něm známo pouze málo informací.  Nachází uplatnění při tvorbě buněk a jeho nedostatek může vést k destrukci červených krvinek a způsobovat chudokrevnost.

Zdroj: obilí, luštěniny, vinné hrozny, droždí, maso, játra, ledviny, srdce, vejce

STUDIE – Při podávání DMG skupině 39 autistických dětí ve věku 3 až 7 let po dobu 3 měsíců byly pozorovány prospěšné účinky u 31 dětí (80 %), žádná změna u 8 (20 %). Zlepšení se projevilo např. v řeči či stravování.

Vitamin B17

Historie
V roce 1927 si lékaři všimli, že v Himálaji žije kmen Hunza, u kterého se nevyskytuje rakovina. Po pečlivém zkoumání zjistili, že kmen se z převážné části živí meruňkami, hlavně jejich jádry, která vylupuje z pecek. A právě v jádrech objevili účinnou látku, která potlačuje vznik a rozvoj rakoviny. První ji vyzkoušel Američan Dr. Krebs, který si ji následně nechal i patentovat jako přípravek k potlačování nádorového onemocnění.

Zdroj: pecky meruněk, jadérka jablek, borůvky, brusinky, jahody, 
černý rybíz, ostružiny, fazole, čočka, různé ořechy, špenát

STUDIE – Příznivci laetrilu uvádějí, že léčení pomocí B17 u pozdě diagnostikovaných onemocnění s metastázami je úspěšné u téměř 15 % případů. 
Odpůrci tvrdí, že ve vědecké literatuře existují především pozorování pacientů, kteří se pro užívání rozhodli dobrovolně, byli sledováni lékaři nebo museli vyhledat lékařskou pomoc z důvodu otravy kyanidem. Faktem zůstává, že laetril nebyl dosud uznán americkým FDA jako lék a je užíván pouze alternativní medicínou. Přesto o něm můžeme na stránkách PubMed najít více než 550 vědeckých prací.

B17 a léčba nádorů

Vitamin B17 se označuje také jako amygdalin či 
laetril. Léčba vychází z poznatku rozdílné metabolizace vitaminu B 17 zdravou a nádorovou buňkou. 
Pro zdravou buňku je tento preparát zcela neškodný. Nádorové buňky obsahují enzym betaglukosidázu, jehož působením vzniká z vit. B17 mimo jiné kyanid a benzaldehyd, které jsou pro buňku extrémně toxické a způsobí její zánik. Zatím není zcela jasné, zda kyanid z amygdalinu neotráví i zdravé buňky.kniha svět bez rakoviny

Dostupnost vitaminu B17
V ČR se prodává pouze jako preparát  B17 APRICARC s meruňkovým olejem. Není u něj ale zcela zřejmý obsah účinných látek, proto nelze posoudit jeho 
plné terapeutické využití pro daný účel.  V jiné formě jej lze získat přes internet v USA, Mexiku nebo Kanadě, kde se k terapii maligních nádorů běžně používá. V ČR se léčbě nádorových onemocnění vitaminem B17 věnuje např. MUDr. Karel Erben, primář poradny 
pro civilizační choroby v Praze (www.karelerben.cz).

Náš tip: Svět bez rakoviny, Edward Griffin, cena 269 Kč, www.kosmas.cz

Jako u B17 se i v případě vitaminu B9 píše, že může odvracet nebezpečí rakoviny plic, děložního hrdla, 
tlustého střeva či konečníku… 
Tam je to trošku oklikou. B9 se účastní metabolizace homocysteinu jako jeden z nezbytných mikronutrientů  (látek, které přijímáme ve velmi malém množství), aby metabolizace proběhla. Homocystein má určité biologické úkoly a po jejich splnění se má přeměnit v jiné látky, aby neškodil. B9 je k tomu potřebný. Přináší metylové skupiny jako substrát, který slouží k rekonstrukci bílkovin. Připojení pak u toho obstarává B12. Nedostatek metylových skupin je příčinou genových mutací a vrozených poruch metabolismu, imunity u malých dětí. To je jeden z nejhorších počinů zdravotnictví, že neorganizuje prevenci pro budoucí rodiče, protože tam je potřeba začít už před početím.
Souhlasíte s názorem, že je nesmyslné brát vitaminy ve vitaminových doplňcích, když je tělo schopné pokrýt dávky z přírodních zdrojů?
Nesouhlasím. Tuto informaci by měl každý lékař znát, že vitaminů je nedostatek, a máme-li lidem pomoct ke zdraví, musíme je dovést k uvědomění, že vitaminy se musejí i uměle doplňovat.
Na kardiovaskulární onemocnění se ročně vydá zhruba 60 miliard korun. Máte pocit, že by prevence toto číslo snížila?
Ano. A to až o 62 %, což je oficiální výsledek tzv. Grahamovy studie. Profesor Graham sídlí v Dublinu a zorganizoval velkou multicentrickou studii na 9 tisících lidech, proti patnácti tisícům kontrol, doba sledování 7 let, čili to je solidní materiál, aby se těmto výsledkům dalo věřit.

Při přípravě článku bylo čerpáno mj. z knihy Doba jedová profesorky Anny Strunecké.

Sledujte nás na Facebooku: www.facebook.com/healthbeautycz

Sledujte nás na Instagramu: www.instagram.com/health_and_beautycz

Související články