Účinné ošetření kořenových kanálků - Health&Beauty by Beauty Guru
Domů » Účinné ošetření kořenových kanálků

Účinné ošetření kořenových kanálků

autor: estation

Účinné ošetření kořenových kanálků

Infekce v kořenovém kanálku už nemusí bezpodmínečně znamenat stres ze ztráty zubu. Díky zavedení operačního mikroskopu do endodoncie se šance na jeho záchranu zvýšila téměř na 100 %.

Kdy si nechat vyčistit zubní kanálek?

Zub svým tvarem připomíná kokosový ořech se silným vnějším obalem (sklovinou) a jemnější vnitřní vrstvou zvanou dentin neboli zubovina. Poslední vrstvou uvnitř zubu je velmi měkká a vodnatá tkáň. Tato poslední vrstva se nazývá dřeň a obsahuje nervy a cévy. Zuby jsou chráněny svou sklovinou a dentinem. Když se zub začne kazit, zlomí se, nebo když stará plomba již dobře netěsní, je dřeň postupně napadena infekcí, za kterou jsou zodpovědné bakterie, žijící v ústech. Jakmile se infekce dostane do tohoto prostoru, rychle se šíří a způsobí nejdříve zánět a posléze zánik dřeně (nekrózu). Nejsou-li zánět či infekce léčeny, můžou způsobovat bolest, hnisání, které může vést až k abscesu s následnými zdravotními komplikacemi.

Co je endodoncie?

Stomatologický obor, který se zabývá zubní dření a tkáněmi zubních kořenů. V jeho rámci se provádí řada zákroků, mezi které patří ošetřování kořenových kanálků, zubní chirurgie, léčba prasklých zubů či léčba zubních úrazů.

Proč vsadit na endodontickou léčbu?

Aby bylo možno léčit infekci v kořenovém kanálku, je třeba odstranit bakterie. Nejrychlejším způsobem, jak se zbavit zdroje infekce v ústní dutině, je zub vytrhnout (avšak zastavení infekce lze dosáhnout i endodontickou léčbou a zachránit tak zub odstraněním bakterií z kořenového kanálkového systému). Je-li zub správně pročištěn, vydezinfikován a dobře hermeticky uzavřen výplní či korunkou, dojde v 85 % případů k vyléčení zubu, bez nutnosti dalšího zásahu.

Ztráta zubu může způsobit emoční stres, který může negativně ovlivnit nejen zdraví a stravování, ale i celkový psychický stav pacienta. Řada vědeckých studií navíc ukázala, že u dospělých se ztráta zubu projevuje i nižší sebedůvěrou, spojenou s předčasným stárnutím.

Výhody dentálního mikroskopu

Je významnou pomůckou při lokalizaci kořenových kanálků a pomáhá určovat jejich dostupnost, zakřivení a přesné
anatomické rysy, jež je nemožné spatřit lidským okem.

Úplná vizuální kontrola zvyšuje schopnost zubaře zachránit maximální objem zdravých tkání a odstraňovat pouze
infikované oblasti zubu. Čím více tvrdých zubních tkání zůstane zachováno, tím pravděpodobnější je možnost „přežití“ zubu.

Použití umožňuje stomatologovi vyhnout se takovým procedurálním chybám, jako je zlomení nástroje v kořenovém kanálku, perforace kořenu (nebezpečí provrtání zubu) nebo přehlédnutí existujících zanícených kanálků, a tím ponechání infekce v zubu.

Velkou výhodou použití je možnost uskutečnit úspěšnou opakovanou endodontickou léčbu v případech, kdy se předcházející léčba kořenového kanálku nepovedla, a zachránit tak zub. Kliničtí lékaři operující s mikroskopem tak mají vysokou schopnost realizovat léčbu obtížných endodontických případů a zub zachránit namísto toho, aby jej extrahovali. Početné vědecké studie prokazují, že léčení za pomoci dentálního operačního mikroskopu snižuje výskyt procedurálních chyb, jež se při léčbě mohou vyskytnout.

Historie

Donedávna se léčba kořenového systému prováděla tak, že lékaři používali svůj hmat, a jediný způsob, jakým se dalo „nahlédnout“ dovnitř tohoto systému, byl rentgen. Léčba kořenového kanálku tedy předpokládala práci „naslepo“, jinými slovy vše záleželo na hmatu, přičemž
vizuální informace byly minimální. Před zavedením operačního mikroskopu zubaři mohli problémy vycítit pouze hmatem (jako například lištu, perforaci, zablokování, zlomený nástroj uvízlý v kanálku) a klinické zvládnutí problému se dalo těžko předvídat, neboť záleželo jen na náhodě.

Názory odborníků

Dr. Nino Mchedlidze, BSc., MSc., specialistka na endodoncii, Skupina klinik Mediestetik
„Zavedením dentálního operačního mikroskopu do zubního lékařství se zvýšila pravděpodobnost úspěchu endodontické léčby na 97 % a dnes se dentální operační mikroskop (Carl Zeiss®) již stal neocenitelným nástrojem k dosažení nejlepší možné péče. Při své schopnosti zvětšovat až 25krát (a při odpovídajícím osvětlení zvyšujícím viditelnost) dovoluje dentální mikroskop diagnostikovat etiologii (příčinu) problému a „nahlédnout“ hluboko do každého zubního kanálku, přičemž je možno pozorovat detaily s velkou přesností.“

MUDr. Miloslav Kubíček Erpet Medical Centrum
„Všeobecné mínění, že léčba kořenových kanálků je zdlouhavá a je nutné
opakovaně docházet na čištění a v mezičase mít v zubu „hojící vložku“, je
velmi rozšířené. Při správném postupu ošetření ale stačí jedna až dvě návštěvy k finálnímu uzavření zubu.“

Délka ošetření:

individuální
cena: od 1200 Kč
kde: Skupina klinik Mediestetik, Senovážné nám. 23, Praha 1, tel.: + 420 222 242 232, 602 800 830, info@mediest.cz, www.mediest.cz
Erpet Medical Centrum, Pštrossova 10, Praha 1, tel.: +420 724 511 547, www.erpetmedical.cz

Nejčastější mýty v endodoncii

Mýtus číslo 1

Léčení kořenových kanálků je bolestivé

Pravda

Léčení kořenových kanálků bolest nezpůsobuje – naopak od ní ulevuje. Všeobecné mínění, že je léčba bolestivá, je rozšířeno již několik desetiletí, ale s nejnovějšími technologiemi a za použití anestezie není léčba kořenových kanálků o nic nepříjemnější než ošetření povrchového kazu. Většina pacientů se k lékaři objedná až ve chvíli, kdy v zubu cítí velkou bolest způsobenou narušenými tkáněmi v zubu. Endodontická léčba bakteriemi poničenou tkáň odstraňuje, a tím ulevuje od bolesti.

Mýtus číslo 2

Další vhodnou variantou je zub vytrhnout

Pravda

Vždy je lepší zub zachovat, protože nic nemůže plně nahradit vaše vlastní zuby, které jsou velmi důležité pro vychutnávání široké škály jídel, která je nezbytná k uchování rovnováhy ve výživě a stravování. Endodontická léčba spolu s náležitou restaurací zubu je navíc i levnějším řešením, jak léčit takto poškozený zub, než extrakce a následné umístění můstku či implantátu. Upevnění můstku či implantátu navíc zahrnuje i delší čas léčby a může vyústit v další procedury, kdy je třeba přizpůsobit přilehlé zuby a okolní tkáně.

Mýtus číslo 3

Zánět v kanálku lze léčit antibiotiky

Pravda

Antibiotikum se do místa působení dostává krví, a tedy cévami. Při zánětu dřeně jsou sice uvnitř zubu přítomné bakterie vyvolávající zánět a bolest, ale cévy uvnitř zubu jsou odumřelé a neproudí jimi krev. Uvnitř kořene tak přetrvává příčina potíží a léčba anti-
biotiky možná zmírní příznaky, ale neodstraní příčinu.

Mýtus číslo 4

Přístup ke kanálkům – čím rychleji, tím lépe

Pravda

Čištění kořenových kanálků je náročná léčba, kdy je zapotřebí zajistit léčbu na nejvyšší úrovni, k čemuž je třeba čas, znalosti a um lékaře. Existuje možnost vyléčení za jednu návštěvu u lékaře, kdy je zub mechanicky vyčištěn a za pomoci speciální techniky zaplněn (single cone technique) do 40 minut. Procedura je rychlá, lékař strávil méně času léčením a může se zdát, že je tato možnost pro pacienta pohodlnější. Nicméně v takovém případě není žádná garance toho, že byly všechny bakterie odstraněny a kanálky zcela utěsněny. Takovýto zub může v ústech zůstat několik let, avšak je zde hrozba toho, že se znovu zanítí a extrakce pak bude nevyhnutelná.

Kolik návštěv je potřeba?

Podle nejnovějších studií jsou ideálním počtem návštěv při endodontické léčbě dvě.
První návštěva obnáší odstranění infekce, k čemuž jsou použity mechanické rotační nástroje. Kanálek je léčen mechanicky a zbavován bakterií pomocí výplachů.
Při druhé návštěvě je kanálek zaplněn a dobře utěsněn, aby se předešlo dalším infekcím.
Tohoto lze docílit za použití 3D obturace. Jedná se o speciální techniku, tzv. horkou obturaci kanálku (Elements Obturation Unit® / System B & Obtura® / Befill®).
Jsou-li tedy kanálky úplně vyčištěné a utěsněné za pomoci unikátní 3D technologie, bude mít léčba velikou pravděpodobnost úspěchu a zuby vydrží na celý život.

 

Související články